Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Za rok teren przy starym szpitalu i przychodni WAMAP zmieni się nie do poznania

Jesienią zostanie ogłoszony przetarg na rewitalizację terenu wokół starego szpital w Świeciu. Plany uwzględniają liczne sugestie zgłoszone w trakcie konsultacji społecznych. Jednym z mocniej akcentowanych problemów była niedostateczna liczba miejsc parkingowych. Plany do tej działki nie ograniczają się jednak tylko do potrzeb kierowców.

Udostępnij
stary-szpital-2

REKLAMA

W tym przypadku gmina Świecie nie zamierzała niczego narzucać instytucjom i firmom zlokalizowanym w obrębie starego szpitala. W czasie konsultacji swoje opinie i potrzeby przedstawili m.in. przychodnia WAMAP, NZOZ Florencja, Stowarzyszenie Osób Bezrobotnych i mieszkańcy wspólnoty mieszkaniowej, których garaże stoją na gminnej działce.

Z przedstawionej listy życzeń i własnych pomysłów pracowników wydziału ochrony środowiska i gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Świeciu zrodziła się koncepcja zagospodarowania. Na jej podstawie architekt krajobrazu przygotuje projekt rewitalizacji tego obszaru.
REKLAMA

Czego możemy się spodziewać? Przede wszystkim cały teren zostanie wyrównany. Jest tam sporo nierówności będących pozostałościami m.in. po zburzonym budynku, o którym przypomina widoczna posadzka.

Najważniejszym elementem jest oczywiście parking. Zostaną wyznaczone dwie strefy, które powinny na dłuższy czas rozwiązać jedną z największych bolączek tej okolicy. Znikną też, dość szpetne, blaszane garaże. Ponieważ przy szpitalu znajduje się przystanek, powstanie wiata, którą zapewne docenią podróżni w wietrzne i deszczowe dni.
REKLAMA

Zanim jednak teren zacznie zyskiwać na urodzie, najpierw zrobi się tam brzydko i ciasno, a to za sprawą koniecznych do wykonania prac ziemnych.

- Chodzi przede wszystkim o ułożenie nowej instalacji odprowadzającej nadmiar wody deszczowej - tłumaczy Marta Karolczak, kierownik Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Świeciu. - Dokładna inspekcja istniejącej instalacji wykazała znaczne uszkodzenia. Konieczny jest nowy projekt i nowe rury.

Część terenu wokół szpitala zostanie utwardzona tzw. kostką bezfazową oraz naturalnym kamieniem. Wspomniana kostka będzie w dwóch kolorach, które umożliwią m.in. wyznaczenie przejść dla pieszych bez konieczności ich malowania.  
REKLAMA

W planach jest także wiele nasadzeń drzew, krzewów i kwiatów.

Drugi etap metamorfozy przewiduje rozbiórkę starego muru, który znajduje się między szpitalem a ul. Mickiewicza. Powstanie tam łagodne zejście na skarpę, którą również czeka przebudowa, podobnie jak wspomnianą ulicę.

Przewidywany koszt tej inwestycji rozłożonej na dwa lata wynosi około 2 ml zł.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (9)

 1. Ona

  31 sierpnia 2020 13:55

  Wkoncu… toć tam idzie się

  Wkoncu… toć tam idzie się zabić jak idzie się nocą.

  • toć

   31 sierpnia 2020 14:13

   To nie łaż po nie łaź, tam po

   To nie łaż po nie łaź, tam po nocy.

   • ???

    31 sierpnia 2020 14:59

    Nic nie robienie nie jest

    Nic nie robienie nie jest rozwiązaniem 🙂

   • Ona

    31 sierpnia 2020 16:40

    A jak muszę to co mam zrobić?

    A jak muszę to co mam zrobić?

 2. Budowlaniec

  31 sierpnia 2020 16:45

  Przetarg wygra firma Konar.

  Przetarg wygra firma Konar. Kto chce się założyć?

 3. Nikt znany

  31 sierpnia 2020 17:02

  Pamiętam w latach 70-tych był

  Pamiętam w latach 70-tych był tam bodajże taki barometr na dziedzińcu. Z chłopcem i dziewczynka w zależności czy było słonecznie czy deszczowo jedna z postaci wysuwała się z jak dobrze pamiętam domku. Potocznie mieszkańcy mówili o tym Jacek i Agatka. Może warto by było przywrócić coś podobnego? Na pewno gdzieś to jest na zdjęciu uwiecznione.

 4. Krisol

  31 sierpnia 2020 22:52

  PATOLOGIE Z TEJ ULICY NIECH

  PATOLOGIE Z TEJ ULICY NIECH NAJPIERW USUNĄ…

 5. Ciekawy

  31 sierpnia 2020 23:04

  A czy połączenie do ulicy

  A czy połączenie do ulicy Polnej i nowej drogi do ul. Wodnej będzie ????

 6. Michał Lewandowski

  1 września 2020 12:10

  To pewno z czegoś wynika, że

  To pewno z czegoś wynika, że ulica Polna zamknięta jest murem i nie można bezpośrednio wyjechać na Wodną. Czy to już tak będzie do końca świata? Czyj to jest mur i dlaczego tak długo murem stoi?

  pozdrawiam

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

We wtorek jedna z firm wypożyczających w Świeciu elektryczne hulajnogi poprosiła straż miejską o pomoc przy wydobyciu jej ze Struchawy. To nie pierwszy podobny...

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Reklama