W piątek przed południem w Spółdzielczym Ośrodku Kultury Stokrotka na Mariankach spotkały się z mieszkankami posłanki Koalicji Obywatelskiej: Iwona Karolewska, Dorota Łoboda i Magdalena Kołodziejczak.
Iwona Karolewska ze Świecia jest dobrze znana w naszym powiecie i województwie, bo stąd kandydowała. Dwie pozostałe posłanki zostały wybrane do Sejmu z województwa mazowieckiego i pomorskiego.
Spotkanie, w którym wzięło udział ponad 30 pań, było adresowane właśnie do nich, bo odbywało się w ramach akcji Koalicji Obywatelskiej "Kobiety na wybory".
Posłanki przekonywały, że najlepszym kandydatem na prezydenta jest Rafał Trzaskowski, choćby dlatego, że - ich zdaniem - jako głowa państwa najlepiej będzie reprezentował sprawy kobiet.
- Rafał Trzaskowski jako prezydent Warszawy zlikwidował kolejki do żłobków i zniósł w urzędzie różnice w wynagrodzeniach między kobietami i mężczyznami. Wcześniej często było tak, że panie za tą samą pracę dostawały mniej - mówiła posłanka Dorota Łoboda. - Stworzono też sieć wsparcia dla kobiet potrzebujących pomocy, powstała rada kobiet i uruchomiono wsparcie finansowe programu in vitro.
Do udziału w wyborach namawiała posłanka Magdalena Kołodziejczak.
- Wasz głos jest ważny i może wpłynąć na wynik wyborów. Nie dajmy się zwieść słowom pana Mentzena i innych polityków Konfederacji, że likwidacja ZUS załatwi cokolwiek. Bogatym ZUS być może nie jest potrzebny, ale kto będzie wypłacał świadczenia obecnym emerytom, jeśli pochodzą one między innymi ze składek obecnie pracujących, młodszych osób? - pytała retorycznie Magdalena Kołodziejczak.
W podobnym tonie wypowiadała się Iwona Karolewska.
- Zanim zostałam sekretarzem powiatu świeckiego, pracowałam przez dziesięć lat w ZUS. Doskonale zdaję sobie sprawę, że ten system nie jest idealny, ale trzeba go stopniowo reformować, a nie burzyć i pozostawić miliony ludzi na łasce losu - argumentowała posłanka Iwona Karolewska.
Wspomniała również o bonie senioralnym i tzw. rencie wdowiej jako przykładach świadczeń kierowanych do starszych osób, które wprowadził obecny rząd.
- Przyjęto również projekt nowelizacji ustawy, która pozwoli na podwyższenie zasiłku pogrzebowego z obecnych 4 tys. do 7 tys. zł - mówiła Iwona Karolewska.
W rozmowach z posłankami uczestniczki spotkania mówiły o kiepskiej kondycji publicznej służby zdrowia, przeładowanym systemie edukacji i obawach związanych z wysokością emerytur.
- Dotyczy to przede wszystkim naszych dzieci. Jakie one dostaną emerytury w przyszłości przy tak kulejącym systemie? - zastanawiały się.
- Nikt z nas nie będzie udawał, że służba zdrowia, oświata czy system emerytalny są bez zarzutu. Zdajemy sobie sprawę, z jakimi bolączkami się borykają. Nie oszukujmy się jednak - ich naprawa wymaga czasu. Trzeba je koniecznie reformować, ale w taki sposób, aby nie było jeszcze gorzej i nie odbiło się to na nas wszystkich - twierdziły posłanki.
Zobacz poniżej zdjęcia.
Uwaga! Z powodu prac serwisowych sekcja komentarzy nie będzie dziś działać. Zapraszamy do dyskusji na naszym profilu na Facebooku.

Komentarze (0)