Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Walka o ogromną kasę. Świecie stara się o ponad 100 milionów na wielkie inwestycje

Świecie chce zrealizować trzy duże inwestycje. Jeśli dostanie na nie pieniądze z Polskiego Ładu, to wyda na nie z własnego budżetu tylko 5,5 mln zł.

Udostępnij
kozlowo

REKLAMA

Rządowy Fundusz Polski Ład to program, który ma na celu dofinansowanie inwestycji realizowanych przez gminy, powiaty i miasta.

Reklama
Reklama

Rząd szacuje, że do 2030 r. wydatki na jego sfinansowanie wyniosą ponad 650 mld zł. Mają to być środki krajowe, uruchamiane poza unijnymi funduszami.

Program jest różnie oceniany. Zwolennicy widzą w nim szansę na rozwój kraju. Krytycy zwracają uwagę, że nie wskazano wyraźnie źródeł finansowania. Obawiają się zwiększenia deficytu w kasie państwa oraz obciążenia podatkowego przedsiębiorstw i najwięcej zarabiających.

REKLAMA
Dla samorządów wsparcie z Polskiego Ładu to łakomy kąsek.

Reklama
Reklama

- Prognozy są obiecujące. Mam nadzieję, że nasza gmina skorzysta z funduszu, tym bardziej, że dofinansowanie wynosi aż 95 proc. wartości inwestycji – mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Gmina chce starać się o wsparcie na rozbudowę o ponad 3 km sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, której koszty oszacowano na 4,9 mln zł.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Ta kwota to jednak nic w porównaniu z dwoma pozostałymi przedsięwzięciami.

Aż 21 mln zł ma kosztować budowa drogi łączącej ulice Sienkiewicza i Chmielniki.

- Planujemy w przyszłym roku budowę ronda na ul. Sienkiewicza, niemal naprzeciwko cmentarza, na skrzyżowaniu z ul. Chrobrego i Kazimierza Wielkiego. Drugie rondo powstanie na ul. Chmielniki. Obydwa ronda połączy ulica, która będzie przebiegała między cmentarzem a ogródkami działkowymi Relaks – wyjaśnia burmistrz.

Reklama
Reklama

Jeszcze większą planowaną inwestycją ma być budowa małej obwodnicy z Kozłowa do strefy inwestycyjnej Vistula Park II w Sulnowie. Szacowany koszt to 83 mln zł.
REKLAMA


Będzie się to wiązało z budową nowego mostu w Kozłowie lub - co mniej prawdopodobne - ze wzmocnieniem nośności drogi na zaporze, tak aby mogły jeździć po niej tiry.

- Pozwoliłoby to lepiej skomunikować Vistulę z trasą wojewódzką Świecie-Tuchola i ekspresową S5 oraz z drogą krajową nr 91 – wymienia Krzysztof Kułakowski.

Reklama
Reklama

Burmistrz zwraca uwagę, że samochody ciężarowe i tak skracają sobie trasę jeżdżąc przez Kozłowo do firm zlokalizowanych w Vistuli Park II w Sulnowie.

- Przejeżdżają obok Eko-Wisły przez Sulnówko, co coraz bardziej uprzykrza życie mieszkańcom. Mała obwodnica „ucywilizowałaby” ruch w tej okolicy – argumentuje.
REKLAMA

Na razie nie wiadomo, kiedy zapadną decyzje rządu, jakim samorządom i ile pieniędzy przyzna. Termin składania wniosków przesunięto do 15 sierpnia, żeby wszystkie zainteresowane samorządy zdążyły przygotować dokumentację.

- My już nasze wnioski złożyliśmy. Wartość wszystkich trzech inwestycji wynosi blisko 109 mln zł. Przy 95-procentowym dofinansowaniu wydalibyśmy z budżetu gminy tylko 5,5 mln. Jest więc o co walczyć – nie ukrywa Krzysztof Kułakowski.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
Zdjęcie: Drone Shots Remigiusz Łukaszewski
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (52)

 1. XD:)

  3 sierpnia 2021 21:07

  A będzie kasa na Darka kolej

  A będzie kasa na Darka kolej żelazną? 🙂

  • Ula

   3 sierpnia 2021 21:31

   Panie Darku co z tu koleju?

   Panie Darku co z tu koleju? Wszyscy czekama

 2. franciszek

  3 sierpnia 2021 21:11

  Wezmą pieniądze od PiSu-

  Wezmą pieniądze od PiSu-

  • Realista

   3 sierpnia 2021 21:12

   Nie, z naszych podatków. PiS

   Nie, z naszych podatków. PiS twoim zdaniem skad ma kasę? Ze składek członkowskich czy z darowiny od Kaczyńskiego?

   • Tomzik

    3 sierpnia 2021 23:23

    Gdyby to tylko było z naszych

    Gdyby to tylko było z naszych podatków.

    Problem w tym, że z naszych podatków już rozdał i roztrwonił, dlatego tak zawzięcie wyciąga łapska po te unijne. 

    • Ziom

     4 sierpnia 2021 12:04

     Unijne tez są z naszych

     Unijne tez są z naszych podatkow i z naszego budżetu. 😉

  • toni

   4 sierpnia 2021 04:29

   Franek, napiszę ci krótko.

   Franek, napiszę ci krótko. Wy3,14erdalaj w PiSdu.

   • ziom

    4 sierpnia 2021 12:05

    toni gey. ;D

    toni gey. ;D

 3. Bartek 44

  3 sierpnia 2021 22:07

  Za mało osób głosowało na PiS

  Za mało osób głosowało na PiS w Świeciu,  więc nie dostanie Swiecie ani złotówki …  .

 4. Mieszkaniec

  3 sierpnia 2021 23:29

  PiS to partia która dzieli

  PiS to partia która dzieli Polskę i niszczy wszystko czego się dotknie. Na szczęście coraz więcej osób to już zauważa, niestety zostanie po nich bajzel na kolejne pokolenia, rozwalona gospodarka, podziały społeczne i ogromne długi. 

  • lollo

   4 sierpnia 2021 12:08

   Bajzel dlug i patolę

   Bajzel dlug i patolę odziedzicilismy po rządach komuchow i eurocwokow, ci jeszcze nie są tacy źli. Jak Tfusk dorwie się znow do władzy to wszystko wywiozą jak w czasie wojny a resztę zaorają i sprzedadzą Holendrom xd

  • grzech

   4 sierpnia 2021 15:19

   tylko jakoś tego zniszczenia

   tylko jakoś tego zniszczenia nie widać

 5. Tomcio ze Świecia

  3 sierpnia 2021 23:54

  To są bezsensowne inwestycje.

  To są bezsensowne inwestycje. Trzeba było pomyśleć wcześniej i lobbować jeszcze jedno wpięcie do ekspresówki na wysokości Marianek. Na pewno ułatwiło by to wyjazd że  Świecia, jednocześnie skróciło by dojazd do Vistuli. 

  • Artur

   4 sierpnia 2021 09:07

   Prawda

   Prawda

  • Anonim

   4 sierpnia 2021 15:24

   To ma być droga ekspresowa, a

   To ma być droga ekspresowa, a nie co kawałek węzeł. I tak na taką wioskę są trzy…

  • MM

   5 sierpnia 2021 08:01

   Będzie wjazd na drogę s5 za

   Będzie wjazd na drogę s5 za działkami jak jedzie się do deczna już są ślimaki zrobione

 6. Hejter

  4 sierpnia 2021 00:16

  I znów się wszystko rozbija o

  I znów się wszystko rozbija o politykę i o to jak to wszyscy nienawidzą pisu. Mniejsza o to. Bardziej mnie martwi to, że osoby zarządzające miastem znów sobie coś wymyśliły i zaplanowały. A czy były jakiekolwiek konsultacje społeczne? Ja wiem ze duża część społeczeństwa nie powinna zabierać głosu bo są ograniczeni ale wśród 100 znajdzie się choć jeden co podsunie jakiś pomysł bądź wytknie jakiś błąd czy przedstawi problem. Albo chociaż przedstawić plan, a nie my zrobimy a wy macie się cieszyć. Sądzę że w przechowie tego zabrakło. Osoby mieszkające besposrednio w sąsiedztwie nowobudowanych rond nawet nie wiedzą jak one będą wyglądały. Wychodzi też na to że ścieżka pieszo rowerowa będzie z polbruku a rowerzysci niejednokrotnie zwracali uwagę że to kiepskie rozwiązanie. Nawet realizację projektów z budżetu obywatelskiego są realizowane bez konsultacji i nadzoru ze strony pomysłodawców, skate park, trasa rowerowa koło sp5 czy boisko do koszykówki na malcuzynskiego, które ponoć nie spełnia podstawowych wymiarów co byłoby paranoją. Bądź też odbudowa zamku. Zamek jest wizytówka miasta i mieszkańców. Zdania na temat odbudowy są podzielone. Referendum to znikomy koszt a w tak ważnych kwestiach powinni moc mieć możliwość decydowania wszyscy a nie tylko kilka czy kilkadziesiąt osób. Inwestycje tak, ale te przemyślane i przedyskutowane z osobami zainteresowanymi a nie tylko w gronie „fachowców” z urzędu. Pamiętajcie radni i urzędnicy jesteście przedstawicielami mieszkańców i jesteście dla nich kimkolwiek by nie byli. Jak gienek spod sklepu chce wygodniejsze ławki do spania to też trzeba się nad tym pochylić a jak kilkuset mieszkańców zgłasza ten sam problem czy potrzebę to coś jest na rzeczy i trzeba tą kwestie rozwiązać a nie zapewniać że wszystko jest zgodne z literą prawa i przepisami i zajmują się tym fachowcy. 

  • elektor

   4 sierpnia 2021 07:28

   Ale Cię talent męczył.

   Ale Cię talent męczył.

  • Anonim

   4 sierpnia 2021 07:52

   mam podobne zdanie…moze

   mam podobne zdanie…moze jeszcze nie tak jak w Szwajcarii referenda na na prawie wszystko…ale w kluczowych inwestycjach i wydatkach owszem,takich jak np.oddanie szpitala prywatnej spolce,odbudowa zamku pokrzyzackiego,drogie kiczowate ronda,fontanny itd,itp.

   • Anonim

    4 sierpnia 2021 09:43

    Racja. Albo np przyłączenie

    Racja. Albo np przyłączenie ościennych wiosek do Świecia. Powinno być referendum mieszkańców tych wiosek czy tego chcą a nie na siłę. Wtedy niech urzędnicy kombinują jak ich przekonać. 

  • Tomaszek

   4 sierpnia 2021 14:51

   Bardzo trafne przemyślenia 😉

   Bardzo trafne przemyślenia 😉 Mam podobne.

   Dodam jeszcze przykład basenu – „władza” nie przejęła się petycją, w której proponowano lokalizacje basenu na Mariankach 🙂 pamięta ktoś ile tam było podpisów?

 7. Anonim 35

  4 sierpnia 2021 06:17

  Przydały by się zmiany co na

  Przydały by się zmiany co na niektórych osiedlach ale rządzący miastem tylko koło swojej dupy potrafią robić jebane pasożyty

  • Anonim

   4 sierpnia 2021 06:33

   A jakie to zmiany? Potrafisz

   A jakie to zmiany? Potrafisz określić?

   • Anonim 35

    4 sierpnia 2021 09:00

    Np, chodniki 

    Np, chodniki 

 8. Mieszkaniec

  4 sierpnia 2021 06:24

  Jak na radnych wybieracie

  Jak na radnych wybieracie rodzinę i sąsiadów, bo oni startują a nie analizujecie kompetencji i wykształcenia, to nie narzekajcie. Wybory to firma konsultacji i zawierzenia miasta konkretnym ludziom. 

  • Anonim

   4 sierpnia 2021 06:34

   Startuj więc ty. Zmień coś.

   Startuj więc ty. Zmień coś. Czy wolisz pieprzyć bez sensu?

 9. czytelniczka

  4 sierpnia 2021 07:06

  Tusk nic by nie dał Polakom

  Tusk nic by nie dał Polakom wszystkie pieniądze by szły do Niemiec

 10. Leoś

  4 sierpnia 2021 07:39

  Do otrzymania kasy daleka

  Do otrzymania kasy daleka droga , to nie pieniądze Pisu tylko narodu . Pis wzoruje się na Moskwie i Budapeszcie . Ciągnie nas w przepaść .

  • Ziom

   4 sierpnia 2021 13:44

   Może jeszcze na Bialorusi?

   Może jeszcze na Bialorusi? Pieprzysz bez sensu bo tak Ci w TV powiedzieli xD

 11. cyprian

  4 sierpnia 2021 07:41

  NO budowa nowego mostu w

  NO budowa nowego mostu w kozlowie to ma sens wkoncu urzad miasta ruszyl glowa.A ktoredy ta droga ma isc ? z kozlowa przez droge kolo wyspiska do vistuli?

 12. Anonim

  4 sierpnia 2021 08:14

  do wszechwiedzących włodarzy

  do wszechwiedzących włodarzy – tiry do Sulnowa dojadą zjazdem Świecie Północ

 13. Ohhh

  4 sierpnia 2021 09:05

  Jakie mózgi tam pracują…

  Jakie mózgi tam pracują… Mała obwodnica?!

  A później co? Obwodnica małej obwodnicy?

  Trzeba było lobbować na rzecz dodadkowego wjazdu/zjazdu na S5 w okolicach cmentarza…

  • Anonim

   4 sierpnia 2021 09:29

   Dla twojej wiedzy geniuszu.

   Dla twojej wiedzy geniuszu. Lobbowano, ale Generalna Dyrekcja Dróg miała to w nosie. Mają swoje plany. Chyba, że ty byś do nich pojechał. Na pewno by zbudowali 🙂

   • Adamik

    4 sierpnia 2021 14:53

    No to wyszło, że słaaaaabo

    No to wyszło, że słaaaaabo lobbowano…

 14. rafał

  4 sierpnia 2021 11:57

  brawo PiS, dzięki nim nasze

  brawo PiS, dzięki nim nasze Świecie będzie dofinansowane o 95 mln zł, oby zdążyli zanim przyjdzie PO, bo wtedy znowu za miske ryżu do 67 lat, chociaż 67 lat to było 10 lat temu, teraz to pewnie będzie z 70 lat do emerytury.

  • Nowy

   4 sierpnia 2021 23:59

   Przy PIS-ie emerytury nie

   Przy PIS-ie emerytury nie dożyjesz

 15. Czytelniczka

  4 sierpnia 2021 13:05

  Jestem mieszkanką Kozłowa i

  Jestem mieszkanką Kozłowa i nie jestem za tym aby przez wioskę jeździły tiry mają zjazd że Świecia na Sulnowo! Niech wioska zostanie wioską! Pan burmistrz niech sobie koło domu wybuduje małą obwodnicę!

 16. dzież

  4 sierpnia 2021 15:18

  a kiedy w końcu powstanie

  a kiedy w końcu powstanie połączenie ul.Wodnej z Chełmińską, żeby odciążyć trochę przejazd przez Przechowo

 17. Anonim

  4 sierpnia 2021 15:20

  Burmistrz widzi że skracają

  Burmistrz widzi że skracają drogę 🙂 przejedź się Burmistrz z Przechowa do Kozłowo to zobaczysz stan tej drogi, a jak skracają przez tamę to są od tego odpowiednie służby… bo jak runie tama to będzie po Przechowie

 18. Pioter

  4 sierpnia 2021 23:21

  Na kolej to nie bylo kasy ale

  Na kolej to nie bylo kasy ale na dwie drogi prawie 100 milionow wydac to super pomysl. Dla samochodziarzy zawsze sie pieniadze znajda. Ile mozna by w miescie zmienic ale im w glowie tylko ronda i wiecej asfaltu.

 19. united pharmacy lasix no precrcription

  18 września 2021 11:48

  Vantin
  Vantin

 20. Zithromax

  21 września 2021 17:22

  Hydrochlorothiazide
  Hydrochlorothiazide Congestive Heart Failure Order Visa Accepted Newbury

 21. Plaquenil

  22 września 2021 06:05

  Viagra Generique En Ligne
  Viagra Generique En Ligne

 22. Neurontine

  4 października 2021 06:26

  Buy Cheap Tadalafil
  Buy Cheap Tadalafil

 23. ivermectin human dosage

  31 października 2021 22:15

  Sale Discount Bentyl
  Sale Discount Bentyl Dicyclomine With Free Shipping Washington

 24. Lasix

  2 listopada 2021 09:24

  Buy Valtrex Cheap Online
  Buy Valtrex Cheap Online

 25. Viagra

  2 listopada 2021 18:48

  When To Take Viagra
  When To Take Viagra

 26. proscar no script

  5 listopada 2021 10:03

  Duroval Kamagra
  Duroval Kamagra

 27. Cialis

  5 listopada 2021 15:20

  Levitra Dosage 40mg
  Levitra Dosage 40mg

 28. Viagra

  6 listopada 2021 10:41

  Cheapest Levitra
  Cheapest Levitra

 29. buy priligy tablets

  13 listopada 2021 14:48

  Buy Viagra Online Uk
  Buy Viagra Online Uk

 30. Prednisone

  14 listopada 2021 05:01

  Achat Levitra En Suisse
  Achat Levitra En Suisse

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W sobotę zaginął 15-letni Szymon Włoch ze Świecia. Na szczęście mamy dobrą wiadomość.

Wiadomości

Trzy jednostki OSP gasiły pożar budynku gospodarczego w Milewku (gmina Nowe).

Wiadomości

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świeciu radni podejmą decyzję w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi świeckiemu. Dotyczy ona modernizacji drogi w Terespolu Pomorskim.

Wiadomości

Blisko 3 promile alkoholu w organizmie miał kierowca traktora zatrzymany przez policję.

Wiadomości

Zdaniem prezesa Wisły Gruczno Mariusza Przesmyckiego, Wda Świecie jest faworyzowana przy podziale dotacji na kluby sportowe. Nie zgadza się z tym Krzysztof Kosecki, prezes...

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W sobotę zaginął 15-letni Szymon Włoch ze Świecia. Na szczęście mamy dobrą wiadomość.

Wiadomości

Na pocztę elektroniczną komendanta powiatowego policji w Świeciu wpłynął niecodzienny e-mail.

Wiadomości

Trzy jednostki OSP gasiły pożar budynku gospodarczego w Milewku (gmina Nowe).

Wiadomości

Dzień Myśli Braterskiej to święto jedności i przyjaźni. Harcerze z pięciu gmin powiatu, zarówno ci najmłodsi, jak i seniorzy, świętowali w sobotę podczas spotkania...

Wiadomości

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świeciu radni podejmą decyzję w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi świeckiemu. Dotyczy ona modernizacji drogi w Terespolu Pomorskim.

Wiadomości

Blisko 3 promile alkoholu w organizmie miał kierowca traktora zatrzymany przez policję.

Wiadomości

Czy Sebastian Krupa będzie poważnym konkurentem dla Marka Topolińskiego, obecnego wójta gminy Świekatowo? Przekonamy się o tym podczas wyborów samorządowych 7 kwietnia.

Styl życia

W piątek wręczono nagrody w drugiej edycji konkursu "Drzewo Roku Ziemi Świeckiej 2023". Główną nagrodę otrzymała Kaja Silarska, która zgłosiła do konkursu dąb Graf...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama