Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Milena, Robert, Rafał

Ofiara byłego księdza pedofila dostanie zadośćuczynienie

Andrzej Pudrzyński
8 października, 17:56

Marek Mielewczyk, molestowany przez Andrzeja S., ma otrzymać od byłego duchownego i parafii pelplińskiej 400 tys. zł zadośćuczynienia. Tak postanowił 8 października Sąd Apelacyjny w Gdańsku.

Marek Mielewczyk
Fot. YouTube

Były ksiądz Andrzej S. nigdy nie pełnił posługi kapłańskiej w Świeciu, ale często bywa tu widywany, bo pomieszkuje u swojego brata. Zrobiło się o nim głośno po emisji filmu „Tylko nie mów nikomu” Tomasza Sekielskiego o pedofilii w polskim Kościele.

W latach 1982-87, między 13 a 18 rokiem życia Marek Mielewczyk (jeden z bohaterów filmu) był wykorzystywany seksualnie przez Andrzeja S. w parafii w Kartuzach.

„Co ze mną robił? Wszystko” – mówił Mielewczyk w jednym z wywiadów.
Materiał sfinansowany przez KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni

Po latach Mielewczyk założył fundację „Nie lękajcie się”, pomagającej osobom, które były molestowane przez księży. Na co dzień prowadzi gospodarstwo ogrodnicze pod Kartuzami.

Próbował dociekać sprawiedliwości na drodze karnej, ale sprawa się przedawniła. Dwuletnia batalia przed Sądem Okręgowym w Gdańsku zakończyła się nakazem wysłania przez Andrzeja S. pisemnych przeprosin Markowi Mielewczykowi.

Były ksiądz przepraszać jednak nie zamierzał, bo czuje się niewinny. Odwołał się do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku (to samo zrobił Mielewczyk).
REKLAMA

Marek Mielewczyk podkreśla, że czasy, gdy był molestowany przez Andrzeja S., odcisnęły trwały ślad na jego psychice, relacjach z ludźmi, także z najbliższą rodziną. Rozpadło się jego małżeństwo i dwukrotnie próbował popełnić samobójstwo.

To bezprecedensowy wyrok. Sędzia uznała, że w tym przypadku nie obowiązuje przedawnienie. To otwiera drogę do zadośćuczynień dla innych, dorosłych już ofiar pedofilów w sutannach. Sędzia w uzasadnieniu powołała się na nasz film. To dodaje nam paliwa do dalszej pracy dla pokrzywdzonych przez księży – komentuje decyzję gdańskiego Sądu Apelacyjnego Tomasz Sekielski, twórca filmu „Tylko nie mów nikomu” na swoim profilu na Facebooku.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (12)

No i super że dostanie odszkodowanie, tylko ciekawe z jakich funduszy, pewnie barany trzeba będzie znowu ostrzyc i wciskać ludziom jaka to jest wielka nagonka na KK i jak to musimy wspólnie przetrzymać nikczemną i destrukcyjną kulturę zachodu. Czas najwyższy że zboki są rozliczani za swoje występki.

Odpowiedzi: 0

R. Polański, R. Polański, R. Polański

autorze opamiętaj się!

Odpowiedzi: 1

Co porównujesz przypadek Polańskiego gdzie wyrośnięta gówniara sama mu dała z pedalsko pedofilnym zachowaniem księży !!!

Odpowiedzi: 0

a barany stadem w niedzielę zrzucą sie na to hehe...

Odpowiedzi: 0

Wiara jest bardzo ważna w życiu, pomaga przetrwać trudne chwile. Zbliża do Boga. Nie wszyscy księża są zboczeni, a Te osoby,obojetnie ksiądz czy nie ksiądz powinni ponieść karę. Bardzo zal dzieci, które spotkały na swojej drodze, takiego księdza. Zaufały osobie, która miała otoczyć je opieką. 

Odpowiedzi: 1

Boga nie ma to ściema. Historyjka sajenafikszyn

Odpowiedzi: 1

Bóg jest.

Odpowiedzi: 1

Nie bóg, a mitologia wymyślona przez pazernych klechów w celu pławienia się w dobrobycie na koszt nawiedzonych wiernych.

Odpowiedzi: 2

Bóg nie potrzebuje pieniędzy, ani rzeczy, o które my tak zabiegamy. Jest w moim sercu i będzie. 

Odpowiedzi: 0

Bóg nie potrzebuje pieniędzy, ani rzeczy, o które my tak zabiegamy. Jest w moim sercu i będzie. 

Odpowiedzi: 0

została stworzona do kontroli ludzi, wtedy ciemnych dzisiaj głupich .

Odpowiedzi: 1

To jaka jesteś dzisiaj?

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz