Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

W Świeciu podatek od nieruchomości w górę. Tyle zapłacą mieszkańcy, rolnicy i przedsiębiorcy

Podwyżki podatków zawsze budzą emocje wśród radnych. Nie inaczej było podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu.

Udostępnij
foto-podatki

REKLAMA

Podatki od budynków mieszkalnych i przeznaczonych na działalność gospodarczą wzrosną od przyszłego roku w gminie Świecie o 3 proc. za 1 m kw. Niby niewiele, ale radni opozycji argumentowali, że to już kolejna podwyżka w ostatnich latach.

Przekonywali, że miasto powinno pozyskiwać więcej pieniędzy ze środków zewnętrznych i racjonalniej je wydawać, m.in. na nowe tereny inwestycyjne, bo to w przyszłości przełoży się na większe wpływy z podatków od firm.

Reklama
Reklama

Jak podwyżki tłumaczy gmina i na co przeznaczy dodatkowe pieniądze?
REKLAMA

- Zależy nam na utrzymaniu wysokiego tempa inwestycji w różnych dziedzinach, od dróg i terenów rekreacyjnych po remonty szkół czy budowę kanalizacji. Dodatkowo przyszły rok będzie niepewny ze względu na wpływy z podatku dochodowego i subwencje z budżetu państwa – przekonuje Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Warto też wspomnieć, że niemal co roku wspieramy powiat w działaniach, które służą mieszkańcom Świecia, a nie są to małe kwoty. W tym roku dołożyliśmy starostwu m.in. milion złotych na budowę ronda koło Nowego Szpitala. W przyszłym również nie odmówimy wsparcia, oczywiście na miarę naszych możliwości.

Od stycznia 2021 r. podatek od budynków mieszkalnych wyniesie 0,69 zł za 1 m kw. (wzrost z 0,67 zł), a od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej 23,76 zł za 1 m kw. powierzchni użytkowej (było 23,07 zł).
REKLAMA

Reklama
Reklama

Podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrośnie z 0,91 do 0,94 zł za 1 m kw. Podatek od gruntów pod garażami wolnostojącymi będzie wyższy o 1 gr i wzrośnie do 0,44 zł, a od pozostałych gruntów wyniesie 0,28 zł (było 0,27 zł) za 1 m kw. powierzchni.

Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? Jeśli ma 60-metrowe mieszkanie, to w tym roku zapłacił za nie gminie 40,20 zł rocznie. Od stycznia 2021 r. zapłaci 41,40 zł, czyli w ciągu roku o 1,20 zł więcej.

Z kolei przedsiębiorca, właściciel np. 100-metrowego sklepu czy zakładu usługowego zapłaci w przyszłym roku o 69 zł więcej.
REKLAMA

Reklama
Reklama

W 2021 r. wzrośnie też podatek rolny z 69,50 do 100 zł rocznie od 1 ha. Na drastyczny wzrost tej podwyżki, aż o ponad 40 proc., wskazywali radni.

- To nie tak. Takie twierdzenie wprowadza ludzi w błąd – twierdzi Krzysztof Kułakowski. - W 2015 r. podatek rolny wynosił 97 zł za 1 ha. Ze względu na nieurodzaj, rolnicy otrzymali pomoc od gminy w postaci zmniejszenia podatku. W kolejnych latach ulga była kontynuowana z powodu kiepskich plonów. Teraz postanowiliśmy od tego odstąpić. W przyszłym roku rolnicy zapłacą rocznie 100 zł od 1 ha, czyli tylko o 3 zł więcej niż pięć lat temu – argumentuje burmistrz.

W sumie podwyżki z podatku od nieruchomości i rolnego mają przynieść budżetowi gminy dodatkowe 800 tys. zł.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
42 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

i to jest nazywanie się

i to jest nazywanie się biznesmenem gminnym, prywaciaż musi sobie wypracować żeby inwestować a gmina może zwiększać haracz:D pozdrawiam

Prowadzę działalność w

Prowadzę działalność w Świeciu mój lokal to niecałe 100 m2. Mojej działaności nie dotknęła pandemia. Z przyjemnością zapłacę 70 zł rocznie więcej, żeby Ci którzy są w gorszej sytuacji mogli skorzystać z ulg i zwolnień. Na tym polega solidarność. Z pustego i Salomon nie naleje. Znowu ktoś robi burzę w szklance wody i szuka poklasku. Niecałe 10 zł miesięcznie dla mnie jako małego przedsiębiorcy to jest żaden koszt. Dla mieszkańca 1 zł podatku więcej to tez nie problem a wieksze podatki od takiego dużego i bogatego zakładu jak Mondi to dla naszego miasta zatrzyk finansowy. Wszytkim zależy aby żyło nam się lepiej 

Panie Burmistrzu jestem za.

Panie Burmistrzu jestem za. Dopóki nie zmieni się rząd będą niszczyć samorzady. A radni PiS są zakłamani. Jak chcą lepiej dla naszych mieszkańców niech załatwiaja to na gorze bo coś mi się tu nie zgadza 

Nie przesadzajcie. ja mam

Nie przesadzajcie. ja mam akurat mieszkanie 60 m. To oznacza, ze w przyszłym roku zapłcę podatek wkiekszy o 1,20 zł w ciągu całego roku czyli o 10 groszy miesięcznie. Wytrzymam 🙂 Rząd nam sadzi wieksze podatki i podwyżki:-) Skoro rząd mniej daje gminom to skąd mają brać kasę na utrzymanie wszystkiego?

Reklama

Moment to gmina jeszcze

Moment to gmina jeszcze dokłada powiatowi do budowy dróg w mieście, które należą do starostwa a taki Woxniak potem lata i pluje jadem? Ja bym nic nie dał. Ciekawe co by zrobił. To tak jakby ktoś przyszedł do mojego domu, powiedział, ze mam syf i nie umię gospodarować, a nastepnego dnia przyszedł by do mnie po pożyczkę 🙂

Rolnicy Was na taczkach

Rolnicy Was na taczkach wywiozą. Wzrost podatku rok do roku o 44%?! Skandal. 

Nie czytajcie tych peanów dla

Nie czytajcie tych peanów dla podwyżek o 44% dla rolników pisanych przez urzędasów lub ich rodziny. Jak można wychwalać podwyżki o 44%? Won z pridupasami.

teraz widzę, że rzecywiście

teraz widzę, że rzecywiście te władze miasta to skandal!

Reklama

najlepiej własną nieudolność

najlepiej własną nieudolność zrzucać na rząd!

Rolnicy są jak górale ile by

Rolnicy są jak górale ile by nie zarabili to i tak będa narzekać. A pradwa jest taka, że jeden z drugim sprzeda mieszczuchwoi kawałek ziemi pod dom i może za to dwa lata nic nie robić. Tacy biedni ci rolnicy!

Dziwię się radnym opozycji.

Dziwię się radnym opozycji. Czy do tych geniuszy dotrze fakt, że ośmiornicowy rząd systematycznie „cyca” z samorzadów ile tylko się da? Daję to pod rozwagę szczególnie zaślepionych, radnym pisowcom.

nawet gdyby roczny podatek

nawet gdyby roczny podatek był wyższy o jeden grosz, a nie te złótówkę to i tak znajdą się tacy co muszą gęgać i narzekać. Nie chce się nawet takim tłumaczyć dlaczego czasem muszą być podwyżki. Najprościej takim wytłumaczyć na przykładzie ich miejsca pracy i wydatków, zysków ich firm. Każda branża ma coraz większe wydatki z różnych przyczyn. Tak samo miasto

Reklama

Magia liczb robi swoje, te %

Magia liczb robi swoje, te % proponuję jeszcze raz przeliczyć na złotówki lub z uwagą przeczytać artykuł. Kto pamięta kabaret TEY i kabareto w Opolu p.t. „Z tyłu sklepu”? – tam traktor miał jedno koło zepsute więc był do d…y, ale trzy koła były dobre więc jak to brzmi trzy dobre. Teraz na nasze, „ogromne” % powyżki nijak się mają do kwot o które toczy się spór. Narzekać i lamentować na własnym losem każdy z nas potrafi najlepiej, ale zapomina o ulgach jakie kiedyś otrzymał. PiS-owski rząd sam pogubił się w obietnicach, oszukuje, premier lekceważy prezydenta (ustawa dla medyków). Państwowa kasa świeci pustkami, planowane VETO budżetu Unijnego. Problemy finansowego w jakie zostaliśmy wpędzeni są gospodarczym horrorem. Skąd samorządy mają mieć pewne pieniądze jak nie z podatków mieszkańców gminy, bo na drani z Wiejskiej w Warszawie nie ma co liczyć, oni sami chętnie przyszli by po pieniądze.

Podatki w górę mam mieszkanie

Podatki w górę mam mieszkanie ponad 60 metrów jakoś to wytrzymam a co z tymi co buduja bez zezwolenia i nie płacą za to a tak jest na wsiach które należą pod swiecie 

Wy …pi pi …pi pi …znowu

Wy …pi pi …pi pi …znowu …podnosicie podatki żeby Deczno modernizować i inne wasze fanaberie by muc bankieciki robić z podatków . Bo sala bankietowa  w Decznie dla was jest robiona . Wy ….pi pi pi….

SKANDAL!!! Tak właśnie rządzi

SKANDAL!!! Tak właśnie rządzi platforma antyobywatelska. Mamy największy kryzys gospodarczy od 100 lat a kułak podnosi podatek rolny o prawie 50% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Wywieźć na taczkach całe to platformiane towarzycho oderwane od rzeczywistości!!!

a co z pieniędzmi które

a co z pieniędzmi które ukradli urzędnicy? zamiast podnosić może niech ściągną od złodziei? swiecie24.pl/pl/11_wiadomosci/11499_pracownicy-urzedu-miejskiego-wyprowadzili-z-kasy-pol-miliona.html

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dziś rano na ulicy Cukrowników w Świeciu doszło do tragicznego w skutkach potrącenia.

Wiadomości

Osiem lat trwały poszukiwania mieszkańca Świecia, za którym wystawiono czerwoną notę Interpolu - międzynarodowy list gończy. W końcu wpadł za oceanem.

Historia

Na cmentarzu menonicko-ewangelickim w Przechówku trwają prace porządkowe, remontowe i konserwatorskie. Ich zwieńczeniem ma być ustawienie tablicy opisującej historię nekropolii i ludzi, którzy mieszkali...

Wiadomości

Jak już informowaliśmy, w poniedziałek popołudniu niedaleko Świecia zderzyły się samochód osobowy i traktor. Policja podała ustalenia na temat okoliczności zdarzenia.

Wiadomości

Dramatyczny finał rodzinnej kłótni. Do szpitala trafiła kobieta ugodzona nożem przez syna.

Wiadomości

Nowymi zastępcami burmistrza Świecia zostali Marta Karolczak i Sławomir Siemaszko. Jak wygląda podział ich kompetencji?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Mł. asp. Marcin Ignatowski, policjant ruchu drogowego, w dniu wolnym od służby robił zakupy w markecie w Świeciu. Przy okazji zatrzymał sprawcę kradzieży.

Wiadomości

Mowa oczywiście o "Świeckim szturmie". Sam dystans 7 km nie jest wielkim wyzwaniem dla doświadczonych biegaczy. Znacznie istotniejsze jest to, z czym będą musieli...