Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Dominika, Dominik, Jan
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  19°C / 13°C
 • bezchmurnie
  Jutro:
  24°C / 11°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  26°C / 14°C

Oddano do użytku kolejną bezobsługową toaletę. Sprawdziliśmy koszty w innych miastach

ap, bart
10 grudnia, 09:57

Toaleta, która stanęła przy Małym Blankuszu, jest trzecim tego typu obiektem w Świeciu i zapewne nie ostatnim. Ostatnio zrobiło się o niej głośno. Czy słusznie?

Toaleta nad Małym Blankuszem stała się już przedmiotem politycznych sporów
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Nowoczesna, w pełni zautomatyzowana toaleta, zastąpiła blaszany kontener, który pełnił podobną funkcję. Różnice dotyczą nie tylko architektury, ale przede wszystkim funkcjonalności. W przypadku poprzedniego rozwiązania toaleta, mająca swego opiekuna, była otwierana tylko na kilka godzin dziennie. Ta, która stanęła tam teraz, czynna jest przez całą dobę.

Zrealizowana niedawno inwestycja pochłonęła 200 tys. zł brutto.

- Kwota może wydawać się wysoka, ale gdy odejmiemy od niej podatek VAT, który gmina może sobie odliczyć, rzeczywisty koszt spada do nieco ponad 160 tys. zł netto - wylicza Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia. - W rachunkach trzeba też uwzględnić fakt, że na utrzymanie pracownika w starej toalecie wydawaliśmy co roku 40 tys. zł. Teraz te koszty odejdą. Po pięciu latach wszystkie wydatki nam się zwrócą.
REKLAMA

Jak przekonuje zastępca burmistrza, zasadniczym argumentem przemawiającym za inwestycją jest jej dostępność przez całą dobę dla pracowników i klientów pobliskiego targowiska oraz dla mieszkańców spędzających czas nad Małym Blankuszem i dla bawiących się tu dzieci.   

Zdaniem opozycyjnego Razem dla Świecia cena jest zbyt wysoka. Sprawdziliśmy kilkanaście przetargów w różnych miastach. Ceny toalet wraz z montażem wahały się w nich się od 150 do 300 tys. zł brutto (żeby daleko nie szukać, szalet z tej górnej półki mają np. Chojnice).
REKLAMA

Zwróciliśmy się do radnego Dariusza Woźniaka i lidera Razem dla Świecia z prośbą o komentarz. Przysłał nam oświadczenie tej treści:

W Razem dla Świecia przywiązujemy szczególną uwagę do jak najniższych obciążeń podatkowych dla mieszkańców i przedsiębiorców. Stąd nasza decyzja o nie poparciu propozycji burmistrza w sprawie tak wysokich podwyżek podatku od nieruchomości. Podatki mogą być niższe jeżeli w sposób racjonalny wydatkuje się środki publiczne. Toaleta za 200 tysięcy to właśnie przykład braku takiej racjonalności. Możliwe jest wybudowanie toalety za kwotę w granicach 100 tysięcy. Świadczą o tym przykłady Zgierza czy też Leżajska. Wszystko zależy od sposobu przygotowania oferty oraz zastosowania procedury przetargowej zapewniającej jak największą konkurencyjność. 
REKLAMA


Radny Woźniak nie do końca ma rację z tymi 100 tys. zł. Skontaktowaliśmy się z firmą stawiającą toaletę w Zgierzu, która jest nieco mniejsza i skromniej urządzona niż ta w naszym mieście.

Otrzymaliśmy odpowiedź, że ta sama toaleta kosztuje prawie 105 tys. zł brutto. Cena nie obejmuje jednak kosztów rozebrania starego przybytku, budowy fundamentów, montażu i wykonania przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz ułożenia kostki. A to trzeba było dodatkowo wykonać nad Małym Blankuszem.

Świecie za swoją toaletę zapłaciło 165 tys. zł brutto i oprócz tego 45 tys. zł brutto właśnie za te dodatkowe prace. Tak więc, gdyby miasto pokusiło się o „wariant ze Zgierza”, zapłaciłoby w sumie około 150 tys. zł, a nie 100 tys., jak twierdzi lider Razem dla Świecia.
REKLAMA

Byłoby to jednak i tak rozwiązanie tańsze o około 50 tys. zł od obecnie zastosowanego.

- Na cenę rzutuje także dbałość o wykonanie. Do tej pory, poza drobiazgami, nie mieliśmy poważniejszych awarii w dwóch poprzednich toaletach. A ta w parku przy ośrodku kultury stoi już trzy lata - zwraca uwagę Marta Karolczak, kierownik wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Świeciu.

Moim zdaniem

Toaleta za 150 czy 200 tys. zł to dla laika masa pieniędzy. Można za to kupić na rynku wtórnym w Świeciu mieszkanie o powierzchni ok. 40-55 m kw. Tylko, niestety, tyle to kosztuje i firmy żądają za tego typu przybytki razem z infrastrukturą. Nie podejmuję się rozstrzygania czy lepsza byłaby toaleta za 150 czy za 200 tys., bo zrobił się z tego już spór polityczny i zwolennicy każdej z opcji będą obstawali przy swoim wyborze. Nam, czyli wszystkim mieszkańcom, życzę tylko jednego – oby ta toaleta godnie spełniała funkcję, do której została stworzona…

Andrzej Pudrzyński
REKLAMA

Komentarze (34)

Wreszcie nie ma problemu, bo toaleta jest czynna cały czas, a nie jak do tej pory w wielka kratkę. No i zrobiło się czysto i schludnie. 

Odpowiedzi: 0

Denerwuje mnie już to bicie piany przez Woxniaka. A to toalety, a to choinka mu za droga. Ale kolej za 300 milionów, którą będzie jeździć pare osób to juz według niego nie jest duzy wydatek. Skarbnik dużego powiatu  a pierdołami się zajmuje.

Odpowiedzi: 0

Tak daleko szukacie porównań, a pytał ktoś np. Gminę Bukowiec ile wydali na toaletę nad jeziorem Branickim ? Ja np. doskonale wiem. Dodam że to była jedna z pierwszych i nowocześniejszych toalet w naszej okolicy. Ciekawe czy redaktor artykułu coś dopisze po rozmowie z nimi... To moim zdaniem...

Poza tym trochę nudne się robią te wojenki z opozycją na łamach "niezależnej" prasy

Odpowiedzi: 2

Jaka wojenka?? Ktoś racjonalnie przedstawił wszystkie wyliczenia. Woźniak rzuci jakieś chwytliwe hasło i wszyscy w to wierzą bez sprawdzenia jak jest faktycznie. Poza tym czy niezależność prasy polega na tym że ślepo słucha tego co mówi opozycja?? Nawet wtedy gdy są to bzdury? To ja już wolę "zależną" prasę.

Odpowiedzi: 0

Pewnie jestes fanem tej kolei za 300 milionów hehehe

Odpowiedzi: 1

Woxniak faktycznie coraz bardziej odlatuje w tych swoich fantazjach. jak czasami wejdę na jego profil to się zastanawiam czy on sam w to wierzy. jak bajania dzieciaka. czego to on by w gminie niz rzobił. A czemu w powiecie tego nie zrobi?

Odpowiedzi: 0

Może Knapik wyliczy opłacalność innych toalet ? bo ta na Mariankach akurat miała obsługę a pozostałe NIE. Poza tym argument że te 40 tyś. to czysta oszczędność to jest demagogia. Przecież te pieniądze zostawały co roku u nas w mieście więc trzeba je teraz odrobić dla miasta z innych przychodów.

Odpowiedzi: 1

Zostawały w mieście bo sie kobiecie płaciło za kilka godzin pracy? To może w ogóle zrezygnujmy z wszelkiej automatyzacji. Nie znam sie na toaletach, nie wiem czy 150 tys. albo 200 tys. to dużo czy mało z atakie coś. Ale wolę miec nowczesne coś niż byle co obsługoiwane jak za PRL-u.

Odpowiedzi: 1

Ponawiam pytanie do Knapika: jaki jest czas zwrotu inwestycji w toalety 1) w parku 2) przy Dużym Blankuszu ??

Odpowiedzi: 0

Podsumujemy koszty jak minie gwarancja na kibel, a on coraz częściej będzie nieczynny z powodu awarii... Jak ten supernowoczesny w Chojnicach

Odpowiedzi: 0

W ramach oszczędności zrezygnujmy z posady wiceburmistrz i to myślę będzie oszczędność bez szkody dla miasta. Pan redaktor stronniczy do bulu. 

Odpowiedzi: 1

Po pierwsze, pisze się "bólu", a nie "bulu". A po drugie pokaż mi w tym tekście stronniczość. W którym miejscu? Wypowiadaja sie wszystkie zainteresowane strony, podano konkretne wyliczenia. Więc na czym polega ta stronniczość? Nie kumam.

Odpowiedzi: 1

Stronniczy jest każdy tekst w którym nie wychwala się Woźniaka albo PiS. Ewentualnie obiektywne są te, w których gani się Kułakowskiego i Knapika.

Odpowiedzi: 0

A czy ktoś był w budynku starego żłobka na chmilnikach? Tam przydałby się remont a nie toaleta w cenie mieszkania! Ile jest mieszkań socjalnych w stanie opłakanym i gmina nic z tym realnie dla ludzi nie robi!!! Szczerze to kolejna płatna toaleta to śmiech przy innych pilniejszych wydatkach. 

Odpowiedzi: 1

Nie życzę sobie aby ani 1 zł z moich podatków szła na remonty mieszkań patoli, której się wszystko należy. Chcesz ładnie mieszkać?? To do ROBOTY leniu.

Odpowiedzi: 1

Oto to to dobre!

Odpowiedzi: 0

"Wszystko zależy od sposobu przygotowania oferty oraz zastosowania procedury przetargowej zapewniającej jak największą konkurencyjność"

w samo sedno

Odpowiedzi: 0

Po co toaleta w parku - jak tam nie wolno się browarkiem delektować ?

Ja bym zrezygnował ze Straży Miejskiej to będzie taniej, bo będzie można sikać pod drzewa.

A nie, w sumie i tak można, bo ich raczej nie widać. 

To w sumie po co oni ? :)

Odpowiedzi: 0

ja ze szwagriem byśmy to zrobili za 100tys.. nie ma problemu. Teraz popularna jest ekologia i recykilng, znalazłoby się na wyspie i złomowcu to i owo

Odpowiedzi: 0

40000 rocznie za pracownika- 3.300zł/ miesiąc  za pilnowanie toalety???

Kurczę, gdyby miasto potrzebowało Pani klozetowej to  ja się polecam. 

Odpowiedzi: 2

Te 3300 to zapewne wypłata dla pracownika plus koszty ponoszone przez pracodawce czyli ZUS.... 

Odpowiedzi: 0

Geniuszu, 40 tys. to łączny koszt pracodawcy. Przy takiej kwocie pracownik dostaje ok. 2 tys. na rękę. Reszta to podatek, ZUS, fundusz pracy, ubezpieczenie wypadkowe.

Odpowiedzi: 1

Tyle właśnie dostaję pracując 8h dziennie w nieustannym stresie i ciężkiej pracy. Z chęcią się zamienię na bycie klozetowym na kilka godzin dziennie.

Odpowiedzi: 1

A gdzie macie napisane, że to chodzi pensje? Mowa jest o kosztach utrzymania. 

Odpowiedzi: 0

Ubikacja za tyle pieniedzy,wystarczyło zrobić 1zl np.biblioteka pedagogiczna. Jak zwykle gmina  wydaje prawo i lewo.

Odpowiedzi: 1

Geniuszu, z Marianek chcesz iść do toalety na Sądową do Biblioteki Pedagogicznej? Powodzenia. Daj znać czy udało Ci się dotrzeć... sucho.

Odpowiedzi: 0

Będę miał gdzie spać , bo ta w parku za daleko od cpn-u . A w nocy trzeba po ćwiare skoczyć żytniówki to bliżej będę miał . A komentujący wyżej niech nie zazdroszczą ja też i inni bezdomni musimy mieć gdzie się ogrzać,postawić kloca i się w nocy zdrzemnąć ! 

Odpowiedzi: 0

Skorzystałam z tej toalety w sobotę późnym wieczorem , niestety nie było zbyt czysto i brakowało papieru toaletowego . Do kosztów należy więc doliczyć koszt pracownika , który będzie sprzątał i uzupełniał braki w tych  toaletach , bo chyba będą sprzątane?

Odpowiedzi: 0

Mam biegunkę i nie mam drobnych, aby nie walić w gacie, walę za budyneczkiem albo lepiej przed wejściem. Co do wyliczeń to jak napisała świecianka, ktoś tam musi sprzątać a więc żadna oszczędność na pracowniku.

Odpowiedzi: 0

A w Wiągu potrzebna jest wiata (koszt około 14tys.zl) i co? nima wiaty.

Odpowiedzi: 0

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz