Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Wspólnie budujemy markę Borów Tucholskich. Warto, bo są piękne

Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna buduje od 5 lat turystyczną markę województwa „Kujawsko-Pomorskie Konstelacje dobrych miejsc”.

Udostępnij
img_9297

Ma ona charakter parasolowy dla 5 marek regionalnych: Kujaw, Pałuk, Borów Tucholskich, Doliny Dolnej Wisły, Pojezierza Brodnickiego. Dzięki środkom z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, zrealizowano dotąd dwa projekty, w wyniku których powstały strategie marek: Kujawy (2019) oraz Pałuki (2020).

W 2021 roku, dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Świeckiego oraz Tucholskiego, rozpoczęto pracę nad budowaniem marki Borów Tucholskich.

To region o wyjątkowym potencjale w kontekście trendów, które podczas pandemii wirusa COVID-19 szczególnie przybrały na sile, przechodząc z pozycji niszowych do zapowiadanego przez ekspertów post-covidowego kanonu turystyki, w tym:

Reklama
Reklama
  • LOHAS (Lifestyle of Health and Sustainability) - styl życia, w którym dominuje troska o zdrowie, zrównoważony rozwój oraz harmonia z naturą;
  • slow tourism; wypoczynek offline;
  • mikroturystyka (bliskie sąsiedztwo Bydgoszczy, Trójmiasta, Grudziądza);
  • silver tourism – turystyka senioralna.

Reklama
Reklama

Jest to jednocześnie przykład regionu, który, zyskawszy popularność w epoce wczasów rodzinnych i wyjazdów pracowniczych na grzybobrania, do dzisiaj pozostaje kojarzony z tymi formami wypoczynku. Wysoki poziom lojalności klientów (Bory odwiedzają kolejne pokolenia tych samych rodzin) z jednej strony stanowi wypracowany przez lata zasób, z drugiej - zobowiązuje do ustawicznej pracy nad ofertą.

Gestorzy atrakcji, gospodarstw agroturystycznych i licznych obiektów noclegowych zorientowanych na obsługę turystów indywidualnych zgłaszają potrzebę zmiany w kreowaniu wizerunku regionu, upatrując szansy w spójnych i długofalowych działaniach marketingowych, tworzeniu sieci współpracy.

Praca nad stworzeniem marki Borów rozpoczęła się od dwudniowych warsztatów, które odbyły się w Tucholi oraz w Osiu. Do współpracy zaproszono przedstawicieli branży turystycznej, lokalnych organizacji turystycznych oraz pracowników jednostek samorządu terytorialnego.

Reklama
Reklama

- W budowaniu marki terytorialnej najważniejsza jest współpraca – podkreśla Agnieszka Kowalkowska, Dyrektor Biura Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. - Na nic strategia, jeśli nie będzie chętnych by ją realizować. Bory Tucholskiej – tak po stronie świeckiej, jak i tucholskiej, reprezentowali przedstawiciele JST, NGO i branży turystycznej, a także leśnicy. Na zaproszenie K-POT oraz obu powiatów odpowiedziały osoby, które wiedzą, że marka to nie tylko nazwa i promocyjne hasło, ale poukładane w strategię pomysły i plany na to, jak komunikować naszą ofertę mieszkańcom województwa i turystom - zarówno polskim, jak i zagranicznym. Cieszę się z twórczej atmosfery spotkania ale też z gotowości do wspólnej pracy i rzetelnej oceny sytuacji. Mamy unikatowe walory i rozpoznawalność, ale przed nami podział ról w strategicznym procesie i wyzwania polegające na konsekwencji i trwałym zaangażowaniu wszystkich stron. Nasz entuzjazm trzeba przekuć w konkretne zadania do realizacji. Wierzę, że tak się stanie.

Reklama
Reklama

- Jestem wdzięczny za zaproszenie do prac nad marką turystyczną Bory Tucholskie – zaznacza Piotr Kończewski, Dyrektor Biura LOT KOCIEWIE. - To duża sprawa i wielka frajda uczestniczyć w takim działaniu. Od zawsze miałem i mam świadomość istnienia marki Bory Tucholskie, a te prace które wspólnie rozpoczęliśmy pod egidą Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej mają ją tylko na nowo zdefiniować, wzmocnić i wyznaczyć kierunki na przyszłość. Spora część Borów Tucholskich to obszar, który od dawna obejmujemy działaniem Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE i samej (również tworzonej) marki KOCIEWIE. Jako LOT KOCIEWIE z naszymi partnerami samorządowymi i branżowymi będziemy musieli sobie również to przepracować oraz ułożyć tak, aby wzmacniać konstelacje dobrych miejsc. Myślę, że jest na tym terenie miejsce na obie marki działające w synergii.

Reklama
Reklama

- Cieszę się, że mogę brać udział w projekcie – mówi Andrzej Kowalski, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu. – Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda się nam wyłonić najważniejsze zasoby turystyczne Borów Tucholskich, co pozwoli wypełnić markę turystyczną treścią i sprawi, że będzie oferowała autentyczne wartości turystom, którzy zechcą spędzić u nas czas.

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

To już niemal tradycja. Zmotoryzowane Mikołaje ze Świecia przygotowały niespodziankę dla dzieci. Spotkanie było nie tylko okazją do poczęstunku, ale także zrobienia wyjątkowego zdjęcia.

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

Ten bieg wymaga siły, wytrzymałości i determinacji. Starszy aspirant Dawid Janus z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu uczestniczył w Maratonie Komandosa. Z sukcesem.

Wiadomości

Spadki temperatur są szczególnie uciążliwe - a mogą okazać się śmiertelne - dla osób bezdomnych, koczujących w trudnych warunkach. Niedawno już doszło do tragedii.

Wiadomości

Dwudziestu wystawców zaprezentowało swoją ofertę na Jarmarku Mikołajkowym, który w niedzielę po południu odbywał się przed Parkiem Wodnym w Świeciu.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

To już niemal tradycja. Zmotoryzowane Mikołaje ze Świecia przygotowały niespodziankę dla dzieci. Spotkanie było nie tylko okazją do poczęstunku, ale także zrobienia wyjątkowego zdjęcia.

Wiadomości

Na sesji w czwartek 30 listopada radni gminy zdecydują, czyje imię będzie nosił stadion Klubu Sportowego Wda Świecie. Sprawa wydaje się raczej przesądzona.

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

Na ul. Tucholskiej w Świeciu samochód dostawczy uderzył w latarnię. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, szybko wyszło na jaw, co było powodem braku koncentracji...

Wiadomości

Za czyją sprawą woda w strumieniu przepływającym przez Warlubie przybrała mleczną barwę? Miejscowa firma mleczarska zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Wiadomości

Właściciele i szefowie firm będą biznesowymi doradcami gminy Świecie. Właśnie zainicjowano czteroletnią kadencję Społecznej Rady Gospodarczej. Czym się będzie zajmowała?

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu złożono podziękowania i gratulacje posłance Iwonie Karolewskiej, która do niedawna była sekretarzem powiatu i radną gminy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama