Od 1 stycznia 2025 r. na terenie całego kraju obowiązuje selektywna zbiórka odzieży i tekstyliów. W praktyce oznacza to, że nie można ich wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane.
W gminie Świecie już od wielu lat istnieje taki obowiązek. Został on wprowadzony przepisami prawa miejscowego – „Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Świecie”.
Zachęcamy do zapoznania się z zasadami selektywnej zbiórki odzieży i tekstyliów, wprowadzonymi od tego roku w całym kraju.
Co według nowych obowiązków należy selektywnie zbierać?
Obowiązkiem selektywnego zbierania objęte są m.in. zużyta odzież, obuwie, pościel, koce, ręczniki, torby, plecaki, ścierki, firany, obrusy, zabawki materiałowe.
Jaki jest cel takiej segregacji?
Wiele wysegregowanych ubrań nie stanie się odpadem, a może powrócić do obiegu dzięki nadaniu im „kolejnego życia”. Ograniczenie produkcji nowej odzieży zmniejsza zużycie energii, surowców, co ma ogromne znaczenie dla środowiska.
Co dzieje się z rzeczami zebranymi w pojemnikach?
Rzeczy w dobrym stanie trafiają do osób potrzebujących lub do sklepów z odzieżą używaną. Materiał, który nie nadaje się do ponownego użycia zostaje przetworzony np. na czyściwo, materiały izolacyjne, wypełniacze lub trafia do spalarni jako paliwo alternatywne.
Ile wyrzucamy odzieży?
Statystycznie 1 osoba w ciągu roku wyrzuca ok. 11 kg zużytej odzieży, natomiast kupuje ok. 26 kg.
Jak mieszkańcy gminy Świecie mają postępować ze zużytą odzieżą i tekstyliami?
Mieszkańcy gminy Świecie mają do wyboru:
- przekazać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów w Sulnówku, który jest czynny we wtorki w godz. 7.30 - 17.00 oraz w soboty w godz. 7.30 -12.00;
- przekazać do mobilnych zbiórek odpadów problemowych organizowanych dwa razy w roku na terenie całej gminy (harmonogram zbiórek podawany jest do publicznej wiadomości);
- wrzucić do oznakowanych pojemników organizacji pomocowych np. PCK. Na mapie na sąsiedniej stronie podajemy lokalizację pojemników;
- skontaktować się z Ośrodkiem Opieki Społecznej lub Schroniskiem dla Bezdomnych;
- skontaktować się ze Strażą Miejską, która prowadzi schronisko dla zwierząt w Sulnówku (np. ciepłe koce);
- zapakować rzeczy w paczkę i nadać ją, jako eko-zwrot w paczkomacie, na zasadach określonych na stronie internetowej InPost;
- skorzystać z możliwości sprzedaży odzieży za pomocą portali internetowych (np. Vinted, OLX).
Czy do oznakowanych pojemników można wrzucać odzież niekompletną lub uszkodzoną?
Oczywiście, że tak. Nie musimy zawozić np. zużytej skarpetki do PSZOK-u. Odzież i tekstylia zebrane w pojemnikach i tak są później sortowane. Te rzeczy, które nie nadają się dla potrzebujących są kierowane do celów przemysłowych.
Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży, podmioty prowadzące zbiórkę otrzymują środki na obsługę dobroczynnych działań.
Czy gmina zamierza zorganizować dodatkową zbiórkę zużytej odzieży i tekstyliów?
Z uwagi na fakt, że mieszkańcy mają wiele możliwości pozbycia się zużytej odzieży i każdy może wybrać opcję dogodną dla siebie, wprowadzenie przez gminę dodatkowego systemu odbioru odzieży jest aktualnie niezasadne ekonomicznie.
Poniżej lokalizacja kontenerów na zużytą odzież i tekstylia.
Materiał informacyjny gminy Świecie

Komentarze (0)