Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

"W tym miejscu koniecznie powinno powstać rondo" – apelują mieszkańcy

Czy u zbiegu ulic Mickiewicza, Wodnej, Sądowej i Nadbrzeżnej powinno pojawić się rondo? Chce tego część mieszkańców. Ich zdaniem, usprawni to ruch i poprawi bezpieczeństwo.

Udostępnij
skrzyzowanie-przy-moscie

W obrębie skrzyżowania znajduje się szkoła oraz Przedszkole nr 1, co powoduje znaczny ruch pieszych. Przejścia dla pieszych są ulokowane w zbyt małej odległości od skrzyżowania, nie są oznakowane w wystarczający sposób, przez co stanowią duże zagrożenie dla pieszych - argumentują okoliczni mieszkańcy w petycji przesłanej do redakcji Extra Świecie, burmistrza Świecia i starosty.

W dalszej części petycji czytamy:

Tworzące się w tym miejscu korki, stanowią dodatkową, dużą uciążliwość dla mieszkańców, którzy chcąc przejechać nawet niewielkie odległości, muszą stać w ogromnych kolejkach – zarówno od strony ulicy Nadbrzeżnej, jak i od strony ulicy Sądowej. Duże korki w tym rejonie są szczególnie uciążliwe w godzinach szczytu, gdy rodzice lub opiekunowie odbierają swoje pociechy z pobliskiego przedszkola.

Ruch na skrzyżowaniu będzie stale wzrastał, a dodatkowo w ciągu kilku lat wzrośnie skokowo, w związku z planami przebudowy drogi Świecie-Głogówko Królewskie.

Zdaniem autorów petycji, budowa ronda w tym miejscu jest konieczna, bo wymusi na kierowcach zmniejszenie prędkości przy pokonywaniu skrzyżowania.

Budowa dobrze zaplanowanych przejść dla pieszych zapewni bezpieczeństwo młodzieży szkolnej oraz mieszkańcom. Upłynni ruch pojazdów na skrzyżowaniu, dając równe prawa wszystkim pojazdom wjeżdżającym na skrzyżowanie, co spowoduje wyeliminowanie tworzących się kolejek od strony ulicy Sądowej i Nadbrzeżnej - czytamy w przesłanym piśmie. - Postulujemy, by działać przyszłościowo – z uwzględnieniem nie tylko dzisiejszych, ale także przyszłych potrzeb. Ronda są jedynym sensownym rozwiązaniem, co potwierdzają liczne przykłady z innych skrzyżowań w naszym mieście.

Podpisano: mieszkańcy ulic Mickiewicz, Sądowej i Wodnej.

Extra Świecie sprawdziło, jakie są szanse na realizację tego postulatu.

Jak informuje Powiatowy Zarząd Dróg, prawdopodobnie jeszcze tej wiosny zostanie wyłoniona firma, która zajmie się opracowaniem projektu przebudowy kolejnego odcinka ul. Wojska Polskiego oraz ul. Mickiewicza w Świeciu. Na razie nie wiadomo, czy w planach znajdzie się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza, Sądowej, Wodnej i Nadbrzeżnej.

- Dodając do tego jeszcze wjazd na most mamy w sumie pięć wlotów, co w połączeniu z mało czytelnym układem ulic Sądowej i Nadbrzeżnej, czyni to miejsce wyjątkowo podatnym na kolizje i wypadki - tłumaczy Adam Meller, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu. - Rondo byłoby zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, ale obawiam się, że jest tam za mało miejsca. Bardziej prawdopodobne jest powstanie skrzyżowania typu "cygaro".

Termin rozpoczęcia prac uzależniony będzie od pozyskania funduszy na tę inwestycję. W grę wchodzi kwota przekraczająca 40 mln zł. Gdyby jednak udało się powiatowi, w którego zarządzie są ulice Wojska Polskiego i Mickiewicza, pozyskać dotację, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby przetarg na wykonawcę został ogłoszony w przyszłym roku.

Skrzyżowanie typu "cygaro", zwane też "agrafką", to przecięcie dróg, z których co najmniej jedna jest dwujezdniowa, a skręty w lewo ze wszystkich wlotów oraz wjazdy na wprost z wlotów podporządkowanych są realizowane w sposób pośredni poprzez przejazdy do zawracania (patrz grafika).

redakcja@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (26)

 1. Realista

  12 lutego 2022 10:21

  Panie Adamie gdzie Pan na

  Panie Adamie gdzie Pan na Mickiewicza znajdzie miejsce na 3 pasy i wysepkę? Z jednej strony kamienice w skrajni a z drugiej wąski most. 

  • Monit

   12 lutego 2022 19:03

   Brawo!

   Brawo!

 2. Hihihi

  12 lutego 2022 10:36

  Skrzyżowanie typu cygaro nie

  Skrzyżowanie typu cygaro nie rozwiąże problemu.

  Problemem jest włączenie się do ruchu z dróg podporządkowanych w szczególności skręcających w lewo lub chcących jechać na wprost. Może wystarczyłoby je lekko wynieść w górę w celu ograniczenia predkosci  i na środku pozbawić słupek nakazujący ruch okrężny. Albo coś na podobe ronda w Jezewie przy urzędzie gminy żeby duzy pojazd miał szansę zawsze przejechać.

  Pozdrawiam 

 3. Rondo?

  12 lutego 2022 11:10

  A może światła? 

  A może światła? 

 4. Grażyna z gronkowcem

  12 lutego 2022 12:48

  Z moich analiz wynika że

  Z moich analiz wynika że skrzyżowanie jest zbyt niebezpieczne , najlepszym rozwiązaniem jest zamknięcie w pizdu tej krzyżówki.

  • slawek.csw

   12 lutego 2022 13:32

   Kobieto, ty chyba faktycznie

   Kobieto, ty chyba faktycznie masz gronkowca 🙂

   • j.w.

    12 lutego 2022 13:42

    Wszystkie Sławki to morowe

    Wszystkie Sławki to morowe chłopy.

  • Janusz drogowiec

   12 lutego 2022 14:06

   Geażynko, jeżeli chodzi o to

   Geażynko, jeżeli chodzi o to skrzyżowane to skutecznejszym rozwiązanem będzie całkowite wyelminowanenie z ruchu peszych.

 5. Bob Partacz

  12 lutego 2022 16:06

  Tam nie ma miejsca ani na

  Tam nie ma miejsca ani na prawidłowe rondo, ani na „cygaro”. 

 6. Anonim

  12 lutego 2022 16:24

  Rondo rozwiąże problem

  Rondo rozwiąże problem

 7. emerytowany

  12 lutego 2022 16:28

  Rondo i zakaz postoju przy

  Rondo i zakaz postoju przy przedszkolu na Sądowej. Tam jest problem

  • slawek.csw

   12 lutego 2022 17:24

   Trafiłeś w sedno sprawy.

   Trafiłeś w sedno sprawy. Zakaz postoju i zatrzymywania się na Sądowej przy przedszkolu! 

  • J.

   12 lutego 2022 22:07

   Parkowanie nierozsądnych

   Parkowanie nierozsądnych rodziców przy przedszkolu jest chyba większym problemem niż brak ronda. Kiedyś byłam świadkiem sytuacji jak policjant pouczał kilku rodziców że jest parking na nadbrzeżnej i tam bezpiecznie można zaparkować ale wiadomo na pouczeniu się skończyło bo zakazu postoju nie ma. 

 8. Riczi

  12 lutego 2022 17:37

  Tak rodzice przedszkolaków

  Tak rodzice przedszkolaków mają parking przy Nabrzeznej. 

 9. Tofik

  12 lutego 2022 17:51

  Rondo – Pan Adam – jego były

  Rondo – Pan Adam – jego były pracodawca i rondo będzie jak nic…. Ludzie ogsrnijdvue się… Ile stłuczek jest w tym miejscu rocznie? Jedna? Dwie? I po to wyrzucać milon zł bo ktoś chce sobie odłoży. Na emeryturę? Świecie niedługi będzie jak stary szpital, zamknięty murami dla swoich

 10. Sołtys

  12 lutego 2022 18:40

  Akurat tam rondo byłoby

  Akurat tam rondo byłoby najlepszym rozwiązaniem a mówienie że nie ma miejsca jest zwykłym kłamstwem. Jest narożnik przed sklepem i nieformalny parking przy moście, które można wykorzystać. In plus usprawnienie wyjazdu z wodnej i nadbrzeżnej/sądowej, zmniejszenie prędkości na Mickiewicza, poprawa bezpieczeństwa pieszych bo ciężko tam jakkolwiek przejść. Rondo nie musi być takie jak te w mieście. Przykładem jest rondo za sklepem ogrodniczym jak się na czaple jedzie. Nawet ciężarowe nie mają problemu. Niech urzędnicy przestaną kombinować i zaczną słuchać postulatów mieszkańców. W przechowie tego zabrakło i z tego co słyszę to wszyscy tylko narzekają. 

 11. sławek.csw

  12 lutego 2022 19:06

  Dozwolona prędkość na

  Dozwolona prędkość na Mickiewicza to 40 km/h. Nie to jest największym problemem. Największy problem stanowi wyjazd z Nadbrzeżnej na Sądową. Skręt w prawo jest czasami niemożliwy przez parkujące samochody przy przedszkolu. Wyjazd prosto (na skrzyżowanie) jest również uciążliwe, ponieważ pierwszeństwo mają samochody jadące od strony Sądowej. I mamy już korek. A samo skrzyżowanie? Bardzo często zdarzają się kierowcy, którzy nie wiedzą, jak wjechać na takie dziwne skrzyżowanie. Ale to inny temat. Dlatego najlepszym rozwiązaniem było by małe rondo i zakaz parkowania na Sądowej.

 12. Ej

  12 lutego 2022 19:42

  Ej wy, rondo rondo i jeszcze

  Ej wy, rondo rondo i jeszcze rondo pogania rondo, we łbach wam się pomieszało, nie umiesz jeździć to na piechotkę

  • Rob

   12 lutego 2022 20:09

   Byś był kierowca to byś

   Byś był kierowca to byś wiedział czego tam potrzeba

 13. Mychy

  12 lutego 2022 23:20

  Rondo to akut najlepsze

  Rondo to akut najlepsze rozwiązanie które człowiek wymyślił im więcej tym lepiej. A co do pieniędzy to nie trzeba wydawać milinów tylko trochę zmienić mentalność potem wystarczy przykręcić tzw żółwia postawić znaki i po problemie.

 14. Lol :)

  13 lutego 2022 12:32

  W środku w Kauflandzie by się

  W środku w Kauflandzie by się rondo przydało a wewnątrz ronda stacja benzynowa i fast food 🙂

 15. Kierowca

  13 lutego 2022 13:47

  I do likwidacji światła na

  I do likwidacji światła na Wojska Polskiego przy zjeździe do Tesco

  • Niepotrzebne swiatła

   14 lutego 2022 18:31

   To prawda

   To prawda

 16. Xxx

  13 lutego 2022 15:55

  Ul.Sądowa przy przedszkolu

  Ul.Sądowa przy przedszkolu często zakorkowana.Proponuję aby przedszkolaki wchodziły do budynku od strony parkingu a będzie bezpieczniej no i korki mniejsze. 

 17. Stary Rak

  13 lutego 2022 18:41

  Pewnie jedną z dróg jest

  Pewnie jedną z dróg jest wojewódzka. Ronda nie będzie bo pracują tam zacofani niby znawcy. Podobnie jest w innych małych miejscowościach. Podobnie z remontami dróg wojewódzkich jak Bydgoszcz- Łabiszyn czy dalej Barcin. Ostatnio duży remont tej całej drogi przeprowadzony był jeśli dobrze pamiętam 40 lat temu. Więc dyrekcja wojewódzka i jej szef to śmiech.

 18. Ławrow

  14 lutego 2022 17:54

  Ja nie ze Świcia, ale powiem

  Ja nie ze Świcia, ale powiem wam, że na tym głowny skrzyżowaniu Woj. Pol. z Mickiewucza to je dopiero dramat. I się pytam: dlaczego nie ma bezkolizyjnych świateł na lewoskręcie. Przecież jak jest większe natężenie ruchu. to nie można skręcić w lewo!

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Reklama