Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Z ulic miasta zniknie część busów. Przewoźnik likwiduje kursy

Firma Es-Bus, która od osiemnastu lat woziła mieszkańców Świecia, z końcem listopada zamyka linię, która w ostatnich miesiącach stała się mało dochodowa.

Udostępnij
60805029_s1

REKLAMA
- Rozkład jazdy na liniach obsługiwanych przez autobusy dotowanego przez gminę przewoźnika został ułożony w taki sposób, że jeżdżą one kilka minut przed naszymi busami – mówi Sebastian Eichler, właściciel Es-Busa. – Nie mam o to pretensji. Rozumiem, że miasto dba o własny interes. Nie zmienia to jednak faktu, że z tego powodu tracimy klientów. Nie dostajemy żadnego dofinansowania i opieramy się wyłącznie na wpływach z biletów, więc na dłuższą metę okazało się to mało opłacalne.

Do tego dochodzi cena za przejazd – w dotowanej komunikacji miejskiej pasażer płaci 1,6 zł, w Es-Busie – 2 zł.

Świecki Es-Bus jeździł na trasie z Przechowa do Nowego Szpitala przez Marianki i Duży Rynek. Linia przynosiła wprawdzie nieduży dochód, ale wystarczyła niewielka awaria busa, żeby koszty naprawy i kupno części, zamieniały zysk w stratę.
REKLAMA


Linia będzie obsługiwana do końca listopada. Firma nadal będzie utrzymywać kursy podmiejskie na trasach ze Świecia do Czapel, Wiąga, Morska, Kozłowa, Terespola i Polskiego Konopatu. Pozostaje również linia Świecie-Chełmno i Świecie-Pruszcz-Serock (ta ostatnia jest dotowana przez powiat i urząd wojewódzki).

Reklama
Reklama

- Firma ma się dobrze, bo oprócz regularnych połączeń pasażerskich świadczymy też usługi przewozu osób dla firm, instytucji, szkół i klubów sportowych. Nie ma jednak sensu dokładać do linii, której rentowność oscyluje w okolicach zera – wzrusza ramionami Sebastian Eichler.
REKLAMA

W lutym tego roku przetarg na obsługę komunikacji miejskiej w Świeciu wygrała firma Markpol z okolic Mielca. Może ona liczyć na dofinansowanie z budżetu miasta w wysokości 1,1 mln zł rocznie (umowę zawarto na cztery lata).

Czy wycofanie się Es-Busa nie spowoduje „luki” w częstotliwości kursów, przez co ucierpią mieszkańcy?

Reklama
Reklama

- Przyjrzymy się sytuacji. Tak się składa, że właśnie prowadzimy analizę wszystkich linii obsługiwanych przez Markpol pod kątem ich obłożenia – przyznaje wiceburmistrz Paweł Knapik. - Sprawdzamy, jak dużo osób korzysta z poszczególnych kursów i o jakich porach. Być może niedługo niektóre trzeba będzie ograniczyć, a na innych zwiększyć liczbę busów.
REKLAMA

Już teraz wiadomo, że najbardziej deficytowa linia to Świecie-Sulnowo-Sulnówko. Na każdy z pięciu kursów dziennie przypada średnio jeden, dwóch pasażerów, a czasami bywa i tak, że bus jeździ pusty.

Z kolei najbardziej obłożona linia to Miasteczko-Nowy Szpital przez osiedle Marianki, ul. św. Wincentego i Duży Rynek.

- Na tej linii trzeba było podstawić dwa dodatkowe busy w środku trasy, które zabierają pasażerów z ul. Małcużyńskiego w kierunku Nowego Szpitala – wyjaśnia zastępca burmistrza.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
44 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Poproszę kurs o 15 ze

Poproszę kurs o 15 ze Szpitala na nowe osiedle Piłsudskiego. Byłoby na pewno wielu chętnych.

Myślę, że warto pomyśleć o

Myślę, że warto pomyśleć o likwidacji części nowych tras komunikacji miejskiej. Często widać, że autobusy jeżdżą prawie puste. 

Na trasie przez  górne

Na trasie przez  górne Marianki i Piłsudskiego  przydałoby się więcej busów.

Komunikacja miejska powinna

Komunikacja miejska powinna być za darmo oraz powinno być więcej kursów przez górne Marianki a zwłaszcza w godzinach od 5 do 7 w stronę Mondi i pomiędzy 14 a 16 w stronę szpitala też górne Marianki

Na osiedle 800 lecia też

Na osiedle 800 lecia też przydałaby sie dwa kursy busa rano i w okolicach 16-tej . Może ktos by to przemyślał i zrobił przystanek na ulicy Miodowej i Bednarza. Świecie się rozrasta i trzeba pomysleć o rozwoju komunikacji. Włączono do rozkładu stary szpital to może uda sie właczyć osiedla mieszkaniowe.

Nasze miato rozraska się w

Nasze miato rozraska się w wielu kierunkach a transport zbiorowy stoi w miejscu , na ul.Wojska Polskiego autobusy kursują co 20 minut gorzej jest z przechowem od strony Kozłowa blokami na osiedlu Piułsudskiego osiedle Hallera z tych miejsc nie ma połączenia z Mondi i Szpitalem. A teraz jeszcze będzie problem z cmentarzem osoby odpowiedzialne nic z tym nie robią może firma zewnętrzna zrobi plan transportowy albo Pan Darek coś wymuśli.

Proszę zatem włodarzy miasta

Proszę zatem włodarzy miasta żeby autobus (bus) jeździł aleja Jana Pawła II przy szkole! są tam 2 przystanki i niestety tylko esbus jeździł na tej trasie. A dzieci do szkoły chcą dojechać!! Najbliższy to Wyszyńskiego a przecież na alejach też jest przystanek! 

Proszę podejść na przystanek

Proszę podejść na przystanek Wyszyńskiego i zobaczyć jak duże jest zapotrzebowanie .Tam wszyscy się nie zabierają do miejskiego i czekali na prywatny. A dlaczego nie pomyslić o najbardziej potrzebnej trasie dojazdu do szpitali w godz zmian tj.7 i19

Ach tak rządzi Nowy Burmistrz

Ach tak rządzi Nowy Burmistrz. Lepiej wpuścić obcego przedsiębiorcę niż wspierać lokalne firmy. Tym bardziej że służył nam od…. 18 lat.. nie wiem o co w tym chodzi.

Proszę o trasę z świecia do

Proszę o trasę z świecia do laskowic

Busy i autobusy szpital <->

Busy i autobusy szpital <-> gruczno kursowały, potem zostały wycofane (mimo to wg internetowego rozkładu jazdy ciągle jeżdżą). PKS podnosi ceny biletów, a cena nieadekwatna do jakości świadczonych usług (raz 15 minut przed czasem, raz 15 minut spóźnienia, arogancja i brak kultury niektórych kierowców). A pasażerów na tej linii sporo – może na tej linii warto wdrożyć kilka kursów. 

Przydało by się więcej kursów

Przydało by się więcej kursów przez Terespol Pomorski. Bo Dwa rano i jeden popołudniu to jest za mało. 

Na trasie górne marianki duży

Na trasie górne marianki duży rynek nowy szpital powinno być więcej busów i spowrotem tak samo 

Artykuł ośmieszający,jedna

Artykuł ośmieszający,jedna wielka kpina! Cofnijmy się w czasie: Ogłoszenie przetargu startuje Pan S.myśląc że wygra przetarg na obsługę lini na Górnych Mariankach podobno rozkład jazdy zrobiony pod niego( wystarczy poczytać artykuły i komentarze odnośnie przetargu) i przegrał I teraz się żali że busy jeżdżą przed nim….śmieszne.  Ale że jego busy jadące z Chełmna i Terespola oraz w drugą stronę są tak ułożone że jadą bezpośrednio przed autobusem miejskim tego nie powie już.  To pewnie przypadek i dziwny zbieg okoliczności. A odnośnie artykułu w Nowym Świeciu że  linia do Serocka jest rentowa  to już  w ogóle ŻART.  Przywieźli w październiku  dwieście jedenaście osób  to daje na kurs 2,5 pasażera.  To faktycznie opłacalne i rentowe.  Już wiem na co idą moje podatki…. 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

W minioną sobotę blisko 200 osób świętowało ósme urodziny Fundacji Makowo. Podczas dyskoteki w tylu lat 80. prowadzono licytacje, z których dochód zostanie przeznaczony...

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama