Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Wstęga przecięta. Nowe centrum edukacyjne w Tleniu oficjalnie otwarte [zdjęcia]

Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego gotowe. W piątek, w Światowym Dniu Ziemi, miało miejsce długo oczekiwane oficjalne otwarcie placówki w Tleniu.

Udostępnij
centrum

- Zapraszam w Bory Tucholskie, do Tlenia, gdzie w komfortowych warunkach będzie można dowiedzieć się wiele o walorach przyrodniczych i kulturowych tego obszaru. Nowoczesne Centrum Czynnej Ochrony Przyrody umożliwi pracownikom Wdeckiego Parku Krajobrazowego działalność edukacyjną z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi – podkreślał podczas piątkowego otwarcia Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Oprócz marszałka Piotra Całbeckiego w uroczystości wzięli udział m.in. wiceprzewodnicząca sejmiku Agnieszka Kłopotek, radni województwa Tadeusz Pogoda,  Jacek Chmarzyński i Robert Malinowski oraz starosta świecki Barbara Studzińska i wójt gminy Osie Michał Grabski.

Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu będzie zapleczem edukacyjnym Wdeckiego Parku Krajobrazowego z siedzibą w Osiu. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu to blisko 680 m kw. Na parterze znalazła się sala edukacyjna (która pomieści do 80 osób).

W razie potrzeby można podzielić ją na dwa mniejsze pomieszczenia przesuwną ścianką działową. Każda część sali ma własny system audiowizualny (rzutnik, ekran, nagłośnienie), co umożliwia równoległe prowadzenie dwóch spotkań.

Na parterze znajdują się także biblioteka i czytelnia (która również może stać się salą edukacyjną dla 20-osobowej grupy) oraz recepcja, sanitariaty i pomieszczenia socjalne. Z tej części budynku na mocy porozumienia pomiędzy samorządem gminy Osie i Urzędem Marszałkowskim korzystać będzie sołectwo Tleń.

Pierwsze piętro zajmują sala narad, składnica akt, serwerownia, pomieszczenia techniczne i gospodarcze oraz pokoje administracyjno-socjalne. Na drugim piętrze znalazły się dwu i czteroosobowe pokoje z pełnym węzłem sanitarnym. Będzie to baza noclegowa dla uczestników kilkudniowych warsztatów bądź pracowników naukowych, którzy przyjadą do Tlenia prowadzić badania.

Budynek jest ogrzewany "ciepłem Ziemi", a konkretnie wodą czerpaną z dziewięciu odwiertów o głębokości do 100 metrów każdy. Budynek jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Centrum zyskało także nowoczesne wyposażenie: sprzęt pływający (motorówkę, kajaki), sprzęt optyczny (lornetki, mikroskopy) oraz zestawy modeli i pomocy dydaktycznych, które uatrakcyjnią zajęcia przyrodnicze. Księgozbiór uzupełniono o  wydawnictwa z zakresu dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego Borów Tucholskich.

Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 3,9 mln zł, z czego ponad 2,8 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych.

Dla odwiedzających Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu otworzy się po raz pierwszy 23 i 24 kwietnia w ramach akcji Urzędu Marszałkowskiego "Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem". W tych dniach będzie można wziąć udział w grze terenowej, tzw. questingu po Tleniu. Na trasie wycieczki przygotowano zadania, za których rozwiązanie uczestnicy otrzymają nagrody.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (7)

 1. Adam1

  22 kwietnia 2022 20:26

  Nocleg ciekawe dla kogo

  Nocleg ciekawe dla kogo napewno nie dla zwykłych szaraków

 2. kacha

  23 kwietnia 2022 01:48

  Marne te tapczaniki.

  Marne te tapczaniki.

 3. Anonim

  23 kwietnia 2022 07:14

  Jak mi zaimponowaliście tym,

  Jak mi zaimponowaliście tym, że nie było wojewody. ***** ***

 4. Warszawiak

  23 kwietnia 2022 12:20

  Otworzyli Centrum w asyście

  Otworzyli Centrum w asyście urzedasów.A gdzie społeczność lokalna?Chociażby udział szkół.Bo to jest Centrum Edukacyjne a nie Centrum „leśnych ludków”.

  • Jan

   23 kwietnia 2022 17:05

   Przedstawicielem społeczności

   Przedstawicielem społeczności lokalnej jest Wójt. Dostał taki mandat przez wybór. A krawaciarzom podziękujemy na forum i nie tylko, jako społeczność lokalna.

 5. Krisol

  23 kwietnia 2022 21:47

  Oni wszyscy to się do tego

  Oni wszyscy to się do tego nadają…uprawnienia na obsługę nożyczek to im najlepiej wychodzi

 6. Seniorka

  24 kwietnia 2022 22:05

  Czym dojechać do Tlenia w

  Czym dojechać do Tlenia w sobotę lub Niedziele 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Reklama