Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Zabrał do domu cudzy telefon. Teraz czekają go kłopoty

Spore kłopoty może mieć 40-letni mieszkaniec powiatu świeckiego, który wychodząc ze sklepu, natknął się na leżący na ladzie telefon, a następnie zabrał go ze sobą.

Udostępnij
telefon-zaneziony

Wielu kieruje się fałszywym przekonaniem: „Znalezione – nie kradzione". Powiedzenie to nie idzie jednak w parze z brakiem odpowiedzialności karnej. Przekonał się o tym mężczyzna, który w jednym z marketów w Świeciu zauważył pozostawiony na ladzie telefon komórkowy. Zamiast zwrócić go właścicielce, wykorzystał sytuację i zabrał smartfona ze sobą.

- Po kilku dniach został jednak rozpoznany przez pracownika ochrony, który o swoich podejrzeniach powiadomił dyżurnego policji - relacjonuje podkom. Joanna Tarkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.  - Mundurowi zatrzymali mężczyznę, który przywłaszczył sobie znaleziony telefon. Odzyskali mienie o wartości blisko 1000 zł i przekazali właścicielce.

40-letni mieszkaniec powiatu świeckiego już usłyszał zarzut przywłaszczenia mienia. Za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem.

- Żadna rzecz, której nie jesteśmy właścicielami, nie jest nasza. Osoba, która zabiera i nie oddaje znalezionego na ławce portfela, telefonu czy plecaka staje się sprawcą wykroczenia lub przestępstwa. W obu jednak przypadkach o winie i karze orzeka sąd - podkreśla Joanna Tarkowska.

Określają to przepisy prawa:

Kodeks cywilny: art. 183.§ 1. Kto znalazł rzecz zgubioną, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym osobę uprawnioną do odbioru rzeczy. Jeżeli znalazca nie wie, kto jest uprawniony do odbioru rzeczy albo jeżeli nie zna miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, powinien niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu właściwy organ państwowy. § 2. Przepisy o rzeczach znalezionych stosuje się odpowiednio do rzeczy porzuconych bez zamiaru wyzbycia się własności, jak również do zwierząt, które zabłąkały się lub uciekły.

Kodeks karny: art. 284 § 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, § 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Kodeks wykroczeń: art. 119 § 1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 500 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (1)

  1. Adwokat diabła

    18 lipca 2022 21:44

    Policyjna gazeta autorzy

    Policyjna gazeta autorzy tekstów nadają się tylko do extra świecie robią za lewa rękę świeckiej komendy bez prawej ręki. Gdzie nie wejdziesz próbują siać propagandę i pomoc policji, są lepsi od jej rzecznika pANI z kraplewic, trudno szukać tu artykułów które zasługują na treść do porządnej gazety tematy stałe i ważne dla potrzebujących są totalnie pomijane liczy się SENSACJA I PROPAGADA 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Reklama