Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Wciśniesz alarm i otrzymasz pomoc. W gminie Świecie rusza nowatorski system teleopieki

Jeszcze w tym roku zostanie uruchomiony nowy system teleopieki, kierowany przede wszystkim do osób starszych i niepełnosprawnych. Chętni otrzymają specjalne bransoletki, które w momencie uruchomienia przycisku powiadomią centrum alarmowe posiadające pełną wiedzę na temat użytkownika.

Udostępnij
przycisk

REKLAMA

Uchwała przyjęta przez radnych w miniony czwartek jest finałem niemal rocznego poszukiwania najwłaściwszego systemu teleopieki. To jeden z elementów nowoczesnej opieki społecznej, w tym przypadku kierowanej przede wszystkim do ludzi starszych i niepełnosprawnych. Nie oznacza to jednak, że osoby spoza tych kręgów będą z niego wykluczone. Nic podobnego. Różnica będzie tylko w kosztach uczestnictwa.

Pracownicy Urzędu Miejskiego w Świeciu testowali różne rozwiązania dostępne na rynku.

- Wybraliśmy zestaw składający się z bransoletki i telefonu - wyjaśnia Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia.
REKLAMA

W momencie naciśnięcia przycisku alarmowego na bransoletce będzie uruchamiany telefon głośnomówiący, który połączy się z centrum alarmowym.

- Odbierający słuchawkę będzie posiadał pełną informację o osobie dzwoniącej: ile ma lat, na co choruje, gdzie mieszka, jakie leki przyjmuje, kto ma zapasowy klucz do domu i kogo powiadomić w razie potrzeby - tłumaczy wiceburmistrz.

W zależności od kondycji alarmującego dysponent - pracownik prywatnej firmy, z którą gmina podpisze umowę - podejmie dalsze kroki. W przypadku braku kontaktu powiadomi odpowiednie służby ratunkowe przy okazji przekazując cenne informacje o wyzywającym pomocy.
REKLAMA

- Może być jednak również tak, że ktoś się tylko przewróci i będzie w pełni świadomy - uściśla Knapik. - Jedyną rzeczą, o którą poprosi będzie powiadomienie opiekujących się nim bliskich. Sytuacje mogą być bardzo różne, dlatego przewidziano do każdej z nich właściwe scenariusze działania.

System skierowany jest do mieszkańców gminy Świecie. Osobom, które ukończyły 60 lat lub niepełnosprawnym niezbędne urządzenia zostaną użyczone za darmo. Pozostali będą musieli ponieść kosz ich zakupu wynoszący od 300 do 700 zł. To jedyny wydatek.

- Trudno przewidzieć skalę zainteresowania teleopieką, dlatego nie określamy w żaden sposób liczby użytkowników - mówi Paweł Knapik. - Mamy zarezerwowane w budżecie na ten cel 50 tys. zł i jeśli pojawi się autentyczna potrzeba, zwiększymy tę kwotę.

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu
REKLAMA 

Udostępnij

Komentarze (10)

 1. ..

  3 listopada 2020 20:47

  Fajny  pomysł dla starszych 

  Fajny  pomysł dla starszych  samotnych osób 

 2. Km

  3 listopada 2020 22:01

  Dobry pomysł, Brawo

  Dobry pomysł, Brawo

 3. RONIN

  3 listopada 2020 22:53

  Spełniła się obietnica

  Spełniła się obietnica wyborcza Pana Knapika, troska o mieszkańców gminy w poważnym wieku jak najbardziej wskazana. Gratulacje, oby system nigdy nie zawiódł (ten ratunkowy), bo póki co rząd z Wiejskiej kpi i okłamuje, a to też pewien system.

 4. Roy

  3 listopada 2020 23:31

  Można też rozdać dzieciom, w

  Można też rozdać dzieciom, w razie gdyby jakiś ksiądz chciał się do nich dobierać 

  • Marta Welurowa

   4 listopada 2020 02:51

   Ty byłeś chyba kiedyś

   Ty byłeś chyba kiedyś molestowany, jak masz jakiś uraz zapraszam do gabinetu. Teraz porada bezpłatna była.

   • Roy

    4 listopada 2020 08:04

    Zgadza się. 

    Zgadza się. 

  • Janusz

   4 listopada 2020 12:38

   Ja też chcę takie coś, ale

   Ja też chcę takie coś, ale wersje dla zmotoryzowanych. Jak mi sie check w passacie zapali to wcisne i przyjadą mi usunąć.

 5. Tola

  4 listopada 2020 21:54

  Polska to zacofany kraj.W

  Polska to zacofany kraj.W innych krajach już od dawna to funkcjonuje!!!Ciekawe tylko ile w Polsce osoby starsze lub niepełnosprawne będą musiały za to zaplacić.

  • czytaj ze zrozumieniem

   5 listopada 2020 09:37

   Po ukończeniu 60 roku

   Po ukończeniu 60 roku dokładnie ZERO.

 6. Piotr2

  5 listopada 2020 15:34

  Dajcie to mojej babusi, a nie

  Dajcie to mojej babusi, a nie nadążycie z uchwalaniem podwyżek budżetu. Pomysłodawca nie zdaje sobie chyba sprawy ze skali problemu. Pomysł pod publiczkę jak najbardziej. Pozdrawiam serdecznie wszystkich. Piotr

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

- Kiedy przyjeżdżam na grób babci, łzy same płyną mi do oczu, kiedy widzę tragiczny stan cmentarza, na którym jest pochowana – mówi Brygida...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Wiadomości

Ta inwestycja nie ma szczęścia do wykonawców. Najpierw był kłopot z jego wyłonieniem. Gdy w końcu znalazł się kolejny, okazało się, że nie jest...

Reklama