Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Zamek zostanie zamknięty. Może nawet na dwa lata

W lipcu świecki zamek zostanie zamknięty. Niewykluczone, że pozostanie niedostępny dla zwiedzających nawet przez dwa lata. Innych lokalizacji będą musieli poszukać także organizatorzy cyklicznych imprez odbywających się w tym miejscu. Wszystko przez remont.

Udostępnij
zamek-4

Zaplanowany na 30 czerwca koncert w ramach dużego wydarzenia artystycznego organizowanego przez firmę Mondi „Tolerancja przez muzykę” będzie ostatnią imprezą odbywającą się w świeckim zamku przed jego zamknięciem. Wersja optymistyczna zakłada wyłączenie go z użytkowania na  półtora roku. Ta uwzględniająca różne niespodzianki, jest o sześć miesięcy dłuższa.

REKLAMA

Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Już w ubiegłym roku od wczesnej wiosny na terenie warowni uwijała się ekipa remontowa. Jednak konserwacja murów polegająca na uzupełnieniu spoin, cegieł, myciu oraz  wymianie rynien nie stwarzała większego zagrożenia dla turystów i uczestników imprez odbywających się na dziedzińcu. Sprawę bezpieczeństwa załatwiały siatki zabezpieczające.

Reklama
Reklama

W tym roku będzie zupełnie inaczej. Mają ruszyć dwie kolejne, niezależne od siebie fazy renowacji. Pierwsza z nich wiąże się z zagospodarowaniem terenu wokół. Druga, to remont i częściowa odbudowa, które zmienią to miejsce nie do poznania.

Ze względów bezpieczeństwa kruszejące sklepienia zabezpieczono metalową siatką ochronną / Fot. Andrzej Bartniak

- Gdy tylko projekty uzyskają pozwolenie na budowę, będziemy mogli ogłosić przetargi. Chcielibyśmy to zrobić jak najszybciej, aby zmieścić się w założonych terminach - tłumaczy Wiesław Ratkowski, kierownik wydziału budownictwa Urzędu Miejskiego w Świeciu.

Reklama
Reklama

Remont rozpocznie się od zabezpieczenia stropów piwnic, które przedstawiają się fatalnie. Ich stan ma związek nie tyle z upływem czasu, co przesiąkającą wodą.

Plan ratunkowy przewiduje usunięcie całej ziemi z dziedzińca, a następnie wylanie płyty żelbetowej, która ma chronić przed przesiąkaniem wody. W ten sposób zaizolowane piwnice powinny wytrzymać kolejnych kilkaset lat.

Równolegle będzie prowadzona renowacja od wewnątrz, polegająca na wymianie zmurszałych cegieł i uzupełnieniu spoin między nimi.

Reklama
Reklama

REKLAMA
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieProf-Bud

Ta sama ekipa zajmie się też wnętrzem zamku, w którym przewidziano m.in. odbudowę dawnej kaplicy i kapitularza, a nad nimi jeszcze jednej sali. Częściowo odtworzone mają być także dwie wieże. Natomiast od strony fosy ma stanąć brama ze sklepieniem gotyckim.

Zakres prac nie pozostawia żadnych złudzeń co do tego, że do momentu zakończenia, na placu budowy nie powinna kręcić się żadna niepowołana osoba.

Reklama
Reklama

Ta długo oczekiwana inwestycja w oczywisty sposób krzyżuje plany organizatorów imprez odbywających się w zamku oraz jego sąsiedztwie. Ze stałych, letnich wydarzeń będzie mógł się odbyć tylko zaplanowany na 27-28 lipca Festiwal Mocnych Brzmień. Będzie to możliwie, bo impreza odbędzie się na dawnym boisku przy zamku. Jednak potem również ten teren będzie niedostępny.

REKLAMA
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

- Rozmawiałam z Towarzystwem Miłośników Ziemi Świeckiej na temat Dnia Bałabuna i wstępnie ustaliliśmy, że tegoroczna edycja odbędzie się na Mariankach, na boisku przy ul. Żwirki i Wigury. Myślę, że to najlepsza zastępcza lokalizacja - mówi Iwona Mazelewska, dyrektor OKSiR w Świeciu.  

Reklama
Reklama

Remont zamku przynosi jeszcze jedno wyzwanie, z którym musi się zmierzyć Iwona Mazelewska. Chodzi o instalację z komputerowych części autorstwa Marka Tomasika.

- Zrobimy wszystko, żeby ją zachować - podkreśla. - W czasie wakacji zostanie zdemontowana i złożona w magazynie należącym do gminy. Potem będziemy się zastanawiali nad nowym miejscem ekspozycji. Prawdopodobnie nie będzie mogła już wrócić do zamku.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
21 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Instalacja z części

Instalacja z części komputerowych ani troche nie pasuje do zamku. Dobrze że wreszcie zniknie bo niszczy klimat tego miejsca.

Dobrze, że wyrzucą z zamku

Dobrze, że wyrzucą z zamku stertę rupiecia komputerowego, bo dzieci myślały, że już w średniowieczu były iphony. Po remoncie powinny być sale pokazujące polską kulturę. Polskie sukcesy militarne. Zamek powinien być naszą dumą Zadnych krzyżackich znaków. POLSKI my naród i to nasz zamek, Polaków. 

Ciekawy jestem czy będą

Ciekawy jestem czy będą prowadzone również prace archeologiczne i co one odkryją

Reklama

to i tak nie będzie już zamek

to i tak nie będzie już zamek z XIVw, a zamek z budowy 2018-2020r…, cegiełki będą ładne, ale klimatu zabytku zero. Zwykła replika.

Może w końcu odnajdą

Może w końcu odnajdą przejście podziemne do Chełmna.

Nie jesteście na bieżąco.

Nie jesteście na bieżąco. Przed planem rewitalizacji już w listopadzie 2017 odkryto drożne przejście do Fary, wejście z Fary w stronę Chełmna, oraz wejście w baszcie płn-wsch w kierunku Sartowic (Diabelce)

Reklama

Suuuuper wszystkie te denne i

Suuuuper wszystkie te denne i wymuszone imprezy z bachorami i disco polo w tle beda odbywac sie na gornych mariankach. Juz sie ciesze. Co wiecej..uwazam ze mieszkancy Miasteczka i Przechowa sa dyskryminowani…maja piekne tereny po bylym crossie i plac przy sp5.no ale w.csw robi sie imprezy tylko dla miasta i marianek-taka elyta

Szybko robią zamek bo idą

Szybko robią zamek bo idą wybory. 

Masz rację, trza szybko,

Masz rację, trza szybko, szybko odbudować mury, do jesieni zdąrzyć, bo później ….  a mury runą , runa, runą i pogrzebią stary świat.

Reklama

Janek, to co PiS zbuduje to

Janek, to co PiS zbuduje to nie runie bo nie umie.

Bardzo konstruktywne te

Bardzo konstruktywne te komentarze. Jak by temat nie był, to zaraz zaczyna się jazda na PiS. Tak się składa,  że w Świeciu PIS nie rządzi. Napiszcie ludzie co sądziecie o remoncie, albo zaproponujcie jakieś miejsce do ekspozycji rzeźby.   

Bardzo dobrze, że ta

Bardzo dobrze, że ta instalacja w końcu zniknie – pasowała jak świni siodło. Zamek to nie miejsce na stertę złomu.

Reklama
Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu Extra Świecie o planowanej sprzedaży zakładu Schumacher Packaging w Polednie koło Bukowca. Wiadomo już, kto chce go kupić.

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Biznes

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Reklama
Reklama

Wiadomości

W mieszkaniu świecianina policjanci znaleźli ponad 200 gramów MDMA i marihuany. Teraz 21-latkowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Styl życia

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

W przedostatni weekend sierpnia kolejna edycja Blues na Świecie Festival Kujawy/Pomorze. Ale wakacje pożegnamy nie tylko w rytmach bluesa, bo wystąpią też popularni rockowi...

Wiadomości

W minioną środę po południu doszło do wypadku na drodze między Osiem a Tleniem.

Wiadomości

To była prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Podczas niedzielnego pikniku w Świeciu można było podziwiać 85 aut z różnych epok. Zgodnie z założeniem imprezy,...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu Extra Świecie o planowanej sprzedaży zakładu Schumacher Packaging w Polednie koło Bukowca. Wiadomo już, kto chce go kupić.

Wiadomości

W mieszkaniu świecianina policjanci znaleźli ponad 200 gramów MDMA i marihuany. Teraz 21-latkowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Wiadomości

W przedostatni weekend sierpnia kolejna edycja Blues na Świecie Festival Kujawy/Pomorze. Ale wakacje pożegnamy nie tylko w rytmach bluesa, bo wystąpią też popularni rockowi...

Wiadomości

Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka w Świeciu to impreza, która na trwałe wpisała się w kalendarz lokalnych wydarzeń kulturalnych. To właśnie festiwalowi i...

Wiadomości

Mieszkańcy Świecia otrzymali pierwszeństwo w zakupie dietetycznej mieszanki chlebowej Panarium.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo