Zaplanowany na 30 czerwca koncert w ramach dużego wydarzenia artystycznego organizowanego przez firmę Mondi „Tolerancja przez muzykę” będzie ostatnią imprezą odbywającą się w świeckim zamku przed jego zamknięciem. Wersja optymistyczna zakłada wyłączenie go z użytkowania na półtora roku. Ta uwzględniająca różne niespodzianki, jest o sześć miesięcy dłuższa.
Już w ubiegłym roku od wczesnej wiosny na terenie warowni uwijała się ekipa remontowa. Jednak konserwacja murów polegająca na uzupełnieniu spoin, cegieł, myciu oraz wymianie rynien nie stwarzała większego zagrożenia dla turystów i uczestników imprez odbywających się na dziedzińcu. Sprawę bezpieczeństwa załatwiały siatki zabezpieczające.
W tym roku będzie zupełnie inaczej. Mają ruszyć dwie kolejne, niezależne od siebie fazy renowacji. Pierwsza z nich wiąże się z zagospodarowaniem terenu wokół. Druga, to remont i częściowa odbudowa, które zmienią to miejsce nie do poznania.
Ze względów bezpieczeństwa kruszejące sklepienia zabezpieczono metalową siatką ochronną / Fot. Andrzej Bartniak
- Gdy tylko projekty uzyskają pozwolenie na budowę, będziemy mogli ogłosić przetargi. Chcielibyśmy to zrobić jak najszybciej, aby zmieścić się w założonych terminach - tłumaczy Wiesław Ratkowski, kierownik wydziału budownictwa Urzędu Miejskiego w Świeciu.
Remont rozpocznie się od zabezpieczenia stropów piwnic, które przedstawiają się fatalnie. Ich stan ma związek nie tyle z upływem czasu, co przesiąkającą wodą.
Plan ratunkowy przewiduje usunięcie całej ziemi z dziedzińca, a następnie wylanie płyty żelbetowej, która ma chronić przed przesiąkaniem wody. W ten sposób zaizolowane piwnice powinny wytrzymać kolejnych kilkaset lat.
Równolegle będzie prowadzona renowacja od wewnątrz, polegająca na wymianie zmurszałych cegieł i uzupełnieniu spoin między nimi.
Ta sama ekipa zajmie się też wnętrzem zamku, w którym przewidziano m.in. odbudowę dawnej kaplicy i kapitularza, a nad nimi jeszcze jednej sali. Częściowo odtworzone mają być także dwie wieże. Natomiast od strony fosy ma stanąć brama ze sklepieniem gotyckim.
Zakres prac nie pozostawia żadnych złudzeń co do tego, że do momentu zakończenia, na placu budowy nie powinna kręcić się żadna niepowołana osoba.
Ta długo oczekiwana inwestycja w oczywisty sposób krzyżuje plany organizatorów imprez odbywających się w zamku oraz jego sąsiedztwie. Ze stałych, letnich wydarzeń będzie mógł się odbyć tylko zaplanowany na 27-28 lipca Festiwal Mocnych Brzmień. Będzie to możliwie, bo impreza odbędzie się na dawnym boisku przy zamku. Jednak potem również ten teren będzie niedostępny.
- Rozmawiałam z Towarzystwem Miłośników Ziemi Świeckiej na temat Dnia Bałabuna i wstępnie ustaliliśmy, że tegoroczna edycja odbędzie się na Mariankach, na boisku przy ul. Żwirki i Wigury. Myślę, że to najlepsza zastępcza lokalizacja - mówi Iwona Mazelewska, dyrektor OKSiR w Świeciu.
Remont zamku przynosi jeszcze jedno wyzwanie, z którym musi się zmierzyć Iwona Mazelewska. Chodzi o instalację z komputerowych części autorstwa Marka Tomasika.
- Zrobimy wszystko, żeby ją zachować - podkreśla. - W czasie wakacji zostanie zdemontowana i złożona w magazynie należącym do gminy. Potem będziemy się zastanawiali nad nowym miejscem ekspozycji. Prawdopodobnie nie będzie mogła już wrócić do zamku.
a.bartniak@extraswiecie.pl
Instalacja z części
Instalacja z części komputerowych ani troche nie pasuje do zamku. Dobrze że wreszcie zniknie bo niszczy klimat tego miejsca.
Dobrze, że wyrzucą z zamku
Dobrze, że wyrzucą z zamku stertę rupiecia komputerowego, bo dzieci myślały, że już w średniowieczu były iphony. Po remoncie powinny być sale pokazujące polską kulturę. Polskie sukcesy militarne. Zamek powinien być naszą dumą Zadnych krzyżackich znaków. POLSKI my naród i to nasz zamek, Polaków.
Ciekawy jestem czy będą
Ciekawy jestem czy będą prowadzone również prace archeologiczne i co one odkryją
to i tak nie będzie już zamek
to i tak nie będzie już zamek z XIVw, a zamek z budowy 2018-2020r…, cegiełki będą ładne, ale klimatu zabytku zero. Zwykła replika.
Może w końcu odnajdą
Może w końcu odnajdą przejście podziemne do Chełmna.
Nie jesteście na bieżąco.
Nie jesteście na bieżąco. Przed planem rewitalizacji już w listopadzie 2017 odkryto drożne przejście do Fary, wejście z Fary w stronę Chełmna, oraz wejście w baszcie płn-wsch w kierunku Sartowic (Diabelce)
Suuuuper wszystkie te denne i
Suuuuper wszystkie te denne i wymuszone imprezy z bachorami i disco polo w tle beda odbywac sie na gornych mariankach. Juz sie ciesze. Co wiecej..uwazam ze mieszkancy Miasteczka i Przechowa sa dyskryminowani…maja piekne tereny po bylym crossie i plac przy sp5.no ale w.csw robi sie imprezy tylko dla miasta i marianek-taka elyta
Szybko robią zamek bo idą
Szybko robią zamek bo idą wybory.
Masz rację, trza szybko,
Masz rację, trza szybko, szybko odbudować mury, do jesieni zdąrzyć, bo później …. a mury runą , runa, runą i pogrzebią stary świat.
Janek, to co PiS zbuduje to
Janek, to co PiS zbuduje to nie runie bo nie umie.
Bardzo konstruktywne te
Bardzo konstruktywne te komentarze. Jak by temat nie był, to zaraz zaczyna się jazda na PiS. Tak się składa, że w Świeciu PIS nie rządzi. Napiszcie ludzie co sądziecie o remoncie, albo zaproponujcie jakieś miejsce do ekspozycji rzeźby.
Bardzo dobrze, że ta
Bardzo dobrze, że ta instalacja w końcu zniknie – pasowała jak świni siodło. Zamek to nie miejsce na stertę złomu.