Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Magdalena, Maksymilian, Urszula
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  16°C / 10°C
 • rozproszone chmury
  Jutro:
  17°C / 7°C
 • całkowite zachmurzenie
  Pojutrze:
  19°C / 12°C

Podatek od nieruchomości w górę. Woźniak swoje, a Kułakowski swoje

Andrzej Pudrzyński
29 listopada, 18:31

Od przyszłego roku mieszkańcy gminy Świecie zapłacą podatek od nieruchomości wyższy o 5 proc. Inną propozycję miała opozycja.

Od przyszłego roku zapłacimy o 3 grosze więcej od 1 m kw mieszkania lub domu
Fot. Sebastian Glaziński

REKLAMA

Gmina liczy, że dzięki podwyżce do budżetu wpłynie dodatkowy milion złotych. Trzeba przyznać, że Świecie nie jest tu wyjątkiem, bo z powodu niższej subwencji oświatowej i zmian podatkowych wprowadzonych przez rząd, samorządy w całym kraju lawinowo podnoszą podatki lokalne i tną wydatki na inwestycje.

Radny Dariusz Woźniak uważa, że 5-procentowa podwyżka jest zbyt wysoka, tym bardziej, że większość spodziewanych wpływów będą musiały pokryć firmy (głównie Mondi). Powołał się na negatywną opinię w sprawie podwyżek wydaną przez Społeczną Radę Gospodarczą Gminy Świecie, którą powołał burmistrz.
REKLAMA

- Gmina nie doszacowała wpływów z podatku dochodowego, prognozowanych przez ministerstwo finansów, które utrzymuje, że w 2020 r. trafi do nas z tego tytułu 700 tys. zł – argumentował Dariusz Woźniak podczas ostatniej sesji rady miejskiej. - Moim zdaniem miasto podchodzi do tych założeń zbyt ostrożnie. Dlatego proponujemy mniejszy, 3-procentowy wzrost podatku od nieruchomości. Da to miastu 600 tys. zł, a nie 1 mln, ale razem z dochodami z PIT-u przyniesie w sumie 1,3 mln zł, czyli więcej niż obecne szacunki gminy - kalkulował radny.

Propozycję poparli tylko radni Razem dla Świecia Razem i PiS (6 głosów). Przeciwne było Obywatelskie Porozumienie Samorządowe i Koalicja Obywatelska, które opowiedziały się za wnioskiem burmistrza, zakładającym 5-procentową podwyżkę podatku od nieruchomości. Uchwałę przyjęto stosunkiem głosów 12 „za” i 7 „przeciw”.
REKLAMA


Dlaczego koalicja OPS i KO nie poparła propozycji Dariusza Woźniaka?

- Zadajmy sobie najpierw pytanie, dlaczego podnosimy podatek od nieruchomości i dlaczego robią to setki miast i gmin w całym kraju? Nasi sąsiedzi też. W Nowem mieszkańcy zapłacą o 7 proc. więcej, w Tucholi o 6 proc., a w Chełmnie o 5 proc. – wylicza Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Otóż dlatego, że rządowa subwencja oświatowa jest zbyt mała, a do tego dochodzi obniżenie podatku PIT z 18 na 17 proc i zwolnienie z podatku PIT osób poniżej 26. roku życia.

Jak dodaje burmistrz, wszystko to powoduje, że wiele samorządów ma problemy z dopięciem przyszłorocznych budżetów.
REKLAMA

- U nas sytuacja nie jest zła, ale musimy mieć finanse pod kontrolą. Podziwiam optymizm pana Woźniaka odnośnie zapowiedzi ministra, ale wcześniej słyszeliśmy deklaracje, że dostaniemy z budżetu państwa wystarczające środki na oświatę. Co z tego wyszło, wszyscy wiemy. Pan Woźniak wie o tym także. Sam jako skarbnik powiatu szuka teraz oszczędności w wydatkach starostwa, bo będzie ono miało w 2020 r. o 7 mln zł mniejsze dochody niż w tym roku - zwraca uwagę burmistrz.

Jak bardzo wzrost podatku odczuje przeciętny mieszkaniec gminy Świecie?

- Posłużę się przykładem. Po 5-procentowej podwyżce właściciel 60-metrowego mieszkania zapłaci w przyszłym roku o 3 grosze więcej od metra kwadratowego. A więc za całe mieszkanie 1,8 zł miesięcznie – wyjaśnia Krzysztof Kułakowski.
REKLAMA

Burmistrz przekonuje, że nie jest tak, że gmina wyciąga tylko ręce po pieniądze mieszkańców.

- Pozyskujemy też pieniądze z zewnątrz, żeby w jak najmniejszym stopniu obciążać nasz budżet - twierdzi. - Dla przykładu, czekamy z budową połączenia ulicy Wodnej i Cukrowników, bo pojawiła się możliwość zdobycia dofinansowania. Jeśli nie podniesiemy podatków, to będziemy musieli ograniczyć wydatki na drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, remonty szkół, obiekty sportowe i rekreacyjne, imprezy rozrywkowe. Sam radny Woźniak złożył 35 wniosków do budżetu na 24 mln zł i zapewne oczekuje, że znaczna ich część zostanie zrealizowana – mówi burmistrz Kułakowski.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (42)

W gminie Jeżewo dopiepszyli nam najwięcej od nieruchomości 50% a od gruntów 60% radni jak te owce przyllepali wszyscy. 

Odpowiedzi: 1

Gmina Jeżewo ma najniższe stawki podatkowe w całym powiecie i należy do jednej z najbiedniejszych gmin. Dragacz ma maksymalne, Świekatowo, Lniano, Bukowiec, Pruszcz bardzo wysokie stawki. Jeżewo będzie miało najniższe podatki w powiecie...

Odpowiedzi: 0

Wozniak chce budować za miliony, obiecuje co tylko możliwe, a wszystkie ruchy pod publiczne. 

Odpowiedzi: 0

Panie Burmistrzu co do moich oczekiwań to doskonale Pan wie ile z tych moich 35 wniosków jest zaakceptowanych w projekcie budżetu. Chyba 3. Po drugie właśnie dlatego że rozumiem tą trudną sytuację i zgadzam się z diagnozą nie byłem populistą i nie proponowałem żeby nie robić podwyżki. Nasza propozycja to 3 procent podwyzki i jednocześnie znaleźliśmy w dochodach środki na rekompensatę. Nic nie trzeba ciąć w wydatkach w zaproponowanym przez Pana projekcie budżetu. Muszę niestety dyskutować z Panem przez portal, bo na sesji nikt z Państwa nie odezwał się. Pozdrawiam i liczę ma merytoryczną dyskusję przy u hwalanou budżetu na 2020

 

Odpowiedzi: 1

Ale wydatki w starostwa Pan tnie, bo rząd dał za mało kasy na oświatę? 

Odpowiedzi: 2

Zaraz zaraz, na jaką kwotę Pan szanowny złożył wnioski? 

Odpowiedzi: 0

No to trochę teorii. Dochody powiatu w 70 procentach to dotacje i subwencje a nadwyżka operacyjna w powiecie to 2 miliony złotych i powiat jest powiatem biednym. Dla porównania gmina jest bogata i ma o wiele więcej dochodów własnych. Nadwyżka operacyjna to 20 milionow zlotych. W związku z tym powiat, żeby mógł cokolwiek zrobić musi bardzo aktywnie pozyskiwać środki zewnętrzne i mocno oszczędzać na biurokracji i administracji. Gmina tez powinna tak robic do czego usilnie namawiam i doradzam. Niestety nie chcą mnie słuchać. 

Odpowiedzi: 2

Jesteśmy biednym powiatem mając tak genialnego skarbnika? 

Odpowiedzi: 0

Może powinno to dać Panu do myślenia? 35 wniosków i 3 zaakceptowane? Jakiś powód tego jest - albo mierny poziom wniosków lub nierealne do zrealizowania w obecnym budżecie?

Odpowiedzi: 1

Szafki dla dzieci w szkole w Czaplach nierealne dla naszej Gminy, no to może mierny wniosek. 

Odpowiedzi: 1

Czyli miasto piwnno przyjąć wszystkie pana wnioski na 25 mln, a odrzucić wnioski innych? Bo jeśli odrzucą jakiś pana wniosek to strzela pan focha?

Odpowiedzi: 0

Po co Wam wiecej pieniedzy w budzecie jak Wy nawet mie potraficie wydac tego co w tym budzecie jest...

Ile inwestycji udalo sie w tym roku zrealizowac z zaplanowanych?

Byle na papierze sie zgadzlo....

Odpowiedzi: 1

Ty masz pojęcie. To czego nie zrealizowano? 

Odpowiedzi: 1

Zamek i teren przy zamku, mieszkania wspierane dla seniorow, niedokonczone drogi oraz brak planowanych przetargow na budowe drog, np w Sulnowie, kryta trybuna w Grucznie. Budzet niestety jest niewykorzystany...

Odpowiedzi: 1

Mieszkania dla seniorów przesunięto, bo misto ma szansę na dofinansowanie. Po co wszystko budować za swoje jak można z dotacji zewnętrznej. To tak samo jak z połączeniem Wodnej i Cukrowników. Przetarg na zamek jest ogłoszony - zerknij sobie w BIP. Trzeba naprawdę wiele złej woli, żeby twierdzić, że w Świeciu mało się robi dla poprawy infrastruktury, wyglądu miasta itd. Mogę Ci wypisać całą listę dziesiątek zadań, które w tym roku zrealizowano i kilka, których nie zrealizowano. Ale Ty oczywiściwe widzisz tylko to, co się nie udało. Typowy malkontent.

Odpowiedzi: 0

Ponoć byliśmy w czołówce najbogatszych gmin w Polsce. Byliśmy w czołówce gmin pozyskujących fundusze unijne i teraz trzeba podatki podnosić. Może zamiast zwalać winę na rząd, który podatki obniża to opozycja rządząca gminami powie prawdę skąd te braki w budżecie. Subwencje oświatowe wyższe a piniędzy nima i nie będzie bo trzeba dać podwyżki o które tak zaciekle kabarety z krówkami walczyły. Przecież jak to pan Zandberg powiedział w sejmie, nauczycielki na buty zimowe nie mają. Bieda w tym środowisku to na parkingach pod szkołami aż w oczy kłuje. Może zamiast populizmu i politykierstwa trzeba ludziom prawdę powiedzieć o wielu spieprzonych inwestycjach, które trzeba ciągle poprawiać tu patrz park wodny na ten przyklad czy partactwo w rewitalizacji starego miasta. Może warto zacząć oszczędzanie od siebie. Skończyć z wycieczkami radnych na koszt podatnika do miast czy powiatów partnerskich, z których mówiąc brutalnie g.. dla mieszkańców wynika, skończyć z fikcją tzw. budżetów obywatelskich, które służą do realizacji tego co tak naprawde jest zadaniem gminy.Zacznijcie słuchać lokalnego biznesu i go naprawdę wspierać a nie tylko hołubić wielkie sieci handlowe i korporacje,z których tu prawie żadne piniądze nie wpływają a  nawet trzeba podatki oddawać, które spolegliwie dawny burmistrz kiedyś umarzał. Nieodrodni spadkobiercy poprzedniej władzy jak widać wyznają ciągle ideologię podnoszenia podatków i zabierania ludziom owoców ich cięzkiej pracy a winny jak zwykle jest zły PIS.

Odpowiedzi: 2

Mądrego to jednak dobrze posłuchać. Szkoda że jest ich tak mało w naszym mieście ... 

Odpowiedzi: 0

Brawo

Odpowiedzi: 0

To wynika z tego że ta cała społeczna rada biznesu to taki pic na wodę , oni swoje a władze swoje , co do śieżek rowerowych to mamy ich naprawdę bardzo dużo,więc to nie jest palący problem.

Odpowiedzi: 1

sciezki rowerowe to wielka HAŁA ...każdy kto chce jechać tak "prawdziwe" na rowerze i tak jedzie ulicą

Odpowiedzi: 0

Szkoda, że za brak podatku dochodowego do 26 roku życia zapłacić muszą wszyscy pracujący po 26 roku życia. Najpierw utrzymać patola+, bieda+, 500+ to teraz kolejną grupę przez dodatkowe podatki, których się nie widzi na codzień. Wypłata niby wyższa, bo obniżony dochodowy, ale odda się go w nowych podatkach, które podwyższy np. miasto.

Odpowiedzi: 2

Przelicz najpierw ile jest tych osób do 26 roku życia w naszej gminie i czy rzeczywiście to wpływa ma dochody gminy a jesli chodzi o to jak nazwałeś patol+ i podobne, to po pierwsze, pracują ze mna osoby, które dostają te pieniądze i myślę, że obiłyby Ci papkę za te chamskie określenie, po drugie na te dodatki gminy dostają pieniądze z budżetu państwa więc nijak to nie wpływa na ich dochody

Odpowiedzi: 3

O czym ty pieprzysz? Wszystkie gminy obcinaja wydatki i podnoszą podatki, bo dostały za mało kasy. Świecie nie jest wyspa. Skoro gmina ma udział w dochodach z pit a podatek jest mniejszy i wprowadzony nagle tuż przed wyborami to jak to może nie wpływać na dochody gminy. Subwencji oświatowa jest mniejsza ale ty z uporem maniaka będziesz chrzanil że nie

Odpowiedzi: 1

Podatek z PIT jest wyższy a dodatkowo burmistrz zaniżył go jeszcze w projekcie budżetu. O tym mówiłem na sesji. 

Odpowiedzi: 0

po pierwsze nie nazywałaś się konfederatem, po drugie skoro grozisz obitą papką to czym to jest jak nie patola? sam siebie zaorałeś.. i dowiedz się skąd budżet państwa ma pieniądze, bo mi się wydaję, że z firm w których pracujemy i naszych podatków, które płacimy pracując jak i robiąc zakupy. Beneficjent socjali po prostu został urażony, dlatego żadna partia teraz już tego nie usunie, bo spora ludzi w tym kraju się wścieknie że zabrali im socjale, które im się należą

Odpowiedzi: 0

po pierwsze nie nazywaj się konfederatem***, bo jeżeli to skłonność do partii konfederacja to radzę zapoznać się z ich programem, który jest za usunięciem wszelkiego socjalu.. ale po co komu taka wiedza

Odpowiedzi: 1

Bo to jest inny "Konfederat". Ja natomiast jestem tym prawdziwym Konfederatem , który chwali Konfederację i gani PiS. Chyba będzie trzeba zacząć używać AVATARA z zastrzeżeniem, bo za dużo tu podróbek...

Odpowiedzi: 0

wilq + bieda+ = patola+

Odpowiedzi: 0

Sprzedaję chatę i spadam !

Odpowiedzi: 0

A dlaczego subwencja oswiatowa u nas obniżona? Moze i o to burmistrza zapytac?

Odpowiedzi: 0

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz