Pokonując odcinek od kościoła farnego w Świeciu do skrzyżowania z drogą krajową nr 91 nie sposób nie zauważyć wielu nowych domów w Głogówku Królewskim. Już ukończonych bądź w trakcie budowy. Gmina Świecie postanowiła poważnie wyhamować ten trend.
Właśnie dlatego na ostatniej sesji przyjęto uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Głogówka.
Przyjęty przez radnych dokument będzie podstawą prawną do tego, aby w przyszłości nie wydawać decyzji o warunkach zabudowy - jednego z podstawowych dokumentów, jaki trzeba uzyskać przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej.
Bliskość Świecia, dobre skomunikowanie i tanie, w porównaniu z innymi podmiejskimi wsiami, działki sprawiły, że coraz więcej osób decydowało się na budowę domu w Głogówku wzdłuż drogi powiatowej. W ocenie urzędu miasta i radnych, to niebezpieczny trend, który należało powstrzymać.
- Nie bez powodu w połowie XIX wieku Świecie przeniosło się na drugi brzeg Wdy - przypominał podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu Wiesław Ratkowski, kierownik wydziału budownictwa i architektury. - Głogówko to tereny zalewowe. Wał wiślany chroni wieś tylko teoretycznie.
Wał jest w tak kiepskim stanie, że przy każdym wysokim stanie wód istnieje uzasadniona obawa, że zostanie przerwany.
- Gdyby do tego doszło, woda sięgałaby wysokości trzech metrów. Wielu mieszkających tam ludzi straciłoby dobytek życia. W tym domy, których jeszcze nie spłacili - mówił Wiesław Ratkowski.
Jak przekonywał kierownik, decyzja radnych zmniejszy skalę nieszczęścia, do jakiego może dojść w przyszłości.
Ktoś mógłby w tym miejscu zapytać, dlaczego wobec tego nie naprawia się wałów, skoro wiadomo, że są w złej kondycji? To leży w gestii należących do państwa Wód Polskich, a nie gminy czy powiatu.
Na terenie gminy Świecie znajdują się wały o łącznej długości 26 km. W ciągu ostatnich 20 lat odpowiednie wzmocnienie zrobiono na odcinku tylko 1,2 km. Na razie nie ma żadnych zapowiedzi dalszych podobnych prac. Stąd obawy o ludzi mieszkających na terenach zalewowych.
Jednak przesłanek za tym, aby Głogówku nie upodobniło się do np. Sulnowa, gdzie w ostatnich latach pobudowano wiele nowych domów, jest więcej. Jedną z nich jest brak kanalizacji.
Na razie gmina nie planuje jej budowy, argumentując, że ze względu na ukształtowanie terenu i fakt, że trzeba by wykonać przekop pod Wdą, by połączyć ją z siecią w Świeciu, byłoby to niezwykle kosztowne.
- Bardziej zasadne wydaje się tworzenie odpowiedniej infrastruktury na innych ternach, które w naszych planach przewidziane są na cele mieszkaniowe, czyli w Sulnowie, Sulnówku, Grucznie czy Kozłowie - wyliczał w czasie sesji Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia. - Inną konsekwencją tej nieskoordynowanej rozbudowy są zjazdy z posesji prowadzące wprost na drogę powiatową. To bardzo niebezpieczne rozwiązanie.
Innym powodem przygotowania planów zagospodarowania przestrzennego jest chęć ochrony gruntów rolnych, które w Głogówku są wysokiej klasy - od II do IV a.
Ograniczenia budowlane zaczną obowiązywać dopiero za jakiś czas.
- Nie dotkną one osób, którzy już tam mieszkają - wyjaśnia Wiesław Ratkowski. - Rozpocząć budowę będą mogli też ci, którzy mają już tam działkę budowlaną lub uzyskali decyzję o warunkach zabudowy. Nowe prawo ma przede wszystkim zablokować wydzielanie nowych działek na cele budowlane - zaznacza.
a.bartniak@extraswiecie.pl
Szkoda, fajna okolica żeby
Szkoda, fajna okolica żeby się budowac
Nie żadne wały, tylko elita
Nie żadne wały, tylko elita ma działki na sprzedaż ale nie w Głogówku i to jest rozwiązanie tej ustawy
Ta uchwała nikomu w tych
Ta uchwała nikomu w tych czasach nie zaszkodzi. Chyba że LOTTOszczęśliwcom.
Nareszcie ktoś poszedł do
Nareszcie ktoś poszedł do rozum do głowy nie budujesz się w obrębie zalewowym tak jak we Wrocławiu gdy była wielka powódź wszystko poszło pod wodę ludzie utopili się.
Już od paru lat jadąc przez
Już od paru lat jadąc przez Glogowko w stronę CCH zastanawiałem się po pierwsze kto wydaje pozwolenia na budowę na terenach zalewowych a po drugie kto się chce tam budować ? Jak przyjdzie powódź to znowu wina Tuska
Po przeczytaniu artykułu i
Po przeczytaniu artykułu i argumentów dotyczących terenów zalewowych uważam, że Glogowko i Gruczno leżą na tym samym poziomie !!! zalewowym , wały równiez nie są remontowane ! Juz się zgubiłem mieszkancy Głogówka stracą na wartości działek a Gruczna ?
Z budowami domów gdzie
Z budowami domów gdzie popadnie to jest już prawdziwa wolna amerykanka. Dobrze że chcą zrobić z tym porządek, takich miejsc jest dużo więcej.
tam same wieśniaki mieszkaja
tam same wieśniaki mieszkaja przeciez
bardzo dobra decyzja
bardzo dobra decyzja
Jak by wyeliminować pedofilię
Jak by wyeliminować pedofilię z miasteczka to tam też można byłoby upychać dalej ludzi. Tylko że może przybyć gwałtów na dzieciach
Czyli RODOS też jest
Czyli RODOS też jest zagrożone
Za wał na tym odcinku
Za wał na tym odcinku odpowiada gmina Chełmno tak dla ciekawych co to przekrętu na gruntach i planu przeszczennego kanalizacji itd. to tylko Terespol spełnia te warunki a gmina udaje że tego nie ma
niech się budują.. tylko
niech się budują.. tylko żadna ubezpieczalnia nie powinna ubezpieczyć tam domów od zalania. A jak komuś zaleje.. to trudno. Zrobi się zbiórkę 😀 Troche sport ekstremalny, mieszkać między dwoma rzekami, między dwoma wałami XD a co do Gruczna.. nikt w Grucznie nie mieszka pomiędzy dwoma rzekami, więc z definicji nie jest to teren zalewowy
Prawda jest jedna dopuszczamy
Prawda jest jedna dopuszczamy do władzy tych którzy lepiej wyłożą i jest tak na każdym szczeblu zatrzymujemy się na ludziach walczących z życiem
I bardzo dobrze, że ktoś w
I bardzo dobrze, że ktoś w końcu zrobi z tym porządek…Budują , a potem jak zaleje , to pomóżcie dajcie kasę bo mnie zalało.
Ale w Sólnowie domki pod
Ale w Sólnowie domki pod liniami wysokiego napięcia są zdrowotne, a pod celulozą to już naprawdę sanatorium.
Nigdy od wojny te tereny nie były zalane.
Ciekawe jacy radni mają
Ciekawe jacy radni mają działki w sulnowie albo grucznie ?
hydroportal odwiedźcie, jak
hydroportal odwiedźcie, jak ktoś się wybudował pow. 29,00 m npm to nie ma się czym martwić
Wyjazdy z posesji
Wyjazdy z posesji bezpośrednio na drogę powiatową, no to „mocny” argument, faktycznie tym mnie vicek urzekł… Każda posesja ma wyjazd Panie Vice – to nie sa argumenty, podobnie jak teren zalewowy, no cóż, kiedy coś się przekręca to dla „dobra” mieszkańców. Ciekawe co by chłopaki wymyślili ustalając takie prawo w Holandii??
Głogówko ok 20 m npm,Gruczno
Głogówko ok 20 m npm,Gruczno ok 30 m npm.
Nareszcie ktoś poszedł po
Nareszcie ktoś poszedł po rozum do głowy. A ten co wydawał do tej pory pozwolenia na budowę w tym rejonie powinien też odpowiadać za nieodpowiedzialność