Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Wspólna akcja polskich i niemieckich policjantów. Przeszukali trzy miejsca

Tego samego dnia i o tej samej godzinie policjanci jednocześnie dokonali przeszukań w 15 różnych lokalizacjach, z czego tylko trzy znajdowały się w na terenie powiatu świeckiego. Przestępcy narazili na duże straty jednego z niemieckich producentów. Stąd udział służb z Niemiec.

Udostępnij
W Komendzie Powiatowej Policji w Świeciu przeprowadzono wspólną odprawę dla polskich i niemieckich policjantów / Fot. KPP Świecie

Na terenie powiatu świeckiego polskie i niemieckie służby prowadziły wspólną akcję. Podstawą do podjęcia tego typu działań było wydanie europejskiego nakazu dochodzeniowego, tzw. END przez jedną z niemieckich prokuratur, z kraju związkowego Brandenburgia.

END został wydany w prowadzonym przez niemieckie organy ścigania śledztwie w sprawie korupcji w obrocie gospodarczym. Przestępstwo to, w niemieckim kodeksie karnym, zagrożone jest karą do trzech lat  pozbawienia wolności, a w najcięższych przypadkach, nawet do dziesięciu.

W wyniku przestępstwa,  jeden z czołowych w swoje branży, niemieckich producentów, poniósł straty w wysokości co najmniej kilkuset tysięcy euro.

Reklama
Reklama

Czynności na terenie  powiatu świeckiego były częścią większej akcji zaplanowanej przez niemiecka policję. Tego samego dnia i o tej samej godzinie, służby miały jednocześnie dokonać przeszukań w 15 różnych lokalizacjach, z czego tylko 3 znajdowały się w Polsce, a konkretnie na terenie naszego powiatu.

-   Strona niemiecka zastrzegła przy tym konieczność obecności swoich funkcjonariuszy - tłumaczy kom. Joanna Tarkowska, oficer prasowy KPP Świecie. - W takim przypadku funkcjonariusze państwa obcego nie mają uprawnień do samodzielnego wykonywania czynności procesowych na terenie innego kraju, a jedynie prawo do uczestniczenia w nich na zasadzie udzielania pomocy i wsparcia w ich realizacji.

Dzień przed planowanymi działaniami do Świecia przybyli funkcjonariusze Landeskriminalamt ( LKA) z Branderburgii. W polskich strukturach odpowiednikiem tej jednostki jest Centralne Biuro Śledcze Policji ( CBŚP).

Reklama
Reklama

W Komendzie Powiatowej Policji w Świeciu przeprowadzono wspólną odprawę dla polskich i niemieckich policjantów, podczas której omówiono charakter sprawy, cele akcji, plan działania oraz rozdysponowano środki potrzebne do jej realizacji.

Następnego dnia rano, punktualnie o tej samej godzinie w Polsce i w Niemczech przystąpiono do wykonywania zaplanowanych czynności.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świeciu, w tym policjanci z nowo utworzonego w tym roku Referatu do Walki z Przestępczością Gospodarczą, przy wsparciu funkcjonariuszy z Niemiec dokonali przeszukań pomieszczeń biurowych, budynków mieszkalnych, pojazdów prywatnych oraz firmowych.

Reklama
Reklama

W trakcie działań korzystano także z policyjnego drona znajdującego się od niedawna na wyposażaniu naszej komendy.

W wyniku przeprowadzonych czynności zabezpieczono między innymi sprzęt komputerowy, telefony, nośniki pamięci, notatniki, oraz ok. 200 segregatorów z dokumentacją.

W akcję zaangażowani byli również biegli z zakresu badań informatycznych Laboratorium Kryminalistycznego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Zebrany w ten sposób materiał dowodowy przekazano stronie niemieckiej.

Reklama
Reklama


redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Recykling się komuś skończy?

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama