Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Wójt gminy Jeżewo miał koronawirusa. Teraz daje dobry przykład

Wójt Gminy Jeżewo apeluje do mieszkańców Gminy Jeżewo, którzy pokonali Covid-19 o oddawanie osocza. On sam już to zrobił.

Udostępnij
wojtosocze

REKLAMA
Z osocza ozdrowieńców, dzięki zawartym w nim przeciwciałom, uzyskuje się lek, który pomaga osobom zakażonym koronawirusem.

- Jeden ozdrowieniec może przyczynić się do powstania aż dziewięciu dawek leku, oddając trzykrotnie osocze. Dlatego zachęcam ozdrowieńców z naszej gminy i nie tylko, którzy przeszli zakażenie Covid-19, aby zostali dawcami osocza - mówi Maciej Rakowicz, wójt gminy Jeżewo, który kilka tygodni temu wyzdrowiał po zakażeniu koronawirusem i oddał osocze w Grudziądzu.

Dawcami mogą być osoby w wieku 18-65 lat, u których ostatnie objawy wystąpiły co najmniej 28 dni wcześniej. Osoby bezobjawowe mogą oddać osocze 18 dni po zakończeniu izolacji.
REKLAMA

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy i trwa około 30-40 minut. Jest to proces całkowicie bezpieczny, do którego wykorzystywany jest sterylny sprzęt jednorazowego użytku.

Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, która przy pomocy specjalnego urządzenia (separatora) rozdzielana jest na osocze i pozostałe składniki. Dzięki temu, że reszta krwi przetaczana jest z powrotem do żyły dawcy, dzięki czemu proces ten nie osłabia organizmu.

Termin i miejsce pobrania ustalane są podczas rozmowy telefonicznej z lekarzem.
REKLAMA
Budujemy kolejny blok na osiedlu Nowe Marianki w Świeciu. Zapraszamy do obejrzenia filmu. Wizualizacje mieszkań i dodatkowe informacje na www.apartado.pl

Tu należy się zgłosić

Ozdrowieńcy powinni skontaktować się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy pod numerami telefonów: 52 322 18 73 lub 604 972 100 (od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30) lub bezpośrednio z oddziałami terenowymi, w których można oddać osocze. W naszym województwie można je oddać w oddziałach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Inowrocławiu, Włocławku i Brodnicy.

Placówki znajdujące się najbliżej powiatu świeckiego:

  • Grudziądz, tel. 56 642 34 46
  • Bydgoszcz, tel. 52 322 18 71
  • Toruń, tel. 570 587 214

Chęć oddania osocza można zgłosić też e-mailem: lekarz@rckik-bydgoszcz.com.pl (podając w treści numer telefonu kontaktowego).

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Reklama