Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Emil, Karolina, Maria
 • lekkie zachmurzenie
  Dzisiaj:
  23°C / 12°C
 • bezchmurnie
  Jutro:
  25°C / 13°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  28°C / 16°C

W centrum wsi stanęło wielkie serce. Mieszkańcy pomagają ciężko choremu dziecku. Wy też możecie!

Andrzej Pudrzyński
30 lipca, 20:47

Mieszkańcy gminy Świekatowo mają wielkie serca. Skrzyknęli się i wspólnymi siłami wykonali i ustawili pojemnik w kształcie serce do zbiórki plastikowych nakrętek. Dochód z ich sprzedaży zasili leczenie małego Nikodema Topolińskiego.

Mieszkańcy gminy wspierają leczenie Nikodema. Zdjęcie wykonano tuż po zamontowaniu pojemnika
Fot. Głos Świekatowa

REKLAMA

Nikodem urodził się 11 maja. Mama pochodzi z Wer, a tata ze Świekatowa. Obecnie mieszkają w Bydgoszczy. Lekarze postawili diagnozę, że chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę Krabbego, charakteryzującą się wyniszczającymi zmianami w układzie nerwowym.

Niedawno okazało się, że wstępne rozpoznanie jest błędne. Niestety, nie był to koniec problemów.

- W główce Nikodema rósł rak. Potrafił on tak zmylić lekarzy, że byli niemal pewni choroby Krabbego – wyjaśnia Kamila Topolińska, mama Nikodema. - W wyniku dodatkowych badań, u Nikosia stwierdzono wodogłowie, które zaczęło zagrażać jego życiu. Konieczne okazało się wykonanie rezonansu magnetycznego głowy, który wykrył coś, czego nikt się nie spodziewał – guz śródrdzeniowy kanału kręgowego z rozsiewem w obrębie opon.
REKLAMA

Początkowo lekarze zakładali, że założą chłopcu zewnętrzny drenaż komór mózgowych, jednak podczas operacji stwierdzili, że płyn mózgowo-rdzeniowy jest klarowny, więc mogą od razu założyć zastawkę komorowo-otrzewnową, aby za jednym podejściem załatwić sprawę wodogłowia.

Podczas zakładania zastawki pobrano wycinek guza oraz płyn mózgowo-rdzeniowy do badania histopatologicznego, aby określić, jaka zmiana znajduje się w jego rdzeniu kręgowym oraz czy nie dochodzi do rozsiewania komórek nowotworowych. 

Nikodem przeszedł w tym tygodniu zabieg tracheotomii (otwarcia przedniej ściany tchawicy i wprowadzenia rurki do dróg oddechowych, co pozwala na dopływ powietrza do płuc).
REKLAMA

- Wciąż czekamy na wyniki badania histopatologicznego guza. Jest szansa że pojawi się jeszcze w tym tygodniu. Konsultujemy równocześnie przypadek Nikosia w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Najlepsi specjaliści z onkologii dziecięcej oraz neurochirurgii oceniają możliwości leczenia – relacjonują rodzice.

Koszty codziennego życia pod respiratorem, karmienie za pomocą pomp infuzyjnych, leki, czy ewentualne leczenie za granicą będą bardzo duże. Rodzice proszą o wsparcie finansowe. Uruchomili zbiórkę pieniędzy w serwisie pomagam.pl.

W akcję włączyli się m.in. mieszkańcy gminy Świekatowo. Kilka dni temu przed budynkiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Świekatowie ustawiono duży pojemnik na plastikowe nakrętki.
REKLAMA

Inicjatorem akcji jest Wioska Chlebowa z Janiej Góry. Mieszkaniec wsi, Sebastian Siuda, wykonał konstrukcję z materiału przekazanego przez anonimowego darczyńcę. Pierwszego „wrzutu” nakrętek dokonał Sławomir Partyka, sołtys Świekatowa wraz z pracownikami gminy, którzy zamontowali pojemnik.

W przyszłości „Serce Mieszkańców Gminy Świekatowo” będzie służyło też innym zbiórkom charytatywnym.

Motywem przewodnim zlotu pojazdów zabytkowych, militarnych i pożarniczych na plaży nad Jeziorem Świekatowskim w niedzielę 2 sierpnia również będzie pomoc charytatywna dla Nikodema Topolińskiego (o zlocie piszemy tutaj).

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (3)

Byłem ostatnio na Kaszubach,tam wszędzie stoją takie pojemniki.

Odpowiedzi: 0

W tucholi przy pkp też

Odpowiedzi: 0

Otworzmy serca i zbierajmy nakretki przecież to nie wiele a jednak potrafi pomóc poco stracić taką szansę

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz