Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Barbara, Marta, Leopold
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Dzisiaj:
  19°C / 8°C
 • całkowite zachmurzenie
  Jutro:
  21°C / 11°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  22°C / 9°C

Czy naprawdę policja i straż miejska nie reagują na pijaczków w okolicy Dużego Blankusza?

Andrzej Bartniak
4 sierpnia, 07:28

Niedzielna tragedia sprowokowała dyskusję na temat bezpieczeństwa nad Dużym Blankuszem. Okolice jeziora w centrum osiedla Marianki w Świeciu stały się podobno miejscem regularnych biesiad alkoholowych. Zdaniem niektórych Czytelników dzieje się tak dlatego, że zbyt rzadko pojawiają się tam patrole policji i straży miejskiej.  

Po rewitalizacji Duży Blankusz zyskał na popularności. Nawet po zmroku można tam spotkać wielu ludzi
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Zapewne jeszcze długo echem będzie odbijać się niedzielna tragedia, która wydarzyła się niemal w centrum największego świeckiego osiedla.

Starania ratowników o to, by uratować 35-letniego mężczyznę, który postanowił przepłynąć jeziorko, obserwowało z brzegu kilkudziesięciu mieszkańców. Drugie tyle śledziło akcję z okien okolicznych bloków.

Szybko rozeszła się wieść, że mężczyzna, którego ciało wydobyto z wody, chwilę wcześniej był widziany jak z kolegami pił alkohol. Kąpiel w miejscu, gdzie jest to zakazane była pokłosiem głupiego zakładu.
REKLAMA

Duży Blankusz zawsze cieszył się zainteresowaniem, ale po przeprowadzonej przed dwoma laty rewitalizacji jego popularność jeszcze bardziej wzrosła. Od wczesnych godzin rannych do późnego wieczora można tam spotkać spacerujących ludzi, często z dziećmi.

Niestety, to urokliwe miejsce upodobali sobie także miejscowi amatorzy konsumpcji mocnych trunków pod gołym niebem.

Niektórzy mieszkańcy tej części osiedla mają za złe służbom odpowiedzialnym za utrzymanie bezpieczeństwa, że patrole pojawiają się tam stanowczo zbyt rzadko. Tak wynika m.in. z treści kilkudziesięciu komentarzy umieszczonych na portalu Extra Świecie pod relacją z niedzielnej akcji ratowniczej.
REKLAMA

Z zarzutami o bezczynność stanowczo nie zgadza się pełniący obowiązki rzecznika świeckiej policji sierż. szt. Damian Ejankowski.

- Prawdą jest, że otrzymujemy zgłoszenia dotyczące zakłócania porządku lub spokoju w tej okolicy, ale żaden taki sygnał nigdy nie pozostaje bez reakcji z naszej strony - podkreśla. - Ponadto mogę  zapewnić, że codziennie prewencyjnie pojawia się tam patrol policji. Na krajowej mapie zagrożeń wskazano cztery zgłoszenia dotyczące Dużego Blankusza. Jedno z nich potwierdziło się, drugie jest w fazie weryfikacji. W dwóch przypadkach nie potwierdzono sygnału.

Sugestie dotyczące bezczynności stanowczo odrzuca też szef straży miejskiej.
REKLAMA

- Szkoda, że osoby, które są świadkami zakłócania porządku czy innych nagannych zachowań nie powiadamiają o tym odpowiednich służb - podkreśla Roman Witt, komendant Straży Miejskiej w Świeciu. - Skąd mamy wiedzieć o tym, że właśnie zebrała się grupa panów, którzy piją gdzieś w krzakach alkohol? Powiedzenie o tym sąsiadce nie załatwia problemu.

Argumentuje, że nie ma takiej możliwości, aby oddelegować jednego strażnika, który pilnowałby tylko porządku przy Dużym Blankuszu.
REKLAMA

- Odpowiadamy za sprawy porządkowe w całej gminie, a nie tylko na jednym osiedlu. Kilkunastu strażników nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów - zaznacza komendant.

Roman Witt nie kryje, że znaczenie ma też to, kto zgłasza zakłócanie porządku.

- Jeżeli dzwoni ciągle ta sama osoba, można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że chodzi raczej o jakiś konflikt sąsiedzki niż autentyczny problem - zauważa. - Tak przynajmniej wynika z naszej praktyki. Nieco inaczej traktowane są sprawy, gdy sygnały pochodzą od różnych osób.
REKLAMA

Odrębny problem stanowią grupy młodych ludzi, którzy regularnie wieczorami gromadzą się na pomoście lub boisku do siatkówki. Głośne śmiechy i krzyki też niektórym przeszkadzają.

Komendant straży miejskiej nalega jednak na to, aby nie być zbyt surowym dla młodzieży.

- Jeżeli spotka się kilkadziesiąt osób, które śmieją się i bawią, to musi wiązać się to z pewnym hałasem - mówi. - Oczywiście byłoby lepiej, gdyby nie zakłócali nikomu snu, ale sądzę, że nie wynika to ze złej woli. Są wakacje i młodzi ludzi więcej czasu spędzają na dworze. Chcę zauważyć, że mimo tych krytycznych uwag, które czasem do nas docierają, nie odnotowujemy większych zniszczeń w obrębie Dużego Blankusza - przekonuje Roman Witt.     

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (90)

Czy codzienne stawanie okolo 8 rano samochodem przy Sowie to jest to o czym mowi komendant policji?

Odpowiedzi: 1

To jednak tam policję widać. Wiem, wiem ma być częściej i o innej porze

Odpowiedzi: 0

Proponuję Straży Miejskiej w Świeciu przegląd kamer, które rozmieszczone są na terenie naszego miasta. 

Dlaczego część kamer jest niesprawna? Czy przewidziana jest naprawa takich kamer? Gdyby monitoring był sprawny to można szybciej podejmować decyzję o wysłaniu patrolu w jakieś miejsce lub weryfikację w przypadku jakiegoś incydentu... 

Odpowiedzi: 1

Prawda jest taka nie tylko na Blankuszu ale w wielu innych miejscach miasta pod kamerami dzieją się cuda i ktoś dobrze kalkuluje czy wysłać patrol. Gdy będzie tam emeryt z pieskiem mnieszym od kota lub podatnik który przez chwilę gdzieś zaparkuje a jak ściągnąć kasę to SM jest błyskawicznie jak z pod ziemi. Gorzej jak na beszczela zaparkuje dieler recydywa a już nie mówiąc o grupce wandali o których po zniszczeniach już Komendant SM już zapomniał to patrolu się niedoczekamy a monitoring nic nie zarejestrował. Do likwidacji świcka Straż Miejska bohaterowie fikcyjni pieniądze przeznaczyć na wsparcie policji.

Odpowiedzi: 0

bzdura nie  ma starży ani policji mieszkam tu od 20 lat i widzę co się dzieje patrol rano jest o 8 i stoi koło byłej sowy nie wychodzi z auta a straży w ogóle nie ma także zero zainteresowania wstyd dla takich służb.  A dzieje się naprawdę źle  ty bijatyki i alkohol to norma od wczesnych godzin rano ci starsi sobie pija a pod wieczór młodzież i  gdzie ta przyjemna przestrzeń dla osób spacerujących z dziećmi nie ma strach  wyjść . Brawo Policja i Straż!!!

Odpowiedzi: 1

Nie wiem czy Pani jest pijana, ale prawdopodobnie uznaje MARGINALNE sytuacje za codzienność. Jeżeli blankusz zamienił się w ring, to dlaczego połowa tam przebywających ludzi nie chodzi z podbitymi oczami.

Odpowiedzi: 0

Mieszkam przy Dużym Blankuszu i uważam, że to co się ostatnio tam dzieje, to koszmar dla mieszkańców. Codzienne imprezy nieletnich ( alkohol, petardy, krzyki, bijatyki itp. ). A policja przy zgłoszeniu: " Proszę przysłać patrol, bo coś wybuchło przy Dużym Blankuszu." - " A Pani myśli, że my nie mamy nic innego do roboty tylko pilnować Duży Blankusz? " - Radiowóz objechał jeziorko po 40 minutach, a małolaty miały ubaw ...... Brawo dla służb, które mają dbać podobno o nasze bezpieczeństwo. 

Odpowiedzi: 2

A co młodzież w csw ma robić w wakacje w tym mieście się nic nie dzieje , nie wiem jaki to koszmar dla mieszkańców sam mieszkam blisko blanku ludzie wy jesteście psy ogrodnika zawistne psy .

Odpowiedzi: 2

+1 buczku

Odpowiedzi: 0

Czy picie alkoholu, krzyki/wyzwiska, głośne słuchanie muzyki po 23:00 na blankuszu ( zwłaszcza obszar boiska do siatkówki plażowej oraz oraz długi pomost) przez nieletnich, jest odpowiednie? 

Jak masz kilkanaście lat nie chodzisz do pracy co wiesz o życiu!!!

Straż miejska wieczorami nie reaguje na zgłoszenia bo zawyczaj jest jedna osoba patrząca w kamery.

Policja reaguje z zawrotną skutecznością. Funkcjonariuszy nie widać w godzinach 20:00 - 24:00 gdzie życie się zacznyna. Pytam się ile razy policja podjęła zgłoszenie i sprawdziła/wylegitymowała niepełnoletnie osoby po godz 23:00.

Jak był okres noszenia maseczek to wtedy policja jakoś miała zasoby i czas, aby kontrolować osoby na Blankuszu.

Odpowiedzi: 1

A Ty człowieku kiedyś byłeś młody? Miałeś kolegów i spotykałeś się z nimi? Szybko się zapomina.....nie martw się, niedługo Twoje dzieci teź będą tam przysiadywały i zobaczymy jaki będziesz mądry.

Odpowiedzi: 1

Nie, nigdy nie byłem młody, urodziłem się już stary, kolegów też nie miałem, a co za tym idzie nie spotykałem się z nimi. Co do moich dzieci, nie będą tam przesiadywały bo tak jak ja urodziły się stare. Mądry jestem, fakt, mam na to certyfikat.

Odpowiedzi: 0

Tez mieszkam koło Blankusza i to co się tam dzieje to dla mnie nie jest koszmarem wiec pisz za siebie

Odpowiedzi: 0

Straży miejskiej proponuję trochę ruchu, bo skoro jest ich kilkunastu a na mieście jakoś ich nie widać.

Odpowiedzi: 0

Widział ktoś patrol straży miejskiej na rowerach,bo  zakupili

Odpowiedzi: 2

Nie widać straży miejskiej. A po tą są, patrolowac ulice i takie właśnie miejsca.

Odpowiedzi: 0

Tak, widziałam jak na rowerach wodnych poruszali się po Wojska Polskiego i Bydgoskiej.

Odpowiedzi: 0

W policji najważniejsze są statystyki. Grunt, że mogą wykazać, że codziennie jest 1 patrol przy Dużym Blankuszu. To nie ważne, że auto podjeżdża o 8 rano, gdy jesty tam praktycznie pusto. Dlaczego nie podjadą o 14 albo 21???? I niech nie siedzą w samochodzie zaparkowanym koło Sowy tylko niech raczą z niego wyjść i przejść!!! Cyz to moze za dużo?? Policji i straży miejskiej wydaje się, że ludzie są ślepi i i nie widzą jak pracują. Czy jedna śmierć to za mało żeby powaznie potraktować sygnały od mieszkańców???? Czy teraz czekamy na utonięcie jakiegoś nastolatka??

Odpowiedzi: 1

Raz dziennie  o 8? Hmmmm....

Codziennie uciekam przed takim patrolem po godzinie 20. 

Odpowiedzi: 0

Brakuje pana Janusza Dzięcioła. To był komendant! Straż miejską można było spotkać wszędzie. Teraz jedynie widuję ich raz na jakiś czas w samochodzie i to... najczęściej blisko urzędu miasta... Tam w ogóle ktoś pracuje? 

Odpowiedzi: 2

Zgadzam się w 100%

Odpowiedzi: 1

Popieram

Odpowiedzi: 1

A może czas na zmiany w SM? Skoro za poprzedniego komendanta bylo tak dobrze warto pomyśleć o roszadach kadrowych. Policja srednio raz na 4 lata przprowadza takie zmiany. A w SM stołki dozywotnie chyba.

Odpowiedzi: 0

Było go widać bo się lansował i promował.

Odpowiedzi: 1

Nie mówię tylko o nim, ale ogólnie było widać strażników miejskich kiedyś. Nie tylko jego.

Odpowiedzi: 0

Tak patrolują , że do tragedi doszło. Gdyby byly patrole nie bylo by pijanstwa. Miejsce urokliwe , ale na poboczu pijaczkom paduje. Regularne patrole mogą zapobiec tam wchłania. 

Odpowiedzi: 0

A ja się pytam co na to nasi radni? Ilu z nich mieszka na Mariankach? Udają, że widzą co się tam dzieje? Za co biorą te pieniądze co miesiąc? Czy to nie jest dość ważny problem żeby się nim zająć?

Odpowiedzi: 1

Dokladnie apel do nsszych radnych!!! Panowie a moze referendum. Moze ludzie chca wlasnie wypowiedziec sie na temay strazy itd.  Bo myślę ze tak. 

Odpowiedzi: 1

Oczywiście referendum jestem za niedowiarkom pokażę sporo argumentów aby zwiększyć budżet miasta przez likwidację tej kosztownej formacji

.

Odpowiedzi: 0

Chodzę tam na spacer codziennie i za każdym razem spotykam grupę pijących alkohol. Nigdy nie spotkałem żadnego patrolu. 

Odpowiedzi: 0

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz