Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Wiadomo, co powstanie w budynku przy Wyszyńskiego. Będzie też winda i nowa nawierzchnia wokół

Po wyprowadzce Ośrodka Pomocy Społecznej, większość budynku przy ul. Wyszyńskiego 15 w Świeciu stoi pusta. Miasto chce to zmienić.

Udostępnij
budynek-ops

REKLAMA

Na początku 2018 r. Ośrodek Pomocy Społecznej przeprowadził się na ul. Hallera, do odnowionego budynku w byłej jednostce wojskowej. Od ponad trzech lat 250 m kw. powierzchni przy ul. Wyszyńskiego świeci pustkami. Pozostała tam tylko filia Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Należącym do gminy budynkiem administruje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Próbował znaleźć najemców, ale bez rezultatu. Nieruchomość jest wprawdzie atrakcyjnie położna w centrum Marianek, ale już wnętrze, składające się przeważnie z małych pomieszczeń na piętrze, nie zachęcało do uruchomienia tam handlu czy usług.

REKLAMA


- Zamierzamy utworzyć tam miejsce spotkań i aktywizacji seniorów i osób niepełnosprawnych - zapowiada Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Z racji wieku i stanu zdrowia wielu z nich skazanych jest na izolację. Chcemy, aby opuścili cztery ściany swoich mieszkań, uczestniczyli w zajęciach rehabilitacyjnych, warsztatach czy spotkaniach. Kondycja psychiczna jest tak samo ważna, jak zdrowie fizyczne. To miejsce ma sprawić, że będą czuli się potrzebni - zaznacza burmistrz.

Dlatego gmina chce zmodernizować budynek przy ul. Wyszyńskiego 15. Kilka dni temu dostała na ten cel prawie 3 mln zł unijnego dofinansowania. To dużo, biorąc pod uwagę, że koszty całej inwestycji oszacowano na 4 mln zł.
REKLAMA

Po remoncie, na parterze nadal będzie mieściła się biblioteka, a także zaplecze socjalne. Na piętrze powstaną dwie sale zabiegowo-rehabilitacyjne, pomieszczenie dla lekarza, sala szkoleniowa, toalety. Budynek będzie zasilany panelami fotowoltaicznymi.

- Zamontujemy też windę, aby ułatwić seniorom i niepełnosprawnym dotarcie na piętro. Równie ważne jest wygodne dotarcie do budynku, dlatego wyremontujemy nawierzchnię wokół całego pawilonu handlowo-usługowego przy ul. Wyszyńskiego - mówi Krzysztof Kułakowski.

Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2022 r.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (13)

 1. Henio

  17 sierpnia 2021 12:50

  Dobry pomysł. 

  Dobry pomysł. 

 2. talacha

  17 sierpnia 2021 14:54

  bezsens… lepiej jakas

  bezsens… lepiej jakas pijalnie zrobic nasze miasto slynie z mezczyzn ktorzy zyja tylko piwem i fajkami.

  • szydzik

   17 sierpnia 2021 15:52

   Ty pewnie z tych, które

   Ty pewnie z tych, które czerpią korzyści z ciągnięcia **lach

 3. Rafi

  17 sierpnia 2021 16:14

  Kolejna atrakcją dla emerytów

  Kolejna atrakcją dla emerytów. Za 15 lat to to będą sami emeryci skoro tylko takie placówki tu powstają 

  • Maria

   19 sierpnia 2021 15:22

   Też będziesz emerytem, może.

   Też będziesz emerytem, może. To Ci się przyda Rafi. 

 4. Olo

  17 sierpnia 2021 16:49

  A co myślicie o tym żeby

  A co myślicie o tym żeby powstała agencja towarzyska bo tego chyba brak w miescie

  • Hehe

   17 sierpnia 2021 16:51

   Jest agencja na ul.mestwina

   Jest agencja na ul.mestwina pt Ewa

 5. Mariankowicz

  17 sierpnia 2021 17:26

  To bardzo głupi pomysł.W

  To bardzo głupi pomysł.W osiedlowym domu kultury spotykają się już seniorzy ale jest tak niewiele że przeznaczenie na ten cel dodatkowego pustostanu jest głupie.Zamiast uszczęśliwiać ludzi na siłę lepiej przenieść z psychiatryka Centrum Kryzysowe ,bo w sytuacji kryzysowej jeszcze trzeba zapylać na zadupie żeby poradzić się prawnika albo psychologa.

  • Paszczak

   17 sierpnia 2021 18:55

   Podzielam zdanie.

   Podzielam zdanie. Rzeczywiście przydałoby się bardziej dostępne, dodatkowe miejsce dla potrzebujących wsparcia w sprawie świadczonych bezpłatnie usług prawnika, psychologa czy terapeuty. Może warto o tym pomyśleć 

  • 123

   17 sierpnia 2021 23:58

   No rzeczywiście bo Ty

   No rzeczywiście bo Ty potrzebujesz psychologa lub innego specjalisty i ma to być w tym miejscu. Nasze społeczeństwo się starzeje i to B.dobry pomysł. A obok po dawnej aptece jest OPTIMA i tam są ci specjaliści których potrzebujesz i o tym nie wiesz?

  • zizo

   19 sierpnia 2021 08:57

   Taka placówka (Centrum

   Taka placówka (Centrum Kryzysowe czy jak to zwał ale na pewno trochę inaczej) podlega Starostwu Powiatowemu a ten obiekt o którym mowa w artykule jest obiektem gminy Świecie, więc nic nie ma wspólnego z tym co proponujesz.

 6. Xyz

  17 sierpnia 2021 19:24

  To jest dobry pomysł ale

  To jest dobry pomysł ale przychodnia też by się przydała i nie trzeba by tak daleko chodźić

 7. Wiesia

  17 sierpnia 2021 20:15

  Wspaniały pomymysł oby nie

  Wspaniały pomymysł oby nie tylko dla seniorów ale również dla dzieci.W Świeciu brakuje neurologa dziecięcego, a matki muszą jeżdzić z dziećm, po za Świecie to jest uciążliwe. Pomóżcie seniorom i matkom chorych dzieci.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Reklama