Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Bogusław, Elżbieta, Krzysztof
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  25°C / 15°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  25°C / 16°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  24°C / 15°C

Jedna osoba w kwarantannie na hali i druga w internacie ZSP. A to dopiero początek

Andrzej Pudrzyński
25 marca, 15:40

Do 569 osób wzrosła liczba osób w powiecie świeckim przebywających w kwarantannie domowej. Dwie osoby od środy odbywają ją poza domem.

Jedna z szatni na hali przeznaczona dla osób odbywających kwarantannę
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

W ciągu dwóch dni liczba osób objętych kwarantanną domową wzrosła o ponad 160. W Nowym szpitalu hospitalizowanych jest ponad 30 pacjentów. To osoby, które mają gorączkę, kaszel, katar i ból gardła, a więc objawy charakterystyczne zarówno dla przeziębienia czy „zwykłej” grypy, jak i dla koronawirusa. U żadnej z nich nie wystąpiły jednak trudności z oddychaniem czy ostre zapalenie płuc, co mogłoby wskazywać na koronawirusa.

Według najnowszych danych z południa 25 marca, w województwie kujawsko-pomorskim zakażone są już 24 osoby.

Internat ZSP wyznaczono na miejsce zbiorowej kwarantanny / Fot. Andrzej Bartniak

- W naszym powiecie nie odnotowaliśmy dotąd żadnego przypadku zakażenia koronawirusem – zapewnia Zbigniew Semrau, kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu.

Po raz pierwszy dwie osoby trzeba było umieścić w kwarantannie poza domem. W środę o 3.00 w nocy w internacie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu ulokowano mężczyznę, który wrócił z Niemiec. Warunki nie pozwalały na to, żeby odbył kwarantannę w odizolowanej części domu, nie narażając członków rodziny, w tym starszej matki, będącej w grupie ryzyka.
REKLAMA

Internat ZSP powiat wyznaczył na miejsce zbiorowej kwarantanny. Budynek stoi pusty, bo nie odbywają się teraz lekcje.

Kto może tam trafić? Na przykład osoby, które nie mogą z różnych przyczyn odbyć kwarantanny w domu, albo podróżujące autobusem na trasie międzymiastowej. W przypadku stwierdzenia u któregoś z pasażerów niepokojących objawów mogących sugerować, że mamy do czynienia z zarażeniem koronawirusem, wszyscy współpasażerowie trafią na obserwację do internatu. Może on przyjąć 48 osób.
REKLAMA


Na potrzeby osób odbywających kwarantannę na hali zabezpieczono 6 szatni i 2 łazienki / Fot. Andrzej Bartniak

Miejsca na kwarantannę wytypowano prawie we wszystkich gminach powiatu świeckiego. W większości gmin, poza Świeciem, są to z reguły świetlice wiejskie.

- Większość z nich składa się z jednego dużego pomieszczenia, zaplecza kuchennego i toalety. Jak tu pomieścić kogoś, kto jest w kwarantannie od tygodnia z kimś, kto dopiero tu trafił? – zastanawiają się wójtowie, z którymi rozmawiał portal Extra Świecie. - Mamy wybudować przepierzenia, żeby się ze sobą nie kontaktowali? Chyba będzie trzeba, bo inaczej się od siebie nawzajem pozarażają, jeśli się okaże, że jednak ktoś ma koronawirusa.
REKLAMA

Wiele wskazuje na to, że innego wyjścia nie będzie, bo Zbigniew Semrau nie ukrywa, że 48 miejsc w internacie ZSP to za parę tygodni może być za mało.

- Tym bardziej, że mogą do nas trafiać na kwarantannę również mieszkańcy innych powiatów, jeśli u nich nie będzie miejsca – zwraca uwagę kierownik.

W środę o 4 w nocy kwarantanną w Hali Widowiskowo-Sportowej w Świeciu został objęty inny mężczyzna. On z kolei wrócił z Kanady. Również nie chciał narażać rodziny i wolał poddać się jej poza domem.

- Na tego typu przypadki przeznaczyliśmy 6 szatni na piętrze hali – wyjaśnia Marcin Kulewski, odpowiedzialny za zarządzanie kryzysowe w gminie Świecie. – Wyposażyliśmy szatnie w materace, stoliki, krzesła i naczynia. Posiłki dostarcza straż miejska.
REKLAMA


Mężczyzna spędzi najbliższe dwa tygodnie w niezbyt dużej salce. Będzie mógł wyjść jedynie na krótki spacer po korytarzu, a i to nie po całym, bo został on oddzielony od reszty hali. Do dyspozycji ma toaletę i łazienkę z natryskami. Ma dostęp do internetu, więc ma kontakt ze światem.

Niewykluczone, że jeszcze w tym tygodniu do internatu ZSP w Świeciu trafi kolejna osoba na odbycie kwarantanny.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (28)

Czy te osoby przebywające w szpitalu były poddane testowi na korona wirusa?

Odpowiedzi: 2

Pewnie nie. szpitale dopiero robią testy jak już pacjent jest w stanie zagrażającym życie i wtedy już leczenie nie pomaga . ile osób mogły zarazić osoby, które leżą w szpitalu ... 

Odpowiedzi: 1

Zgadza się,za chwilę może zabraknąć personelu i wtedy będzie problem.

Odpowiedzi: 0

Testy (wymaz z jamy ustnej i nosa) wykonuje sanepid po około 5 dobie po powrocie do kraju.

Odpowiedzi: 0

Przyjechał z Kanady?? Powinien kwarantannę tam odbywać a nie choróbsko przywożą!!!!!! 

Odpowiedzi: 2

Wal się bezmózga istoto.

Odpowiedzi: 1

Walić to ty możesz palę talibom cwelu, k mi też 

Odpowiedzi: 1

Nie za wcześnię wziąłeś? Przeceż dopalacze przygłupom nie służą.

Odpowiedzi: 0

Obwiniać proszę rodaków w kraju, którzy nie stosują się do rystrykcji i kwarantanny. Osoby wracające z zagranicy są izolowane i pod stałą obserwacją. Nie stanowią zagrożenia dla innych. 

Komentarze typu "niech odbywają kawrantanne zagranicą" lub "po co wracają" świadczą o niskim poziomie IQ osoby komentującej. 

Odpowiedzi: 0

Zbigniew Semrsu swoimi wypowiedziami wpędził mnie w głęboki niepokój i lekką depresję. Jakiś prorok, czy co...?

Odpowiedzi: 0

Ten Pan napewno wyjeżdżał z Polski zdrowy i ma prawo wrócić do swojego kraju i domu, to nie jest wina tych co wracają z zagranicy, to nie oni wychodowali to choróbsko, a co z tymi co łamią kwarantannę? Lepiej się czują narażając innych? Wszyscy musimy to przetrwać, każdy się boi, pilnujmy się wzajemnie a tych zakażeń będzie mniej, zróbmy coś dla innych może ktoś potrzebuje naszej pomocy...jest naprawdę wiele do zrobienia a nie wiecznie obwinianie tych co wracają...wystarczy iść na zakupy do marketu nigdy nie wiadomo kogo spotkasz...

Odpowiedzi: 0

Zastanawia mnie jedno skoro mamy światowa epidemie. To czemu szpitale zmniejszają personel pielęgniarek. Pozbawiają je możliwość zarobków. Niem czegoś takiego jak szkolenia wrazie gdy będę potrzebne jak pomagać osoba zarazonym. Czy szkoleń z pracy na oddziałach zakaźnych. Przecież większość z nich nigdy nie pracował na oddziałach zakaźnych a zapewne opieka na chorymi sie różni od pacjentów nie zarażonych. 

Odpowiedzi: 0

O 3 w nocy w środę do internatu? A to nie przypadkiem ten sam mężczyzna, który trafił najpierw do remizy w Przechowie,bo nasze władze nie były od razu przygotowane na kwarantannę takiej osoby? Historia osoby się zgadza, więc można domniemać że to właśnie ten mężczyzna. Po co więc zmieniać miejsce kwarantanny takiej osoby i narażać innych zdrowie?

Odpowiedzi: 1

To są dwie różne osoby.

Odpowiedzi: 0

Fakt że ten wirus to problem ogólnoświatowy ale tak na zdrowy rozum to wracający z tych najbardziej zakażonych krajów rodacy przywożą go na własne podwórka. Trzeba to przetrwać ale gdyby nasi rodacy zachowali się odpowiedzialnie to zostali by tam gdzie byli za granicą dotychczas a ryzyko zakarzeń było by mniejsze. W akcji  lot do domu prawdopodobnie nie raz z naszymi rodakami wrócił niewidzialny pasażer na gapę!

Odpowiedzi: 1

Ciekawe, jaka byłaby Pana/Pani dzieci były np. we Włoszech czy Hiszpani, też byliby Państwo tego zdania? Niech odpowiedzialnie zostaną za granicą? Po co sprowadzono młodziesz z Grubna, która była na stażu? 

Odpowiedzi: 1

Nie chodzi mi o dzieci na wycieczkach czy studentów na wymianie lub osoby które znalazły się z różnych powodów w złym miejscu w złym czasie. Moja opinia dotyczy głównie osoby które mieszkają i pracują na stałe za granicą. Najpierw uciekły z kraju bo tu nie było dla nich perspektyw a teraz jak się ten syf na świecie zrobił to z podkulonymi ogonami uciekają do Polski wlekąc za sobą tą zarazę. 

Odpowiedzi: 0

Dno nie ludzie po co wracaja i robia nam syf powinno sie ich wygonic z krjau fuj brzydze się ich

Odpowiedzi: 4

Brzydzę się Pani wypowiedzią!

Odpowiedzi: 0

... może by tak wygnać takie osoby jak pani. Od razu przyjemniej w kraju by się zrobi.

Odpowiedzi: 0

Ty, Martynka; a u ciebie z glowa to wszystko w porzadku?

Odpowiedzi: 0

Martynka,

Inteligencji zero. 

Odpowiedzi: 0

I to jest cała prawda o przeprowadzaniu testów w naszym kraju!!! Masakra

Odpowiedzi: 0

Przed powrotem powinni mieć zrobione testy. Jest ok wraca, nie, zostaje tam gdzie jest. I oczywiście kwarantanna mimo wszystko. Proste? 

Odpowiedzi: 0

Okazuje się, że teraz nieopierzone gówniarstwo będzie chciało decydować o tym , komu wolno wrócić z zagranicy do domu, a komu nie. Ogarnijcie się smarki.

Odpowiedzi: 0

Polecam wszystkim zrobić test oraz sprawdzić mapę zakażeń na https://CovidHelp.pl

Odpowiedzi: 0

ZAMKNIJCIE SIĘ DEBILE Z WASZYMI PRYMITYWNYMI KOMENTARZAMI

Odpowiedzi: 1

Bardzo inteligentna i rzeczową odpowiedź. Pana/Pani argumenty mnie przekonują. Dziękuję za konstruktywną dyskusję. 

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz