Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Elwira, Diana, Helena
 • rozproszone chmury
  Dzisiaj:
  28°C / 21°C
 • całkowite zachmurzenie
  Jutro:
  28°C / 16°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  27°C / 16°C

W koszty wrzucisz tylko połowę wartości samochodu

Anna Pilińska
12 września, 10:59
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym. Zapowiada w niej zmiany dotyczące ujmowania w firmowych kosztach podatkowych wydatków związanych z użytkowaniem aut osobowych.
W konsekwencji zmian przedsiębiorca będzie musiał zapłacić wyższy podatek
Fot. 123RF

Przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć do kosztów podatkowych tylko 50 proc. wydatków związanych z użytkowaniem samochodu. Auta osobowe, które są zaliczone do środków trwałych, mają być rozliczane w podatku dochodowym analogicznie do już obowiązujących rozliczeń VAT.

Firmy stracą

Jeśli podatnik ponosi wydatki na jego nabycie oraz eksploatację, np. zakup paliwa, wymianę opon, mycie, naprawy i użytkuje go do celów mieszanych, a więc zarówno związanych z prowadzoną działalnością, jak i prywatnie, kosztem uzyskania przychodu będzie jedynie 50 proc. ceny netto widniejącej na fakturze, a nie całość tej kwoty, jak do tej pory.

Przedsiębiorcom pozostawiono możliwość odliczenia pełenego podatku VAT od wydatków związanych z użytkowaniem samochodu osobowego, ale tylko wtedy, gdy oświadczą, iż auto będzie wykorzystywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej.

Dodatkowo muszą prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu (jest ona na tyle zawiła, ze niewiele firm ją stosuje). Tak samo będzie w przypadku zaliczenia do kosztów 100 proc. wydatków na zakup samochodu.

Projekt przewiduje również podniesienie z 20 tys. euro do 150 tys. zł kwoty limitu wartości samochodu osobowego, do którego można w kosztach podatkowych rozliczać odpisy amortyzacyjne, czy też rozliczać składki z tytułu ubezpieczenia samochodu osobowego.

Limit ten obejmie również opłaty wynikające m.in z umów leasingu operacyjnego, najmu i dzierżawy samochodu (wysokość rat będzie kosztem podatkowym tylko do tego limitu).

Wyższy podatek

Podatnicy, którzy rozliczają samochód osobowy za pomocą kilometrówki i nie stanowi on u nich środka trwałego, będą mogli zaliczyć do kosztów firmowych 20 proc. wszystkich poniesionych wydatków eksploatacyjnych (a nie tylko związanych z firmowym wykorzystaniem takiego auta).

W konsekwencji zmian przedsiębiorca będzie musiał zapłacić wyższy podatek, ponieważ zmniejszą się koszty związane z użytkowaniem samochodu.

Również leasing straci na opłacalności (przedsiębiorcy nie będą mogli wliczyć w koszty całości rat leasingowych), natomiast wzrośnie atrakcyjność zakupu auta, bo zwiększy się limit odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów. Nowe przepisy mają wejść w życie od przyszłego roku. 

Tekst powstał we współpracy z Biurem Rachunkowym Jango w Świeciu.

Komentarze (4)

brawo "dobra zmiana",najśmiejszniejsze jednak jest to że np.kupuje auo osobowe ,odliczam tylko połowe vatu i pit(od nowego roku) a przy sprzedazy za kilka lat -cały vat i dochodówkę...złodziejstwo w biały dzień...potem sie dziwią że Polak kombinuje jak oni na górze pierwsi kombinują i utrudniają

Odpowiedzi: 0

Amoxicillin Allergic Rash Cephalexin Indications For Dogs Dapoxetina Cuanto Cuesta trouver levitra en ligne Amoxicillin Toe Infection Dose

Odpowiedzi: 0

Amoxicillin Allergic Rash Cephalexin Indications For Dogs Dapoxetina Cuanto Cuesta trouver levitra en ligne Amoxicillin Toe Infection Dose

Odpowiedzi: 0

Amoxicillin Allergic Rash Cephalexin Indications For Dogs Dapoxetina Cuanto Cuesta trouver levitra en ligne Amoxicillin Toe Infection Dose

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz