Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Andrzej, Zbysław, Justyna

Czy dziewczynki doznały objawień? „Spośród drzew wyszła zjawa lśniąca blaskiem. Zaczęłam się modlić”

Andrzej Pudrzyński
21 listopada, 19:59

W październiku 1931 r. wieść o tym, co stało się w Przechowie błyskawicznie rozeszła się po regionie. Do wsi ruszyły takie tłumy ludzi, że pociągi dojeżdżające tu z Terespola były wypełnione po brzegi. Wszystko za sprawą dwóch 11-letnich dziewcząt.

Fot. 123RF/zdjęcie ilustracyjne

REKLAMA

O tamtych wydarzeniach pisaliśmy już kilka lat temu w Extra Świecie. W ostatnim czasie kilkakrotnie pytali o nie redakcję obecni i dawni mieszkańcy Przechowa, którzy słyszeli o nich od swoich dziadków. Przypominamy, czym żyło jesienią 1931 r. Świecie, ba nawet całe ówczesne województwo pomorskie.

Jak informowali reporterzy „Dziennika Bydgoskiego”, przysłani do Przechowa, dwie 11-letnie dziewczynki, Stefania Jurczykowska i Irena Mączkowska, zbierały 6 października grzyby w lesie przy drodze prowadzącej do Terespola. Kiedy wracały do domu, ujrzały coś niezwykłego.

Nagle przerażona zauważyłam smugę światła nad czterema sosnami – opowiadała Stefania Jurczykowska. – Spośród drzew z chmurnego obłoku wyszła, jakby zestąpiła z nieba, zjawa urocza, cała lśniąca blaskiem, w śnieżnej białości całunie, wyciągając do mnie pieszczotliwie ręce. Była taka piękna jak u nas na obrazku – Najświętsza Panienka. Zaraz ją poznałam. Upadłam więc na kolana i zaczęłam się gorąco modlić. Zapytałam mojej koleżanki, czy ona też to widzi. Potwierdziła cichem skinieniem i przy mnie padła na kolana. Odtąd co wieczór tu przychodzimy i odmawiamy różaniec.
REKLAMA

Zdjęcie z „Dziennika Bydgoskiego”,  ilustrujące jeden z tekstów o wydarzeniach w Przechowie

 REKLAMA

Ojciec Stefanii był cieślą w młynie, a Ireny przewoźnikiem na promie przez Wisłę. Księża katecheci uważali je za dobrze wychowane i z całą pewnością zdrowe na umyśle.

Po zachodzie słońca na polance tej panuje tłok straszny - pisał „Dziennik”. - Zbierają się setki ludzi, na trzy zmiany odmawiają pacierze różańcowe i wyglądają nowego cudu. Mówią, że onegdaj kilka pań ze Świecia i Chełmna, jedna nawet ze sfer intelektualnych, twierdziło z całą stanowczością, że widziały wieczorem promieniowanie światła nad laskiem. Kolejarze ze stacji pobliskiej Terespola zapewnili, że nie były to odblaski świateł kolejowych.
REKLAMA

O objawieniach pisały też inne gazety na Pomorzu. Ostatnie relacje pojawiły się w grudniu 1931 roku. „Dziennik Bydgoski”:

Przeszło dwa miesiące odbywały się codzienne istne wędrówki ludu z bliższych i dalszych stron do miejsca rzekomego objawienia się Matki Boskiej - osławionej grupy sosen pod Przechowem, gdzie dzieci stale miewały „widzenia” i podobno rozmawiały z Matką Boską. Ostatnie dni stanowiły punkt kulminacyjny całej tej sprawy. Dzieci w odrętwieniu ze świecą w ręku szukały po polu mającego wytrysnąć źródła czy też wykwitnięcia róży. Oczywiście była to tylko wyobraźnia dzieci, gdyż żaden cud nie nastąpił.

Ton relacji był zupełnie inny niż we wcześniejszych artykułach. Wynikało to z faktu, że miejscowi księża odcięli się od rzekomych objawień.
REKLAMA

Duchowni wydali oświadczenie, w którym czytamy:

Stwierdzono po dłuższem badaniu przez tutejszych księży i inne poważne osobistości, że niezwykłe zachowanie się dzieci polega na chorobliwym rozstroju nerwów i mózgu dzieci, co uczeni nazywają katalepsją, czyli odrętwieniem. W stanie takiego chorobliwego uśpienia widzą dzieci zwykle takie rzeczy, które widzieć chcą i o których dużo myślą. Leży więc w interesie tych dzieci, których stan zdrowia już teraz budzi poważne obawy, by wreszcie przestano chodzić na owe pole pod Przechowem i nie zachęcano dzieci do chodzenia tam i popadania w stan uśpienia.
REKLAMA

Do Przechowa przestały przyjeżdżać pielgrzymki. Zamikła na ten temat prasa. Nie znajdziemy żadnej wzmianki o wydarzeniach z jesieni i zimy 1931 roku w dokumentach starostwa czy policji, przechowywanych w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy.

Nie wiadomo, co stało się z dziewczynkami. Mączkowscy wyprowadzili się z Przechowa. Nie wiadomo też, kiedy zmarły bohaterki cudu. Nie sposób również dokładnie ustalić, gdzie Irena i Stefania doznały rzekomych objawień. Osoby, które mogłyby pamiętać tamte wydarzenia już nie żyją. Jedyną pamiątką po tym, co działo się prawie 90 lat temu w Przechowie są artykuły prasowe z tamtego okresu.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (55)

Bog to ściema dla seniorow

Odpowiedzi: 9

Poczekaj jak Cię złoży choroba to inaczej zaśpiewasz!

Odpowiedzi: 2

Aha, czyli co, zamiast uwierzyć w umiejętności lekarzy którzy latami studiowali medycynę lepiej rozmawiać z nieistniejąca postacią. A gdy lekarz uratuje twoje dziecko to komu podziękujesz, też gościowi w chmurach co sprzedał te chorobę twojemu dziecku 

Odpowiedzi: 1

***** Ciebie. 

Odpowiedzi: 0

Śpiewać nie będę,tylko pójdę do lekarza.Natomiast Ty napewno pobiegniesz do kościoła.Zdrowia życzę.

Odpowiedzi: 0

Twoj mozg to ściema

Odpowiedzi: 0

Jeszcze będzie Pani na kolanach do Częstochowy szła Taki czas nadchodzi 

Odpowiedzi: 0

Jeśli Bóg to ściema to jak powstał świat sam z siebie ty go stworzyłas szatan nigdy nie śpi a Bóg jest i wszystko widzi ten kto tak Boga obraża popełnia straszliwy grzech! Oj ludzie klapki macie na oczach i tyle brak rozumu totalnego. 

Odpowiedzi: 0

Poczekaj poczekaj jak trwoga to do Boga zawsze tak jest. Będziesz mieć problemy ze zdrowiem w rodzinie w pracy w życiu osobistym to nagle będziesz widzieć Boga! Nigdy w życiu nie obrażaj Boga w ten sposób po Bóg nie ruchliwy ake sprawiedliwy i pisząc takie bzdury widać że nie używasz rozumu mózgu i wszystkiego co Bóg nam dał do myślenia. Proszę cię nie obrażaj Boga bo mi serce pęka jak można być takim cyniczny człowiekiem bez serca na Boga!!! 

Odpowiedzi: 0

Bóg jest prawda. I nigdy nie widziałam glupszego i gorszego  komentarza jak żyje!!! Serio. Jak można być takim idiota i tak Boga obrażać. Brak rozumu totalny !!! 

Odpowiedzi: 0

A tu akurat w tej kwestii się mylisz

Odpowiedzi: 0

Przestań bluźnić Pana Boga! Nie szanujesz starszych ludzi. Dokąd pójdziesz po śmierci? A czy ludzie młodzi będą traktowali cię, jak będziesz stara?

Odpowiedzi: 0

A Ty będziesz wiecznie młoda!

Odpowiedzi: 0

Tam powstały pierwsze zjawy pisiorów

Odpowiedzi: 2

Życie jet pełne niespodzianek, których często trudno ogarnąć rozumem. A "klepać" co ślina na język przyniesie każdy potrafi. 

Odpowiedzi: 0

Wszystko jest do czasu Gdy Apokalipsa nabierze rozmachu, wtedy pogadamy 

Odpowiedzi: 0

Najadły się tych grzybków zapewne 

Odpowiedzi: 1

Sam się najadłeś, albo kleju nawąchałeś. 

Odpowiedzi: 0

Takie bajki 100 lat temu dzialaly doskonale, dzis dziewczynki bylyby na oddziale w psychiatryku. Pamietajmy że Polskie spoleczenstwo najszybciej na świecie odchodzi od wiary.  Olewać te historie są tak ssmo falszywe jak klechy .

Odpowiedzi: 1

Przykro czyta się wasze komentarze.

Odpowiedzi: 0

O k*** czytam tu te wasze wypociny i się zastanawiam czy żyję w Katolixkim kraju czy jakimś Ciechocinku.

Odpowiedzi: 0

Coś jest. Nigdy nie wierzyłem w takie historie. Penego wieczoru położyłem się spać i po pewnym czasie coś zatrzęsła się we mnie i oblałem się potem. Potem zasnąłem i było wszystko ok. Po dwóch dniach dostałem wiadomość że kuzyn o tej porze zmarł. 

Odpowiedzi: 2

Napisz do watykanu bedzirsz przepowiadał zgony.

Odpowiedzi: 2

Ale ty g...i jesteś. 

Odpowiedzi: 0

Ancik andropauze przechodził

Odpowiedzi: 0

Dobrze  że  w ciążę  nie zaszłes

Odpowiedzi: 0

historiaszlachecka.pl/cudowne-objawienie-pod-terespolem-1931-rok/

Odpowiedzi: 0

To jest historia,Nie dla lewactwa i wściekłych macic

Odpowiedzi: 1

Masz rację, ten typ ludzi nigdy tego nie zrozumie. Chyba że ich samych to dotknie. Wiara jest łaską

Odpowiedzi: 0

Dziś takie natchnione duchem panny sprzedają w Świeciu badziewne kosmetyki Mary Key i jeszcze wmawiają innym kobietom, że to są "boże kosmetyki". To jest tym bardziej żenujące, że robią to nauczycielki. 

Odpowiedzi: 0

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz