Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Alfred, Elżbieta, Maksymilian
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Dzisiaj:
  28°C / 16°C
 • bezchmurnie
  Jutro:
  27°C / 16°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  26°C / 15°C

Chcą, żeby Świecie było większe. Pytanie, jak bardzo i jakie tereny ma wchłonąć?

Andrzej Pudrzyński
4 lipca, 10:37

Świeccy radni nie doszli do porozumienia w sprawie poszerzenia granic miasta.

Władze miasta i większość radnych są zgodni, że powiększenie granic oznacza rozwój Świecia
Fot. Sebastian Glaziński

REKLAMA

Projekt uchwały zakłada przyłączenie do Świecia części wsi Wielki Konopat, Kozłowo, Sulnówko, Sulnowo i Morsk. W sumie to ok. 3 km kw. Dzięki temu powierzchnia miasta zwiększyłaby się z 12 do 15 km kw.

- Zdecydowana większość to tereny niezamieszkałe. Znajduje się na nich tylko parę bloków i kilkanaście domów jednorodzinnych. W sumie około 200 osób –wyjaśnia Wiesław Ratkowski, kierownik wydziału budownictwa, architektury i planowania przestrzennego Urzędu Miejskiego w Świeciu.

Istnieją dwa główne cele poszerzenia granic miasta. Pierwszy to uporządkowanie spraw lokalizacyjno-adresowych. Dla przykładu, nowy żłobek i część niedawno pobudowanych bloków na górnych Mariankach znajduje się już w Sulnówku, a nie w Świeciu.
REKLAMA

Drugi powód, to spełnienie próśb firm, które są położone na wsi, ale „na styku” z miastem, co powoduje zamieszanie przy dostarczaniu towaru, bo kierowcy szukają ich przy tej samej ulicy w mieście, a nie na wsi. Tak jest na przykład z Mondi Corrugated przy ul. Bydgoskiej, ale już na odcinku drogi w Wielkim Konopacie. Inne firmy ze względów prestiżowych wolą być w mieście niż na wsi.

Projekt uchwały zakłada przyłączenie do Świecia 58 ha terenu w Wielkim Konopacie, na którym znajduje się Mondi Corrugated. Z kolei z Kołowa, w sąsiedztwie ul. Sportowej, „wykrojono by” około 50 ha z myślą o budowie w tym miejscu osiedla mieszkaniowego.

- Chcielibyśmy również przyłączyć część Sulnówka, tak aby żłobek, już istniejące bloku i kolejne, które powstaną na górnych Mariankach, były w Świeciu. Teraz część jest w mieście, a część w Sulnówku – argumentuje Wiesław Ratkowski.
REKLAMA

Miasto zamierza również przyłączyć teren po drugiej stronie obwodnicy z przeznaczeniem na węzeł drogowy, który w przyszłości zapewni dodatkowy wjazd i zjazd z obwodnicy. W Sulnowie przyłączony zostałby pas terenu wzdłuż ul. Laskowickiej aż po obwodnicę z przeznaczeniem na zabudową jednorodzinną.

Ostatnim nabytkiem miałby być obszar w Morsku od Nowego Szpitala do miejsca, gdzie znajdują się McDonald’s, KFC i stacja Orlenu.

Podczas ostatniej radni generalnie poparli projekt, ale pojawiło się kilka „ale”.
REKLAMA

- Czy rolnicy z Kozłowa, których gospodarstwa znajdą się na terenie miasta, będą musieli się przebranżowić? Co z firmami, które prowadzą w Kozłowie tzw. działalność uciążliwą, jak transport, którym kiedyś kazano wyprowadzić się z miasta, a teraz znowu będą w jego granicach? Czy to oznacza, ze ponownie będą musieli się przeprowadzać? – dopytywał Bogdan tarach, radny miejski i sołtys Kozłowa.

Wiceburmistrz Paweł Knapik uspokajał, że minie jeszcze wiele lat zanim w pobliżu tych gospodarstw zaczną pojawiać się bloki mieszkalne.

- A jeśli już to się stanie, to rolnicy będą zapewne woleli sprzedać swoje ziemie pod budownictwo, bo dostaną za to wielokrotnie więcej niż za ziemię rolną. Tak było przed laty na Mariankach – przypominał zastępca burmistrza.
REKLAMA

Dariusz Woźniak opowiadał się za tym, aby projekt poszerzenia granic miasta objął jeszcze większy obszar, m.in. strefę inwestycyjną Vistula Park II w Sulnowie.

- Zasada jest taka, że kiedy powstanie już projekt, to wykluczy on dalsze powiększanie granic miasta. Będzie możliwe jedynie ich uszczuplenie. Pójdźmy więc bardziej odważnie, aby było z czego rezygnować, jeśli nie będzie akceptacji społecznej - przekonywał radny Woźniak.

Podkreślił, że intencje władz gminy są dobre, ale trzeba je doprecyzować.
REKLAMA
- Powiększenie Świecia oznacza rozwój, większe pieniądze dla mieszkańców z tytułu wzrostu wartości nieruchomości i łatwiejsze możliwości inwestowania – wyliczał Dariusz Woźniak. - Mieszkańcy Przechowa bardziej skorzystali na tym, że blisko 60 lat temu stali sie częścią Świecia, niż gdyby nadal byli samodzielną wsią.

Ostatecznie ustalono, że radni dadzą sobie czas do 10 lipca, aby zgłosić swoje propozycje, a uchwałę zdjęto z porządku obrad ostatniej sesji.
REKLAMA
- Sprawa jest ważna, nie musimy się spieszyć. Warto więc ją przedyskutować i rozważyć różne warianty – mówił wiceburmistrz Paweł Knapik.

Jeśli radni ostatecznie porozumieją się, co do projektu uchwały i zostanie ona przyjęta, kolejnym krokiem będą konsultacje społeczne z mieszkańcami Świecia i zainteresowanych wsi. Mogą one wpłynąć na to, jakie ostatecznie tereny zostaną włączone w granice miasta. Potem wniosek trafi za pośrednictwem wojewody do Kancelarii Rady Ministrów.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (13)

Ale to są ryby.

Odpowiedzi: 0

A Terespol? Warto by pomyśleć o włączeniu do planu, Terespola, tym samym Woźniak miałby w końcu swój wymarzony dworzec kolejowy na terenie Świecia.

Odpowiedzi: 0

Ja bym wyrzucił poza granice Świecia, Przechowo. Tam tylko syf i palenie śmieci i opon oraz wieczne pretensje o brak inwestycji.

Odpowiedzi: 2

Oj, proponowalbym jeszcze przywrócić miej. Marianki, i zabrać tej osadzie wokół zamku prawa miejskie. 

Odpowiedzi: 0

to byłby super pomysł! Mondi odcięte od Świecia i cała kasa z podatków dla Przechowa. Ale o czym Ty marzysz..

Odpowiedzi: 0

Coś z ta powierzchnią miasta nie gra, bo na WIKIPEDI Świecie ma 17,55 km kw. powierzchni. Spora rozbieżność...

Odpowiedzi: 1

W Wikipedii jest błąd. W artykule są dobre dane.

Odpowiedzi: 1

OK :)

Odpowiedzi: 0

A kiedy będzie droga z Przechowa przez Stromą, do Górnych Marianek?! To jest potrzebne!!!!!!  Skomunikowanie dużego nowego osiedla z największym pracodawcą Mondi!!! 

Odpowiedzi: 1

Prawda, ta droga bardzo się przyda.

Odpowiedzi: 0

Firmy transportowe w Kozlowie sie rozwijają ale cały ciężki tabor jedzie przez miasto Sportowa i Wojska Polskiego , cenyrum Przechowa ,hałas smród i ta nadmierna prędkość wielotonowych tirow na Sportowej.Dlaczego ci mądrzy włodarze nie pomyślą o PROGACH ZWALNIAJACYCH w tym miejscu ?

Odpowiedzi: 0

Tyle Przechowo skorzystalo że nie jest wsią.miasto też to nie jest poprostu dzielnica przemysłowa gdzie tylko zakorkowana ulica i smród z papierowni .Strach iść chodnikiem bo i po co jak oddychać nie ma czym. Wsi spokojna , wsi wesoła .....pomarzyć....

Odpowiedzi: 0

Też zastanawiam się dlaczego w koncepcji nie ujęto Terespola skoro w przeciwieństwie do wymienionych wsi są tu bloki i kamienice wielorodzinne, duże osiedle domków jednorodzinnych a rolnicy tylko na obrzeżach, no i trzeba mieć na uwadze strategiczny punkt-dworzec PKP na lini południe-północ który przy planach odbudowy kolei mógłby odzyskać dawną świetność i znaczenie. Czy radny Terespola Pan Molus to w ogóle robi w Gminie za sztuczny tłum czy przerasta go zabranie głosu w jakiejkolwiek kwestii bo póki co to Terespol od wielu lat to wieś zapomniana przez Gminę Świecie która pami~ta jedynie o ściąganiu podatków. 

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz