Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Co jest grane?

Na festiwalu podróżników poznasz świat bez wyjeżdżania ze Świecia

Pasjonujące podróżnicze opowieści, kreatywne warsztaty, turnieje, gry terenowe i konkursy – łącznie 24 wydarzenia dla osób w każdym wieku. Przed nami ósma edycja Festiwalu Podróżników Piąty Ocean w Świeciu.

Udostępnij

Liczba osiem zgodnie z numerologią jest uważana za symbol nieskończoności i wieczności. Idąc tym tropem, w ramach ósmej edycji Festiwalu Podróżników Piąty Ocean przygotowaliśmy nieskończenie wiele atrakcji, wrażeń i emocji - informuje Tomasz Pasiek, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej, organizatora festiwalu.

Tegoroczny, ósmy Festiwal Podróżników Piąty Ocean potrwa od 14 do 17 listopada. Przedstawiamy sylwetki podróżników, którzy odwiedzą Świecie podczas festiwalu. Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny.

Reklama
Reklama

Lech Flaczyński – Makalu

  • czwartek 14 listopada, godz. 10.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

Ósmą edycję Festiwalu Podróżników Piąty Ocean rozpocznie prelekcja Lecha Flaczyńskiego o wyprawie na Makalu (8.463 m) na którą wyruszył razem z synem Wojtkiem. Dla Lecha miało to być ukoronowanie 40 lat wspinania, dla Wojtka przełamanie złej passy – na Nandze Parbat atak talibów, na Lhotse trzęsienie ziemi, dla obu ich pierwszy ośmiotysięcznik.

Mimo panoszącej się dziś w górach komercji, udało się im zachować aspekt sportowy – wspinali się bez pomocy Szerpów, Wojtek także bez tlenu. Gdy ruszyli do ataku szczytowego byli jedynym zespołem na całym Makalu. Droga zejściowa wystawiła ich na ciężką próbę, utrata czołówki, nieplanowany biwak na wys. 8.200 m, załamanie pogody, które przytrzymało ich trzy dni w obozie IV na wysokości 7.600 m. Lech chciał sprawdzić, czy "pan pod 70-tkę" potrafi zdobyć ośmiotysięcznik, zamiarem Wojtka było zdobycie Makalu w dobrym, sportowym stylu.

Reklama
Reklama

Krzysztof Malaka – Autostopem przez Amerykę Południową

  • czwartek 14 listopada, godz. 11.30, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

Krzysztof Malaka od dawna marzył o przemierzeniu Ameryki Południowej autostopem i w wieku 25 udało mu się zrealizować ten cel. Pokonał całą Brazylię, Kolumbię, Ekwador, Peru, Chile i Argentynę. Czteromiesięczna podroż była okazją do poznania siebie, odkrycia swoich słabości i ograniczeń.

Jak mówi sam podróżnik: "Rzadko kiedy mamy czas tak naprawdę pobyć ze samym sobą. Na momenty zatrzymania, refleksji, ciszy. Nigdy nie jest się tak bardzo obecnym jak podczas podróży. Cały czas czujesz, że żyjesz. Wtedy kiedy spalasz się słońcem, pokonujesz kilometry z wypchanym plecakiem, wtedy kiedy mokną Ci wszystkie rzeczy których nie sposób wysuszyć. I za tym będę tęsknić, ale przede wszystkim marzyć dalej i sięgać po więcej. Wciąż czeka cały świat".

Reklama
Reklama

Jarosław Kaptajn – Gamardżoba Gruzji – 914 km rowerowej przygody

  • czwartek 14 listopada, godz. 13.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

To będzie opowieść o rowerowej przygodzie po cudownej, ale trudnej dla cyklisty krainie. Hektolitry potu wylane na gruzińskich drogach i bezdrożach wynagradzały spektakularne widoki kaukaskich szczytów, svaneckich wież obronnych, futurystycznych budowli Batumi.

Kontrasty zagubionych w górach, biednych kaukaskich wiosek z przepychem "Las Vegas Kaukazu" jak nazywane jest Batumi, na długo pozostaną mu w pamięci. Mieszanka Europy i Azji jaką jest Gruzja sprawia, że ten kraj potrafi zszokować każdego kto przybywa tutaj po raz pierwszy i na długo zapada w pamięć.

Reklama
Reklama

Argymir Iwicki – Pogrzeb na Starej Planinie w Serbii

  • czwartek 14 listopada, godz. 17.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

Udział w pogrzebie w małej wsi w centrum serbskiej Starej Planiny jest jak wehikuł czasu. W Polsce ceremonie pożegnalne wyglądały podobnie 50 lat temu. Ale wehikułem cofamy się jeszcze dalej, bo w serbskich obyczajach pogrzebowych widzimy ślady prasłowiańskich zwyczajów. Udział w pogrzebie to też głębszy wymiar podróżowania, który wymaga zaangażowania podróżującego, dużej empatii i szacunku dla rodziny.

Reklama
Reklama

Piotr Strzeżysz – Rowerem z Polski w Himalaje

  • czwartek 14 listopada, godz. 18.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

Trwająca ponad rok podróż rozpoczęła się w jego rodzinnej miejscowości, Hucie Czechy, zwanej również Trąbkami. Przez Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię dotarł do Turcji, która już wcześniej kojarzyła mu się z przyjaznymi ludźmi, dobrą kuchnią, pięknymi krajobrazami i namiastką tej Azji, do której zmierzał. Turcja nie rozczarowała, wręcz przeciwnie – pozostawiła wspomnienia wielu dobrych spotkań. Iran przebił wszystkie odwiedzone przez niego kraje pod kątem gościnności, otwartości, uśmiechu. Niemal codziennie był zapraszany do domu, na rozmowę, czy choćby na kawę. Następny kraj, Pakistan, okazał się jednym z największych podróżniczych wyzwań. Z uwagi na potencjalne, sporadycznie zdarzające się ataki terrorystyczne, często jechał w eskorcie policji.

Reklama
Reklama

Jego pierwszym celem w Indiach był Kaszmir, skąd zamierzał udać się do Ladakhu. Po otrzymaniu pozwolenia na wjazd na przełęcz Umling La (wysokość 5888 metrów n.p.m.) i przyległe jej tereny, ruszył na południe. Po dotarciu do Delhi zdecydował się nie kontynuować drogi w stronę Tajlandii (jak początkowo zamierzał), ale wrócić do Europy, by z Portugalii rowerem wrócić do Polski.

Reklama
Reklama

Joanna Poterska & Paweł Poterski – Dużym Fiatem dookoła świata

  • czwartek 14 listopada, godz. 19.30, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

Jak zrealizować marzenie o podróży dookoła świata? Jakie kraje po drodze odwiedzić? Ile to w ogóle kosztuje? No i dlaczego właśnie Polski Fiat 125p nadaje się do takiej wyprawy najlepiej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie podczas relacji z podróży "Dużym Fiatem dookoła świata".

Reklama
Reklama

Adrian Ślesiński & Karolina Skowronek – Na bojowym szlaku: bunkry, schrony, podziemia

  • piątek, 15 listopada, godz. 13.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

Cytując klasyka "Bunkrów nie ma, ale też jest ***fajnie"! Nasi prelegenci pokażą w Świeciu, że jednak jak są bunkry, to jest jeszcze lepiej. Pozostałości militarnych budowli w Polsce i Europie jest zdecydowanie więcej niż może się wydawać. Bunkry, schrony, podziemia, dawne fabryki to miejsca, które zwiedzają Adrian i Karolina, podróżnicy, którzy gościli już na naszym Festiwalu w 2021 roku. Ich pasja często wiąże się z niemałym poświęceniem, z wielu obiektów wychodzą umorusani, ale zawsze zadowoleni.

Reklama
Reklama

Adrian Ślesiński & Karolina Skowronek – Ziemia Kłodzka i Dolny Śląsk

  • piątek, 15 listopada, godz. 17.30, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

Najpiękniejszy zakątek naszego kraju? Dla Adriana i Karoliny są to bezsprzecznie Ziemia Kłodzka i Dolny Śląsk, to tam ich serca biją mocniej, to tam wracają, gdy tylko mają taką możliwość. Bajeczne górskie krajobrazy, wulkany, średniowieczne zamki, tajemnicze tunele i podziemia, a to tylko część atrakcji! Podczas piątkowej prelekcji bydgoscy podróżnicy będą zachęcać do samodzielnego odkrywania okolicy, która w ostatnim czasie została dotknięta wielką wodą i potrzebuje turystów bardziej niż kiedykolwiek.

Reklama
Reklama

Tomasz Owsiany – YVYpóra. Twarze Paragwaju

  • piątek, 15 listopada, godz. 18.30, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

W sercu Ameryki Południowej leży jej najstarsza republika. Kraina, w której większość nierdzennej populacji mówi rdzennym językiem. Ziemia obiecana imigrantów z czterech stron świata. Gwarantująca i łamiąca szereg praw tubylczej ludności. Państwo, w którym 1 proc. mieszkańców ma więcej ziemi, niż wszyscy pozostali. Paragwaj.

Tomasz Owsiany w trakcie swojej ostatniej podróży reporterskiej skupił się na rdzennej ludności Paragwaju. Jakimi drogami chcą, a jakimi muszą dziś podążać pierwsi mieszkańcy tamtych ziem? Odpowiedzi szukał w suchym Chaco i w resztkach Puszczy Atlantyckiej. Wśród wiejskich pól i na ulicach miast. Towarzyszył m.in. wspólnotom Aché’ów, którzy w ciągu dwóch pokoleń przeszli od kamiennych siekier do smartfonów oraz Mbya Guaraních, żyjących ze zbierania miejskich odpadów. Mieszkał we wspólnotach ludu Ava Guaraní, brutalnie wysiedlonych przez sojowych obszarników oraz ze społecznościami ludu Nivaclé, żyjącymi w sąsiedztwie kaktusów i coraz liczniejszych ogrodzeń z drutu.

Reklama
Reklama

Kamil Knapczyk – Rowerem przez Saharę

  • piątek, 15 listopada, godz. 19.30, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

Po pokonaniu na rowerze obu Ameryk zainspirowany rajdem Paryż – Dakar, Kamil Knapczyk postanowił przejechać na dwóch kółkach również Saharę. Celem był senegalski Dakar, a finalnie dotarł aż do Freetown w Sierra Leone. Łącznie 4000 kilometrów przygody na Czarnym Lądzie. Podczas ostatniej piątkowej prelekcji posłuchamy o ludziach, zwyczajach, zwierzętach, a także walce z przeciwnościami losu.

Piotr Czyszpak – Mniej wygód, więcej przygód: sztuka biwakowania

  • sobota, 16 listopada, godz. 15.30, Centrum Kultury w Świeciu

Biwakowanie to sztuka, którą można albo pokochać i traktować jak cudowny element podróży, wędrówki lub życia, albo nienawidzić i cierpieć za każdym razem, gdy się przydarzy. Aby ją pokochać trzeba wiedzieć jak się do niej przygotować i stworzyć swoją przestrzeń. Akceptacja, że to świat jest naszym domem jest kluczem do sukcesu. Zapraszamy na prelekcjo-warsztat, gdzie usłyszymy o biwakowaniu oraz jego najważniejszych elementach. Zajęcia będą też okazją do zobaczenia różnego sprzętu outdoorowego i turystycznego.

Alicja Kuchar – Korsykańska wędrówka: samotne przejście szlaku GR 20

  • sobota, 16 listopada, godz. 17.30, Centrum Kultury w Świeciu

GR 20 na Korsyce opisywany jest często jako jeden z najtrudniejszych szlaków trekkingowych Europy. Wiedzie przez najwyższe, skaliste góry wyspy, gwarantuje wspaniałe widoki na morze szczytów i Morze Śródziemne, a Alicji Kuchar nieco ponad rok temu, bardzo spodobał się pomysł przejścia go od początku do końca. Po sezonie, z plecakiem, kiedy w schroniskach nie ma już obsługi i nie da się kupić niczego do jedzenia, temperatury przestają przyprawiać o zawrót głowy, a oblegany latem szlak pustoszeje, pozwalając cieszyć się przestrzenią, spokojem i nielicznymi spotkaniami z ludźmi. To będzie opowieść o przygodzie, korsykańskich górach, spotkanych ludziach i kulturze, samotnej wędrówce z plecakiem z jej cieniami i blaskami.

Dagmara, Leszek i Dobrawa Jureccy – Sokotra: Smocza Karawana

  • sobota, 16 listopada, godz. 18.30, Centrum Kultury w Świeciu

Na ziemi pozostało niewiele miejsc, w których minione wieki wydają się wciąż żywe. Jednym z takich miejsc jest wyspa Sokotra, będąca częścią Republiki Jemenu. Odizolowana, trudno dostępna, z szerokim wachlarzem endemicznej flory i fauny – rozpalała podróżniczą wyobraźnię wielu ludzi.

Reklama
Reklama

Dagmara, Leszek i Dobrawa Jureccy postanowili, że chcą ją poznać na własnych zasadach, ożywiając dawne tradycje, przemieszczając się tak, jak robili to ludzie przed wiekami – polegając na wytrwałości wielbłąda i własnej wytrzymałości. Wraz z 8-letnią córką, wyruszyli w niezwykłą pieszą podróż przez dzikie góry, piaszczyste plaże, wysokie wydmy i bezkresne półpustynie, by mimo wysiłku fizycznego i spartańskich warunków, poznać smak prawdziwej wolności i odnaleźć przyjaciół wśród członków lokalnej społeczności.

Aga Wrzosek & Bartek Wrzosek – Ogórkiem wokół Ameryki Północnej

Reklama
Reklama
  • sobota, 16 listopada, godz. 20.00, Centrum Kultury w Świeciu

To będzie już ostatnia prelekcja podczas VIII Festiwalu Podróżników Piąty Ocean. W 2019 r. Aga i Bartek spełnili swoje marzenie – wyruszyli swoim 48-letnim busem, aby zasmakować życia w drodze. Podczas 10 miesięcy podróży pływali w Wielkich Jeziorach Kanady, przemierzali bezludne drogi i góry Jukonu, podziwiali majestat Denali na Alasce, oglądali magiczne zachody słońca na kalifornijskich pustyniach, karmili kozy na farmie w Meksyku i podziwiali wędrówki motyli królewskich. Przede wszystkim jednak poznawali cudownych ludzi i historie ich życia. To przede wszystkim na takie podróżowanie Aga i Bartek kładą główny nacisk. Dają ponieść się chwili, zawierzyć ludziom i podążać trochę inną drogą, niż ta w przewodnikach turystycznych.

O warsztatach dla dzieci, młodzieży i dorosłych organizowanych podczas Festiwalu Podróżników Piąty Ocean wkrótce w Extra Świecie.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Najdalej do Wiąga

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dziś rano strażacy dostali informację o płonącym samochodzie w gminie Warlubie. Podczas akcji, wewnątrz pojazdu natknięto się na zwłoki.

Biznes

Spółkę Schumacher Packaging, która ma m.in. zakład w Polednie w gminie Bukowiec, przejęli dwaj znacznie więksi gracze na rynku papierniczym.

Wiadomości

Takie informacje lubimy przekazywać! Zebrano już całą kwotę potrzebną na sfinansowanie operacji 5-miesięcznej Natalki Krajna z Laskowic! Dziś wpłynęła ogromna suma.

Wiadomości

W przyszłym tygodniu powinniśmy poznać oferty złożone w przetargu na budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Chrobrego, Sienkiewicza i Kazimierza Wielkiego oraz biegnącej od niego...

Historia

Podczas poszukiwań militariów w okolicy osady Grzybek w gminie Osie, ekipa Olafa Popkiewicza dokonała niezwykłego odkrycia sprzed kilkudziesięciu i sprzed kilku tysięcy lat.

Wiadomości

Na 11 listopada zaplanowano w Świeciu Bieg Niepodległości, w którym wezmą udział mali i dorośli biegacze. Z tego powodu kilka ulic będzie wyłączonych z...

Reklama
Reklama

Wiadomości

Uczestnicy sobotniego redyku w Grucznie zgromadzili się przed starym młynem. Po spacerze za stadem owiec po okolicznych wzgórzach czekała na nich degustacja.

Wiadomości

Wszyscy wiedzą o cmentarzach przy ul. Sienkiewicza i w Przechowie. O trzecim czynnym cmentarzu w Świeciu niewielu pamięta, dlatego prawie wcale nie ma tam...

Wiadomości

- Udział w tym maratonie jest marzeniem chyba każdego biegacza - mówi Grażyna Dalak-Ożóg. - Atmosfery, jaka towarzyszu temu wydarzeniu, nie można porównać z...

Wiadomości

Wczoraj w godzinach popołudniowych na osiedlu Marianki doszło do zderzenia rowerzysty z nastolatkiem jadącym hulajnogą elektryczną.

Wiadomości

Iwona i Piotr Krajna, rodzice Natalki, wciąż nie mogą uwierzyć, że tak szybko udało im się zebrać ponad 1,7 mln zł na operację dziewczynki....

Wiadomości

Dziś w godzinach rannych na ul. Kościuszki w Świeciu w ogniu stanęła skoda fabia.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uczestnicy sobotniego redyku w Grucznie zgromadzili się przed starym młynem. Po spacerze za stadem owiec po okolicznych wzgórzach czekała na nich degustacja.

Wiadomości

- Udział w tym maratonie jest marzeniem chyba każdego biegacza - mówi Grażyna Dalak-Ożóg. - Atmosfery, jaka towarzyszu temu wydarzeniu, nie można porównać z...

Wiadomości

W niedzielę po południu nad jeziorem Stelchno zjawiły się tłumy na "Morsowaniu z sercem dla Natalki". Podczas akcji zbierano datki na operację dla małej...

Wiadomości

Blisko 220 osób wystartowało w dzisiejszych biegach zorganizowanych w Świeciu w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Wiadomości

Starosta Paweł Knapik zaprasza na spektakl multimedialny "Iskry Niepodległej" w amfiteatrze w Świeciu. Pojedynczych wejściówek jest prawie nie ma, ale są dla naszych Czytelników.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Wideo

Takie gorące powitania nowych wozów strażackich to już tradycja. Dziś fetowano volvo, które będzie służyć druhom z OSP w Wiągu w gminie Świecie.

Wideo

"Taki duży, taki mały może świętym być" - śpiewano dziś w kościele i na ulicach osiedla Mariaki w Świeciu. Już po raz kolejny parafia...

Wideo

Prawie 90 uczestników zrzeszonych w trzech klubach seniora wzięło udział w drugiej edycji Senioriady w Świeciu.