Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Wojewoda: Apteki w Świeciu mają pełnić całonocne dyżury. Aptekarze: Nie ma mowy!

Rada Powiatu Świeckiego poszła na rękę aptekarzom i ustaliła, że dyżury nocne będą trwały tylko do północy. W miniony poniedziałek wojewoda uchylił tę uchwałę i nakazał ustalenie nowego harmonogramu uwzględniającego całonocną pracę aptek.

Udostępnij
apteka-marianska_0

REKLAMA

- Właśnie trafiło do mnie pismo wystosowane przez jedną ze świeckich aptek, że nie będzie dyżurować nawet do godz. 24.00 - mówi starosta Barbara Studzińska. - Zbiega się to z rozstrzygnięciem zastępczym wojewody, który uchyla uchwałę rady powiatu i nakazuje ustalenie  harmonogramu uwzględniającego całonocną pracę aptek.

Przypomnijmy. Już w 2020 r. wielu mieszkańców poszukujących w nocy apteki przekonało się, że plan dyżurów ustalony przez Radę Powiatu Świeckiego to w dużej mierze fikcja. Niektóre apteki kompletnie go ignorowały. Inne znacznie skracały czas pracy wyznaczony uchwałą rady.
REKLAMA

Właśnie dlatego w ubiegłym roku starostwo postanowiło sprawdzić, jak jest faktycznie. Wyniki kontroli niestety potwierdziły liczne skargi mieszkańców. Problem w tym, że powiat nie ma narzędzi prawnych do egzekwowania prawa, jakim jest uchwalany co roku plan dyżurów.

Dlatego postanowiono usankcjonować propozycję, która wyszła od właścicieli aptek, aby obowiązek dyżurów kończył się o północy. Branża aptekarska zapewniła, że tym razem będzie przestrzegać nowych godzin otwarcia, bo wiążą się z mniejszymi kosztami. 

Za przyjęciem takiej uchwały zagłosowała zdecydowana większość radnych powiatu.
REKLAMA

Radni, uwzględniając stan faktyczny i argumentację, że praca w nocy generuje wyłącznie straty, przyjęli uchwałę ograniczającą dyżury do północy. Wojewoda, uznał jednak, że jest ona sprzeczna z prawem.

Uznał, że apteki są podmiotami ochrony zdrowia publicznego i w związku z tym spoczywają na nich specjalne wymogi. Inaczej rzecz ujmując, każdy kto decyduje się na prowadzenie apteki w tym momencie akceptuje wynikające z tego obowiązki. Jednym z nich są właśnie nocne dyżury.

Na najbliższej sesji Rada Powiatu Świeckiego przyjmie nową uchwałę określającą harmonogram pracy aptek. Jednak już dziś można być pewnym, że część aptek w Świeciu nie będzie go przestrzegać.
REKLAMA

Największym paradoksem tej sytuacji jednak jest to, że nie ma skutecznych instrumentów prawnych mogących wymusić respektowanie prawa lokalnego, jakim jest wspomniana uchwała.

- Prawda jest taka, że nocą kupuje niewiele osób - przekonują farmaceuci i szefowie aptek w Świeciu, z którmi rozmawiał portal Extra Świecie.

Jak argumentują, wynagrodzenie farmaceuty razem z dodatkiem za pracę w nocy kosztuje około 400 zł. Kwotę tę należy pomnożyć przez siedem, bo apteki mają tygodniowe dyżury średnio co dwa miesiące.
REKLAMA

- Tymczasem nasza marża za leki i inne produkty sprzedane podczas jednego takiego dyżuru wynosi kilkadziesiąt złotych. Nie ma mowy, abyśmy przystali na takie warunki - mówią kategorycznie przedstawiciele lokalnej branży farmaceutycznej.

Być może zmieni się to dopiero za jakiś czas. Trwają prace nad ustawą, w  myśl której część kosztów związanych z nocnymi dyżurami pokrywałby Narodowy Fundusz Zdrowia.

redakcja@extraswiecie.pl
REKLAMA

Mieszkania na osiedlu Marianki. Sprawdź ofertę Apartado Development [wideo]

Udostępnij

Komentarze (32)

 1. Polityka antyrodzinna

  15 stycznia 2022 17:51

  Trudne czasy dla rodzin. Na

  Trudne czasy dla rodzin. Na każdym kroku są przeszkody. Nawet jak dziecko ma gorączkę to leku kupic nie ma gdzie. W normalnych miastach dużo aptek dyżuruje. Wystarczy godziwie płacić za taki nocny dyżur i wszystkie będą chciały być otwarte. Pieniądze na konto a pospać można

  • Ruda

   15 stycznia 2022 18:18

   Czytam ten artykuł i nie

   Czytam ten artykuł i nie dowierzam karzdy co ma nałe dzieci a nawet dorośli powinień mieć w domu coś na gorączkię lub przeciw bólowego

   • Mama

    15 stycznia 2022 18:53

    A sterydy na receptę w

    A sterydy na receptę w przypadku zapalenia krtani. Na nocnym dyżurze załóżmy dziecko zbadane, recepta wystawiona i co będzie czekać Pani do rana ? Takich leków nie trzyma się w domu na codzień a zapalenie krtani szczególnie niebezpieczne jest w nocy i bez leków 

   • Tofik

    16 stycznia 2022 21:02

    Oprócz leku, powinni mieć tez

    Oprócz leku, powinni mieć tez słownik ortograficzny. 

 2. Oo

  15 stycznia 2022 17:57

  Podać do publicznej

  Podać do publicznej wiadomości która z aptek protestuje nt. nocnego dyżuru, a klienci podziękują omijając ją szerokim łukiem. 

  • Fokt

   15 stycznia 2022 18:03

   Btawo prosto w punkt podajcie

   Btawo prosto w punkt podajcie które apteki sie nie zgadzają? To nie jest naruszenie żadnej tajemnicy najwyżej zamkną interes i do Bydgoszczy sie przeniosą!

  • CSW

   15 stycznia 2022 22:43

   Tak tylko się pokaże reklama

   Tak tylko się pokaże reklama w telewizorze to staruchy lecą jak i młodzi też.Nie będą omijać na pewno apteki 

 3. SKANDAL!

  15 stycznia 2022 18:21

  Cofnąć koncesje takim aptekom

  Cofnąć koncesje takim aptekom jak się nie wywiązują z warunków umowy

  • Jan Uważny

   16 stycznia 2022 09:11

   Oczywiście. Popieram Cię!

   Oczywiście. Popieram Cię!

  • Abc

   16 stycznia 2022 11:42

   Zgadzam się! 

   Zgadzam się! 

   Dodatkowo apteki które zostaną będą zarabiać więcej, bo odejdzie konkurencja więc zostaną nagrodzone za swoje działanie. 

 4. Anonim

  15 stycznia 2022 19:01

  to nie są państwowe apetki

  to nie są państwowe apetki tylko prywatne… także roszczeniowcy.. prywaciarz może mieć otwarte kiedy chce, sam o tym decyduje.

  • Bolo

   15 stycznia 2022 19:35

   Bo przy udzielaniu koncesji

   Bo przy udzielaniu koncesji powinni ustalić jak mają pracować w nocy i problem z głowy

 5. Ona

  15 stycznia 2022 20:25

  Apteka powinna pełnić dyżur

  Apteka powinna pełnić dyżur cała noc,policja pracuje straż pracuje nie zawsze mają wyjazdy do akcji ale są w gotowości by ratować życie i apteki też poniekąd ratują życie dorosłym dziecia dostarczając potrzebne leki a jak nie chcą pełnić dyżurów likwidować takie apteki zostaną tylko najlepsze a biorąc pod uwagę wielkość miasta to aptek jest dużo za dużo jak na nasze miasto. 

  • BydgTom

   15 stycznia 2022 21:55

   A dlaczego apteka prywatna ma

   A dlaczego apteka prywatna ma dopłacać do interesu.To w takim razie powinny być relizowane recepty tylko od lekarza z pogotowia lub pomocy doraźnej.A reszte recept tylko w dzień.

 6. eh

  15 stycznia 2022 20:38

  apteki na orlen tam zawsze 24

  apteki na orlen tam zawsze 24/7

 7. koka

  15 stycznia 2022 20:43

  A może otworzyć apteki przy

  A może otworzyć apteki przy największych zakładach? Darmowa obsługa, tylko przeszkolić i zysk dla pracowników bo można by zmęczonym zaaplikować wzmacniającą kroplówkę.

 8. BydgTom

  15 stycznia 2022 22:00

  Proponuję aby w aptece były

  Proponuję aby w aptece były realizowane tylko recepty wydane z pogotowia lub pomocy doraźnej.A nie w dzień kawusie pić a w nocy latać po aptekach bo w dzień trzeba w kolejce postać.

 9. CSW

  15 stycznia 2022 22:50

  Przy szpitalu jest apteka i

  Przy szpitalu jest apteka i tam powinna być całodobowa.Wychodzisz ze szpitala i prosto po leki a nie szukasz gdzie jest czynna głupie myślenie władzy że Świecia  

  • Gość x

   16 stycznia 2022 09:47

   Co do apteki przy szpitalu to

   Co do apteki przy szpitalu to jest jedyną apteka która pełni dyżury nocne zgodnie z harmonogramem. Jedna apteka może? To pozostałe też mogą. Apteka przy Grzymisława też wiele lat pełniła dyżury ale zmienil się właściciel i już jest inaczej.

 10. Jan

  15 stycznia 2022 23:38

  Bo się w d***ch prywaciarzom

  Bo się w dupach prywaciarzom poprzewracało!! Zrobić wykaz tych cwaniaków i omijać ich!!! Zarobki spadną to sami będą o dyzur prosić!

 11. Anonim

  16 stycznia 2022 00:08

  Apteki powinny doliczać sobie

  Apteki powinny doliczać sobie odpowiednią kwotę za obsługę w nocy, tak żeby dyżury nie powodowały strat. 

 12. Zeus

  16 stycznia 2022 05:27

  Już nikt nie chce

  Już nikt nie chce wolnorynkowego rynku, wszyscy już chcą regulacji, ustaw i koncesji. Socjalizm zniszczy was wszystkich, zatruje życie i wpędzi w ubustwo. Jeśli apteka ma być otwarta, trzeba z NFZ sfinansować opłacalność takiego dyżuru. W socjalizmie idzie ustawy robić na wszystko, w wolnorynkowym systemie pieniądze Panie za wykonaną usługę. Macie pretensje do aptek????? Pretensje do NFZ nikt w czynach społecznych pracować z was by nie chciał ,a chcecie zmusić prywatny podmiot. Socjalizm was zabije!!!!!!! ***** ***

 13. Abcdefg

  16 stycznia 2022 06:45

  Jeśli ktoś decyduje się

  Jeśli ktoś decyduje się otworzyć aptekę, to powinien mieć pełną świadomość wszystkich za i przeciw. Czy lekarz jak będzie świadkiem wypadku też nie podejdzie, bo nie ma płacone aktualnie? 

  Wszyscy są nastawieni na zyski. Kiedy jeździłam o 10 wieczorem za lekarstwem dla chorego dziecka spotkałam pare osób szukających jak ja otwartej apteki. Za moje leki, oczywiście nie w Świeciu, bo apteka w polo jak zwykle była zamknięta zapłaciłam więcej niż kilkadziesiąt złotych. Ci ludzie, którzy wychodzili z pomocy świątecznej również by zapłacili. 

  • Juhas

   16 stycznia 2022 06:54

   Idąc two rozumowaniem, ktoś

   Idąc two rozumowaniem, ktoś kto otwiera piekarnie musi się liczyć z tym że część wypieków musi oddać za darmo głodnym . Otwórz aptekę i dopłacają do sprzedaży leków w nocy. 

   • As

    16 stycznia 2022 11:38

    Tylko, ze apteka to nie

    Tylko, ze apteka to nie piekarnia. Tak samo kowal to nie dentysta. To zupelnie inna dzialalnosc, ktora powinna uwzgledniac pomoc innemu czlowiekowi. 

 14. Miss

  16 stycznia 2022 09:11

  Mordercy normalnie , jak

  Mordercy normalnie , jak komuś dziecko umrze przez brak leków to dopiero będzie chyba temat rozwiazany

 15. Jan

  16 stycznia 2022 09:50

  U nas zawsze na odwrót,jak w

  U nas zawsze na odwrót,jak w niedziele zakazują pracy to przyjdą i pracują,jak nakazują pracy w nocy to nie przyjdą i nie pracują.Byzmesmeny 🙂 

 16. Nocny Stróż

  16 stycznia 2022 10:47

  Od 1wrzesnia 2021 roku sejm

  Od 1wrzesnia 2021 roku sejm ustawa ograniczył potrzebę pracy aptek w dni powszednie do godz.23:00 a w wolne do 18:00 .Nie szczujcie na Aptekarzy ,bo oni nie są winni.Zgodnie z ustawą jeśli Starostwo chce przedłużenia pracy aptek to musi zapłacić według stawek zaproponowanych przez Aptekarzy . Jeśli uważacie że dzieje Wam się krzywda ,bo apteka zamknięta to pretensje do Starościny , bo szpital i inne oddaje za darmo a Aptekarzom nie chcę dołożyć za dyżury .Starostwo nadzoruje placówki zdrowotne i apteki to niech płaci a pensje sobie na samym końcu niech podnosi jeśli będzie z czego.

 17. Waluś

  16 stycznia 2022 10:50

  No i waracamy znowu do punktu

  No i waracamy znowu do punktu wyjścia brawo Pani Starosto i brawo władze Starostwa za to że tak dbacie o suwerena 

 18. Jarek

  16 stycznia 2022 12:10

  W d***ch się im poprzewracało

  W dupach się im poprzewracało.

 19. Świeciak

  16 stycznia 2022 12:45

  Jesteś w nocy na SOR,

  Jesteś w nocy na SOR, dostaniesz receptę i i tak nie masz jej gdzie wykupić! PARANOJA! Apteki całodobowe powinny być otwarte przy szpitalach. 

 20. Jarek

  16 stycznia 2022 19:00

  Podajcie, które apteki nie

  Podajcie, które apteki nie chcą nocnych dyżurów. Proponuję wtedy, żeby świecianie omijali te apteki i za dnia.:)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

- Kiedy przyjeżdżam na grób babci, łzy same płyną mi do oczu, kiedy widzę tragiczny stan cmentarza, na którym jest pochowana – mówi Brygida...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Wiadomości

Ta inwestycja nie ma szczęścia do wykonawców. Najpierw był kłopot z jego wyłonieniem. Gdy w końcu znalazł się kolejny, okazało się, że nie jest...

Reklama