Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Szukali skarbów dawnej cywilizacji. Wpadli na gorącym uczynku

- Chcielibyśmy móc zawsze przekazywać tylko dobre informacje dotyczące kolejnych odkryć archeologicznych, dokonywanych przez nasz zespół badawczy. Niestety, tym razem mamy gorsze wieści do przekazania – informuje Wdecki Park Krajobrazowy w Osiu.

Udostępnij
zdjęcie ilustracyjne / Freepik

Materiał wyborczy sfinansowany przez KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni

W niedzielę 24 września pracownik Wdeckiego Parku Krajobrazowego prowadził rutynowy obchód lasu niedaleko Osia, gdzie kilka lat temu odkryto pozostałości osady z pierwszych wieków naszej ery.

Założyli ją Goci, lud germański, który opuścił Skandynawię i w I wieku n.e. zaczął osiedlać się na Pomorzu (więcej o tym odkryciu przeczytasz tutaj).

Reklama
Reklama

- Pracownik parku zatrzymał na gorącym uczynku dwie osoby prowadzące nielegalne poszukiwania zabytków archeologicznych – informuje Wdecki Park Krajobrazowy w Osiu.

Miejsce, w którym zostali ujęci sprawcy nielegalnego procederu, stanowi obszar stanowiska archeologicznego wpisanego do rejestru zabytków.

- Jest to miejsce objęte szczególną ochroną, a sam fakt prowadzenia takich nielegalnych działań jest przestępstwem – podaje WPK.

Reklama
Reklama

Zatrzymani mężczyźni z powiatów toruńskiego i chełmińskiego zostali przekazani policji, która została wezwana na miejsce zdarzenia. 

Dalsze czynności prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Świeciu. W całej sprawie jest jednak jeden dodatkowy, ciekawy wątek.

- Pikanterii zdarzeniu dodaje fakt, iż jeden z zatrzymanych mężczyzn był członkiem stowarzyszenia poszukiwaczy zabytków, które na początku tego roku mogło się pochwalić wyjątkowym odkryciem skarbu archeologicznego, znalezionego w powiecie chełmińskim – zwraca uwagę Wdecki Park Krajobrazowy.

Reklama
Reklama

Zatrzymany mężczyzna był jedną z osób biorących udział w pracach i współpracował wtedy ściśle ze służbami konserwatorskim oraz archeologami.

- Jak widać pozory często mogą mylić… - dodaje WPK.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (8)

 1. Researczer

  3 października 2023 19:25

  Pamiętam, że kilkanaście miesięcy temu złapali pracownika wuoz w Toruniu na handlu zabytkowymi momentami… cóż

  • Ciekawy

   3 października 2023 21:49

   Ówczesnego celebrytę 🙂. Ale któżby pamiętał. Liczy się splendor i fejm.

 2. Ja wiem...

  3 października 2023 21:34

  Nie wiedzieli że mają tam monitoring…ale osły.

 3. ...

  4 października 2023 08:16

  Też mi afera faktycznie świat się zawalił rzeczywiście nie ma już o czym pisać..

 4. Pozdrawiam ciepło

  4 października 2023 15:19

  Jak ktoś ma w głębokim poważaniu historię kultury oraz szacunek do środowiska, to zapewne dla takiej osoby nie jest to afera… ale ja bym się nie chwaliła przynależnością do kółka ignorantów 🙂
  Brak zainteresowań grozi pisaniem w wolnych chwilach głupich komentarzy 🙂 proponuję dla odmiany chwycić książkę 🙂 na dobry początek polecam taką z zasadami interpunkcji 🙂

  • HANS KLOC

   4 października 2023 20:22

   Z tego co piszesz jasno wynika, iż to właśnie ty jesteś pożałowania godną ignorantką. Poszukiwacze to ludzie z pasją, niejednokrotnie posiadający potężną wiedzę historyczną, co do interpunkcji, to zauważam, że ty raczej jej nie stosujesz. Więc reasumując, nie pouczaj innych jeżeli nie masz o czymś zielonego pojęcia. Pozdrawiam cię, raczej ozięble.

 5. ....

  4 października 2023 15:33

  To wytłumacz co się stało?? Bo nie bardzo rozumiem… zawalił się świat?? Chodził chłop z wykrywaczem i co?? Weźcie się za pilnowanie tych co śmieci do lasu wywożą a nie.

  • Daniel

   5 października 2023 19:47

   A to się kurwa stało jenocie zasrany, że takie cwele właśnie bez zezwoleń którzy tylko szukają przeważnie wtedy sprzedają to dalej i nigdy nie poznasz historii danego miejsca, gdyby całe stanowisko było wcześniej odnalezione przez Hobbystów z piwniczkami, to byśmy nie wiedzieli nic o gotach zamieszkujących nasze okolice tysiąc lat temu, o budowie łodzi nordyckich, o wytapianiu żelaza z rudy i wielu innych rzeczach. Ale pewnie dla Ciebie to nic nie szkodzi, bo „se chodzi chłop z wykrywaczem” i w dupie to masz. Na szczęście są jeszcze ludzie, którzy widzą coś więcej niż czubek własnego nosa i interesuje ich coś więcej niż „wieczorny żuberek i paczuszka Czesterfildów” i właśnie dla takich ludzi są to ważne sprawy aby ten dorobek kulturowy był wydobyty przez wykwalifikowany personel z pozwoleniami, żeby był odpowiednio sklasyfikowany i abyśmy mogli poznać kontekst historyczny danego znaleziska.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Spadki temperatur są szczególnie uciążliwe - a mogą okazać się śmiertelne - dla osób bezdomnych, koczujących w trudnych warunkach. Niedawno już doszło do tragedii.

Wiadomości

Dwudziestu wystawców zaprezentowało swoją ofertę na Jarmarku Mikołajkowym, który w niedzielę po południu odbywał się przed Parkiem Wodnym w Świeciu.

Wiadomości

Ponad 1500 kierowców zostało sprawdzonych w miniony piątek w ramach działań "Trzeźwy kierujący". Niektórzy kierowcy tego dnia pożegnali się z prawem jazdy.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

To już niemal tradycja. Zmotoryzowane Mikołaje ze Świecia przygotowały niespodziankę dla dzieci. Spotkanie było nie tylko okazją do poczęstunku, ale także zrobienia wyjątkowego zdjęcia.

Wiadomości

Na ul. Tucholskiej w Świeciu samochód dostawczy uderzył w latarnię. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, szybko wyszło na jaw, co było powodem braku koncentracji...

Wiadomości

Za czyją sprawą woda w strumieniu przepływającym przez Warlubie przybrała mleczną barwę? Miejscowa firma mleczarska zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Wiadomości

Właściciele i szefowie firm będą biznesowymi doradcami gminy Świecie. Właśnie zainicjowano czteroletnią kadencję Społecznej Rady Gospodarczej. Czym się będzie zajmowała?

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Ten bieg wymaga siły, wytrzymałości i determinacji. Starszy aspirant Dawid Janus z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu uczestniczył w Maratonie Komandosa. Z sukcesem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama