Granitowy głaz narzutowy znajduje się na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego niedaleko miejscowości Leosia (gmina Drzycim).
Jest pomnikiem przyrody o obwodzie 24,5 m, szerokości 8,8 m i wysokości 3,8 m.
- Przyjmuje się, że 1058 lat temu, 14 kwietnia 966 roku, Mieszko I przyjął chrzest i tym samym wprowadził rodzące się państwo polskie w świat cywilizacji łacińskiej - informuje Wdecki Park Krajobrazowy w Osiu. - Niestety, na terenie parku lub w jego okolicach nie mamy obiektów, które mogły być świadkami tego wydarzenia. Jednakże w pobliżu południowej granicy parku, nieopodal małej osady leśnej Leosia, znajduje się pomnik przyrody, który mógł mieć związek z ekspansją chrześcijaństwa na tereny Pomorza oraz Prus.
Tym pomnikiem jest Kamień św. Wojciecha, który jest jednym z największych głazów narzutowych w Polsce (zajmuje trzecie miejsce pod względem wielkości).
Według legendy głaz miał być kazalnicą dla św. Wojciecha, który w 997 roku miał z niego wygłosić kazanie podczas swojej misji chrystianizacyjnej Prus.
Według innej legendy diabeł przenosił głaz, aby przegrodzić nim nurt Wdy, lecz nie zdążył przed świtem i musiał pozostawić go w tym miejscu, kilkaset metrów od rzeki.
- Teraz, dzięki opracowaniu fotogrametrycznemu, możemy zaprezentować Wam wirtualnie kamień, w całej swojej okazałości i jednocześnie zaprosić Was do odwiedzenia Leosi, Kamienia św. Wojciecha oraz Wdeckiego Parku Krajobrazowego! - informuje WPK.
Szkoda że nie pokazali ile tego kamienia znajduje się pod ziemią, bo ludzie powiadali że on jest jeszcze raz taki duży
Raz albo nawet i dwa razy tyle jest pod ziemią
Wierzyta w te bajki że go diobeł tamoj zostawił a prowdo je tako że my ze szwagrem i sumsiadem na dwa ciapki i białoruśke zaciągnęli bo mi lemiesze na polu ściungał z pługa.
Hahahaha
Dokładnie tak !
i czym sie tu zachwycac?