Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

W garażu stoi sprawny wóz, a strażacy i tak musieli kupić nowy. Dlaczego?

Ochotnicza Straż Pożarna w Błądzimiu koło Lniana to kolejna jednostka w powiecie świeckim, która dostała nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Strażacy mają już jeden, ale... nie mogą nim jeździć.

Udostępnij
Nowy samochód druhów z OSP Błądzim powinien tracić do podziału bojowego jeszcze w tym miesiącu / Fot. OSP Błądzim

W miniony poniedziałek w Błądzimiu (gmina Lniano) fetowano przyjazd nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Volvo. Będzie on służył druhom z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy musieli wykazać się nie lada wysiłkiem, by zdobyć nowy pojazd.

Ich determinację, aby to osiągnąć łatwiej zrozumieć, gdy zdamy sobie sprawę z tego, że brak nowego pojazdu skutkowałby w zasadzie zawieszeniem działalności w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Pewne przyspieszenie w historii rozwoju jednostki nastąpiło w 2017 r., gdy udało się sprowadzić z Austrii używany, ale w pełni sprawny samochód. Był to niezawodny steyr. Zastąpił on wysłużonego stara. Radość nie trwała jednak długo.

Reklama
Reklama

- Byliśmy naprawdę szczęśliwi, bo mieliśmy pełne przekonanie, że 120 tys. zł przekazane przez gminę zostało wydane w najlepszy sposób, w jaki było to możliwe. Samochód spełniał wszystkie nasze oczekiwania - podkreśla Tomasz Gliniecki, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Błądzimiu, będący także strażakiem zawodowym.

To między innymi ten zakup umożliwił jednostce wejście w 2019 r. do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. To nie tylko pewien prestiż, ale też lepszy dostęp do szkoleń i sprzętu.

Niestety, w 2020 r. radość zgasła za sprawą zmiany przepisów. Ustawa regulująca wiek strażackich pojazdów wymuszała, aby sprowadzone samochody przeszły specjalistyczne badanie. Długie i bardzo drogie.

Reklama
Reklama

Co więcej, te które przekroczyły 30 lat, a tyle miał steyr z Błądzimia, nie mogły być dłużej ujęte w podziale bojowym. Innymi słowy nie powinny wyjeżdżać już do akcji. Bez znaczenia był fakt, że bardzo często były to auta z niewielkimi przebiegami i w bardzo dobrym stanie technicznym.

Strażacy z OSP Błądzim zaczęli zabiegać, aby jeszcze przez jakiś czas móc używać swojego steyra. W końcu dostali warunkową zgodę od komendanta wojewódzkiego PSP w Toruniu, ale miała ona obowiązywać tylko do grudnia 2023 r.

- Mieliśmy rok na zdobycie ogromnej sumy i zorganizowanie przetargu - mówi Tomasz Gliniecki. - Postawiliśmy warunek - samochód musi dotrzeć do nas najpóźniej w grudniu 2023 r. Inaczej nie moglibyśmy działać. Samochód to podstawa.

Reklama
Reklama

Rozpoczęło się składanie wniosków do wszelkich możliwych instytucji. W końcu udało się. Strażacy dostali 1 mln 187 tys. zł. Było to możliwe dzięki wsparciu gminy Lniano, budżetu państwa, funduszu ochrony środowiska, Fundacji Orlen oraz darczyńców z gminy Lniano.

Co ze steyrem, który strażacy z Błądzimia darzą takim sentymentem?

- W Polsce już nikomu się nie przyda, dlatego myślimy o sprzedaży go za granicę - wyjaśnia prezes. - Jest wiele krajów, gdzie przepisy uwzględniają przede wszystkim stan techniczny pojazdu, a nie wiek. Sprowadzony przez nas kilka lat temu samochód ma przejechane dopiero 33 tys. km. 

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
50 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Przecież masz napisane że kupili ten samochód w 2017. Wtedy nikt nie wiedział co będzie w 2020

Koszt CNBOP starszego auta, to 8 tys zł i zapłaciła gmina to. Nie żadne kilkadziesiąt tysięcy.

Paszła

Reklama

Pewnie ktoś z wioskmenów zarobił hehe tak to jest jak się biorą tacy znawcy .Teraz powinni oni oddać kasę teraz

Chodzi tu o Komendanta Głównego PSP i „przyjaciół” z Józefowa

Lepiej by bylo dac te 40 a nie 1,5 mln .Ten wóz co kupili jest prawie nowy i by posłużył jeszcze na lata na tą wioskę .Po co im nowy

Reklama

Było mówione od wielu lat, żeby zrobić CNBOP w Józefowie. Ale ktoś łapę położył i wprowadził Austriacki samochód pożarniczy do SWD? Przecież każde urządzenie nabyte z poza Polski, musi przejść certyfikację CNBOP!
Kupując Passata od Niemca, który ma przegląd ASO oraz techniczny w Niemczech, też musi przejść zerowy w PL. Czego wy nie rozumiecie…!? 120k z budżetu gminy poszło w niwecz! Kto dal do łapy 120 tyś zł zarządowi OSP Bladzim??? Czy był zakup w formie przetargu, który wykluczył wszystkie krajowe wozy w tej samej cenie? To pytanie jeszcze zada ktoś, komuś w innych okolicznościach…

Nieznajomość przepisów kosztuje. Cnbop obowiazuje od 2007r.

Czytając te wszystkie komentarze widzę że tu prawie same szkolne d****e czytali ten artykuł….
Przecież jasno czarno na białym napisano że wg ustawy z 2020 r sprowadzone auto ponad 30letnie tego certyfikatu nie dostanie a Błądzim kupil to auto w 2017 roku!!!! Kiedy tych przepisów nie było!!!

Uwaga inf dodatkowa!!!!

Zakupione takie auto a nie inne bo akurat w tamtym roku nowe(już drugi wóz) „musiało”dostać LNIANO a Błądzim jak zawsze dostał ochłapy…bo na co innego by nie starczylo….a teraz jak po 50latach w końcu doczekali się nowego to wszystkim żal d**e ściska
Pozdrawiam wszystkich zadowolonch

Reklama

Co za ludzie, zamiast cieszyć się wspólnie, zawiść przemawia, oskarżenia, jak tak można. Ktoś pyta „Po co wóz w takiej wiosce” chyba nie wie ile jest interwencji i poza pożarami, na drodze krajowej 240,. Oby chciało się chłopakom z OSP jeszcze działać i nie zwracając uwagi na przeciwności, bo to służba pro bono. Nie przestawajcie służyć.

Albo na koszt NFZ

Będzie co na wiejskich festynach fotografować

Reklama

Powinno być zniesienie wieku i wystarczające badanie techniczne w stacji kontroli pojazdów. Przecież ten pojazd mógłby być wykorzystany w jednostkach mniejszych OSP nie włączonych do KSRG. W tych małych OSP często nie mają wozów strażackich lub mają jeszcze żuki.

A może na Ukrainie będzie gasił pożary, jak w Polsce wykluczają go przepisy

A ile oni wyjeżdżają w roku do akcji.Śmiech i tyle z tego OSP.

Reklama

Druhowie z OSP Błądzim nie przejmujcie się głosami matołów którzy nie rozumieją tego co czytają.

Są na podziale w OSP samochody 30-40 letnie sprawne i niezawodne lepsze niż nasze składaki po 10 latach ale tak się nakręca biznes naszych składaków wywrotek.

Na to pierwsze auto też był przetarg ? Zapewne jedynym kryterium była cena.

Lobby złodziei nie będę wymieniał firm

ciekaw jestem kiedy prywatne pojazdy będą musiały być złomowane że względu na wiek

W 2017 obowiązywały stare przepisy wg których OSP musiało poddać pojazd sprowadzony z zagranicy certyfikacji CNBOP, który na tamte czasy kosztował kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych. Aby móc wprowadzić pojazd do SWD, taka certyfikacja byłaby niezbędna i to bez ograniczenia wiekowego pojazdu. W 2020r. za sprawą nowych przepisów można certyfikować pojazdy sprowadzone z zagranicy nie starsze jak 30lat i kosztuje to ok 10tyś. zł.

Ktoś wykazał się dużą nieznajomością przepisów, że pozyskał środki na nowy zakup bez zabezpieczenia kwoty na przeprowadzenie certyfikacji.

Może zarejstrować na firme prywatną i ominąć przepisy.Firma prywatna wystawi gminie rachunek za koszty z utrzymaniem wozu.Prywatnie chore przepisy CNBOP nie podlegaja.

OSP sprzeda ten star samochód i pieniądze wrócą na konto gminy ???

Coś tu jest pokręcone. Wóz kupiony przed zmianą przepisów i wprowadzony do podziału bojowego mógł i może służyć dalej ponieważ prawo nie działa wstecz. Nie można użytkować tylko wozów które zostały sprawdzone i zarejestowane po zmianie przepisów.

Najpierw kupili potem zmieniło przepisy udać tym tokiem ktoś kto kupił diesla wyrzucił pieniądze w błoto bo np nie wjedzie do Krakowa czy Warszawy za rok może dwa

Powiedzmy sobie szczerze te wszystkie durne przepisy z certyfikatami mają tylko jeden cel. Dać komuś zarobić. Oto cała prawda o tej ustawie. Kto ma lepszy lobbing ten zarabia krocie.

Takie polskie realia, prawo pisane na kolanie na potrzeby chwili.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Nie ma wątpliwości, że po wczorajszym koncercie w świeckim amfiteatrze, który był wypełniony do maksimum, Sylwia Grzeszczak, Oskar Cyms i Kubańczyk zyskali sporą liczbę...

Wiadomości

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

Strażacy z Osia świętowali wczoraj jubileusz powstania swojej jednostki. Okrągła rocznica ma ścisły związek z wielkim pożarem, który wybuchł przy ul. Młyńskiej w 1903...

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Gratka dla fanów samochodów marki Mercedes i nie tylko. W najbliższą niedzielę warto wybrać się na piknik motoryzacyjny na parkingu przy strzelnicy Forteca Świecie.

Wiadomości

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Na osiedlu Marianki trwa modernizacja placu zabaw w pobliżu orlika i Szkoły Podstawowej nr 8.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo