Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

W Świeciu się wahają, w Nowem już wiedzą. Kiedy przedszkola i żłobki będą gotowe na przyjęcie dzieci?

To już pewne, że 6 maja pracę wznowi przedszkole w Nowem. W Świeciu też chcieliby dotrzymać tego terminu, nie ma jednak pewności czy to się uda, bo placówek wymagających pilnego dostosowania do narzuconych wymogów sanitarnych jest znacznie więcej.     

Udostępnij
przedszkole

REKLAMA

O ile zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, że od 6 maja żłobki i przedszkola w całej Polsce wznawiają pracę ucieszyła rodziców, o tyle samorządy nie przyjmowały tego z euforią.

Dlaczego? Tak jak działo się to już nieraz, cały ciężar związany ze stworzeniem bezpiecznych warunków sanitarnych spadł właśnie na samorządy. I nie chodzi tylko o pieniądze. Znacznie częściej wskazuje się na brak jasnych przepisów określających, jak powinny pracować żłobki i przedszkola w czasie epidemii koronawirusa.

Reklama
Reklama

Co prawda są pewne wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, ale dokument jest  ogólnikowy. Nie uwzględnia wielu aspektów związanych z funkcjonowaniem tego typu placówek.
REKLAMA


Niewykonalny, żeby nie powiedzieć wręcz absurdalny, wydaje się nakaz utrzymywania odległości między dziećmi. Jak powiedzieć grupie czterolatków, aby przez cały dzień każde z nich bawiło się osobno i pod żadnym pozorem nie próbowało dotykać ulubionego kolegi czy koleżanki?

Poza tym mówi się o potrzebie ograniczenia liczby dzieci na sali. Do ilu? Nie ma na to jasnej odpowiedzi. Podobnie jak na pytanie, czy dzieci powinny być w maseczkach. 

Niemal na pewno otwarcie przedszkola 6 maja nastąpi w Nowem. Rodzice, którzy chcieliby, aby ich dziecku zapewnić opiekę, mają czas na złożenia odpowiedniego oświadczenia do poniedziałku 4 maja, do godz. 12.00 (tel. 52 33 28 575, można też powiadomić wychowawcę za pomocą Messengera).
REKLAMA


- Trudno powiedzieć, ile dzieci zostanie zgłoszonych - mówi Hanna Gorczyca, dyrektor Przedszkola Samorządowego w Nowem. - Nie spodziewam się zbyt wielu. Im mniej będzie maluchów, tym łatwiej będzie nam spełnić wszystkie wymogi. Na pewno nie poradzilibyśmy sobie, gdyby nagle wróciły wszystkie dzieci.

Reklama
Reklama

W Nowem jest łatwiej o tyle, że jest tylko jedno przedszkole. W gminie Świecie samorząd prowadzi 9 przedszkoli i dwa żłobki. Dostosowanie tylu placówek nie jest takie proste. Stąd ostrożne deklaracje szefa oświaty.
REKLAMA


- Nie wiem czy uda nam się otworzyć przedszkola i żłobki w przyszłym tygodniu. Dziś nie mogę podać dokładnej daty - przyznaje Waldemar Fura, kierownik Ośrodka Oświaty i Wychowania w Świeciu. - To poważna decyzja. Można ją podjąć dopiero wtedy, gdy będziemy mieli absolutną pewność, że jesteśmy na to gotowi.  

Aktualizacja

W czwartek wieczorem na stronie urzędu miejskiego pojawił się komunikat burmistrza na temat otwarcia żłobków i przedszkoli w gminie Świecie - przeczytaj.

Reklama
Reklama

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA
REKLAMA

Rozwiń swoje pasje! Wybierz swój kierunek! Szkoła Muzyczna w Chełmnie zaprasza!
Zapisz się na rok szkolny 2020/2021 - tutaj

Udostępnij
32 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Absurd totalny.Gdy było 27

Absurd totalny.Gdy było 27 zakażeń  wszystko pozamykano.Teraz przy 13 tysiącach się otwiera.Życzę powodzenia i żadnego zakażenia.PRZYNAJMNIEJ ZAKŁADY POGRZEBOWE BĘDĄ SIĘ DOBRZE MIAŁY W DOBIE KRYZYSU.LUDZIE!!! CI NA GÓRZE I NA DOLE,MYŚLCIE.TU CHODZI O ŻYCIE!!!!!! 

Czy w Urzędzie Gminy w Nowem

Czy w Urzędzie Gminy w Nowem i Dyrekcja Przedszkola Samorządowego to ludzie myślący, czy tylko kukiełki na krzeselkach, którymi się manipuluje. Może Pan Burmistrz wyznaczy do opieki kilkoro pracowników z Urzędu Gminy i narazi ich podobnie jak pracowników przedszkola……Wart się chyba nad tym zastanowić

Bogate Świecie się zastanawia

Bogate Świecie się zastanawia …mądra i rozsądna decyzja  ,a podobno  bardzo biedna gmina Nowe już jest perfekcyjnie przygotowana……Jakaś dziwna sytuacja……

Sami siedzą zamknięci w

Sami siedzą zamknięci w urzędzie a przedszkolanki na pierwszą linię frontu 

Czy włodarze miasta w Nowem

Czy włodarze miasta w Nowem wiedzą w jakich warunkach pracuje się w przedszkolu?  Nauczyciele robią tam super robotę szkoda tylko że oprócz nas rodziców i ich samych nikt tego nie dostrzega 

Ludzie trzeba coś zrobić bo

Ludzie trzeba coś zrobić bo to jest chore. Rodziców którzy dzieci zaprowadza zdjęcia robić na jakąś stronę wrzucić pod nazwą niekochający tylko pieniądze 

Patologiczni rodzice co

Patologiczni rodzice co dzieci zaniosą do żłobka przedszkola. 

To nie rodzicom należy się

To nie rodzicom należy się dziwić a władzom miasta które wydają zgody na tak bezsensowne decyzje rządu. Może czas na jakieś zmiany w naszym mieście 

Zgadzam się rodzicu

Zgadzam się rodzicu szczególnie jeśli chodzi o Pana L,na niego najwyższy czas poczta poszukuje pracowników. Torbę z kartami i tam go

Szkoda tych paniow które mają

Szkoda tych paniow które mają tam pracować, a ta pani że szkoły co zajmuje się oświata też się z tym zgadza nikt o nich nie dba i nie myśli

Dzieci przeszkadzają w domu

Dzieci przeszkadzają w domu ciągle chcą się bawić nie chce mi się już wolę by poszedł do przedszkola co sobie spokojnie paznokcie zrobię ze znajoma pogadam. Niektórzy chyba dzieci nie mają i nie rozumia

Ale to tylko pracujący

Ale to tylko pracujący rodzice mogą dać dziecko do przedszkola, reszta siedzi w domu 

A przecież jest wybór, można być na opiekuńczym.

Przecież nie ma obowiązku

Przecież nie ma obowiązku dawania dziecka do przedszkola

Uwafa z najnowszych danych

Uwafa z najnowszych danych wynika że wirus nie zabiją dzieci, jak co to zabije przedszkolanki więc ryzyko małe. 

Poprostu jeb iety naród…

Poprostu jeb iety naród…

Pani dyrektor z przedszkola w

Pani dyrektor z przedszkola w Nowem to śmiech na sali . Nie odpowiednia osoba na to stanowisko .Nie ma podejścia do Dzieci jak i do Rodziców kiedyś po rozmowie z Panią miałam wrażenie że rozmawiam z szarą masą.

Przedszkole ma byc otwarte a

Przedszkole ma byc otwarte a urząd zamknięty przed koronawirusem. Wstyd 

Nasze władze skoro

Nasze władze skoro zdecydowały się na otwarcie nie mają chyba pojęcia hak pracuje się z malymi dviecmi.Na początku dzieci były bezpośrednim zagrożeniem i zamykano a teraz już nie są?Jrst tu gdzieś jakaś logika tych bzdurnych decyzji.Co na ti pani Czerwińska,?Czy ktoś z rządzących w naszym mieście myśli o zagrożeniach z tego płynących względem pracowników chyba nie. Łatwiej zauważyć tylko swój czubek nosa i myśleć o sobie bo przecież pracownicy urzędu są bezpieczni. 

Wie  może ktoś dlaczego sapo

Wie  może ktoś dlaczego sapo w nowem jest zamknięte?chciałem coś załatwić ale tylko telefonicznie lub mailowo.a ja chciałbym porozmawiać. Przecież tam można zachować  bezpieczną odległość. 

A tak właściwie to kto może

A tak właściwie to kto może oddać teraz dziecko do przedszkola wszyscy  czy tylko  kto już nie dostanie zasilku 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

W środę po południu strażnicy miejscy ze Świecia dostali nietypowe wezwanie. Chodziło o wyciągnięcie z Wisły… orła. Ptak nie mógł wydostać się na brzeg...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama