Nowy rezerwat ma pow. 84,16 ha z dodatkowo wyznaczoną otuliną pow. 40,59 ha. Głównym celem, dla którego został utworzony jest ochrona środowisk torfowisk wysokich i przejściowych oraz unikatowych zespołów roślinności bagiennej. Obszar leży na terenie gminy Warlubie, na terenie leśnictwa Płochocin.
Tego typu siedliska są miejscem występowania mchów i roślin torfowiskowych: torfowców (Sphagum), wełnianki pochwowatej, modrzewnicy pospolitej, rosiczki okrągłolistnej, żurawiny błotnej czy fiołka błotnego. To unikatowe środowisko cenne zarówno przyrodniczo jak i naukowo, które chcemy chronić w stanie naturalnym.
Torfowiska to bardzo cenne zbiorowiska przyrodnicze stanowiące naturalne magazyny wody, siedliska rzadkich roślin i zwierząt a także swoisty magazyn węgla przyrodniczego.. Torfowiska przejściowe i wysokie są to ekosystemy o bardzo ograniczonym dopływie składników odżywczych, które zależą wyłącznie od opadów atmosferycznych i poziomu wód gruntowych. Zachowując niskie pH są miejscem występowania specyficznej roślinności.
Rezerwat „Krzewińskie Bagno” ma status rezerwatu ścisłego. Nie jest on udostępniony dla turystów, na bagna nie można wchodzić, zbierać czegokolwiek. Wyznaczona otulina ma pełnić rolę buforu między otaczającym lasem a torfowiskiem. Na terenie będą jednak prowadzone działania polegające na wykaszaniu nalotów drzew i krzewów w celu zachowania obecnego stanu torfowisk. Będą także prowadzone badania naukowe.
Teren ten był jednym z ostatnich większych kompleksów bagiennych nie objętych prawną ochroną rezerwatową w naszym województwie. Od lat był jednak objęty ochroną w ramach obszarów Natura 2000.



