Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Trwa remont zamku. Wnętrze średniowiecznej warowni zmieni się nie do poznania

Remont świeckiego zamku wszedł w kolejną fazę. Obecnie odtwarzane są stropy, które nieodwracalnie zmienią wnętrze warowni, jakie znamy.

Udostępnij
remont-zamku-portal

REKLAMA

Niemal równolegle z rozpoczęciem prac na dziedzińcu firma Kontbud z Bydgoszczy zajęła się wnętrzem warowni, którą czeka prawdziwa metamorfoza. Oprócz instalacji wodnej i kanalizacyjnej, którą wykonano już wcześniej.

Wymurowano również ścianę oddzielającą piwnicę od reszty zamku. Będzie ona pełnić m.in. funkcję wsparcia dla szybu windy. Na tym roboty w tej części warowni trzeba było zakończyć ze względu na nietoperze, które zimują w zamkowych piwnicach. Są pełnoprawnymi lokatorami, których chroni prawo.

Obecnie odtwarzane są stropy, których do tej pory nie było. Jako pierwszy, wylano strop nad niskim parterem.
REKLAMA

- Ze względu na sporą rozpiętość żelbetowych podciągów wymagał on gęstego zbrojenia o dużej średnicy prętów -  tłumaczy inżynier budowy Sebastian Pilch.

Mowa o przestrzeni nad obecnym wejściem do zamku, gdzie znajduje się ekspozycja historyczna i gdzie miały miejsce wystawy.

Kolejnym wyzwaniem jest strop nad wysoki parterem. Na razie specjaliści od zbrojeń układają skomplikowaną konstrukcję z prętów, które za kilka tygodni zostaną zalane betonem. Następnym, niezwykle trudnym etapem, będzie odtworzenie sklepień gwieździstych całkowicie zakrywających betonową konstrukcję.
REKLAMA

- W pracach murarskich wykorzystywane są specjalne, ręcznie wykonywane, cegły o parametrach niemal identycznych, jak te użyte przed wiekami przy budowie świeckiego zamku - tłumaczy Sebastian Pilch. - To samo dotyczy zaprawy murarskiej. Ta średniowieczna jest znacznie jaśniejsza od tej używanej współcześnie w budownictwie.

Pierwszy etap przebudowy zamku będzie kosztował 6 mln 741 tys. zł.

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (7)

 1. Jan

  29 października 2020 19:49

  Szpital byscie dofinansowali

  Szpital byscie dofinansowali a nie na zamek 6mln wydajecie!!!!! 

  • Anonim

   29 października 2020 20:23

   Szpital nie należy do miasta.

   Szpital nie należy do miasta. Nawet miasto nie moze go dofinansować tak po prostu, to niezgodne z przepisami. Może mu ufundować jakiś sprzęt itd, ale nie bezpośtrednio dotować.

  • 31.10.2020. godz.18:00

   30 października 2020 04:28

   Niby Jan, a jednak janusz, a

   Niby Jan, a jednak janusz, a raczej janutek. Skąd sie tacy biorą?

 2. Trzeci oficer

  29 października 2020 21:09

  Przecież szpitala cwoku

  Przecież szpitala cwoku należy do prywatnej  firmy że Szczecina. Ile razy można to wałkować???

  • Pierwszy oficer

   30 października 2020 06:48

   Zamilcz pachołku.

   Zamilcz pachołku.

   • Kapitan

    30 października 2020 15:08

    Zaraz Was wyokrętuję

    Zaraz Was wyokrętuję

 3. Anonim

  30 października 2020 09:01

  szpital ani grunty nie sa

  szpital ani grunty nie sa wlasnoscia tej spolki…tylko nasze pieniadze z kontraktu z nfz,niech ktos ze starostwa dokladnie to wytlumaczy bo nie wiem czyj np.jest sprzet kupowany za dotacje unijne? 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

We wtorek jedna z firm wypożyczających w Świeciu elektryczne hulajnogi poprosiła straż miejską o pomoc przy wydobyciu jej ze Struchawy. To nie pierwszy podobny...

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Reklama