Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Wojewoda: Apteki w Świeciu mają pełnić całonocne dyżury. Aptekarze: Nie ma mowy!

Rada Powiatu Świeckiego poszła na rękę aptekarzom i ustaliła, że dyżury nocne będą trwały tylko do północy. W miniony poniedziałek wojewoda uchylił tę uchwałę i nakazał ustalenie nowego harmonogramu uwzględniającego całonocną pracę aptek.

Udostępnij
apteka-marianska_0

REKLAMA

- Właśnie trafiło do mnie pismo wystosowane przez jedną ze świeckich aptek, że nie będzie dyżurować nawet do godz. 24.00 - mówi starosta Barbara Studzińska. - Zbiega się to z rozstrzygnięciem zastępczym wojewody, który uchyla uchwałę rady powiatu i nakazuje ustalenie  harmonogramu uwzględniającego całonocną pracę aptek.

Reklama
Reklama

Przypomnijmy. Już w 2020 r. wielu mieszkańców poszukujących w nocy apteki przekonało się, że plan dyżurów ustalony przez Radę Powiatu Świeckiego to w dużej mierze fikcja. Niektóre apteki kompletnie go ignorowały. Inne znacznie skracały czas pracy wyznaczony uchwałą rady.
REKLAMA

Właśnie dlatego w ubiegłym roku starostwo postanowiło sprawdzić, jak jest faktycznie. Wyniki kontroli niestety potwierdziły liczne skargi mieszkańców. Problem w tym, że powiat nie ma narzędzi prawnych do egzekwowania prawa, jakim jest uchwalany co roku plan dyżurów.

Dlatego postanowiono usankcjonować propozycję, która wyszła od właścicieli aptek, aby obowiązek dyżurów kończył się o północy. Branża aptekarska zapewniła, że tym razem będzie przestrzegać nowych godzin otwarcia, bo wiążą się z mniejszymi kosztami. 

Reklama
Reklama

Za przyjęciem takiej uchwały zagłosowała zdecydowana większość radnych powiatu.
REKLAMA

Radni, uwzględniając stan faktyczny i argumentację, że praca w nocy generuje wyłącznie straty, przyjęli uchwałę ograniczającą dyżury do północy. Wojewoda, uznał jednak, że jest ona sprzeczna z prawem.

Reklama
Reklama

Uznał, że apteki są podmiotami ochrony zdrowia publicznego i w związku z tym spoczywają na nich specjalne wymogi. Inaczej rzecz ujmując, każdy kto decyduje się na prowadzenie apteki w tym momencie akceptuje wynikające z tego obowiązki. Jednym z nich są właśnie nocne dyżury.

Na najbliższej sesji Rada Powiatu Świeckiego przyjmie nową uchwałę określającą harmonogram pracy aptek. Jednak już dziś można być pewnym, że część aptek w Świeciu nie będzie go przestrzegać.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Największym paradoksem tej sytuacji jednak jest to, że nie ma skutecznych instrumentów prawnych mogących wymusić respektowanie prawa lokalnego, jakim jest wspomniana uchwała.

- Prawda jest taka, że nocą kupuje niewiele osób - przekonują farmaceuci i szefowie aptek w Świeciu, z którmi rozmawiał portal Extra Świecie.

Jak argumentują, wynagrodzenie farmaceuty razem z dodatkiem za pracę w nocy kosztuje około 400 zł. Kwotę tę należy pomnożyć przez siedem, bo apteki mają tygodniowe dyżury średnio co dwa miesiące.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- Tymczasem nasza marża za leki i inne produkty sprzedane podczas jednego takiego dyżuru wynosi kilkadziesiąt złotych. Nie ma mowy, abyśmy przystali na takie warunki - mówią kategorycznie przedstawiciele lokalnej branży farmaceutycznej.

Być może zmieni się to dopiero za jakiś czas. Trwają prace nad ustawą, w  myśl której część kosztów związanych z nocnymi dyżurami pokrywałby Narodowy Fundusz Zdrowia.

Reklama
Reklama

redakcja@extraswiecie.pl
REKLAMA

Mieszkania na osiedlu Marianki. Sprawdź ofertę Apartado Development [wideo]

Udostępnij
32 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Trudne czasy dla rodzin. Na

Trudne czasy dla rodzin. Na każdym kroku są przeszkody. Nawet jak dziecko ma gorączkę to leku kupic nie ma gdzie. W normalnych miastach dużo aptek dyżuruje. Wystarczy godziwie płacić za taki nocny dyżur i wszystkie będą chciały być otwarte. Pieniądze na konto a pospać można

Podać do publicznej

Podać do publicznej wiadomości która z aptek protestuje nt. nocnego dyżuru, a klienci podziękują omijając ją szerokim łukiem. 

Cofnąć koncesje takim aptekom

Cofnąć koncesje takim aptekom jak się nie wywiązują z warunków umowy

to nie są państwowe apetki

to nie są państwowe apetki tylko prywatne… także roszczeniowcy.. prywaciarz może mieć otwarte kiedy chce, sam o tym decyduje.

Reklama

Apteka powinna pełnić dyżur

Apteka powinna pełnić dyżur cała noc,policja pracuje straż pracuje nie zawsze mają wyjazdy do akcji ale są w gotowości by ratować życie i apteki też poniekąd ratują życie dorosłym dziecia dostarczając potrzebne leki a jak nie chcą pełnić dyżurów likwidować takie apteki zostaną tylko najlepsze a biorąc pod uwagę wielkość miasta to aptek jest dużo za dużo jak na nasze miasto. 

apteki na orlen tam zawsze 24

apteki na orlen tam zawsze 24/7

A może otworzyć apteki przy

A może otworzyć apteki przy największych zakładach? Darmowa obsługa, tylko przeszkolić i zysk dla pracowników bo można by zmęczonym zaaplikować wzmacniającą kroplówkę.

Proponuję aby w aptece były

Proponuję aby w aptece były realizowane tylko recepty wydane z pogotowia lub pomocy doraźnej.A nie w dzień kawusie pić a w nocy latać po aptekach bo w dzień trzeba w kolejce postać.

Reklama

Przy szpitalu jest apteka i

Przy szpitalu jest apteka i tam powinna być całodobowa.Wychodzisz ze szpitala i prosto po leki a nie szukasz gdzie jest czynna głupie myślenie władzy że Świecia  

Bo się w d***ch prywaciarzom

Bo się w dupach prywaciarzom poprzewracało!! Zrobić wykaz tych cwaniaków i omijać ich!!! Zarobki spadną to sami będą o dyzur prosić!

Apteki powinny doliczać sobie

Apteki powinny doliczać sobie odpowiednią kwotę za obsługę w nocy, tak żeby dyżury nie powodowały strat. 

Już nikt nie chce

Już nikt nie chce wolnorynkowego rynku, wszyscy już chcą regulacji, ustaw i koncesji. Socjalizm zniszczy was wszystkich, zatruje życie i wpędzi w ubustwo. Jeśli apteka ma być otwarta, trzeba z NFZ sfinansować opłacalność takiego dyżuru. W socjalizmie idzie ustawy robić na wszystko, w wolnorynkowym systemie pieniądze Panie za wykonaną usługę. Macie pretensje do aptek????? Pretensje do NFZ nikt w czynach społecznych pracować z was by nie chciał ,a chcecie zmusić prywatny podmiot. Socjalizm was zabije!!!!!!! ***** ***

Reklama

Jeśli ktoś decyduje się

Jeśli ktoś decyduje się otworzyć aptekę, to powinien mieć pełną świadomość wszystkich za i przeciw. Czy lekarz jak będzie świadkiem wypadku też nie podejdzie, bo nie ma płacone aktualnie? 

Wszyscy są nastawieni na zyski. Kiedy jeździłam o 10 wieczorem za lekarstwem dla chorego dziecka spotkałam pare osób szukających jak ja otwartej apteki. Za moje leki, oczywiście nie w Świeciu, bo apteka w polo jak zwykle była zamknięta zapłaciłam więcej niż kilkadziesiąt złotych. Ci ludzie, którzy wychodzili z pomocy świątecznej również by zapłacili. 

Mordercy normalnie , jak

Mordercy normalnie , jak komuś dziecko umrze przez brak leków to dopiero będzie chyba temat rozwiazany

U nas zawsze na odwrót,jak w

U nas zawsze na odwrót,jak w niedziele zakazują pracy to przyjdą i pracują,jak nakazują pracy w nocy to nie przyjdą i nie pracują.Byzmesmeny 🙂 

Od 1wrzesnia 2021 roku sejm

Od 1wrzesnia 2021 roku sejm ustawa ograniczył potrzebę pracy aptek w dni powszednie do godz.23:00 a w wolne do 18:00 .Nie szczujcie na Aptekarzy ,bo oni nie są winni.Zgodnie z ustawą jeśli Starostwo chce przedłużenia pracy aptek to musi zapłacić według stawek zaproponowanych przez Aptekarzy . Jeśli uważacie że dzieje Wam się krzywda ,bo apteka zamknięta to pretensje do Starościny , bo szpital i inne oddaje za darmo a Aptekarzom nie chcę dołożyć za dyżury .Starostwo nadzoruje placówki zdrowotne i apteki to niech płaci a pensje sobie na samym końcu niech podnosi jeśli będzie z czego.

No i waracamy znowu do punktu

No i waracamy znowu do punktu wyjścia brawo Pani Starosto i brawo władze Starostwa za to że tak dbacie o suwerena 

W d***ch się im poprzewracało

W dupach się im poprzewracało.

Jesteś w nocy na SOR,

Jesteś w nocy na SOR, dostaniesz receptę i i tak nie masz jej gdzie wykupić! PARANOJA! Apteki całodobowe powinny być otwarte przy szpitalach. 

Podajcie, które apteki nie

Podajcie, które apteki nie chcą nocnych dyżurów. Proponuję wtedy, żeby świecianie omijali te apteki i za dnia.:)

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dziś rano na ulicy Cukrowników w Świeciu doszło do tragicznego w skutkach potrącenia.

Wiadomości

Dziś na granicy Sulnówka i Wyrwy koło Świecia doszło do zderzenia rolniczego ciągnika z samochodem osobowym.

Wiadomości

Osiem lat trwały poszukiwania mieszkańca Świecia, za którym wystawiono czerwoną notę Interpolu - międzynarodowy list gończy. W końcu wpadł za oceanem.

Styl życia

Sprawdziliśmy, ile dzieci przyszło na świat w Nowym Szpitalu w Świeciu i jak oceniany jest tutejszy oddział ginekologiczno-położniczy w rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku.

Wiadomości

W piątek, podobnie jak w całym kraju, policjanci w powiecie świeckim prowadzili działania pod nazwą "Prędkość". Głównym celem akcji była poprawa bezpieczeństwa w ruchu...

Wiadomości

Na cmentarzu menonicko-ewangelickim w Przechówku trwają prace porządkowe, remontowe i konserwatorskie. Ich zwieńczeniem ma być ustawienie tablicy opisującej historię nekropolii i ludzi, którzy mieszkali...

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jak już informowaliśmy, w poniedziałek popołudniu niedaleko Świecia zderzyły się samochód osobowy i traktor. Policja podała ustalenia na temat okoliczności zdarzenia.

Wiadomości

Mł. asp. Marcin Ignatowski, policjant ruchu drogowego, w dniu wolnym od służby robił zakupy w markecie w Świeciu. Przy okazji zatrzymał sprawcę kradzieży.

Wiadomości

Nowymi zastępcami burmistrza Świecia zostali Marta Karolczak i Sławomir Siemaszko. Jak wygląda podział ich kompetencji?

Sport

Krzysztof Zieliński zastąpi na stanowisku prezesa Wisły Gruczno Mariusza Przesmyckiego, który żegna się z zasiadaniem we władzach klubu, po tym, jak został zawieszony przez...

Wiadomości

Mowa oczywiście o "Świeckim szturmie". Sam dystans 7 km nie jest wielkim wyzwaniem dla doświadczonych biegaczy. Znacznie istotniejsze jest to, z czym będą musieli...

Sport

Wda Świecie potrzebowała tylko jednego punktu, aby znaleźć się w trzeciej lidze. Wygrana z Cuiavią Inowrocław dała klubowi upragniony awans.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Osiem lat trwały poszukiwania mieszkańca Świecia, za którym wystawiono czerwoną notę Interpolu - międzynarodowy list gończy. W końcu wpadł za oceanem.

Wiadomości

Jak już informowaliśmy, w poniedziałek popołudniu niedaleko Świecia zderzyły się samochód osobowy i traktor. Policja podała ustalenia na temat okoliczności zdarzenia.

Wiadomości

Nowymi zastępcami burmistrza Świecia zostali Marta Karolczak i Sławomir Siemaszko. Jak wygląda podział ich kompetencji?

Wiadomości

Mowa oczywiście o "Świeckim szturmie". Sam dystans 7 km nie jest wielkim wyzwaniem dla doświadczonych biegaczy. Znacznie istotniejsze jest to, z czym będą musieli...

Sport

Wda Świecie potrzebowała tylko jednego punktu, aby znaleźć się w trzeciej lidze. Wygrana z Cuiavią Inowrocław dała klubowi upragniony awans.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo