Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Wycinka przydrożnych drzew wstrzymana. Ekolodzy: "To się w pale nie mieści!"

Powiatowy Zarząd Dróg w Świeciu musi wstrzymać wycinkę blisko 200 drzew przy trasie między Laskowicami a Krąplewicami (gmina Jeżewo).

Udostępnij
wycinka-czolo

REKLAMA

To się w pale nie mieści! Przy drodze powiatowej 1046C pomiędzy Laskowicami a Krąplewicami trwa wycinka drzew, które jeszcze w 2019 były pomnikami przyrody. Z 3,5-kilometrowej alei, przy której rosło 433 drzew wyciętych ze względu na przebudowę drogi zostanie 176 dębów szypułkowych, 8 klonów jaworów i 6 klonów zwyczajnych – alarmuje bydgoskie Stowarzyszenie MODrzew, zajmujące się ochroną i rozwojem drzewostanu.

To jedna z większych inwestycji drogowych zaplanowanych przez powiat świecki w tym roku. Do końca czerwca ma zostać zmodernizowany odcinek dawnej drogi wojewódzkiej, a obecnie powiatowej, z Laskowic do Krąplewic (gmina Jeżewo). Nowa nawierzchnia to nie wszystko. W Krąplewicach (na skrzyżowaniu z drogą w kierunku Gródka) powstanie także rondo. W sumie inwestycja pochłonie 3,5 mln zł.
REKLAMA

W marcu rozpoczęła się wycinka drzew. Chodzi przede wszystkim o dęby rosnące w alei, która do 2019 r. była pomnikiem przyrody. Później straciła ochronę właśnie w związku z planowanym poszerzeniem i naprawą jezdni.

- Sugerowaliśmy wycięcie po jednej stronie wszystkich drzew - tłumaczy Adam Meller, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu. - Jednak Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zgodziła się na wycięcie tylko tych w obrębie ronda i chorych. Realizujemy więc plan minimum. Mamy wszelkie niezbędne zgody.
REKLAMA

Ekolodzy nie dali za wygraną. Pojechali w teren i na miejscu wycinki pobrali materiał do badań. Odkryto stanowisko pachnicy dębowej, chrząszcza pozostającego pod ścisłą ochroną. Potwierdził to prof. Andrzej Oleksa z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Dodatkowo znaleziono ślady odnożycy jesionowej, chronionego porostu.

Ekolodzy powiadomili Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, że wycinka narusza przepisy dotyczące gatunków chronionych. We wtorek 30 marca Powiatowy Zarząd Dróg w Świeciu otrzymał pismo z RDOŚ nakazujące wstrzymanie prac do czasu wyjaśnienia sprawy. Do tego dnia wycięto około 1/3 drzew. Do sprawy wrócimy.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (54)

 1. Robert1992

  31 marca 2021 08:47

  Ekoteroryści znowu liczą że

  Ekoteroryści znowu liczą że ktoś im posmaruje, śmiech na sali. Mieszkamy w borach, za każde wycięte drzewo przy drodze niech posądzą trzy na polu. NIe można pozwolić żeby stare na wpół spruchniałe drzewo wstrzymywało rozwój regionu, zagrażało użytkownikom ruchu drogowego i niszczyło drogi. Chronione gatunki żyją przy tak ruchliwej drodze, jak widać spaliny im nie szkodzą, ale ekoteroryści i tak zaraz doprowadzą do kasacji silników Diesla śmiech na sali. Tych bezrobotnych  pajaców powinno się wywieźć na trzy miesiące w Bieszczady na totalne odludzie ciekawe jak by sobie sami radzili na łonie natury. 

  • Syk

   31 marca 2021 10:05

   Brawo, komentarz w punkt!

   Brawo, komentarz w punkt!

  • Jadwiga Szydłowska

   31 marca 2021 10:23

   Ładnie Pan napisał, ale

   Ładnie Pan napisał, ale śmiganie na podwójnym gazie audi bez przeglądu to nie jest rozwój regionu

   • Robert 1992

    31 marca 2021 10:51

    Nie zna mnie Pani więc proszę

    Nie zna mnie Pani więc proszę nie mierzyć innych osób swoją miarą, drzewa przy głównych drogach są śmiertelnym zagrożeniem i osoby które uważają inaczej nie mają pojęcia jakie siły oddziałują na pojazd w momencie spotkania z taką przeszkodą. 

    • Aleprzeciez

     31 marca 2021 11:00

     Zacznijmy od tego że to nie

     Zacznijmy od tego że to nie drzewa powodują wypadki. Nie jestem ekologiem, rozumiem że wycięcie ich zwiększy szanse przeżycia podczas wypadku ale weźcie pod uwagę że są asy co na prostej suchej i szerokiej drodze potrafią się rozbić. Zacznijmy od wyeliminowania z dróg piratów i gamoni a wtedy wycinajmy niepotrzebne drzewa. Dziękuję za uwagę. Skończyłem 

     • Rako

      31 marca 2021 11:58

      Problem w tym, że tego typu

      Problem w tym, że tego typu osób nie da się wyeliminować, zawsze znajdzie się taki patafian co w dupie będzie miał zdrowie i życie innych. Jako kierowca chciałbym mieć możliwość ucieczki w momencie, gdy ktoś jedzie na zderzenie czołowe z moim autem. W przypadku gdy na poboczach rosną drzewa nie ma gdzie uciec. 

     • Jadwiga Szydłowska

      31 marca 2021 20:36

      Roberta znam lepiej niż by

      Roberta znam lepiej niż by chciał, ale nie o tym. Piratów drogowych da się wyeliminować. Wystarczy ich karać. W tym kraju niestety panują paskudna kultura drogowa i przyzwolenie na łamanie prawa, policjanci sami przepisów nie przestrzegają więc i z egzekwowaniem tychże jeat słabo. Dalej – sędziowie niechętnie skazują sprawców wykroczeń. Po prostu taki mamy klimat. Ale tu akurat zmiana klimatu jest wskazana. Wystarczy karać. I to dotkliwie. Stawiać radary. NIE WYCINAĆ DRZEW.

     • Robert 1992

      31 marca 2021 21:55

      Ciekaw jestem czy będzie Pani

      Ciekaw jestem czy będzie Pani taka pewna swego zdania gdy spadnie Pani jakiś konar na auto, lub zostanie Pani przed wyborem auto z naprzeciwka czy przydrożne drzewo. I nie, nie zna mnie Pani. 

     • Jadwiga Szydłowska

      31 marca 2021 23:16

      Będę (bo i bywam) i znam

      Będę (bo i bywam) i znam dobrze. Kultura jazdy w regionie jest na poziomie najniższym możliwym. Ogarnąć kierowców, drzewa zostawić w spokoju.

     • Aleprzeciez

      1 kwietnia 2021 11:57

      Czyli jak pijany, naćpany i

      Czyli jak pijany, naćpany i zapieprzający łamiąc wszystkie przepisy gamoń w ciebie uderzy na drodze gdzie są drzewa wzdłuż, będziesz winił drzewa bo nie miałeś gdzie uciec? Tak samo jak ten co zabił starsze małżeństwo a znaleźli się kretyni co obwiniali służby drogowe… To może obwin siebie że po co wyjechałeś o tej godzinie jak mogłeś 5 minut później… 

 2. śmiechuWarte

  31 marca 2021 08:54

  Jakiś chrabąszcz i roślinka

  Jakiś chrabąszcz i roślinka pod ścisłą ochroną … a gdzie ludzie którym ogranicza się dostęp do służby zdrowia pod płaszczykiem pandemii , w jakim kerunku podąża ludzkość?

  • Wodzirej2021

   31 marca 2021 09:11

   No jak to k*** w jakim

   No jak to kurwa w jakim kierunku podążamy  masowego ludobójstwa i wyzyt w piecu kremtoryjnym nasz narodowy wodzirej Morawiecki już o wszystko zadbał uzyskał maksymalną wydajność w masowym ludobójstwie lepszą od samego zbrodniarza wszech czasów którego personaliów nie pozwolę sobie wymienić ze względu na wszesną porę.

   • śmiechuWarte

    31 marca 2021 09:35

    I rzecz jasna że nasz

    I rzecz jasna że nasz uwielbiany premier Pinokio nie poniesie za to  odpowiedzialności karnej bo nie jest pod juryzdykcją naszych sądów gdyż ma obywatelstwo innego kraju.

    • Wodzirej2021

     31 marca 2021 15:03

     Muwiąc fachowo Morawiecki

     Muwiąc fachowo Morawiecki nazista i zdrajca narodu polskiego  bo inaczej tego nazwać nie potrafię.

 3. Kris123456789

  31 marca 2021 09:17

  „Ekolodzy” znowu

  „Ekolodzy” znowu zorganizowali „turystykę chrząszczową”. 

 4. Miko

  31 marca 2021 09:22

  O tym że to odcinek śmierci 

  O tym że to odcinek śmierci  szczególnie zimą to nikt z ekologów nie wie .Zaś termin realizacji się wydłuży   przez wyjaśnienia urzędowe i Covid a nowy aswalt układać będą w styczniu ,lutym  super jakość do remontu po remoncie

  • On

   31 marca 2021 13:30

   Nie wiedza bo to sa ekolodzy

   Nie wiedza bo to sa ekolodzy z południa Polski:D

 5. Haha

  31 marca 2021 09:31

  Ciekawe gdzie ekolodzy byli w

  Ciekawe gdzie ekolodzy byli w sumie wypadało by raczej powiedzieć są, bo ścieki dale z Warszawy leją się do Wisły ekolodzy hahaha

 6. obaj

  31 marca 2021 10:12

  W brudnej pale się nie mieści

  W brudnej pale się nie mieści.

 7. Eko

  31 marca 2021 10:25

  Wojt Jezewa jak i radni

  Wojt Jezewa jak i radni powinni za to beknąć. 

  • §§§

   31 marca 2021 22:23

   A niby z jakiego art. KK? 

   A niby z jakiego art. KK? 

   Wszystko zostało wykonane zgodnie z obowiązującym od lat prawem. 

  • Martin

   31 marca 2021 22:53

   A Ty powinieneś się wybrać do

   A Ty powinieneś się wybrać do psychiatrii!!

  • ALIEN

   2 kwietnia 2021 07:54

   Proponuję wizytę u psychiatry

   Proponuję wizytę u psychiatry, bądź też komentowanie pod okiem osoby dorosłej…

 8. EkoCH

  31 marca 2021 10:48

  Jak się któryś z tych

  Jak się któryś z tych ekodurniów na drzewie zatrzyma i obije swoje autko to od razu będą za wycinką 🙂

  • SS

   31 marca 2021 11:02

   Masz takie durne myslenie jak

   Masz takie durne myslenie jak twój komentarz. 

 9. Mieszkaniec

  31 marca 2021 11:32

  Radni chcieli nam zafundować

  Radni chcieli nam zafundować świńskie eldorado teraz żeś na dębach. Przy nastepnych wyborach trzeba o tym pamiętać. W tej kadencji trafili nam sie radny… 

  • Leon

   31 marca 2021 22:34

   Straszna ta żeś musi być haha

   Straszna ta żeś musi być haha Słownik sobie kup. 

 10. Taki

  31 marca 2021 11:47

  Ekolodzy do wora, wór do

  Ekolodzy do wora, wór do jeziora.

 11. Mieszkanka

  31 marca 2021 12:27

  Życie chrabąszcza i porostu

  Życie chrabąszcza i porostu jest stawiane wyżej niż życie ludzkie, które powinno być wartością nadrzędną. Brawo, brawo, brawo!!! 

  • J

   31 marca 2021 14:33

   Pisze Pani nieprawdę. Życie

   Pisze Pani nieprawdę. Życie tracą nie ludzie ogólnie, tylko ludzie nie przestrzegający prawa o ruchu drogowym. Niech się ogarną, to będzie bezpieczniej – dla ludzi, drzew, robaków itp. Pozdrawiam

   • Franzc Mauzer

    31 marca 2021 22:19

    J – Czy prawidłowo jadący

    J – Czy prawidłowo jadący kierowca na którego auto spadł konar drzewa odpowiada za wypadek? Bezpieczne włączenie się do ruchu na ulicę ośką to gra w rosyjską ruletkę. Zero widoczności, powtarzam zero. Kto twierdzi inaczej to chyba jest ślepy albo nie zna realiów tej drogi. 

    • Lws

     1 kwietnia 2021 09:50

     Konary spadały i będa spadać,

     Konary spadały i będa spadać, czy to na tym odcinku, czy innym. Uważam, że wyciąc powinni tylko i wyłącznie te drzewa, które faktycznie utrudniają wyjazd, widocznośc drogi. 

 12. EKO

  31 marca 2021 12:43

  Ludzi jest dużo i niszczą

  Ludzi jest dużo i niszczą swoje otoczenie, można wybudować nową drogę przez pola na których rolnicy sieją kukurydzę dla biogazowni która nie produkuje nic a wylewa toksyczne pofermenty. Ustawić nakaz jazdy 20 km/h… wypadków nie będzie, a zieleń drzew ukoi nerwy.

 13. robotnik

  31 marca 2021 13:09

  Radni Gminy Jeżewo co

  Radni Gminy Jeżewo co wyrabiacie macie problem ze świniami, smrodem  z pól gzie śą wywożone odpady z biogazowni czy fermy . Tak traktujecie środowisko. A Seby w swoich audi niech zwolnią rodzice nie potrafi was wychowywali żeby odwiedzać was na cmentarzu. 

  • On

   31 marca 2021 13:35

   Widac, ze nie jezdzi Pan ta

   Widac, ze nie jezdzi Pan ta droga… Szczegolnie zima trasa jest bardzo niebezpieczna- przy predkpsci 30 km/h kazde mijanie z innym pojazdem jest niebezpieczne. 

   • Anonim

    31 marca 2021 14:01

    Powinno być  inne 

    Powinno być  inne  rozwiązanie pewnie  kosztowne obwodnica

    • Tom

     31 marca 2021 18:53

     Obwodnica Laskowic …… 

     Obwodnica Laskowic ……   ale się uśmiałem

 14. Za eko

  31 marca 2021 13:41

  Brawo!!!! Wreszcie jakaś

  Brawo!!!! Wreszcie jakaś zmiana! Przecież ta wycinka to masakra! Takie drzewa, mające tyle lat. Nie potrafimy uszanować tego co mamy!!! A każdy komu drzewa przy drodze przeszkadzają powinien zdjąć nogę z gazu. 

  • Ekoeko

   1 kwietnia 2021 19:35

   Dokładnie, jak to zobaczyłam

   Dokładnie, jak to zobaczyłam to serce się kraja.. Człowiek nie potrafi uszanować matki natury, wszystko niszczy. 

 15. BELZEBUB

  31 marca 2021 13:46

  Aleja w 2019 roku utraciła

  Aleja w 2019 roku utraciła status pomnika przyrody, gdzie wetdy byli ekolodzy? Takie przedsięwzięcie jak przebudowa drogi to nie remont we własnym mieszkaniu, więc formalności trwały i pozwolenia uzyskano. Teraz po rozpoczęciu prac zaczyna się bój na zasadzie „kto kogo”. Osoby poruszone tempem prac rozpetały „burzę w szklance wody”. Iwestycja będzie wykonana, a czekający na poprawę w poruszaniu się tą drogą muszą uzbroić się w cierpliwość. Zakończenie prac będzie miało dość odległy termin. Chronić środowisko trzeba ale nie można zachowywać się jak dywersanci i bez skrupułów torpedować rozpoczęte inwestycje. Ekolodzy włączcie myślenie, przecież pierwsy artykuł o wycince drzew ukazał się jakiś czas temu. Wtedy był Wam obojętny los drzew. Proszę poczytać wpisy pod poprzednim artykułem.

 16. ...

  31 marca 2021 15:50

  wyciąć wszystkie, droga jest

  wyciąć wszystkie, droga jest garbata od korzeni i wąska ze ledwo 2 samochody przejada obok siebie

 17. Mirek

  31 marca 2021 16:12

  Prawa roślin i chrząszczy są

  Prawa roślin i chrząszczy są ważniejsze niż życie ludzi co tam zgnęło. 

  • ksrim

   31 marca 2021 20:35

   Chrząszcz ma takie samo prawo

   Chrząszcz ma takie samo prawo do życia jak człowiek.

 18. Roy

  31 marca 2021 17:31

  Miejsce drzew jest w lasach,

  Miejsce drzew jest w lasach, parkach itp. NIE wzdłuż dróg. To nie czasy w których drzewa miały dawać cień koniowi.

 19. Misiak76

  31 marca 2021 23:15

  Jak już ktoś zauważył, że

  Jak już ktoś zauważył, że ekologów nie interesowała likwidacja alei w 2019 roku, a dopiero jak zaczęły się roboty. Przyczyną jest prosta, bo teraz jest bardziej medialna jak drzewa lezay to można podrzucić dowody. A wszystko aby spłynęło im do kieszeni tris,je złotych. Napiszą nowy raport w którym stwierdzą, że wystarczy kilka drzew przenieść w ustronne miejsce i będzie ok. 

 20. Karol

  31 marca 2021 23:39

  Obecnie „GRINPIC” chce

  Obecnie „GRINPIC” chce jeszcze zablokować powstanie kopalni węgla… Wariactwo! Z węgla nie możemy od razu odejść, bo przy ostrzejszej zimie i braku wiatrów dla wiatraków – zostaniemy z przemarzniętymi tyłkami! Przekonali się o tym Szwedzi, którzy po zamknięciu swoich jądrówek, musieli importować prąd. Konwencjonalna rezerwa w Polsce musi pozostać na długo!

 21. Julia

  1 kwietnia 2021 07:10

  Patoekolodzy sami podłożyli

  Patoekolodzy sami podłożyli chrząszcza, tak zawsze robią. Jak budują zamek w Puszczy Noteckiej i niszczą hektary lasów to patoekologów jakoś nie widać. 

 22. Nitras Idiot

  1 kwietnia 2021 07:14

  Miliardy ton fekaliów

  Miliardy ton fekaliów Czaskoski PO zrzuca do Wisły a oni jednego chrząszcza znaleźli, co za żenada. 

 23. Grot

  1 kwietnia 2021 07:21

  Zrobić referendum wśród osób

  Zrobić referendum wśród osób mieszkających przy ul. Oskiej. Podejrzewam, że 99% za wycinką z powodu liści, których są tysiące.

 24. Ania

  1 kwietnia 2021 13:09

  Nikt nie musi jeździć po tej

  Nikt nie musi jeździć po tej drodze 90 km/h. To nie drzewa  niszczą samochody, tylko odwrotnie. A taka aleja dębowa byłaby skarbem kazdej gminy. Szkoda, że ludzie tego nie rozumieją … Dobrze, że wycinkę powstrzymano. Usuwać się powinno wyłącznie  spróchniałe drzewa. Sądząc po pniach, takich było niewiele…

 25. Jurek

  1 kwietnia 2021 13:52

  Miejsce drzew jest w lasach.

  Miejsce drzew jest w lasach. Idąc tropem ekodurni należałoby posadzić drzewa na lotniskach. Przecież tam tyle miejsca jest wolnego.

 26. Leszek

  1 kwietnia 2021 22:17

  Co czlowiek to opinia.Pojawia

  Co czlowiek to opinia.Pojawia sie tutaj poglad ze mozna zwolnic i przejechac ta aleje i owszem jest w tym prawda.No ale nie potwierdza sie to w przypadku kiedy na tej drodze mijaja sie duze pojazdy jak ciagniki czy tiry autobusy itd.Smutne ze dla ekologow zycie ludzkie nic nie znaczy podczas gdy pare drzew wywoluje nie lada histerie.

 27. ALIEN

  2 kwietnia 2021 07:57

  Jest decyzja jest cięcie,

  Jest decyzja jest cięcie, paranoja po Polsku „wycinka wstrzmana”… Jednak zdrowy rozsądek z dzbanami nadal przegrywa…

 28. onnnnn

  2 kwietnia 2021 08:30

  Ekolodzy……. ciekawe gdzie

  Ekolodzy……. ciekawe gdzie są Ci ekolodzy jak jest pełno śmieci w lesie, kiedy zorganizowali ich zbiórkę??

  Najciekawsze jest to, że przez tyle lat żaden z naukowców nie interesował się ani porostami ani żadnymi robaczkami….

  Niektórym zależy tylko na rozgłosie i odnajdują w sobie zapał do ekologii jak coś już jest realizowane… Ciekawe czy Ci pseudo ekolodzy chociaż segregują śmieci w domu…..????

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Wiadomości

Świecie zajęło pierwszą pozycję wśród najzamożniejszych miast powiatowych w województwie kujawsko-pomorskim i wysoką lokatę w skali całego kraju.

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Reklama