- Zapraszam w Bory Tucholskie, do Tlenia, gdzie w komfortowych warunkach będzie można dowiedzieć się wiele o walorach przyrodniczych i kulturowych tego obszaru. Nowoczesne Centrum Czynnej Ochrony Przyrody umożliwi pracownikom Wdeckiego Parku Krajobrazowego działalność edukacyjną z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi – podkreślał podczas piątkowego otwarcia Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Oprócz marszałka Piotra Całbeckiego w uroczystości wzięli udział m.in. wiceprzewodnicząca sejmiku Agnieszka Kłopotek, radni województwa Tadeusz Pogoda, Jacek Chmarzyński i Robert Malinowski oraz starosta świecki Barbara Studzińska i wójt gminy Osie Michał Grabski.
Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu będzie zapleczem edukacyjnym Wdeckiego Parku Krajobrazowego z siedzibą w Osiu. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu to blisko 680 m kw. Na parterze znalazła się sala edukacyjna (która pomieści do 80 osób).
W razie potrzeby można podzielić ją na dwa mniejsze pomieszczenia przesuwną ścianką działową. Każda część sali ma własny system audiowizualny (rzutnik, ekran, nagłośnienie), co umożliwia równoległe prowadzenie dwóch spotkań.
Na parterze znajdują się także biblioteka i czytelnia (która również może stać się salą edukacyjną dla 20-osobowej grupy) oraz recepcja, sanitariaty i pomieszczenia socjalne. Z tej części budynku na mocy porozumienia pomiędzy samorządem gminy Osie i Urzędem Marszałkowskim korzystać będzie sołectwo Tleń.
Pierwsze piętro zajmują sala narad, składnica akt, serwerownia, pomieszczenia techniczne i gospodarcze oraz pokoje administracyjno-socjalne. Na drugim piętrze znalazły się dwu i czteroosobowe pokoje z pełnym węzłem sanitarnym. Będzie to baza noclegowa dla uczestników kilkudniowych warsztatów bądź pracowników naukowych, którzy przyjadą do Tlenia prowadzić badania.
Budynek jest ogrzewany "ciepłem Ziemi", a konkretnie wodą czerpaną z dziewięciu odwiertów o głębokości do 100 metrów każdy. Budynek jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Centrum zyskało także nowoczesne wyposażenie: sprzęt pływający (motorówkę, kajaki), sprzęt optyczny (lornetki, mikroskopy) oraz zestawy modeli i pomocy dydaktycznych, które uatrakcyjnią zajęcia przyrodnicze. Księgozbiór uzupełniono o wydawnictwa z zakresu dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego Borów Tucholskich.
Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 3,9 mln zł, z czego ponad 2,8 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych.
Dla odwiedzających Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu otworzy się po raz pierwszy 23 i 24 kwietnia w ramach akcji Urzędu Marszałkowskiego "Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem". W tych dniach będzie można wziąć udział w grze terenowej, tzw. questingu po Tleniu. Na trasie wycieczki przygotowano zadania, za których rozwiązanie uczestnicy otrzymają nagrody.
a.pudrzynski@extraswiecie.pl
Nocleg ciekawe dla kogo
Nocleg ciekawe dla kogo napewno nie dla zwykłych szaraków
Marne te tapczaniki.
Marne te tapczaniki.
Jak mi zaimponowaliście tym,
Jak mi zaimponowaliście tym, że nie było wojewody. ***** ***
Otworzyli Centrum w asyście
Otworzyli Centrum w asyście urzedasów.A gdzie społeczność lokalna?Chociażby udział szkół.Bo to jest Centrum Edukacyjne a nie Centrum „leśnych ludków”.
Oni wszyscy to się do tego
Oni wszyscy to się do tego nadają…uprawnienia na obsługę nożyczek to im najlepiej wychodzi
Czym dojechać do Tlenia w
Czym dojechać do Tlenia w sobotę lub Niedziele