- W tym roku, z powodu pandemii, obchody będą miały inny przebieg niż zwykle. Nie będzie orkiestry i pocztów sztandarowych – wyjaśnia Leszek Żurek. - Mam nadzieję, że za rok będziemy mogli wrócić do tej tradycji.
W środę 11 listopada obchody rozpocznie o godz. 10.00 msza w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Potem delegacja gminy złoży wiązankę pod mogiłą żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921, a następnie pod pomnikiem na Dużym Rynku.
- Mimo to, chcemy upamiętnić ten szczególny dzień nie tylko poprzez złożenie kwiatów. OKSiR i Izba Regionalna przygotowały plenerową wystawę starych zdjęć Świecia i jego mieszkańców – zapowiada Leszek Żurek.
REKLAMA
Będzie ją można oglądać na Dużym Rynku. Ekspozycja nosi tytuł „Ludzie - Miejsca – Wydarzenia. Wyzwolenie i pierwsze lata Świecia w niepodległej Polsce”.
Prezentuje uporządkowany czasowo wybór fotografii z lat 1919–1936, pochodzący z zasobów Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej i zbiorów prywatnych. Są to fotografie pamiątkowe, oficjalne, okolicznościowe, prasowe, portretowe, dokumentacyjne oraz fotografia pocztówkowa.
REKLAMA
Zobaczymy na nich zarówno nieznanych z imienia i nazwiska mieszkańców podczas pracy i wypoczynku, jak i przedstawicieli elit: władz samorządowych, wojskowych i centralnych, miejscowych towarzystw, organizacji i ugrupowań politycznych.
Będzie można zrobić sobie także pamiątkowe zdjęcie na tle ścianki „Skrzydła wolności” (patrz niżej). Wystawa będzie eksponowana w gablotach na Dużym Rynku od 11 do 30 listopada.
redakcja@extraswiecie.pl
Super pomysł
Super pomysł
Defilada maszeruje ul.
Defilada maszeruje ul. Klasztorną od strony Rynku w kierunku budynku banku. Trybuna przy aptece
p. Jeschke ( Żyda). Widoczny mur został w latach 50 tych zastąpiony obecnym biurowcem Pss.
Pan Jeszke powstaniec
Pan Jeszke powstaniec wielkopolski Polak z krwi i kości, tak dla wiadomości pseudo historykom.