Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Iwona, Sabina, Szymon

Jesteś w potrzebie lub chcesz podzielić się żywnością? Lodówka socjalna czeka!

Andrzej Bartniak
17 października, 20:26

Przeniesienie lodówki socjalnej do przedsionka Ośrodku Pomocy Społecznej w Świeciu wprowadziło małe zamieszanie. Niektóre osoby chcące podzielić się jedzeniem, nie widząc jej w miejscu, w którym stała wcześniej, uznały że zaniechano tej formy pomocy. Nic bardziej mylnego.

Lodówka jest dostępna od poniedziałku do piątku
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Podobne lodówki z powodzeniem funkcjonują w wielu polskich miastach. Na pomysł przeszczepienia tej idei na grunt świecki wpadł jeden z asystentów rodziny. Lodówkę, kupioną dzięki wsparciu firmy Mondi, ustawiono w połowie sierpnia przed budynkiem Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Hallera 11. Aby chronić ją przed deszczem, zamontowano niewielki daszek.

Zasady działania tej formy pomocowej są proste. Każdy, kto ma nadwyżkę jedzenia może je przynieść i zostawić w lodówce. Oczywiście nie mogą to być produkty przeterminowane. Potrzebujący zabierają jedzenie. W zasadzie nie ma żadnej kontroli, aby nikogo nie kłopotać. Mimo to, żywność znikała głównie w godzinach wieczornych.
REKLAMA

- Wielu wolało po prostu nie narażać się na to, że zostaną przez kogoś zauważeni - mówi Maciej Chareński z OPS. - Oczywiście nie ma żadnego powodu do wstydu, ale mimo to dla większości jest dość krępujące korzystanie z takiej pomocy.

Z każdym kolejnym tygodniem system ten działał coraz lepiej. Aż do momentu, gdy lodówka „znikła”. To znaczy przestawiono ją do przedsionka budynku OPS. Wielu spośród tych, którzy wcześniej przynosili jedzenie zapewne uznało, że eksperyment nie wypalił. Efekt był taki, że do lodówki zaczęło trafiać znacznie mniej artykułów spożywczych. W miniony piątek była pusta.
REKLAMA

W jakim celu zmieniono jej usytuowanie?

- Niestety przesądziły o tym względy praktyczne - mówi Maciej Chareński. - Zadaszenie zbyt słabo chroniło przed silnym, zacinającym deszczem. Istniało ryzyko, że sprzęt ulegnie uszkodzeniu.

Jest jeszcze jedno ograniczenie, o którym należy pamiętać. Przedsionek, gdzie znajduje się lodówka, jest otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-20.00.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (11)

Gratuluję pomysłu, zwłaszcza w dobie koronawirusa. Do Starostwa nie można wejść, ale grzebać brudnymi łapami w lodówce, proszę bardzo!

Odpowiedzi: 0

Siedząc w aucie widziałem że po żywność z lodówki podjechała para średniej klasy autem ,bo sam zawiozłem tam jedzenie .Gdy auto z parą odjechało lodówka była pusta .Wieczorem żeby nikt nie widział że tacy ludzie biorą jedzenie przeznaczone jak dla mnie dla ludzi biednych

Odpowiedzi: 1

Pewnie kredyt we frankach mają :)

Odpowiedzi: 0

Oczywiscie OPS nawet nie potrafi takiej ciekawej inicjatywy przeprowadzić w racjonalny sposób. Tak trudno wykonać prawidłowe zadaszenie lodówki? 

Cała idea polega na dostępności lodówki a nie ukrywaniu jej!!! Żałosne !!!

Odpowiedzi: 0

I jeszcze  w wekennd  zamknięte,sobota niedziela  a ktoś  jak będzie  głodny  w niedzielę  to już  nie zje 

Odpowiedzi: 0

takie usytuowanie lodówki je kompletnie bez sensu. Oraz to że w weekend nie można się tam dostać.

Odpowiedzi: 0

Bo tu nie chodzi o to żeby coś dobrze zrobić ale by się wykazać w raporcie. Idea super ale wykonanie skopane 

Odpowiedzi: 0

W soboty i niedziele biedni ludzie muszą być na diecie.Żałosne wystawcie lodówkę i dobrze ja zabezpieczcie przed deszczem i po kłopocie.bezdomni zjedzą i w sobotę i w niedzielę .Pozdrawiam

Odpowiedzi: 0

Zalosne na deczna na baseny na dziwny tor rowerowy za 300 tysiecy maja a dla zwyklego glodnego czlowieka nie maja na glupie zadaszenie mogli ustawic ta lodowke w urzedzie miasta na srodku holu .

Odpowiedzi: 0

Ja nie rozumiem.  Nie było lodówki to źle, jest lodówka i też źle. Ludzie Wam to nigdy nie dogodzi. No ale to zaleta ludzi, ktorzy tylko krytykuja każdą decyzję i kazdy pomysł. Obyście nigdy nie musieli być w takiej sytuacji, ze będzie Wam brakowało jedzenie. Pozdrawiam. Brawo dla OPS.

Odpowiedzi: 1

Jak będzie brakowało to i tak  w wekennd nie zjemy.Proste ? A tak jak komuś  zostanie w piątek  jedzenie to prędzej  się  popsuje   bo musi czekać  aż  do poniedziałku  żeby  zanieść  do tej lodówki i co mądralo ?

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz