Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Co jest grane?

Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką

Zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy oraz nasze Kociewianki z Jeżewa będzie można podziwiać podczas „Kociewskiego lata z folklorem”. Gwiazdą wieczoru będzie Mariusz Kalaga.

Udostępnij
Zespół Tańca Ludowego "Druzhba" z Ukrainy / Fot. nadesłane

Na koncert, który odbędzie się 12 lipca na Dużym Rynku w Świeciu zapraszają Centrum Kultury w Świeciu, Gmina Świecie oraz Chełmiński Dom Kultury.

Od godziny 17.00 na scenie, w ramach "Kociewskiego lata z folklorem”, będą się prezentować artyści z Polski i zagranicy.  

Kto wystąpi?

Reklama
Reklama

Zespołu Tańca Ludowego „Druzhba”, Równe (Ukraina) 

 Zespół powstał w 1979 roku w Pałacu Dzieci i Młodzieży miasta Równe jako ośrodek edukacji choreograficznej i kształcenia uczniów. W 1993 roku na tej bazie powstała Szkoła Tańca Ludowego, w której dzieci zdobywają wiedzę z zakresu tańca klasycznego i ludowego oraz kształtują warsztat techniczny. Nabyte umiejętności i zdolności uczniów Zespołu wykorzystywane są w repertuarze regionów: Polesia, Wołynia, centralnej i zachodniej Ukrainy, a także tańców narodów świata. Zespół otrzymał certyfikaty – „Najlepsza grupa w mieście” oraz „Duma miasta”. Jest wielokrotnym laureatem nagród na międzynarodowych i ukraińskich festiwalach. Grupa występowała w Polsce, Rosji, Białorusi, Bułgarii, Serbii, Słowacji, Niemczech, Rumunii, Bośni i Hercegowinie oraz Grecji. 

Reklama
Reklama

 Zespół folklorystyczny „Raíces” Tec de Monterrey, Monterrey (Meksyk) 

W przekładzie polskim zespół folklorystyczny „Korzenie”, to wspaniała wizytówka Wydziału Sztuki i Kultury Tecnológico de Monterrey na kampusie Monterrey. 

Pod kierownictwem Eloísy Hernández Gutiérrez Raíces, zespół prezentuje ogromne dziedzictwo kulturowe wywodzące się z popularnych meksykańskich tradycji, starając się, wzmacniać dumę ze swojego pochodzenia, zagłębiać korzenie swojej tradycji kulturowej i dzielić się tym wszystkim z publicznością. Podczas występów prezentuje pokaz w stylu meksykańskim z akcentami nowoczesności  

Reklama
Reklama

Raíces Tec de Monterrey do tej pory zaprezentowało 27 różnych programów, koncertując w całym Meksyku, a także w krajach.

Bragi Dance

„Bragi Culture and Arts Sports Club” to stowarzyszenie działające przy Anatolian Folkfor Foundation. Grupa została założona w 2002 roku i od grudnia 2021 roku kontynuuje swoją działalność jako „Bragi Dance”. Zespół liczy 120 tancerzy. Występuje na krajowych i międzynarodowych pokazach i festiwalach. Ich repertuar obejmuje wiele tańców z różnych regionów Turcji. Realizują pokazy taneczne w największych miastach Turcji, zwłaszcza w Stambule. Brali udział w międzynarodowych festiwalach na Cyprze, w Gruzji oraz w naszym kraju.

Reklama
Reklama

Zespół Pieśni i Tańca Kociewianki

Tworzą go kobiety w różnym wieku, które należą do Gminnych Kół Gospodyń Wiejskich w Jeżewie. Założycielem, kierownikiem, instruktorem i choreografem jest Jolanta Robert, która swoja pasją zaraziła wiele kobiet.

Zespół Kociewianki to zespół amatorski, ale nietuzinkowy, który w swoim repertuarze ma nie tylko kociewskie i ludowe utwory, ale również wykonuje układy do współczesnej muzyki, przemycając cechy kultury ludowej istniejącej w swoim regionie. Pragną w ten sposób przyciągnąć nie tylko dorosłych, ale przede wszystkim młodzież i dzieci, bo to właśnie z pokolenia na pokolenie przekazuje się wiedzę, gwarę , kulturę i tradycje.

Reklama
Reklama

Mariusz Kalaga

Piosenkarz , wykonawca  estradowy, obdarzony  wspaniałym  głosem, stąd  często  nazywany  jest „Roy’em  Orbisonem  znad  Wisły”. Zadebiutował w wieku pięciu lat w przedszkolu. Potem jako nastolatek należał do zespołu "Cordis Christi", grającego muzykę o tematyce religijnej.
W drugiej połowie lat 70 uczęszczał do Technikum Budowlanego w którym założył kabaret "Agrafka". Równocześnie śpiewał także w grupach: "Buda Folk" i "Unisono".

Znany  jest sympatykom  muzyki  country z prezentacji telewizyjnych programów  na „Międzynarodowym Pikniku  Country” w Mrągowie  na którym jest  stałym bywalcem. Dużą popularność zyskał także dzięki uczestnictwu w różnych programach telewizyjnych m.in. „Wakacyjna  Trasa  Dwójki” TVP 2, „Festiwal Weselnych Przebojów” w TV POLSAT, w TVP POLONIA, w TVP Rozrywka,  „Gala  Piosenki  Biesiadnej”,  „Imiennik  Dwójki” - Zbigniewa  Górnego  oraz w autorskim programie „Przebojowe Smaki” i  „Szlagierowa Lista Telewizji TVS”.

Reklama
Reklama

Gra  znane  przeboje i  standarty  muzyki  tanecznej  i  rozrywkowej, żywiołowe  piosenki  z  gatunku „tex-mex,  kolędy i pastorałki ,  a  także  szlagierowe kompozycje „Jedna z gwiazd” , „Co tu jest grane?”, „Nie zapomnę tamtej nocy” , „Już zamknąłem serca drzwi”  , „Nie więdnij mój kwiatku” , „Gdy się napełni szkło” , „Teraz jesteś tylko moja” , „Rosa Amarilla” , „Róża czerwona”, „Nasz mały letni romans”.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ten Kalaga do bani. Dlaczego nie ma w ogóle Tobiasza na żadnej imprezie? Liczyłem, że wejdzie na scenę festiwalu orkiestr dętych i zrobi fanom niespodziankę, a tu nic. Może teraz uda się go poprosić o krótki recital? To nasz najlepszy artysta.

Brawo panie burmistrzu

Dzielna armia żuleńsjiego walczy na festiwalu w świeciu, na euro24 lub za nasze chleje piwo, a pani zeleńska kupiła sobie Bugatti za 4 miliony euro też za kasę głupich polaczków

Reklama

Brawo,brawo panie burmistrzu

Super

To piosenkarz na poziomie i to będzie widowisko.super.

Reklama

Disco polo z Zenkiem by zaprosili.i było ok

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

Gratka dla fanów samochodów marki Mercedes i nie tylko. W najbliższą niedzielę warto wybrać się na piknik motoryzacyjny na parkingu przy strzelnicy Forteca Świecie.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Reklama
Reklama

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

Pod koniec lipca powinien zakończyć się remont drogi powiatowej w Terespolu (gmina Świecie).

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo