Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

W Świeciu posadzono 3 tysiące drzew. Uważacie, że jesteśmy „zielonym miastem”?

Czy w Świeciu jest dużo zieleni, czy wręcz przeciwnie, stanowi ona tylko oazy na betonowej pustyni? Burmistrz przekonuje, że gmina robi dużo, żeby drzew było u nas jak najwięcej i jako dowód pokazuje wyróżnienie za to, że w ciągu roku posadzono ich blisko 3 tys.

Udostępnij
zielone-swiecie

REKLAMA

Świecie zostało wyróżnione przez Klub Gaja, organizację pozarządową zajmująca się ochroną środowiska naturalnego, statuetką „Czarodziejskie Drzewo”. Gmina wzięła udział w Święcie Drzewa. To akcja polegająca na sadzeniu drzew w całym kraju. Jej celem jest edukacja w zakresie zmian klimatycznych i ochrony drzewostanu.

W ciągu ostatniego roku gmina zorganizowała konkurs dla szkół po nazwą „Geo Drzewo”. W ramach konkursu uczniowie sadzili krzewy w amfiteatrze. Dzieci sadziły też drzewa przy ul. Paderewskiego i w Nadleśnictwie Dąbrowa.

Reklama
Reklama

Burmistrz Krzysztof Kułakowski ze statuetką przyznaną przez Klub Gaja / Fot. UM w Świeciu

REKLAMA
Również sama gmina przeprowadziła zakrojone na szeroką skalę nasadzenia.

- W tym czasie posadzono dokładnie 2955 drzew. Niekiedy inwestycje realizowane przez gminę wymuszają konieczność wycięcia drzew. Staramy się jednak, żeby w zamian w pobliżu posadzono nowe. To wyróżnienie cieszy, bo pokazuje, że ktoś dostrzega nasze starania – mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Reklama
Reklama

A jakie jest Wasze zdanie? Uważacie Świecie za „zielone miasto”? Czy gmina robi wystarczająco dużo, abyśmy nie stali się betonowo-asfaltowym pustkowiem? Czekamy na Wasze komentarze.

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: Urząd Miejski w Świeciu
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (34)

 1. Swieciak

  10 listopada 2019 22:06

  Jest ok, ale myślę że nie

  Jest ok, ale myślę że nie można zwalniać. Zieleń jest nam wszystkim bardzo potrzebna. 

 2. Świeciak

  10 listopada 2019 22:07

  Po co takie pytanie na łamach

  Po co takie pytanie na łamach portalu. Wystarczy się zapytać redaktora Pudrzyńskiego. Jest to najbardziej obiektywny dziennikarz w całej redakcji i całym Powiacie Świeckim.

  • Anonim

   10 listopada 2019 22:38

   A ty co z psychiatryka

   A ty co z psychiatryka uciekłeś?

 3. Lol :)

  10 listopada 2019 22:34

  Można zauważyć że spora

  Można zauważyć że spora rzesza młodszych mieszkańców jest zaangażowana w zazielenienie naszego miasta – a to za sprawą rośliny znanej jako kanabis 🙂

 4. Mieszkanka Marianek

  10 listopada 2019 22:45

  Uważam, że miasto jest coraz

  Uważam, że miasto jest coraz ładniejsze. Moi znajomi z Chełmna nam zazdroszczą.

 5. Inox

  11 listopada 2019 08:10

  Świecie jest super. 

  Świecie jest super. 

 6. Ja

  11 listopada 2019 08:26

  Tymczasem park za starostwem 

  Tymczasem park za starostwem  zamieniaja na parking!! 

  • Mieszkanka

   11 listopada 2019 12:54

   Nieprawda! Wycięto tylko

   Nieprawda! Wycięto tylko kilka starych, chorych  drzew, które przy większym wietrze pewniw i tak by nie wytrzymały

 7. Gość

  11 listopada 2019 09:11

  Kurła ludzie! Wy jesteście z

  Kurła ludzie! Wy jesteście z czegoś zadowoleni? Nie wierzę, może lepiej przyjdę tu jutro… 

 8. GośćQ

  11 listopada 2019 09:33

  PGR ang.-francuski MONDI

  PGR ang.-francuski MONDI wycina drzewa gdzie popadnie i do tego robi chmurę smrodu.

  • ?x!

   11 listopada 2019 13:46

   Wobec tego wymelduj się ze

   Wobec tego wymelduj się ze Świecia wracaj na swoje drzewo.

 9. Mieszkaniec

  11 listopada 2019 09:37

  Szkoda że Przechowo

  Szkoda że Przechowo traktowane jest przez władze po macoszemu.Drzewa przy głównej i Sportowej wycięte w pień a nowych nie widać. Co ma filtrować ten smród spalin i dumy z kominów ? 

 10. Obserwator

  11 listopada 2019 09:44

  Co z tego że sadzą,ale czy

  Co z tego że sadzą,ale czy potem dbają,to już inna sprawa, przecież trzeba o młode drzewka dbać przedewszystkim podlewać, znam takie miejsca gdzie posadzono na wiosnę ,na początku podlewano,potem przyszło upalne lato,nikt się nie zainteresował co się dzieje z drzewkami,i co ,prawie połowa zaschła i do wyrzucenia,teraz wsadzono tam maleńke kilkunasto centymetrowe ,ledwo widać je od ziemi,czy przeżyją czas okaże ,jak sadzicie to wybzaczcie grupę ludzi aby dbali ,przecież to są spore pieniądze i na darmo wykonanąa praca

  • ...

   11 listopada 2019 10:10

   Tak samo było na miasteczku,

   Tak samo było na miasteczku, parę  dni podlewano A potem co wszystko do dup….A teraz szybko choinki małe postawili  żeby nie dostali po dupie

 11. S

  11 listopada 2019 10:00

  Dobrze, tylko przy moim bloku

  Dobrze, tylko przy moim bloku posadzono około 100 młodych drzew, z czego 20% już jest połamana, a reszta będzie prawdopodobnie wycieta pod lodowisko. Przydała by się jakaś dlugoterminowosc w tych planach. Poza tym miasto jest rzeczywiście bardzo zielone i dobrze.

 12. Grom

  11 listopada 2019 11:25

  Przy chodniku na Miasteczko

  Przy chodniku na Miasteczko wycięli zdrowe drzewa , posadzili młode , które wandale połamali i zostały kikuty. Powycinali drzewa na cmentarzu w Przechowie , i po za terenem na Tucholskiej .Dobrze , że jeszcze tych parę drzew w parku zostawili ….

 13. Dzrzewo

  11 listopada 2019 11:58

  Mam nadzieję że nie sadzą

  Mam nadzieję że nie sadzą przy drogach ? Na zakrętach?

  Mało ludzi zginęło???

  • pipul

   11 listopada 2019 13:48

   Samochód jest dla ludzi

   Samochód jest dla ludzi rozumnych.

 14. Uu

  11 listopada 2019 12:28

  W mieście jeździ się powoli

  W mieście jeździ się powoli więc bez przesady , a drzewa dają cień i pochłaniają metale ciezkie

 15. Kierowca

  11 listopada 2019 12:33

  Uważam że błędem było

  Uważam że błędem było posadzenie kasztanowców wdłuż aleji JP II Powinno się sadzić drzewa mniej „szkodliwe” dla kierowców wiemy jakie szkody potrafią zrobić jadąc ulicą Słowackiego.

  Druga rzecz to mała ilość dzrew została posadzona wdłuż ulicy Wodnej.

 16. Xyz

  11 listopada 2019 15:27

  Prosze sie zainteresowac

  Prosze sie zainteresowac pieknym lecz bardzo zanieczyszczonym laskiem  od strony Tucholi na Miasteszku syf i kila w nim ..po interwencji znilky stare rupiecie lodowki ale dalej jest syf a moglby to byc fajny teren dla mieszkancow tego osiedla.

  • lawa

   12 listopada 2019 14:10

   A ten syf to robią

   A ten syf to robią krasnoludki?,zacznij od siebie.

 17. Cis

  11 listopada 2019 16:14

  Podejrzewam że drzewka przy

  Podejrzewam że drzewka przy chodniku też miasteczkowi polmali….

 18. Świeciak

  11 listopada 2019 16:54

  Przechowo i Miasteczko to

  Przechowo i Miasteczko to zapomniane dzielnice ale Świecie robi się coraz ładniejsze i daj Boże zielensze ….

 19. A

  11 listopada 2019 17:48

  Sadzonki nie zastąpią

  Sadzonki nie zastąpią wieloletnich drzew. A te powoli umierają, bo niszczy je jemioła. Czy nic nie da się z tym zrobić? Niedługo większość dużych drzew w Świeciu będzie się nadawała wyłącznie do wycinki…. Teraz nie ma liści, dokładnie to widać.  

 20. KAMIKADZE

  11 listopada 2019 20:31

  Prawda od leśnika – jedno

  Prawda od leśnika – jedno pokolenie sadzi drzewa,drugie pokolenie cieszy się nimi,a trzecie je wycina. Pozostaje pogratulować wyróżnienia,może ono ytrze trochę nosa tym którzy zrzędzą na obecne władze,że nic nie robią w zakresie ochrony środowiska-susza latem,przypominam o prawie dwumiesięcznym zakazie wykorzystywania wody do innych celów niż gospodarcze-czy i jak był przestrzegany to już inna sprawa.W mieście przybywa obszrów zielonych,wycinka drzew zdrowych jest konieczna po kolejne inwestycje.Nie wierzę,by osoby odpowiedzialne za ochronę środowiska lekką ręką podpisywały zgody na usuwanie drzew.Chciałbym zwrócić uwagę na zweryfikowanie stanu koron drzew przy ul.Wojska Polskiego oraz przy Blankuszu,póki są na nich liście widać dokładnie,które gałęzie i konary są do wycięcia.Swego czasu była akcja zielone osiedla,drzwa zostały posadzone mniej lub bardziej rozsądnie teraz gdy gałązie stukają o szyby lub drzewa odchylają się od budynków mieszkańcy robią wszystko by nawet te zdrowe zostały wycięte-wiem coś na ten temat z racji wykonywanej pracy.

 21. Rewal

  11 listopada 2019 23:02

  Bywam u syna w Niemczech w

  Bywam u syna w Niemczech w mieście porównywalnym wielkością do Świecia i widzę tam mnóstwo zieleni .Drzewa rosną przy wszystkich głównych drogach , bocznych i uliczkach osiedlowych , nawet w dwurzedach , pełno wysepek i polwusepek zwalniających i na każdej drzewo .Duże ograniczenia  prędkości , nikt nie  odważy się rajdować , nawet Polacy i jakoś drzewa nie przeszkadzają ani pod oknami ani kierowcom.Jednak można….Widać tam dbałość o każde drzewo mimo że powietrze nieporównywalnie lepsze , Świecie pięknieje ale zieleń powinna być priorytetem , powstają nowe osiedla i tam już razem z blokami powinny być c sadzone drzewa , niech już rosną dla obecnych i przyszłych pokoleń 

 22. RONIN

  12 listopada 2019 20:04

  Gdy była jednostka wojskowa i

  Gdy była jednostka wojskowa i miała strzelnicę w pobliżu tego miejsca powstawała pewna posiadłość. Obserwowałem wtedy jak z postępem budowy robione są nasadzenia drzew. Obecnie jadąc drogą do Laskowic cieszę oczy widokiem pięknie zadrzewionego terenu. Masz rację Rewal pod koniec każdej inwestycji powinno się rozpoczynać zazielenianie terenu przyległego-ważne by była ta praca w posznowaniu innych.

 23. P

  13 listopada 2019 00:53

  Ta posiadłość obok byłej

  Ta posiadłość obok byłej strzelnicy to z tego co kojarzę brzózkami jest obsadzona , piękna sprawa .Brzoza ma bardzo dobry wpływ na zdrowie człowieka.Moze więcej osób w swoich obejsciach  posadziloby np brzózki , generalnie drzewa liściaste pochłaniają o wiele więcej pyłów niż iglaste.Tuja może fachowo podcięta ładnie wygląda ale to jednak chwast i niezbyt zdrowa dla człowieka a do drzewa można się nawet przytulić i czerpać jego pozytywną energię.

 24. Donald

  13 listopada 2019 11:59

  Przykład – ul. Piłsudskiego,

  Przykład – ul. Piłsudskiego, nowe osiedle z 10 blokami (TBS, i „Pomóż sam sobie”), niemalże 15-to letnie bloki – pokażcie mi gdzie sa tam duże drzewa w bliskości tych bloków?

 25. Wyrok

  13 listopada 2019 22:46

  Za to w okolicy

  Za to w okolicy nowobudowanego ekskluzywnego osiedla Parkowego składającego się z 7 domów ma być posadzonych 1000 drzew. Bogatemu można …. a biednemu figa ….

  • Jaca

   14 listopada 2019 10:48

   „…1000 drzew…”

   „…1000 drzew…”

   Nie uwierzę póki nie zobaczę 😀 hahaha…

 26. MatFlooma

  3 lutego 2020 05:53

  Cialis Omeopatico http:/
  Cialis Omeopatico http://ggenericcialisle.com – Buy Cialis Viagra Verkauf Ohne Rezept cialis 5 mg Propecia Online No Rx

 27. StevFLOUGS

  12 lutego 2020 03:06

  Levitra Generico In
  Levitra Generico In Parafarmacia http://cheapcialisir.com – Cheap Cialis Amoxicillin Maroc Cialis Kamagra 100mg Tablets

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Policjanci ukarali wysokim mandatem kierowcę, który na parkingu w Świeciu prezentował moc silnika i hałaśliwe dźwięki tłumika swojego samochodu. Policja zapowiada "zero tolerancji".

Wiadomości

W największej świeckiej szkole ponadpodstawowej niemal zawsze jest tłoczno. Jednak dziś na korytarzach ZSP było wyjątkowo dużo młodych ludzi. Wszystko za sprawą ósmoklasistów chcących...

Wiadomości

W wyniku zderzenia motocykla z samochodem osobowym, mężczyzna prowadzący jednoślad trafił do szpitala. Do porannego wypadku doszło w centrum Świecia.

Extra Nowe

Zbigniew Kloska, dyrektor Gminnej Przychodni w Nowem, po ponad 42 latach pracy przechodzi na emeryturę. Ale z placówką się nie rozstaje. - Jeśli będę...

Wiadomości

Do 3 lat więzienia grozi kobiecie i mężczyźnie zatrzymanym w weekend przez policję.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Skład nowej rady może być dla niektórych pewnym zaskoczeniem. Znikło kilka dobrze znanych nazwisk związanych z samorządem od lat.

Wiadomości

W wyborach na urząd burmistrza Świecia niemal na pewno wygrał Krzysztof Kułakowski. Wciąż jednak czekamy jeszcze na oficjalne informacje z Państwowej Komisji Wyborczej.

Wiadomości

Szczególne powody do zadowolenia może mieć Koalicja Obywatelska. Prawdziwym liderem w rankingu popularności okazał się radny Sebastian Glaziński.

Wiadomości

Chyba największym zaskoczeniem jest to, że do rady nie weszła starosta Barbara Studzińska. Najwięcej głosów dostał zastępca burmistrza Świecia Paweł Knapik.

Wiadomości

Poznaliśmy wyniki głosowania na wójtów w kolejnych czterech gminach powiatu świeckiego.

Wiadomości

Krzysztof Kułakowski zdecydowanie wygrał z Dariuszem Woźniakiem wybory na burmistrza.

Wiadomości

Znamy już wyniki wyborów na burmistrza Pruszcza oraz na wójta gminy Lniano.

Wiadomości

Oprócz burmistrzów i wójtów oraz radnych gmin i powiatu, mieszkańcy powiatu świeckiego wybierali też radnych sejmiku województwa. Wiadomo już, kto nimi będzie z naszego...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama