REKLAMA
Do tej pory scenariusz obchodów Święta Wojska Polskiego i rocznicy cudu nad Wisłą w wojnie polsko-bolszewickiej, wyglądał w ten sposób, że po mszy w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli i złożeniu kwiatów na mogile na starym cmentarzu, delegacje i mieszkańcy maszerowali ulicami miasta na Duży Rynek.
Składano tam ponownie wiązanki pod pomnikiem, odśpiewywano hymn, a burmistrz wygłaszał przemówienie. Czasami były występy świeckiej orkiestry dętej czy asysta wojskowa.
REKLAMA
Otworzy się w nowym oknie
W tym roku program obchodów będzie wyglądał inaczej.
- Uznaliśmy, że najlepszym miejscem do zorganizowania głównych uroczystości jest stary cmentarz, gdzie znajduje się mogiła żołnierzy w walkach z bolszewikami podczas wojny z lat 1919-21. Zwłaszcza 15 sierpnia ta lokalizacja ma szczególny wymiar – podkreśla Leszek Żurek, sekretarz gminy Świecie.
Jak będzie wobec tego wyglądał program obchodów 15 sierpnia?
REKLAMA
Rozpocznie je o godz. 10.00 msza w kościele Boboli. Potem około godz. 11.00 przedstawiciele władz miasta i powiatu, delegaci organizacji i instytucji oraz poczty sztandarowe przejdą pod mogiłę poległych żołnierzy. Tam zostanie odśpiewany hymn państwowy, burmistrz wygłosi przemówienie, a potem delegacje złożą wiązanki na mogile.
Zwieńczeniem uroczystości będzie złożenie kwiatów pod pomnikiem przy „klasztorku”.
Nareszcie, obchody adekwatne
Nareszcie, obchody adekwatne do święta. Tak trzymać.
Na cmentarzu żydowskim w
Na cmentarzu żydowskim w Świeciu ul. Polna 3 spoczywa na honorowym przed wojną miejscu nr 1, żydowski żołnierz wojny 1920 roku, Błog. pamięci Czapla zmarły z ran w dniu 9 Stycznia 1921 roku. Cześć Jego Pamięci.