Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Szkolne świetlice pomogą osobom walczącym z pandemią

Od poniedziałku zdalna nauka objęła również uczniów klas I-III szkół podstawowych. Rodzice, którzy są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią, otrzymają dodatkowe wsparcie w postaci zajęć świetlicowych dla swoich dzieci. Dzięki temu łatwiej będzie im pogodzić opiekę nad dziećmi z ich pracą zawodową, która w tej chwili szczególnie zyskała na znaczeniu. Kto konkretnie będzie mógł z tego skorzystać?

Udostępnij
swietlica

REKLAMA

Wytyczne dotyczące organizacji zajęć w szkolnych świetlicach znalazły się w wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Od 9 listopada do uczniów klas IV-VIII uczących się zdalnie dołączyli również ich młodsi koledzy. To w zasadniczy sposób komplikuje życie ich rodziców. Uznano, że specjalne wsparcie powinni otrzymać zwłaszcza ci, bez których nie uda się powstrzymać lawinowo rosnącej liczby zakażeń koronawirusem.

Zgodnie ze wspomnianymi wytycznymi, rodzice chcący skorzystać ze świetlicy mają zgłosić w szkole taką potrzebę. Godziny pracy świetlicy będą wynikać z informacji zebranych od rodziców.
REKLAMA

Kto konkretnie może z tego skorzystać?

- Dokument tego jasno nie precyzuje, dając tym samym samorządom pewne pole manewru - tłumaczy Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia. - Dlatego oprócz dzieci lekarzy i pielęgniarek w grupie tej widzimy również dzieci pracowników sanepidu, salowych, żołnierzy, strażaków, strażników miejskich czy służb odpowiedzialne za wywożenie nieczystości. Lista nie jest zamknięta.

W jednej grupie będzie mogło przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego, będzie można zwiększyć liczbę dzieci – nie więcej niż o dwoje. Przy określaniu liczby uczniów w grupie należy uwzględnić także rodzaj niepełnosprawności uczniów.
REKLAMA

Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze będą odbywać się w świetlicy szkolnej, a w razie liczby większej niż 12 uczniów, w salach dydaktycznych. W czasie pobytu dzieci w szkole będzie obowiązywać zasada - jedna grupa, jedna sala.

Do grupy powinni być przyporządkowani, w miarę możliwości, każdorazowo ci sami, stali nauczyciele. Jedna grupa uczniów ma przebywać w świetlicy lub w razie potrzeby w wyznaczonej im stałej sali.

Zapisano też, że należy ograniczyć organizowanie wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, gdzie jest ograniczona możliwość zachowania dystansu. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, jak park, las, tereny zielone.
REKLAMA

Spożywanie posiłków powinno odbywać się w tych samych grupach, w których realizowane są zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, z zachowaniem dystansu. Poszczególne grupy powinny w czasie posiłku w stołówce nie mieć ze sobą kontaktu i nie siedzieć przy tych samych stolikach.

Możliwe jest spożywanie posiłków tam, gdzie dana grupa dzieci stale przebywa. Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w takich spożywane.

W sytuacji korzystania przez podmiot zewnętrzny z pomieszczeń szkoły należy zobowiązać go do przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń i użytych przyrządów oraz sprzętów należących do szkoły.

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (12)

 1. Olga

  13 listopada 2020 08:26

  W Toruniu jest z tym spory

  W Toruniu jest z tym spory kłopot, dobrze że Świecie wychodzi na przeciw oczekiwaniom rodziców i na ich korzyść interpretuje przepisy. 

  • Ela

   13 listopada 2020 16:02

   Kogo torun obchodzi 

   Kogo torun obchodzi 

 2. Mama

  13 listopada 2020 15:18

  W naszej spolecznej szkole

  W naszej spolecznej szkole podstawowej świetlica dziAla pełna para 

 3. Nie wierzę

  13 listopada 2020 20:57

  No proszę. I tak zawód

  No proszę. I tak zawód nauczyciela sukcesywnie sprowadza się na poziom opiekunki/opiekuna do dzieci śmieciarza i salowej. W końcu to zawody niedoceniane. Po zdalnym nauczaniu w Polsce adeptów tej sztuki nie zabraknie.

  • Aga

   13 listopada 2020 23:52

   Kobieto i Ty jesteś

   Kobieto i Ty jesteś pedagogiem tak te zawody też są potrzebne i nie docenione .Ja jestem farmaceutą w aptece szpitalnej bo takie też istnieją- nikt się nie zastanawia skąd pacjent dostaje w szpitalu leki, kroplówki , opatrunki sprzęt jednorazowy jak igły strzykawki itp.rekawiczki maseczki teraz i kombinezony oraz wszystkie środki dezynfekcji powierzchni , podłóg , skóry itd..a kto ma sprzątać w szpitalach lekarze, pielęgniarki ratownicy medyczni ????Salowe są teraz na wagę złota i osoby które wytworzą odpady medyczne skażone  wiele razy z materiałem biologicznym jak to Pani nazwała śmieciarze.Są to także ludzie i bardzo potrzebni w tym ciężkim czasie jeszcze bardziej .Może nauczyciel tam podąży i to ogarnie wtedy oni zajmą się dziećmi w szkole.Wstyd to co Pani napisała …..

   • Kasia, kucharka w przedszkolu

    14 listopada 2020 13:47

    Bardzo ładnie Pani

    Bardzo ładnie Pani odpowiedziała, pozdrawiam 

   • Nie wierzę

    16 listopada 2020 11:31

    Droga Ago, kto ci powiedział,

    Droga Ago, kto ci powiedział, że jestem pedagogiem? Na szczęście nawet mi na myśl nie przyszło, by nim zostać. Tak się oburzasz i udowadniasz, że salowe i śmieciarze tacy są ważni. A czy ja to kwestionuję? Piszę tylko, że już niedługo w Polsce będzie ich przewaga i trudno będzie znaleźć fachowca w innej dziedzinie. Wtedy okaże się, że ci inni też są bardzo ważni. A na końcu, po wielu wielu latach okaże się, że najważniejsza jednak jest edukacja i ludzie, którzy są w stanie nauczać innych. Ale na to trzeba jeszcze sporo poczekać. Jak można wywnioskować, czytając twój wpis. I jeszcze jedno – zapamiętaj, że nauczyciel da radę zastąpić salową i śmieciarza, odwrotnie nie będzie to możliwe.

  • Wiara czyni cuda

   14 listopada 2020 10:57

   Lepiej być opiekunem

   Lepiej być opiekunem/opiekunką niż żyć z łatką nieroba który pracuje 18h/tydzień i ma 5tysi wypłaty co miesiąc. 

   • Piter

    14 listopada 2020 22:23

    To prawda sporo nauczycieli

    To prawda sporo nauczycieli to nieroby!!! Ja się  pytam co w tej pandemii robią wuefisci??? Albo nauczyciele religii

   • Asas

    15 listopada 2020 10:17

    Pracowałam w tym zawodzie z

    Pracowałam w tym zawodzie z powołania. Nigdy nie dostałam 5 tysięcy. Nawet 2 nie miałam. 18godzin? A gdzie tam. Więcej i do tego praca w domu, telefony od rodziców po godzinach pracy, prace klasowe, rady i zebrania. Sama praca super, ale pensja? Wymagania żeby robić szkolenia, studia dodatkowe za swoją kasę. Nie stać mnie na tę pracę. Trzeba było zmienić na coś co dawało większy dochód 🙁

    • Anonim

     15 listopada 2020 22:19

     A łyżka na to niemożliwe.

     A łyżka na to niemożliwe. Wystarczy jawne oświadczenie majątkowe nauczyciela radnego w gminie świecie i wszystko staje się jasne. Naprawdę nie trzeba nam mydlić oczu.

     • Asas

      16 listopada 2020 08:28

      Chętnie Ci pokażę moje stare

      Chętnie Ci pokażę moje stare odcinki od pensji. Zatrzymałam na pamiątkę. Żałuję, bo praca z powołania, a dochód marny 🙁 Etat udało mi się złapać w paru szkołach. Bieganie na przerwach pomiędzy nimi żeby zdążyć, to tragedia. 

      Jeśli już ktoś ma 5tys. to jest po zewnętrznym egzaminie na nauczyciela dyplomowanego i robi więcej niż etat. Żeby zrobić ten ostatni egzamin musi się zaliczyć wcześniejsze i musisz odczekać sporo lat. Mnie na to nie było stać. Nie mówiąc już o płaceniu samemu za wszystkie dodatkowe rzeczy. 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Reklama