Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Wycinka przydrożnych drzew wstrzymana. Ekolodzy: "To się w pale nie mieści!"

Powiatowy Zarząd Dróg w Świeciu musi wstrzymać wycinkę blisko 200 drzew przy trasie między Laskowicami a Krąplewicami (gmina Jeżewo).

Udostępnij
wycinka-czolo

REKLAMA

To się w pale nie mieści! Przy drodze powiatowej 1046C pomiędzy Laskowicami a Krąplewicami trwa wycinka drzew, które jeszcze w 2019 były pomnikami przyrody. Z 3,5-kilometrowej alei, przy której rosło 433 drzew wyciętych ze względu na przebudowę drogi zostanie 176 dębów szypułkowych, 8 klonów jaworów i 6 klonów zwyczajnych – alarmuje bydgoskie Stowarzyszenie MODrzew, zajmujące się ochroną i rozwojem drzewostanu.

To jedna z większych inwestycji drogowych zaplanowanych przez powiat świecki w tym roku. Do końca czerwca ma zostać zmodernizowany odcinek dawnej drogi wojewódzkiej, a obecnie powiatowej, z Laskowic do Krąplewic (gmina Jeżewo). Nowa nawierzchnia to nie wszystko. W Krąplewicach (na skrzyżowaniu z drogą w kierunku Gródka) powstanie także rondo. W sumie inwestycja pochłonie 3,5 mln zł.
REKLAMA

Reklama
Reklama

W marcu rozpoczęła się wycinka drzew. Chodzi przede wszystkim o dęby rosnące w alei, która do 2019 r. była pomnikiem przyrody. Później straciła ochronę właśnie w związku z planowanym poszerzeniem i naprawą jezdni.

- Sugerowaliśmy wycięcie po jednej stronie wszystkich drzew - tłumaczy Adam Meller, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu. - Jednak Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zgodziła się na wycięcie tylko tych w obrębie ronda i chorych. Realizujemy więc plan minimum. Mamy wszelkie niezbędne zgody.
REKLAMA

Ekolodzy nie dali za wygraną. Pojechali w teren i na miejscu wycinki pobrali materiał do badań. Odkryto stanowisko pachnicy dębowej, chrząszcza pozostającego pod ścisłą ochroną. Potwierdził to prof. Andrzej Oleksa z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Dodatkowo znaleziono ślady odnożycy jesionowej, chronionego porostu.

Ekolodzy powiadomili Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, że wycinka narusza przepisy dotyczące gatunków chronionych. We wtorek 30 marca Powiatowy Zarząd Dróg w Świeciu otrzymał pismo z RDOŚ nakazujące wstrzymanie prac do czasu wyjaśnienia sprawy. Do tego dnia wycięto około 1/3 drzew. Do sprawy wrócimy.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
54 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ekoteroryści znowu liczą że

Ekoteroryści znowu liczą że ktoś im posmaruje, śmiech na sali. Mieszkamy w borach, za każde wycięte drzewo przy drodze niech posądzą trzy na polu. NIe można pozwolić żeby stare na wpół spruchniałe drzewo wstrzymywało rozwój regionu, zagrażało użytkownikom ruchu drogowego i niszczyło drogi. Chronione gatunki żyją przy tak ruchliwej drodze, jak widać spaliny im nie szkodzą, ale ekoteroryści i tak zaraz doprowadzą do kasacji silników Diesla śmiech na sali. Tych bezrobotnych  pajaców powinno się wywieźć na trzy miesiące w Bieszczady na totalne odludzie ciekawe jak by sobie sami radzili na łonie natury. 

Jakiś chrabąszcz i roślinka

Jakiś chrabąszcz i roślinka pod ścisłą ochroną … a gdzie ludzie którym ogranicza się dostęp do służby zdrowia pod płaszczykiem pandemii , w jakim kerunku podąża ludzkość?

„Ekolodzy” znowu

„Ekolodzy” znowu zorganizowali „turystykę chrząszczową”. 

Reklama

O tym że to odcinek śmierci 

O tym że to odcinek śmierci  szczególnie zimą to nikt z ekologów nie wie .Zaś termin realizacji się wydłuży   przez wyjaśnienia urzędowe i Covid a nowy aswalt układać będą w styczniu ,lutym  super jakość do remontu po remoncie

Ciekawe gdzie ekolodzy byli w

Ciekawe gdzie ekolodzy byli w sumie wypadało by raczej powiedzieć są, bo ścieki dale z Warszawy leją się do Wisły ekolodzy hahaha

W brudnej pale się nie mieści

W brudnej pale się nie mieści.

Reklama

Wojt Jezewa jak i radni

Wojt Jezewa jak i radni powinni za to beknąć. 

Jak się któryś z tych

Jak się któryś z tych ekodurniów na drzewie zatrzyma i obije swoje autko to od razu będą za wycinką 🙂

Radni chcieli nam zafundować

Radni chcieli nam zafundować świńskie eldorado teraz żeś na dębach. Przy nastepnych wyborach trzeba o tym pamiętać. W tej kadencji trafili nam sie radny… 

Reklama

Ekolodzy do wora, wór do

Ekolodzy do wora, wór do jeziora.

Życie chrabąszcza i porostu

Życie chrabąszcza i porostu jest stawiane wyżej niż życie ludzkie, które powinno być wartością nadrzędną. Brawo, brawo, brawo!!! 

Ludzi jest dużo i niszczą

Ludzi jest dużo i niszczą swoje otoczenie, można wybudować nową drogę przez pola na których rolnicy sieją kukurydzę dla biogazowni która nie produkuje nic a wylewa toksyczne pofermenty. Ustawić nakaz jazdy 20 km/h… wypadków nie będzie, a zieleń drzew ukoi nerwy.

Reklama

Radni Gminy Jeżewo co

Radni Gminy Jeżewo co wyrabiacie macie problem ze świniami, smrodem  z pól gzie śą wywożone odpady z biogazowni czy fermy . Tak traktujecie środowisko. A Seby w swoich audi niech zwolnią rodzice nie potrafi was wychowywali żeby odwiedzać was na cmentarzu. 

Brawo!!!! Wreszcie jakaś

Brawo!!!! Wreszcie jakaś zmiana! Przecież ta wycinka to masakra! Takie drzewa, mające tyle lat. Nie potrafimy uszanować tego co mamy!!! A każdy komu drzewa przy drodze przeszkadzają powinien zdjąć nogę z gazu. 

Aleja w 2019 roku utraciła

Aleja w 2019 roku utraciła status pomnika przyrody, gdzie wetdy byli ekolodzy? Takie przedsięwzięcie jak przebudowa drogi to nie remont we własnym mieszkaniu, więc formalności trwały i pozwolenia uzyskano. Teraz po rozpoczęciu prac zaczyna się bój na zasadzie „kto kogo”. Osoby poruszone tempem prac rozpetały „burzę w szklance wody”. Iwestycja będzie wykonana, a czekający na poprawę w poruszaniu się tą drogą muszą uzbroić się w cierpliwość. Zakończenie prac będzie miało dość odległy termin. Chronić środowisko trzeba ale nie można zachowywać się jak dywersanci i bez skrupułów torpedować rozpoczęte inwestycje. Ekolodzy włączcie myślenie, przecież pierwsy artykuł o wycince drzew ukazał się jakiś czas temu. Wtedy był Wam obojętny los drzew. Proszę poczytać wpisy pod poprzednim artykułem.

wyciąć wszystkie, droga jest

wyciąć wszystkie, droga jest garbata od korzeni i wąska ze ledwo 2 samochody przejada obok siebie

Prawa roślin i chrząszczy są

Prawa roślin i chrząszczy są ważniejsze niż życie ludzi co tam zgnęło. 

Miejsce drzew jest w lasach,

Miejsce drzew jest w lasach, parkach itp. NIE wzdłuż dróg. To nie czasy w których drzewa miały dawać cień koniowi.

Jak już ktoś zauważył, że

Jak już ktoś zauważył, że ekologów nie interesowała likwidacja alei w 2019 roku, a dopiero jak zaczęły się roboty. Przyczyną jest prosta, bo teraz jest bardziej medialna jak drzewa lezay to można podrzucić dowody. A wszystko aby spłynęło im do kieszeni tris,je złotych. Napiszą nowy raport w którym stwierdzą, że wystarczy kilka drzew przenieść w ustronne miejsce i będzie ok. 

Obecnie „GRINPIC” chce

Obecnie „GRINPIC” chce jeszcze zablokować powstanie kopalni węgla… Wariactwo! Z węgla nie możemy od razu odejść, bo przy ostrzejszej zimie i braku wiatrów dla wiatraków – zostaniemy z przemarzniętymi tyłkami! Przekonali się o tym Szwedzi, którzy po zamknięciu swoich jądrówek, musieli importować prąd. Konwencjonalna rezerwa w Polsce musi pozostać na długo!

Patoekolodzy sami podłożyli

Patoekolodzy sami podłożyli chrząszcza, tak zawsze robią. Jak budują zamek w Puszczy Noteckiej i niszczą hektary lasów to patoekologów jakoś nie widać. 

Miliardy ton fekaliów

Miliardy ton fekaliów Czaskoski PO zrzuca do Wisły a oni jednego chrząszcza znaleźli, co za żenada. 

Zrobić referendum wśród osób

Zrobić referendum wśród osób mieszkających przy ul. Oskiej. Podejrzewam, że 99% za wycinką z powodu liści, których są tysiące.

Nikt nie musi jeździć po tej

Nikt nie musi jeździć po tej drodze 90 km/h. To nie drzewa  niszczą samochody, tylko odwrotnie. A taka aleja dębowa byłaby skarbem kazdej gminy. Szkoda, że ludzie tego nie rozumieją … Dobrze, że wycinkę powstrzymano. Usuwać się powinno wyłącznie  spróchniałe drzewa. Sądząc po pniach, takich było niewiele…

Miejsce drzew jest w lasach.

Miejsce drzew jest w lasach. Idąc tropem ekodurni należałoby posadzić drzewa na lotniskach. Przecież tam tyle miejsca jest wolnego.

Co czlowiek to opinia.Pojawia

Co czlowiek to opinia.Pojawia sie tutaj poglad ze mozna zwolnic i przejechac ta aleje i owszem jest w tym prawda.No ale nie potwierdza sie to w przypadku kiedy na tej drodze mijaja sie duze pojazdy jak ciagniki czy tiry autobusy itd.Smutne ze dla ekologow zycie ludzkie nic nie znaczy podczas gdy pare drzew wywoluje nie lada histerie.

Jest decyzja jest cięcie,

Jest decyzja jest cięcie, paranoja po Polsku „wycinka wstrzmana”… Jednak zdrowy rozsądek z dzbanami nadal przegrywa…

Ekolodzy……. ciekawe gdzie

Ekolodzy……. ciekawe gdzie są Ci ekolodzy jak jest pełno śmieci w lesie, kiedy zorganizowali ich zbiórkę??

Najciekawsze jest to, że przez tyle lat żaden z naukowców nie interesował się ani porostami ani żadnymi robaczkami….

Niektórym zależy tylko na rozgłosie i odnajdują w sobie zapał do ekologii jak coś już jest realizowane… Ciekawe czy Ci pseudo ekolodzy chociaż segregują śmieci w domu…..????

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Samochód osobowy i bus przewożący dzieci zderzyły się na skrzyżowaniu w Plewnie na trasie Świecie-Tuchola. Wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wiadomości

Sprawdziliśmy, które gminy powiatu świeckiego były najmniej i najbardziej zadłużone w 2023 r. Wyjątkiem jest gmina Osie, która… nie ma w ogóle długów. To...

Wiadomości

Dziś rano doszło do wypadku na drodze powiatowej w Ostrowitem koło Lniana. Jadący bmw uderzył z dużą prędkością w drzewo. Kierowcę zabrano do szpitala.

Extra Nowe

Siedem zastępów straży gasiło w nocy i rano pożar garażu i pomieszczeń gospodarczych.

Wiadomości

- Policjanci pełniący tak ważną służbę zasługują na najlepsze warunki i sprzęt - podkreślał podczas dzisiejszego otwarcia posterunku w Laskowicach Maciej Rakowicz, wójt gminy...

Wiadomości

Niedawno informowaliśmy o niepewnym terminie otwarcia wiaduktu w Terespolu. Dziś od rana dzwonili do nas kierowcy zirytowani korkami na remontowanej drodze powiatowej. Zarząd Dróg...

Reklama
Reklama

Wiadomości

W środę w Tleniu na drodze prowadzącej w kierunku Tucholi zderzyły się dwa samochody ciężarowe marki MAN.

Wiadomości

Zgodnie z zapowiedzią Wojewódzkiego Zarządu Dróg dziś znikły zapory na drodze dojazdowej do wiaduktu w Terespolu Pomorskim. W tym momencie z ulgą odetchnęli zarówno...

Wiadomości

Osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi zderzyły się podczas wymijania. Kobieta została przewieziona do szpitala, a mężczyzna, jak się okazało, był nietrzeźwy.

Styl życia

Po 13 dniach rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski gmina Świekatowo zajmuje trzecią pozycję. Promotorzy akcji liczą na udział kolejnych cyklistów. Wystarczy pobrać odpowiednią...

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Wiadomości

Piątkowy piknik "Witajcie w naszej bajce" w parku koło Centrum Kultury w Świeciu miał wymiar nie tylko rozrywkowy, ale też edukacyjny i społeczny.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Samochód osobowy i bus przewożący dzieci zderzyły się na skrzyżowaniu w Plewnie na trasie Świecie-Tuchola. Wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wiadomości

Sprawdziliśmy, które gminy powiatu świeckiego były najmniej i najbardziej zadłużone w 2023 r. Wyjątkiem jest gmina Osie, która… nie ma w ogóle długów. To...

Wiadomości

Zgodnie z zapowiedzią Wojewódzkiego Zarządu Dróg dziś znikły zapory na drodze dojazdowej do wiaduktu w Terespolu Pomorskim. W tym momencie z ulgą odetchnęli zarówno...

Wiadomości

Osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi zderzyły się podczas wymijania. Kobieta została przewieziona do szpitala, a mężczyzna, jak się okazało, był nietrzeźwy.

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo