Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Znowu śmierć na torach. Co zrobić, żeby zwierzęta nie ginęły pod kołami pociągów?

Na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa znowu znaleziono daniela rozjechanego przez pociąg.

Udostępnij
daniel

REKLAMA

21 stycznia informowaliśmy o pięciu danielach, które zginęły na torach niedaleko Jeżewa. W zderzeniu z pociągiem cztery łanie i cielak nie miały żadnych szans. Niewykluczone, że zwierząt było więcej, ale pozostałym udało się uciec.

- Kolizje ze zwierzyną leśną są dość częste, ale o takiej tragedii już dawno nie słyszeliśmy – mówią leśnicy.

Kilka dni później doszło do podobnego zdarzenia. Tym razem byk daniela przechodził przez tory na tej samej linii na terenie Leśnictwa Rulewo w okolicach Warlubia. Kiedy znaleziono zwierzę 25 stycznia, było już częściowo zjedzone przez padlinożerców.
REKLAMA

Na linii kolejowej między Jeżewem a Warlubiem giną także inne zwierzęta, żyjące w lasach Nadleśnictwa Dąbrowa, w tym także objęte ochroną orły bieliki. Duże, ciężkie ptaki żerujące na padlinie leżącej na torach, nie są w stanie szybko poderwać się do lotu przed pędzącym pociągiem.  

Jak temu zaradzić? Linia 131 ma być modernizowana, co pozwoli zwiększyć prędkość pociągów do 200 km na godzinę. Może to spowodować jeszcze większe spustoszenie w tutejszej faunie.

- Mamy nadzieję, że spotkanie z PKP w sprawie montażu zabezpieczeń przyniesie skutki i podczas modernizacji linii zostaną zainstalowane odstraszacze dźwiękowe – informuje Nadleśnictwo Dąbrowa.
REKLAMA

REKLAMA

Fot. Adam Szymański / Nadleśnictwo Dąbrowa

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (13)

 1. mj

  27 stycznia 2021 16:26

  Edukować zwierzynę 😉

  Edukować zwierzynę 😉

  • Boromir

   27 stycznia 2021 18:58

   Tzw. Szkółka leśna. Unia

   Tzw. Szkółka leśna. Unia sypnie groszem tylko trzeba wprowadzić trochę poprawności politycznej. Część saren musi być koloru nocy, część musi zmienić płeć, przydałyby się daniele innej orientacji i ciałopozytywny okrąglutki jeleń i dzik identyfikujący się jako daniel. 

   • Ale ale

    28 stycznia 2021 09:58

    Haha uśmiałam się. Trafione w

    Haha uśmiałam się. Trafione w punkt 🙂 pozdrawiam

 2. Jan

  27 stycznia 2021 16:32

  Niech nadleśnictwo poda dane

  Niech nadleśnictwo poda dane ile takich danieli zabijanych jest rocznie przez kola myśliwskie!  Robicie tragedie z tego ze pociag przejechal sztuke a tysiace ich gina od kul mysliwych!!!! 

  • Gość

   27 stycznia 2021 16:47

   Tysiące? Jak ich jest

   Tysiące? Jak ich jest kilkaset… Saren to są tysiące, a i tak więcej ich zjadają wilki i dzikie psy niż zabijają myśliwi

   • Jan

    27 stycznia 2021 16:58

    Nie wypowiadaj sie jak

    Nie wypowiadaj sie jak niemasz pojecia.. Zadzwoń do nadlesnictwa i zapytaj jaki byl limit na odstrzal danieli w nadleśnictwie.. 

    • Św Hubert

     28 stycznia 2021 11:55

     Drogi Janie , tak się składa

     Drogi Janie , tak się składa , że jestem bardzo blisko tych spraw. W moim kole łowieckim odstrzał danieli na rok łowiecki 2020/2021 wynosił zero sztuk. W ościennych kołach podobnie, może tam gdzie jest większość lasu jest może po kilka , góra kilkanaście sztuk do odstrzału na rok. O jakich ty tysiącach chłopie mówisz.

 3. Gandalf szary jezewa

  27 stycznia 2021 16:41

  Czym więcej tego padnie pod

  Czym więcej tego padnie pod kołami pociągów tym mnie wpadnie pod samochód. Maszynista bohater . Już nie idzie jeździć tyle tego na polach.

  • Marek 63

   27 stycznia 2021 19:40

   Litości, to ma być śmieszne. 

   Litości, to ma być śmieszne. 

 4. RudolphBawaria

  27 stycznia 2021 16:55

  Zamknąć nadleśnictwo Dąbrowy,

  Zamknąć nadleśnictwo Dąbrowy, jedyne co robią to lasy wycinają i zwierzynę wybijają, Osie powinno przejąć te lasy

 5. Ancik

  27 stycznia 2021 20:10

  Zwierzyna zawsze gineła na

  Zwierzyna zawsze gineła na torach. Teraz wielka tragedia bo 6 danieli zginęło. Może jakby było więcej paśników w lasach a koła łowieckie dokarmianie to by nie wychodzi na tory. Śnieg zasypało uprawy na polach to szukają w lesie. Proponuję aby każde koło łowieckie zabezpieczyła swoją zwierzynę  w karmę na zimę a nie żeby żerowały na polach rolników. 

 6. Yogi

  27 stycznia 2021 21:03

  Za PO nie było takich rzeczy 

  Za PO nie było takich rzeczy 

 7. KAMIKADZE

  28 stycznia 2021 11:04

  Nakręcacie się niepotrzebnie,

  Nakręcacie się niepotrzebnie, czy linia kolejowa,czy droga w obszrach leśnych zawsze należy brać pod uwagę zwierzynę. Ta akurat zachowuje się instynktownie-nie widziałem jeszcze by wycofywała się lub zawracała na widok zagożenia. Zawsze przed siebie. Montowanie odstraszaczy jest to rozwiązanie doraźne-zasięg działania tego typu urządzeń jest średni. Analiza ścieżek zwierzyny przez torowiska może trochę pomoże przy ich montowaniu ale należy liczyć się z tym, że zwierzyna zmieni trasy marszu i wrócimy do punktu wyjścia.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

Podczas czwartkowej sesji burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski uhonorował Oliwię Raniszewską, która znalazła się w gronie 50 najlepszych uczniów na świecie oraz Katarzynę Wenerską, siatkarkę,...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Reklama