Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

W garażu stoi sprawny wóz, a strażacy i tak musieli kupić nowy. Dlaczego?

Ochotnicza Straż Pożarna w Błądzimiu koło Lniana to kolejna jednostka w powiecie świeckim, która dostała nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Strażacy mają już jeden, ale... nie mogą nim jeździć.

Udostępnij
Nowy samochód druhów z OSP Błądzim powinien tracić do podziału bojowego jeszcze w tym miesiącu / Fot. OSP Błądzim

W miniony poniedziałek w Błądzimiu (gmina Lniano) fetowano przyjazd nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Volvo. Będzie on służył druhom z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy musieli wykazać się nie lada wysiłkiem, by zdobyć nowy pojazd.

Ich determinację, aby to osiągnąć łatwiej zrozumieć, gdy zdamy sobie sprawę z tego, że brak nowego pojazdu skutkowałby w zasadzie zawieszeniem działalności w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Pewne przyspieszenie w historii rozwoju jednostki nastąpiło w 2017 r., gdy udało się sprowadzić z Austrii używany, ale w pełni sprawny samochód. Był to niezawodny steyr. Zastąpił on wysłużonego stara. Radość nie trwała jednak długo.

Reklama
Reklama

- Byliśmy naprawdę szczęśliwi, bo mieliśmy pełne przekonanie, że 120 tys. zł przekazane przez gminę zostało wydane w najlepszy sposób, w jaki było to możliwe. Samochód spełniał wszystkie nasze oczekiwania - podkreśla Tomasz Gliniecki, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Błądzimiu, będący także strażakiem zawodowym.

To między innymi ten zakup umożliwił jednostce wejście w 2019 r. do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. To nie tylko pewien prestiż, ale też lepszy dostęp do szkoleń i sprzętu.

Niestety, w 2020 r. radość zgasła za sprawą zmiany przepisów. Ustawa regulująca wiek strażackich pojazdów wymuszała, aby sprowadzone samochody przeszły specjalistyczne badanie. Długie i bardzo drogie.

Reklama
Reklama

Co więcej, te które przekroczyły 30 lat, a tyle miał steyr z Błądzimia, nie mogły być dłużej ujęte w podziale bojowym. Innymi słowy nie powinny wyjeżdżać już do akcji. Bez znaczenia był fakt, że bardzo często były to auta z niewielkimi przebiegami i w bardzo dobrym stanie technicznym.

Strażacy z OSP Błądzim zaczęli zabiegać, aby jeszcze przez jakiś czas móc używać swojego steyra. W końcu dostali warunkową zgodę od komendanta wojewódzkiego PSP w Toruniu, ale miała ona obowiązywać tylko do grudnia 2023 r.

- Mieliśmy rok na zdobycie ogromnej sumy i zorganizowanie przetargu - mówi Tomasz Gliniecki. - Postawiliśmy warunek - samochód musi dotrzeć do nas najpóźniej w grudniu 2023 r. Inaczej nie moglibyśmy działać. Samochód to podstawa.

Reklama
Reklama

Rozpoczęło się składanie wniosków do wszelkich możliwych instytucji. W końcu udało się. Strażacy dostali 1 mln 187 tys. zł. Było to możliwe dzięki wsparciu gminy Lniano, budżetu państwa, funduszu ochrony środowiska, Fundacji Orlen oraz darczyńców z gminy Lniano.

Co ze steyrem, który strażacy z Błądzimia darzą takim sentymentem?

- W Polsce już nikomu się nie przyda, dlatego myślimy o sprzedaży go za granicę - wyjaśnia prezes. - Jest wiele krajów, gdzie przepisy uwzględniają przede wszystkim stan techniczny pojazdu, a nie wiek. Sprowadzony przez nas kilka lat temu samochód ma przejechane dopiero 33 tys. km. 

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (50)

 1. Wiki

  8 grudnia 2023 18:46

  Przecież masz napisane że kupili ten samochód w 2017. Wtedy nikt nie wiedział co będzie w 2020

  • Anonim

   11 grudnia 2023 19:56

   Specjalnie tak zrobili lobisci z tymi przeglądami żeby nie można kupić używanego w idealnym stanie i bez awaryjnego np,stayera za 120000 zł tylko za 1200000 zł a tak naprawdę nie wiem z kad taka wysoka cena może jest ze złota a na ich potrzeby ten stayer przeżyłby tego nowego i tańszy w naprawach ale cóż to polska zeczywistosc

 2. klik

  8 grudnia 2023 19:03

  Koszt CNBOP starszego auta, to 8 tys zł i zapłaciła gmina to. Nie żadne kilkadziesiąt tysięcy.

  • Mieszkaniec

   8 grudnia 2023 19:28

   Dokładnie, koszt nie wynosił kilkanaście tysięcy tylko kilka tysięcy i to tylko zaniedbanie jednostki że CNBOP nie mają. Oczywiście łatwiej chcieć nowe auto niz przyznać się do zaniedbania. Dziwię się, że radni i wójt tak łatwo dali się zmanipulować.

   • Xd

    8 grudnia 2023 19:44

    Zwykła zazdrość i zawiść. Łatwo komentować, nie znając szczegółów. Strażacy nie robią tego dla siebie tylko dla bezpieczeństwa mieszkańców.

    • Wwr

     12 grudnia 2023 11:30

     Taaa

   • Marcin

    10 grudnia 2023 09:46

    Dokładnie tak jak mówisz. Jak zawsze sprawa opowiedziana od tyłu.

  • Anonim

   8 grudnia 2023 20:32

   Czytaj ze zrozumieniem. W artykule nie jest podane, że tyle wynosił koszt badania wozu z Błądzimiu tylko ile teraz wynosi ten koszt, a wynosi podaje za remiza.com 40 tysiecy złotych. Skąd ty wziąłeś te 8 tysiecy to nie wiem.

   • Xzxzx

    8 grudnia 2023 21:09

    Ciekawe czy Ci wszyscy mądrale będą też się zastanawiać przy pożarze swojego domu (oby nigdy) skąd i czy miało sens kupować ten samochód. Tak to wszyscy opowiadaj swoje mądrości i żale ale gdy potrzeba pomocy od OSP „jacy to fajni ludzi są trzeba ich wspierać”. Gdy już po ciężkiej walce i trudach coś kupią. To duży problem. Zwykła zazdrość. Żal dupke ściska co niektórych. I to jest problem ogólnopolski. Stęka tylko ten co nic nie robi!!!

    • Slowianin

     9 grudnia 2023 07:13

     Szacun bo to prawda ochotnika się widzi wtedy jak jest potrzebny później całuj się w d…e

    • Anonim

     12 grudnia 2023 20:42

     Dokładnie

  • Bob

   8 grudnia 2023 21:01

   8 tysięcy to kosztuje sama dokumentacja. Oprócz tego 30 tysięcy badanie i ponad 2 tysiące opłata wstępna CNBOP

  • wiceprezes OSP KSRG M-Ko

   10 grudnia 2023 10:21

   Tetaz pi zmianach to koszt kilku lub kilkanaście tyśięcy przed zmianą przepisóe to koszt ponad 100ttś zł miem to z doświadczenia bo sami sprowadzjliśmy auto z niemiec które czekalo ponad rok na zmianę przepisów, teraz auta sprowadzone wprowadza się do ppdziału na zasadzie opinii CNBOP masz kosztowała 10tyś zł

 3. Franc mauer

  8 grudnia 2023 19:15

  Paszła

 4. Dimitr

  8 grudnia 2023 20:35

  Pewnie ktoś z wioskmenów zarobił hehe tak to jest jak się biorą tacy znawcy .Teraz powinni oni oddać kasę teraz

  • Andrzej

   12 grudnia 2023 21:11

   Nie ma jak to kupić za własne pieniądze naszego poczciwego stara 244 i nie ma problemu

 5. Si

  8 grudnia 2023 20:40

  Chodzi tu o Komendanta Głównego PSP i „przyjaciół” z Józefowa

  • Paweł

   8 grudnia 2023 23:21

   Przepisy zabraniające włączania do tzw. podziału bojowego pojazdów bez polskiego świadectwa dopuszczenia obowiązują od 2007 roku.
   Więc ciekawe jakim cudem ten samochód jeździł w polskiej straży pożarnej? Czyżby ktoś nagle otworzył oczy że za pieniądze publiczne kupiono stary złom z Austrii, który zastąpił złom Polski?

   • Anonim

    10 grudnia 2023 11:24

    Ten stary złom ma 33tys przejechane i wygląda lepiej ni połowa wozów 15stoletnich. Igła

   • bronek

    11 grudnia 2023 17:17

    Jak to jest czy prawo działa wstecz ,jakie samochody są jeszcze OSP samochody ?sprowadzane z zagranicy są dużo lepsze niż jeżdżące niektórych jednostkach a co tu chodzi żeby ktoś zarabiał na n wydanie dopuszczenie do akcji , nie wystarczy przegląd techniczny tylko wydawanie milionów co brakuje w samorządach to jest myślenie nie gospodarskie

  • Tom44

   9 grudnia 2023 19:06

   Komendant Główny jest wykonawcą przepisów i ustaw a o CNBOP było walkowane od wielu lat tylko nicht nie zwracał na to uwagi a teraz zrobił się lament

   • Anonim

    9 grudnia 2023 20:17

    Pamiętaj gościu że ten stary złom jeszcze będzie ratował ci życie, oby nie

 6. Karolina

  8 grudnia 2023 21:33

  Lepiej by bylo dac te 40 a nie 1,5 mln .Ten wóz co kupili jest prawie nowy i by posłużył jeszcze na lata na tą wioskę .Po co im nowy

  • Anonim

   8 grudnia 2023 22:18

   Kobieto, że Ci nie wstyd takie rzeczy pisać. Ponad 30 letni samochód to prawie nowy. Nawet nie może już się ubiegać o certyfikat bo już za stary, najpierw zapoznaj się z tematem a potem komentuj.

   • W.H

    11 grudnia 2023 05:29

    Stare to proste i koszty naprawy są niższe i mniej elektroniki to większa nie zawodność.

 7. CNBOP

  8 grudnia 2023 22:15

  Było mówione od wielu lat, żeby zrobić CNBOP w Józefowie. Ale ktoś łapę położył i wprowadził Austriacki samochód pożarniczy do SWD? Przecież każde urządzenie nabyte z poza Polski, musi przejść certyfikację CNBOP!
  Kupując Passata od Niemca, który ma przegląd ASO oraz techniczny w Niemczech, też musi przejść zerowy w PL. Czego wy nie rozumiecie…!? 120k z budżetu gminy poszło w niwecz! Kto dal do łapy 120 tyś zł zarządowi OSP Bladzim??? Czy był zakup w formie przetargu, który wykluczył wszystkie krajowe wozy w tej samej cenie? To pytanie jeszcze zada ktoś, komuś w innych okolicznościach…

 8. Czechu

  8 grudnia 2023 22:54

  Nieznajomość przepisów kosztuje. Cnbop obowiazuje od 2007r.

  • Waldi

   11 grudnia 2023 17:59

   Ja tu te czegoś nie rozumiem, kupili samochód, który z dniem zakupu już nie mógł być wprowadzony do podziału, zamiast przeznaczyć pieniądze na wkład własny. Piszą że osoba decyzyjna jest strażakiem zawodowym to już w ogóle dziwne że sprawa z CNBOP nie była znana. Ale w sumie fajnie ze udało im się pozyskać nowe auto.

 9. Mieszkanka

  8 grudnia 2023 23:20

  Czytając te wszystkie komentarze widzę że tu prawie same szkolne d****e czytali ten artykuł….
  Przecież jasno czarno na białym napisano że wg ustawy z 2020 r sprowadzone auto ponad 30letnie tego certyfikatu nie dostanie a Błądzim kupil to auto w 2017 roku!!!! Kiedy tych przepisów nie było!!!

  Uwaga inf dodatkowa!!!!

  Zakupione takie auto a nie inne bo akurat w tamtym roku nowe(już drugi wóz) „musiało”dostać LNIANO a Błądzim jak zawsze dostał ochłapy…bo na co innego by nie starczylo….a teraz jak po 50latach w końcu doczekali się nowego to wszystkim żal d**e ściska
  Pozdrawiam wszystkich zadowolonch

  • Nie w temacie

   9 grudnia 2023 13:58

   Kiedy OSP Lniano dostało drugi nowy wóz ???

 10. Iwona

  9 grudnia 2023 05:55

  Co za ludzie, zamiast cieszyć się wspólnie, zawiść przemawia, oskarżenia, jak tak można. Ktoś pyta „Po co wóz w takiej wiosce” chyba nie wie ile jest interwencji i poza pożarami, na drodze krajowej 240,. Oby chciało się chłopakom z OSP jeszcze działać i nie zwracając uwagi na przeciwności, bo to służba pro bono. Nie przestawajcie służyć.

 11. Anonim

  9 grudnia 2023 10:25

  Albo na koszt NFZ

 12. Karolina

  9 grudnia 2023 10:29

  Będzie co na wiejskich festynach fotografować

 13. Piotr

  9 grudnia 2023 12:36

  Powinno być zniesienie wieku i wystarczające badanie techniczne w stacji kontroli pojazdów. Przecież ten pojazd mógłby być wykorzystany w jednostkach mniejszych OSP nie włączonych do KSRG. W tych małych OSP często nie mają wozów strażackich lub mają jeszcze żuki.

 14. Robin

  9 grudnia 2023 13:18

  A może na Ukrainie będzie gasił pożary, jak w Polsce wykluczają go przepisy

 15. Jacek

  9 grudnia 2023 15:24

  A ile oni wyjeżdżają w roku do akcji.Śmiech i tyle z tego OSP.

  • Anonim

   10 grudnia 2023 20:11

   Ta jednostka ma największą ilość wyjazdów w gminie od paru lat. No ale cóż zazdrośnicy tylko potrafią pisać bzdury nie znając faktów. Nie przejmujcie się OSP BŁĄDZIM jeszcze będą prosić was o pomoc

 16. Wiki

  9 grudnia 2023 22:22

  Druhowie z OSP Błądzim nie przejmujcie się głosami matołów którzy nie rozumieją tego co czytają.

 17. Piotr

  9 grudnia 2023 23:21

  Są na podziale w OSP samochody 30-40 letnie sprawne i niezawodne lepsze niż nasze składaki po 10 latach ale tak się nakręca biznes naszych składaków wywrotek.

 18. Prawo zamówień publicznych

  10 grudnia 2023 06:57

  Na to pierwsze auto też był przetarg ? Zapewne jedynym kryterium była cena.

 19. Marek Greger

  10 grudnia 2023 09:36

  Lobby złodziei nie będę wymieniał firm

 20. 40 latek

  10 grudnia 2023 09:39

  ciekaw jestem kiedy prywatne pojazdy będą musiały być złomowane że względu na wiek

  • cccccc

   11 grudnia 2023 19:48

   W Warszawie już od 1 lipca 2024 r. zakłada zakaz wjazdu dla samochodów z silnikiem diesla starszych niż 18 lat i pojazdów benzynowych starszych niż 27 lat

 21. XCerber

  10 grudnia 2023 11:27

  W 2017 obowiązywały stare przepisy wg których OSP musiało poddać pojazd sprowadzony z zagranicy certyfikacji CNBOP, który na tamte czasy kosztował kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych. Aby móc wprowadzić pojazd do SWD, taka certyfikacja byłaby niezbędna i to bez ograniczenia wiekowego pojazdu. W 2020r. za sprawą nowych przepisów można certyfikować pojazdy sprowadzone z zagranicy nie starsze jak 30lat i kosztuje to ok 10tyś. zł.

  Ktoś wykazał się dużą nieznajomością przepisów, że pozyskał środki na nowy zakup bez zabezpieczenia kwoty na przeprowadzenie certyfikacji.

 22. Kamyk

  10 grudnia 2023 11:55

  Może zarejstrować na firme prywatną i ominąć przepisy.Firma prywatna wystawi gminie rachunek za koszty z utrzymaniem wozu.Prywatnie chore przepisy CNBOP nie podlegaja.

 23. Mieszkaniec

  10 grudnia 2023 12:11

  OSP sprzeda ten star samochód i pieniądze wrócą na konto gminy ???

 24. Vts

  10 grudnia 2023 12:15

  Coś tu jest pokręcone. Wóz kupiony przed zmianą przepisów i wprowadzony do podziału bojowego mógł i może służyć dalej ponieważ prawo nie działa wstecz. Nie można użytkować tylko wozów które zostały sprawdzone i zarejestowane po zmianie przepisów.

 25. Luki

  10 grudnia 2023 14:03

  Najpierw kupili potem zmieniło przepisy udać tym tokiem ktoś kto kupił diesla wyrzucił pieniądze w błoto bo np nie wjedzie do Krakowa czy Warszawy za rok może dwa

 26. czuka-czu

  10 grudnia 2023 14:16

  Powiedzmy sobie szczerze te wszystkie durne przepisy z certyfikatami mają tylko jeden cel. Dać komuś zarobić. Oto cała prawda o tej ustawie. Kto ma lepszy lobbing ten zarabia krocie.

 27. Baca

  11 grudnia 2023 21:33

  Takie polskie realia, prawo pisane na kolanie na potrzeby chwili.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

- Ta pani również pomogła mamie. Prosimy ją o kontakt - apelują syn i synowa. Powiedzieli nam, w jakim stanie jest 78-latka, którą w...

Wiadomości

Do północy potrwa protest rolników w Świeciu. Protestujący spowalniają ruch na jezdni.

Wiadomości

Za nami dwa pierwsze etapy przebudowy świeckiego zamku. W tym roku ma zostać wybrana firma, która podejmie się trzeciego etapu przewidującego powstanie dwuspadowego dachu.

Wiadomości

Niby drobiazg, ale wywołał sporo komentarzy. Chodzi o naprawę jezdni po niedawnej awarii sieci wodociągowej na ul. Sienkiewicza. Niektórzy kpili z zastosowanego rozwiązania. Czy...

Wiadomości

Dobiega końca budowa drogi przez górne Marianki. Niedawno zamontowano ławki i śmietniki. Do zrobienia pozostały jeszcze dwie rzeczy, które uczynią tę trasę jeszcze atrakcyjniejszą.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Na prośbę Czytelników podajemy szczegółową trasę wtorkowego protestu rolników w Świeciu.

Wiadomości

Pasażerowie porannego kursu autobusu byli w piątek świadkami niecodziennego zdarzenia.

Wiadomości

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który uszkodził trzy samochody, klatkę schodową i szlaban. Groził też jednemu z pokrzywdzonych, że go zabije. Sprawca usłyszał już zarzuty.

Wiadomości

Blok Świeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Chrobrego powstaje w pobliżu budynku z mieszkaniami chronionymi dla osób starszych, wybudowanego przez gminę.

Wiadomości

- Ta pani również pomogła mamie. Prosimy ją o kontakt - apelują syn i synowa. Powiedzieli nam, w jakim stanie jest 78-latka, którą w...

Wiadomości

Do północy potrwa protest rolników w Świeciu. Protestujący spowalniają ruch na jezdni.

Wiadomości

Ogłoszono listę laureatów konkursu na Drzewo Roku Ziemi Świeckiej 2023. Najwięcej głosów zdobył dąb Graf Schwerin, będący ozdobą pałacowego parku w Sartowicach koło Świecia.

Wiadomości

Za nami dwa pierwsze etapy przebudowy świeckiego zamku. W tym roku ma zostać wybrana firma, która podejmie się trzeciego etapu przewidującego powstanie dwuspadowego dachu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama