Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Iwona, Sabina, Szymon

Monika Marchewka, hafciarka, której nie jest w stanie zastąpić żadna maszyna

Andrzej Bartniak
16 września, 16:26
Bardzo różne powody sprawiają, że ktoś decyduje się na założenie własnego biznesu. Monika Marchewka z Topolinka (gmina Świecie) otworzyła zakład krawiecko-hafciarski, by mieć więcej czasu dla rodziny. Jak ten plan sprawdził się w praktyce?
Monika Marchewka w swoim zakładzie
Fot. Andrzej Bartniak

Na długiej liście młodych przedsiębiorców, którzy dzięki Lokalnej Grupie Działania Gminy Powiatu Świeckiego mogli zrealizować swoje marzenia o własnym biznesie, można znaleźć m.in. zakład krawiecko-hafciarski prowadzony przez Monikę Marchewkę.

- Będąc na urlopie wychowawczym, miałam dużo czasu, aby zastanowić się nad tym, co dalej zrobić ze swoim życiem zawodowym - wspomina pani Monika. - Wrócić do poprzedniej pracy, czy może spróbować robić coś na własną rękę?
Partner strategiczny działu Biznes

O szkoleniu przewidzianym dla osób pochodzących z terenów wiejskich, chcących rozpocząć działalność gospodarczą, dowiedziała się przypadkiem od kolegi męża. Już pierwsze spotkanie w siedzibie LGD przy ul. Chmielniki w Świeciu utwierdziło ją w przekonaniu, że jest w stanie sprostać wymogom.

- Nie musiałam długo się zastanawiać, jaką firmę chciałabym założyć, bo z wykształcenia jestem krawcową - mówi. - Wprawdzie w zawodzie pracowałam krótko, ale przez cały czas miałam kontakt z krawiectwem szyjąc dla rodziny i znajomych. W domu były już trzy maszyny. Żeby jednak zacząć działać na większą skalę, potrzebowałam lepszego sprzętu.

Oprócz usług krawieckich, pani Monika chciała zająć się także haftem. I właśnie zakup siedmioigłowej maszyny hafciarskiej pochłonął większą część z dotacji wynoszącej 50 tys. zł.
REKLAMA

- Obsługuję zarówno klientów indywidualnych, jak i różnego rodzaju firmy i instytucje - wyjaśnia. - Spora część zleceń dotyczy wyszywania znaków firmowych. Do tego używam maszyny. Są jednak prace, których nie jest w stanie wykonać żadna maszyna i których poza mną nikt w tej okolicy nie wykonuje.

Chodzi o dystynkcje mundurowe. Trzeba je haftować ręcznie. Dlatego stałymi klientami firmy Haft-Mon z Topolinka koło Świecia są strażacy i żołnierze.

Monika Marchewka zdecydowała się na własną działalność m.in. dlatego, że liczyła na to, iż dzięki takiemu rozwiązaniu będzie mieć więcej czasu dla córki. Czy jej się to udało? Okazuje się, że tak.

- Mam możliwość swobodnego dzielenia czasu pracy na godziny przed i popołudniowe - tłumaczy. -  W momentach spiętrzenia zleceń pomaga mi cała rodzina. Uważam, że decydując się na samozatrudnienie podjęłam bardzo dobrą decyzję - nie ma wątpliwości mieszkanka Topolinka

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl          

Komentarze (2)

Wielkie gratulacje pani Moniki. Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesów. 

Odpowiedzi: 0

brawo! powodzenia!

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz