Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Co jest grane?

Siódma edycja Festiwalu Podróżników "Piąty Ocean" w Świeciu

Przed nami siódme spotkanie ze światem w Świeciu. Między 16 a 19 listopada wyruszymy w niezwykłą podróż po fascynujących zakątkach naszego globu.

Udostępnij

Pod patronatem Extra Świecie

Organizowany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej VII Festiwal Podróżników "Piąty Ocean" po raz kolejny potrwa od czwartku do niedzieli.

W tym roku znaczna część festiwalu będzie poświęcona podróżowaniu po Polsce, Sporo podróży ma charakter wyczynowy. Będzie o wyprawach pieszych, biegowych, rowerowych i pływackich.

Reklama
Reklama

Festiwal zainauguruje prelekcja świecianina Sławka Mądzielewskiego, który wraz z grupą kolegów – miłośników rowerów mtb – wybrał się w długodystansową podróż rowerem z Jeleniej Góry do Drezna i dalej wzdłuż zachodniej granicy do Szczecina.

Kolejnym punktem czwartkowego programu będzie wystąpienie Katarzyny Augustyn, współautorki popularnego bloga A Kind of Adventure, w którym opowiada głównie o rodzinnych podróżach. Tym razem wybrała się w samotny marsz arktycznym szlakiem długodystansowym Kungsleden w szwedzkiej Laponii.

Na koniec dnia Świecie odwiedzi połowa podróżniczego duetu Stones on Travel – Arek Winiatorski, który wspólnie z Olą Synowiec przeszedł pieszo dookoła Polski. Idąc polnymi ścieżkami, drogami szybkiego ruchu i górskimi szlakami poznawali nowe oblicza atrakcji turystycznych oraz nieoszlifowane i mniej znane perełki polskiej turystyki.

Reklama
Reklama

Drugiego dnia dzieci ze świeckich szkół będą kolorować gigantyczną mapę świata. Krótko potem posłuchamy o zwiedzaniu, zabytkach i skarbach oraz dowiemy się, kim są Mataszkowie. Zajęcia poprowadzi Tomasz Stochmal, autor książek, bloger i podróżnik.

Kolejny punkt programu będzie miał formę prelekcji skierowanej przede wszystkim do młodzieży. Wspólnie z Tomaszem Stochmalem wyruszymy w fascynującą podróż po… województwie kujawsko-pomorskim. Właśnie w naszym regionie możemy podziwiać wiele zapomnianych starych pałaców, dworów, budynków sakralnych, fabryk, czy fortyfikacji.

Tuż po tej prelekcji rozpocznie się pierwszy w historii festiwalu Turniej Gier Planszowych, podczas, którego będzie można odkryć siły natury dzięki grze "Szlaki".

Reklama
Reklama

Następnym punktem będzie prelekcja Adama Nowaczewskiego, nauczyciela przedmiotów mechatronicznych związanego ze Świeciem od ponad trzydziestu lat. Adam Nowaczewski poprowadzi uczestników spotkania trasą pieszych wędrówek po Alpach, których w trakcie 24 lat odbył dziesiątki.

Później z Europy przeniesiemy się na Karaiby, a dokładniej do pogrążonego w chaosie Haiti. O swojej podróży po tym wyspiarskim kraju i bliskich związkach między Polską a Haiti, opowie Mateusz Jakubowski, znany ze zdobywającego coraz większą popularność kanału na YouTube "Śladami Polonii".

Na piątkowy wieczór zaplanowano występ peruwiańskiego zespołu Los Companieros. Sercem ich muzyki pozostaje muzyka andyjska, która obejmuje tradycje Peru, Boliwii i Ekwadoru. Przez lata gry muzycy rozwinęli swój styl, odkrywając nowe dźwięki, łącząc tradycję z nowoczesnością.

Reklama
Reklama

Sobotni poranek będzie poświęcony zajęciom podróżniczym dla dzieci. Po kilku latach przerwy na festiwal powróci Michalina Kupper, pedagożka, animatorka i organizatorka wyjazdów na Bliski Wschód, z którą podczas zajęć "Dzieci świata" uczestnicy warsztatów przekonają się, jak wyglądają szkoły, place zabaw i posiłki w innych częściach świata oraz wypróbują zabawki swoich rówieśników z odległych kontynentów.

Zaplanowano także drużynowy turniej układania puzzli podróżniczych na czas oraz zajęcia skierowane do najmłodszych odkrywców. Tym razem uczestnicy poznają postać Pawła Strzeleckiego, który nie tylko odkrył najwyższy szczyt Australii, ale zapełnił sporo więcej białych plam na ówczesnych mapach.

Nie zabraknie również nauki gry na bębnach djembe i dundun, które podobnie jak w poprzednich edycjach, poprowadzi doświadczony pasjonat tych instrumentów, Piotr Schutta oraz warsztatów tworzenia mydełek z Michaliną Kupper.

Reklama
Reklama

Po południu 18 listopada rozpocznie się blok prelekcji podróżniczych, który potrwa do późnego wieczora.

Na początek spotkamy się z Mateuszem Fabiszakiem, muzykiem, entuzjastą podróży i biegów długodystansowych, który w ciągu 14 lat ukończył biegi maratońskie w takich miejscach jak Praga, Ateny, Sztokholm, czy Rzym.

Kolejną prelekcję poprowadzi Leszek Naziemiec, fizjoterapeuta dziecięcy, psycholog oraz pasjonat pływania lodowego i przygodowego. Wystąpienie będzie poświęcone pływaniu przygodowemu. Podróżnik opowie o wyprawie na Antarktydę i na rzekę Jukon, gdzie przepłynął 250 km.

Reklama
Reklama

Z dalekich i mroźnych krain przeniesiemy się do Polski, po której rowerowymi przewodnikami będą Loverowi, czyli Aleksandra Szczepańska i Daniel Sienkiewicz.

Na ostatniej sobotniej prelekcji spotkamy się z Jackiem Hugo-Baderem, autorem cenionych reportaży, dziennikarzem i podróżnikiem. Usłyszymy o podróży śladami szamanów, między innymi do Jakucji.

Tegoroczny Festiwal Podróżników "Piąty Ocean" zamknie Podróżnicza Gra Terenowa "Mistrzowie geografii". To drużynowa rozgrywka dla osób ciekawych świata, entuzjastów rozwiązywania zagadek i spacerów na świeżym powietrzu.

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Spadki temperatur są szczególnie uciążliwe - a mogą okazać się śmiertelne - dla osób bezdomnych, koczujących w trudnych warunkach. Niedawno już doszło do tragedii.

Wiadomości

Dwudziestu wystawców zaprezentowało swoją ofertę na Jarmarku Mikołajkowym, który w niedzielę po południu odbywał się przed Parkiem Wodnym w Świeciu.

Wiadomości

Ponad 1500 kierowców zostało sprawdzonych w miniony piątek w ramach działań "Trzeźwy kierujący". Niektórzy kierowcy tego dnia pożegnali się z prawem jazdy.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

To już niemal tradycja. Zmotoryzowane Mikołaje ze Świecia przygotowały niespodziankę dla dzieci. Spotkanie było nie tylko okazją do poczęstunku, ale także zrobienia wyjątkowego zdjęcia.

Wiadomości

Na ul. Tucholskiej w Świeciu samochód dostawczy uderzył w latarnię. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, szybko wyszło na jaw, co było powodem braku koncentracji...

Wiadomości

Za czyją sprawą woda w strumieniu przepływającym przez Warlubie przybrała mleczną barwę? Miejscowa firma mleczarska zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Wiadomości

Właściciele i szefowie firm będą biznesowymi doradcami gminy Świecie. Właśnie zainicjowano czteroletnią kadencję Społecznej Rady Gospodarczej. Czym się będzie zajmowała?

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Ten bieg wymaga siły, wytrzymałości i determinacji. Starszy aspirant Dawid Janus z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu uczestniczył w Maratonie Komandosa. Z sukcesem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama