Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Zagadka fotografii z 1936 r. Tak w "jedynce" zachęca się do poznawania historii

Na portalu Historia: Poszukaj znalazł się artykuł dwóch uczennic Szkoły Podstawowej nr 1 w Świeciu, które postanowiły przybliżyć sylwetkę niezwykłej kobiety. Czym w okresie dwudziestolecie międzywojennego wsławiła się Maria Dembińska z Sulnówka?

Udostępnij
historia-sp1

REKLAMA

Poznawanie historii może być prawdziwą przygodą. Tylko jak przekonać do tego młodych ludzi?

- Na pewno nie nakazując im uczenia się na pamięć mnóstwa dat - podkreśla Hanna Przepiórka, nauczycielka historii w Szkole Podstawowej nr 1 w Świeciu. - Poznawanie naszej przeszłości to coś znacznie więcej. Trzeba tylko znaleźć sposób na to, jak wzbudzić w dzieciach ciekawość.

Jedną z takich dróg jest program realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zachęca on do poznawania i promowania lokalnej historii. Wydobywania na światło dzienne faktów wartych przypomnienia, a czasami nawet ukazania ich po raz pierwszy.
REKLAMA

Pokłosiem tych uczniowskich starań są artykuły publikowane na portalu edukacyjnym Historia: Poszukaj, prowadzonego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytów.

- Z prośbą o pomoc wskazania kogoś lub czegoś, co mogłoby być inspiracją do poszukiwań dla Malwiny i Sary,  zwróciliśmy się Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej. Tam niezwykle otwarcie przyjął nas Michał Goliński, który chętnie służył pomocą i wiedzą - mówi Hanna Przepiórka.

Wśród propozycji, które się pojawiły, największe zainteresowanie wzbudziła fotografia z 1936 r., przedstawiająca spotkanie członków klubu motocyklowego.
REKLAMA

- Wśród tylu mężczyzn była jedna kobieta - zauważa Sara Pilcek. - Zaciekawiło nas, jak to się stało, że trafiła do klubu w czasach, gdy na motorach jeździli niemal wyłącznie mężczyźni.

Ta nietuzinkowa kobieta, zrywająca z pewnym stereotypem przedwojennej damy, to Maria Dembińska z Sulnówka (gmina Świecie). W badaniu je losów ponownie pomocny okazał się Michał Goliński z izby regionalnej.

- Warto podkreślić, że Sara i Malwina były najmłodszymi uczestniczkami tego programu - zaznacza Hanna Przepiórka. - Tym bardziej cieszy nas to, że ich praca została doceniono przez fachowe grono.
REKLAMA

Prawdopodobnie w tym roku młode pasjonatki historii ponownie spróbują swoich sił.  

- Na razie nie wiemy jeszcze, jakim tematem się zajmiemy - mówi Malwina Słupska. - Pani Hanna zachęca nas do opisania dziejów słynnego Zdroju Marianki.

Ilustrowany starymi zdjęciami artykuł Sary Pilcek i Malwiny Słupskiej, poświęcony Marii Dembińskiej, przeczytacie na portalu Historia: Poszukaj.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (3)

 1. Tadeusz Pogodny

  5 września 2021 15:30

  Brawo bardzo ciekawa historia

  Brawo bardzo ciekawa historia.

 2. Xyyzz

  5 września 2021 19:17

  Fajny artykuł oraz ciekawa

  Fajny artykuł oraz ciekawa metoda na naukę historii. 

 3. Świecianka.

  6 września 2021 13:09

  Pani Maria Dębinska była

  Pani Maria Dębinska była nauczycielką w starej trójce obecnie nr 7 uczyła języka polskiego a wnuczka w szkole nr 7 Hanna Golińska uczy biologi.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Wiadomości

Świecie zajęło pierwszą pozycję wśród najzamożniejszych miast powiatowych w województwie kujawsko-pomorskim i wysoką lokatę w skali całego kraju.

Wiadomości

W sobotę po raz trzynasty odbył się Kociewski Rajd Enduro. Wystartowało w nim 136 uczestników z całej Polski, w tym również zawodnicy z powiatu...

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Reklama