Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Bernardyna, Marek, Wacław
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  16°C / 9°C
 • całkowite zachmurzenie
  Jutro:
  18°C / 12°C
 • całkowite zachmurzenie
  Pojutrze:
  20°C / 13°C

Okradł ludzi na miliony i nadal chodzi na wolności. Dzięki koronawirusowi

Andrzej Pudrzyński
14 września, 19:05

- Rok temu sąd skazał Michała L., a mimo to nadal nie siedzi w więzieniu. Co pewien czas widuję go na ulicy. Jak to możliwe? – dopytuje się nasz Czytelnik.

Zdaniem sądu Michał L. oszukał setki osób na 2,1 mln zł. Skazano go na 5 lat więzienia
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

O aferze portal Extra Świecie pisał jako pierwszy. Zdaniem prokuratury, przez machinacje finansowe świecianina Michała L., członkowie wielu wspólnot mieszkaniowych, którymi zarządzała jego firma, stracili około 1,8 mln zł.

Przez lata L. obracał pieniędzmi przeznczonymi na remonty bloków i bieżące opłaty, przelewając je bezprawnie na swoje konto. Inwestował je w inne interesy, m.in. w branżę budowlaną, ale nie przynosiły one spodziewanych zysków. Z roku na rok zwiększały się więc zobowiązania 47-letniego obecnie Michała L. wobec wspólnot.

Kiedy członkowie zarządu którejś z nich dopytywali się, co stało się z pieniędzmi wpłacanymi przez lokatorów, słyszeli mgliste, wymijające odpowiedzi, a Michał L. usypiał ich czujność, przelewając z powrotem brakujące środki.
REKLAMA

Skąd brał pieniądze? Z konta innej wspólnoty, które właśnie ogołocił… W ciągu ośmiu lat „oskubał” 24 wspólnoty i setki mieszkańców nie tylko w Świeciu, ale też w Jeżewie, Sulnowie, Czaplach i Sartowicach.

Wpadł w marcu 2018 r., ale nie trafił do aresztu. Przed sądem odpowiadał z wolnej stopy. Przyznał się do winy, ale utrzymywał, że wielkość wyrządzonych przez niego strat była mniejsza.

W lipcu 2019 r. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy skazał go na 5 lat pozbawienia wolności oraz naprawienie wyrządzonych szkód.
REKLAMA

Sędzia przyjął inną metodologię obliczania strat, na jakie zarządca naraził wspólnoty. Oszacował je na ponad 2,1 mln zł, a więc o 300 tys. zł więcej niż prokuratura. I z grubsza tyle Michał L. powinien oddać pokrzywdzonym.

Dodatkowo orzeczono wobec niego 5-letni zakaz prowadzenia działalności gospodarczej związanej z finansami i obrotem pieniędzmi.

Jak informowaliśmy w listopadzie, adwokat Michała L. zakwestionowała wysokość wyrządzonej przez niego szkody. Zdaniem mecenas Marii Kąkolewskiej, były to mniejsze kwoty i złożyła odwołanie do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Mijają kolejne miesiące i nadal nic nie wiadomo.
REKLAMA

Okazuje się, żę Michałowi L. przyszedł w sukurs... koronawirus. Z powodu pandemii sądy, w tym gdański Sąd Apelacyjny, między marcem a majem zawiesiły rozprawy.

- Kiedy je wzowiono, nawarstwiło się wiele zaległych spraw, co znacznie wydłużyło czas oczekiwania. Na razie nie mamy żadnych informacji odnośnie terminu apelacji Michała L. Cały czas czekamy - mówi Janusz Borucki, prokurator rejonowy w Świeciu.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (28)

Przecież ten  cwaniaczek nadal kręci lody i śmieje się ludziom w twarz...Ot Polska i nasze wspaniałe prawo. A za jedną ukradziona bułkę, z biedy, starsza kobietę okladali całą noc na komendzie...Smutne to

Odpowiedzi: 0

Z

Odpowiedzi: 0

A Wójt z Warlubia też wesoło śmieje się.

Odpowiedzi: 2

Jeszcze tydzień i rozprawa.

Odpowiedzi: 1

która to już ?

Odpowiedzi: 1

Ostatnia

Odpowiedzi: 0

 a wojt z Jezewa jeszcze bardziej...ma sowita emeryture na ktora uciekl nie konczac kadencji

Odpowiedzi: 0

Wniosek-kraść na miliony i g..o ci zrobią.Ukradniesz za300zł puszczą za tobą list gończy i napiszą ,że grozi ci 7lat.

Odpowiedzi: 2

Dokładnie. Nie wiadomo tylko czy śmiać się czy płakać 

Odpowiedzi: 0

Gorzej nawet nie za 300 ... weźmie sobie ktoś np batonika z biedry i już jako kryminalista A tu taki c*** na kilka milionow...chore 

Odpowiedzi: 1

100% racji

Odpowiedzi: 0

I po co ten hejt?

Odpowiedzi: 0

napiszą o sobie książkę to i oddadzą i znowu milionerami będą .....

Odpowiedzi: 1

Ten jest raczej niepisaty

Odpowiedzi: 0

On jest chyba z tych co pod sądami protestowali.Ale już niedługo.

Odpowiedzi: 1

Twój stary.

Odpowiedzi: 0

Zesrasz sie i mu nic nie zrobisz. Ludzie maja kasę adwokatow i mozeszim skoczyc. Minie czas liludzie zapomba i tyle. Wiec po co pierdolicie o tym. Kasa robi swoje. Dobraboc

Odpowiedzi: 0

Dokładnie zwykleho biedaka ny zamknęli a tski conma kase sieel smieje z was.. Moxecie mu skoczyc i tyle

Odpowiedzi: 0

żeby zarobić w 5lat te 2,1mln trzeba zarabiać 35tys zł miesięcznie. Wziąć ponad 2 mln, odsiedzieć 5lat i spokój. A pewnie i tak nie dostanie tych 5 lat.

Odpowiedzi: 0

Ja na tego grubasa patrzeć nie mogę.  Siedź w domu a nie chodzisz dookoła bloku i tylko ludzi denerwujesz 

Odpowiedzi: 0

A pan Zbyszek z kaczoryjem tyle naobiecywali. I co? Ku nowemu po staremu. Resortowy Kaczyński nie odpuści. Ojciec Rajmund zaszczepił swoim kartoflom myśli komunistyczne, na tyle, że dziś owocuje, to ku rozprawiczeniu Polski. "Pincetplusowcy", kiedy się ockniecie?

Odpowiedzi: 0

Z teg co wiem to on nie ma żadnych milionów żyje dość skromnie. Może to pomyłka polskie sądy lubią mylić. Nie osądzajcie człowieka. 

Odpowiedzi: 1

Przecież przyznał się, że kasę wziął, tylko nie przyznał się ile tej kasy wziął. Pewnie 999 999 zł, więc racja "nie ma żadnych milionów" :D

Odpowiedzi: 0

Jak kraść to miliony ha ha... Nic mu nie zrobią... 

Odpowiedzi: 0

Zapisz sie do PO I nic ci nie  zrobia.. wolne sady wolne sady...moze pogwizdza dwaj panowie na rynku..

Odpowiedzi: 0

Michu nie przejmuj się wpisami, pomysł lepiej jak by tu zaplanować jakiś weekend u Gołębiewskiego w Mikołajkach. 

Odpowiedzi: 0

Prawo zostało tak stworzone, żeby bogacz nigdy nie trafił do więzienia. A nawet jak trafi to dostanie pół roku i wyjdzie ciesząc się milionami.

Odpowiedzi: 0

Następnym co będzie o nim głośno to prezes Jacek K.

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz