Prokuratura Rejonowa w Świeciu prowadzi postępowanie przeciwko 43-letniemu Łukaszowi S. i 50-letniemu Mirosławowi W. Mężczyźni są podejrzani o włamania do domów jednorodzinnych. Do przestępstw doszło 22 maja oraz 2 czerwca 2026 r.
- Schemat działania w obu przypadkach był jednakowy. Złodzieje pokonywali zabezpieczenia i plądrowali mieszkania w poszukiwaniu kosztowności - informuje Agnieszka Adamska-Okońska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.
W Branicy (gmina Bukowiec) ich łupem padło 9 tys. zł w gotówce, laptop oraz złota biżuteria. Łączne straty oszacowano na 42 tys. zł.
Drugi dom, będący celem sprawców, znajdował się w miejscowości Jantar (województwo pomorskie), gdzie łupem padły pieniądze oraz biżuteria. Wyrządzoną szkodę oszacowano na nieco ponad 4 tys. zł.
W trakcie zatrzymania jednego z podejrzanych policjanci odkryli dodatkowo ponad 2 kg substancji psychotropowej MDMA. W związku z tym Łukasz S. usłyszał także zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków.
- Obydwaj mężczyźni byli znani organom ścigania - działali w warunkach powrotu do przestępstwa, tj. w okresie 5 lat po odbyciu kary pozbawienia wolności za podobne czyny - wyjaśnia Agnieszka Adamska-Okońska.
Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego śledczy przedstawili obu mężczyznom zarzuty kradzieży z włamaniem. Łukasz S. odpowie dodatkowo za posiadanie narkotyków.
3 czerwca prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego w Świeciu o zastosowanie wobec podejrzanych tymczasowego aresztowania. Wniosek uzasadniono grożącą im surową karą oraz obawą utrudniania postępowania. Sąd przychylił się do argumentów prokuratury i zastosował wobec obu mężczyzn trzymiesięczny areszt.
Śledztwo ma charakter rozwojowy. Za zarzucane przestępstwa podejrzanym grozi od roku do 15 lat pozbawienia wolności.
WIDEO Naturalnie w Tleniu. Tak bawiono się podczas sobotniego święta

