Wręczenie nagród odbyło się podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu Świeckiego. Przyznano je w czterech kategoriach: działalność społeczna, ochrona zdrowia, sport i promocja powiatu.
Wniosek w sprawie wyróżnienia Janusza Gerke złożył wójt Bukowca Adam Licznerski.
Druh Janusz Gerke od 1969 roku działa aktywnie jako strażak w jednostce OSP Przysiersk, w której od 1998 roku jest prezesem. Dzięki zaangażowaniu w działalność OSP, która przyniosła znaczące korzyści dla ochotniczych straży pożarnych został prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Świeciu. Od 1998 roku pełni funkcję wiceprezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. kujawsko-pomorskiego w Toruniu.
REKLAMA
Dzięki zaangażowaniu druha Janusza Gerke w 2012 r. udało się otworzyć nową remizę dla jednostki OSP Przysiersk, którą cechuje nowoczesność i dobre wyposażenie. Stała się ona wyznacznikiem dla tej jednostki, która działa prężnie i pozyskuje cały czas nowych członków.
W 2018 roku po wielu staraniach i dzięki Jego osobistemu zaangażowaniu jednostka OSP Przysiersk wzbogaciła się o nowoczesny ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy marki Volvo, który jest jej wizytówką. W 2014 r. OSP Przysiersk obchodziła 110 lecie istnienia. Dla upamiętnienia tego wydarzenia zamontowano na strażnicy oszkloną gablotę z figurką Św. Floriana zakupioną z inicjatywy druha, który zebrał środki pieniężne.
W 2008 r. przyczynił się do powstania Wojewódzkiego Ośrodka Szkoleniowego dla Młodzieży w Pile-Młyn, współpracuje z nim do dnia dzisiejszego. Od ponad 20 lat odnosi sukcesy w zawodach sportowo-pożarniczych drużyn młodzieżowych dziewcząt i chłopców, na różnych szczeblach, co jest wymiernym efektem dobrej pracy z młodzieżą.
REKLAMA
Budujemy kolejny blok na osiedlu Nowe Marianki w Świeciu. ZOBACZ FILM. Wizualizacje mieszkań i dodatkowe informacje na Otworzy się w nowym oknie www.apartado.pl
W okresie swojej działalności dał się poznać jako dobry organizator, który dzięki swej postawie i zaangażowaniu przyciągnął w szeregi OSP wielu nowych członków i sympatyków OSP. Członkowie MDP wielokrotnie byli laureatami Turnieju Wiedzy Pożarniczej na szczeblu wojewódzkim i krajowym.
W ubiegłym roku druh Janusz Gerke obchodził jubileusz 50-lecia działalności społecznej. Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany. Zawodowo Janusz Gerke od 1977 r. pracuje w zakładach Młynarskich „PZZ” a od 2009 roku jest prezesem zarządu.
W kat. ochrona zdrowia nagrodzono Grzegorza Tomaszewskiego, którego kandydaturę zaproponował wójt Świekatowa. Grzegorz Tomaszewski pełni funkcję prezesa Klubu Honorowego Dawcy Krwi w Pruszczu od 2005 roku, w ramach którego regularnie organizuje akcje poboru krwi. Dodatkowo od 2009 roku rozszerzył działalność klubu na teren gminy Świekatowo, gdzie również przeprowadza podobne akcje. Organizuje także doraźne akcje honorowego krwiodawstwa w nagłych przypadkach.
REKLAMA
W 2020 roku w ramach Klubu Honorowego Dawcy Krwi na terenie dwóch gmin – gm. Świekatowo oraz gm. Pruszcz pozyskano 130 litrów krwi w zorganizowanych 8 akcjach. Wynik uzyskany w gminie Świekatowo pozwolił na zajęcie II miejsca w Turnieju Gmin „Czerwony Szlak Życia”. Dzięki działalności Grzegorza Tomaszewskiego gmina Świekatowo uzyskała w 2019 roku pierwsze miejsce w Turnieju Gmin „Czerwony Szlak Życia” a w 2020 roku drugie miejsce w V edycji Turnieju Gmin „Czerwony Szlak Życia”.
W imieniu utalentowanej zawodniczki sekcji bokserskiej KS Wda Świecie nagrodę z rąk starosty odebrała jej mama Mirosława. Oliwia Czerwińska, uczennica Technikum Logistycznego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu od trzech lat trenuje boks i aktywnie uczestniczy w szkoleniach. Jest zawodniczką kadry narodowej, uczestniczy w turniejach międzynarodowych przez co promuje miejsce, z którego pochodzi. Z wielkim zaangażowaniem i wytrwałością uczestniczy w zajęciach treningowych. Jej zapał przekłada się na świetne wyniki, które osiąga. Są to: tytuł mistrza Polski na 2020 roku, mistrz Śląska w 2020 r., mistrzostwo Europy w 2020 r.
REKLAMA
Za aktywne promowanie powiatu wyróżniono zastępcę burmistrza Nowego Zbigniewa Lorkowskiego. Co ważne, zauważono jego działania nie wynikające wprost z pełnionej funkcji. To zapalony historyk niestrudzenie przybliżający dzieje i kulturę regionu za sprawą licznych: publikacji, prelekcji, udziałach w programach telewizyjnych, eventów, działalności przewodnika.
Promuje walory Powiatu Świeckiego poprzez współpracę międzynarodową, w szczególności poprzez organizację wizyt studyjnych partnerów z Niemiec oraz Ukrainy. Jako pracownik samorządowy wspiera stowarzyszenia korporacyjne: Lokalną Organizacje Turystyczną (Tczew) oraz Stowarzyszenie Polskie Zamki Gotyckie (Olsztyn) , Lokalną Grupę Działania (Świecie) oraz organizacje pozarządowe działające na terenie Powiatu Świeckiego. Ponadto udziela się jako organizator koncertów, aktor w przedstawieniach historycznych teatru „Jaś Wędrowniczek”. Wraz z żoną Katarzyną jest kolekcjonerem pamiątek pochodzących z terenu powiatu świeckiego.
redakcja@extraswiecie.pl
REKLAMA
A maseczki gdzie?
A maseczki gdzie?
A ta pani co wrecza te
A ta pani co wrecza te dyplomiki to zwolniona jest z noszenia maseczki??? Czy juz niema pwndemii.
Osoby zaszczepione nie muszą
Osoby zaszczepione nie muszą nosić maseczek
Panie wice burmistrzu Nowego
Panie wice burmistrzu Nowego dlaczego nie ma w mieście nazw historycznych ulic? Np. Świętopełka 1266 rok prawdopodobnie zmarł w Nowem i innych ważnych dla miasta i dawnego powiatu nowskiego.
Duże zaskoczenie co do
Duże zaskoczenie co do nagrody dla Lorkowskiego.
Kto go nominował do tej nagrody ? Do tej pory niewiele wiadomo jest co do jego „działalności w dziedzinie historii reginu”.Wg.mnie to bardzo naciągana sprawa.
Są ludzie do roboty i do
Są ludzie do roboty i do odznaczeń! W Holandii odznaczenie nadaje się jednej osobie raz na 30 lat a u nas to jak grad z nieba , żenada !!!!
Może starostwo poda kwotę za
Może starostwo poda kwotę za kwiaty i nagrody łącznie jakie wydatkowano dla nagrodzonych???
dziekujemy pany burmistrzowi
dziekujemy pany burmistrzowi za podwyzszenie podatkow w czasie pandemi o 44%.