Uchwała przyjęta przez radnych w miniony czwartek jest finałem niemal rocznego poszukiwania najwłaściwszego systemu teleopieki. To jeden z elementów nowoczesnej opieki społecznej, w tym przypadku kierowanej przede wszystkim do ludzi starszych i niepełnosprawnych. Nie oznacza to jednak, że osoby spoza tych kręgów będą z niego wykluczone. Nic podobnego. Różnica będzie tylko w kosztach uczestnictwa.
Pracownicy Urzędu Miejskiego w Świeciu testowali różne rozwiązania dostępne na rynku.
- Wybraliśmy zestaw składający się z bransoletki i telefonu - wyjaśnia Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia.
REKLAMA
W momencie naciśnięcia przycisku alarmowego na bransoletce będzie uruchamiany telefon głośnomówiący, który połączy się z centrum alarmowym.
- Odbierający słuchawkę będzie posiadał pełną informację o osobie dzwoniącej: ile ma lat, na co choruje, gdzie mieszka, jakie leki przyjmuje, kto ma zapasowy klucz do domu i kogo powiadomić w razie potrzeby - tłumaczy wiceburmistrz.
W zależności od kondycji alarmującego dysponent - pracownik prywatnej firmy, z którą gmina podpisze umowę - podejmie dalsze kroki. W przypadku braku kontaktu powiadomi odpowiednie służby ratunkowe przy okazji przekazując cenne informacje o wyzywającym pomocy.
REKLAMA
- Może być jednak również tak, że ktoś się tylko przewróci i będzie w pełni świadomy - uściśla Knapik. - Jedyną rzeczą, o którą poprosi będzie powiadomienie opiekujących się nim bliskich. Sytuacje mogą być bardzo różne, dlatego przewidziano do każdej z nich właściwe scenariusze działania.
System skierowany jest do mieszkańców gminy Świecie. Osobom, które ukończyły 60 lat lub niepełnosprawnym niezbędne urządzenia zostaną użyczone za darmo. Pozostali będą musieli ponieść kosz ich zakupu wynoszący od 300 do 700 zł. To jedyny wydatek.
- Trudno przewidzieć skalę zainteresowania teleopieką, dlatego nie określamy w żaden sposób liczby użytkowników - mówi Paweł Knapik. - Mamy zarezerwowane w budżecie na ten cel 50 tys. zł i jeśli pojawi się autentyczna potrzeba, zwiększymy tę kwotę.
redakcja@extraswiecie.pl
..
3 listopada 2020 20:47
Fajny pomysł dla starszych
Fajny pomysł dla starszych samotnych osób
Km
3 listopada 2020 22:01
Dobry pomysł, Brawo
Dobry pomysł, Brawo
RONIN
3 listopada 2020 22:53
Spełniła się obietnica
Spełniła się obietnica wyborcza Pana Knapika, troska o mieszkańców gminy w poważnym wieku jak najbardziej wskazana. Gratulacje, oby system nigdy nie zawiódł (ten ratunkowy), bo póki co rząd z Wiejskiej kpi i okłamuje, a to też pewien system.
Roy
3 listopada 2020 23:31
Można też rozdać dzieciom, w
Można też rozdać dzieciom, w razie gdyby jakiś ksiądz chciał się do nich dobierać
Marta Welurowa
4 listopada 2020 02:51
Ty byłeś chyba kiedyś
Ty byłeś chyba kiedyś molestowany, jak masz jakiś uraz zapraszam do gabinetu. Teraz porada bezpłatna była.
Roy
4 listopada 2020 08:04
Zgadza się.
Zgadza się.
Janusz
4 listopada 2020 12:38
Ja też chcę takie coś, ale
Ja też chcę takie coś, ale wersje dla zmotoryzowanych. Jak mi sie check w passacie zapali to wcisne i przyjadą mi usunąć.
Tola
4 listopada 2020 21:54
Polska to zacofany kraj.W
Polska to zacofany kraj.W innych krajach już od dawna to funkcjonuje!!!Ciekawe tylko ile w Polsce osoby starsze lub niepełnosprawne będą musiały za to zaplacić.
czytaj ze zrozumieniem
5 listopada 2020 09:37
Po ukończeniu 60 roku
Po ukończeniu 60 roku dokładnie ZERO.
Piotr2
5 listopada 2020 15:34
Dajcie to mojej babusi, a nie
Dajcie to mojej babusi, a nie nadążycie z uchwalaniem podwyżek budżetu. Pomysłodawca nie zdaje sobie chyba sprawy ze skali problemu. Pomysł pod publiczkę jak najbardziej. Pozdrawiam serdecznie wszystkich. Piotr