Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Dominika, Dominik, Jan
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  19°C / 13°C
 • bezchmurnie
  Jutro:
  24°C / 11°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  26°C / 14°C

W Świeciu powstaje park miniatur. Ma przyciągnąć turystów [zdjęcia]

Andrzej Bartniak
13 grudnia, 15:29

Obok repliki krzyżackiego zamku, stojącej w parku koło Urzędu Miejskiego w Świeciu, pojawiły się dwie kolejne miniatury. Mają one dać początek dużej kolekcji charakterystycznych budowli Polski północnej.

W piątek obok miniatury zamku stanęły repliki ratusza w Chełmnie i chaty w Chrystkowie
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Park przy urzędzie to tylko przejściowa lokalizacja. Docelowo wszystkie miniatury mają się znaleźć w sąsiedztwie świeckiego zamku. Dlaczego właśnie tam?

- Plany związane z odrestaurowaniem zamku zakładają, że uda nam się trochę dłużej zatrzymać turystów przyjeżdżających do Świecia, niż teraz - tłumaczy Paweł Knapik, wiceburmistrz Świecia. - By tak się jednak mogło stać, trzeba zapewnić jakieś dodatkowe atrakcje. Jedną z nich może być unikatowy park miniatur.
REKLAMA

Pomył przedstawiony komisji oświaty i kultury Rady Miejskiej w Świeciu na początku nie spotkał się z entuzjazmem. Przeszedł on dopiero w momencie, gdy członkowie komisji wybrali się do warsztatu Zenona Firyna, który ma być głównym wykonawcą miniatur.

Okazało się, że nawet Dariusz Woźniak, nastawiony dość negatywnie do tej propozycji, przyznał, że budowle robią duże wrażenie i park miniatur ma szansę stać się atrakcją dla mieszkańców i turystów.REKLAMA

W parku mają być zgromadzone budowle z Polski północnej. Nie będą to tylko zamki. Dwie pierwsze, zakupione przez miasto repliki, to chełmiński ratusz i chata menonicka w Chrystkowie. W piątek pojawiły się one w parku przy urzędzie miejskim obok miniatury świeckiego zamku.

Budowle zostaną przeniesione w okolice prawdziwego zamku, gdy zakończy się jego remont. Na razie nie wiadomo, jak wiele miniatur powstanie. Wszystko zależy od tego, ile gmina zdecyduje się wyłożyć na ten cel. Na razie zarezerwowano w budżecie 100 tys. zł.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (34)

Wygląda pięknie, bardzo dobry pomysł. 

Odpowiedzi: 0

Chciałbym wiedzieć ile te dwie repliki kosztowały bo może lepiej na coś innego wydać te pieniądze. Bo 100 tys to sporo pieniędzy, które można lepiej wydatkowac. Na coś bardziej pożytecznego. 

Odpowiedzi: 3

Tak, wiemy wiemy na mieszkanie za darmo dla ciebie. Buhaha. Startuj na radnego to będziesz decydował na co wydawać miejskie pieniądze.

Odpowiedzi: 1

hehe.

Odpowiedzi: 0

No na molo ala blankusz albo mordy z kamienia

Odpowiedzi: 0

Nie tylko chlebem człowiek żyje przyjacielu-nie tylko

Odpowiedzi: 0

Za Wisłą jest taka ekspozycja już dawno.

Odpowiedzi: 0

Nie pokazujcie p. Woźniakowi, bo jeszcze wymyśli park miniatur, eeee! a co tam, dworców kolejowych w rzeczywistej skali...

Odpowiedzi: 0

Niemożliwe. Woźniak zajarzył, czy coś on kombinuje?

Odpowiedzi: 0

aaa, to dlatego brakuje kasy na dobre oświetlnie w Przechowie... bo trzeba było zrobić miniaturowe domki z gipsu

Odpowiedzi: 1

Pieniądze marnowane na pierdoly. Zacznijcie wydawać pieniądze na konkrety. 

Odpowiedzi: 1

Na pijaków i nierobów najlepiej,na patologię.

Odpowiedzi: 0

Bardzo dobry pomysł coś takiego widziałem na Kaszubach i zawsze tam pełno zwiedzających. A ci co marudza to pewnie by chcieli pojalnie piwa gdzie kultura miesza się z pianą piwa i słychać tylko bełkot. Tak uniektorych wygląda kultura. 

Odpowiedzi: 0

Fajna sprawa, ładnie to wygląda, ale czy nie ma większych potrzeb chociaż takich jak dworzec PkS?? 

Odpowiedzi: 0

Fajnie wydawać nie własne pieniądze, podatnicy są i nie ma obawy zapłacą. Żal myśleć że ci ludzie nie dorośli do bycia rajcami Świecia. Macie służyć tym którzy was wygrali a nie zaspakajać własne fanaberie.

Odpowiedzi: 0

Na 1 miejscu powinniście zająć się dworcem PKS.. Szpeci całe miasto.. Na bogata gminę jest to wstyd.. Mieć taki obskurny dworzec.. 

Odpowiedzi: 1

Tępa dzido uświadom sobie, że dworzec należy do PKS BYDGOSZCZ. Miastu nic do tego terenu!!! Ile razy było już na ten temat pisane!!!! Równie dobrze możesz mieć pretensje do władz Świecia, że ulice w Grudziądzu są brudne i szare i dziurawe!!! 

Odpowiedzi: 0

Mieuki i osoby o bladym pojęciu o otaczającym nas świecie przyjmijcie do swoich tepych głów, że dworzec jest własnością prywatnej spółki PKS i miasto czy powiat g. mają do tego. Skończcie wypisywać bzdury pod każdym tematem. 

Odpowiedzi: 1

W punkt! Ale do tych tepych lbow raczej nie dotrze.

Odpowiedzi: 0

A jakich turystów ma to przyciągnąć? Co za bzdura! Jeśli Świecie ma choćby ledwie tlić się na mapie turystycznej Polski, to raczej trzeba inwestować w zamek i promować Festiwal Smaku, bo - powiedzmy sobie szczerze - przeciętnym mieszkańcom spoza regionu Świecie raczej kojarzy się ze smrodem z Mondi niż z jakimikolwiek atrakcjami turystycznymi. Stawiajmy lepiej na gospodarkę niż na takie pierdoły.

Odpowiedzi: 1

Smród to jest z oczyszczalni miejskiej pajacu żal d... ściska ze sie u prywaciarza zapycha

Odpowiedzi: 0

W Chełmnie także jest taki park i co??? Początowo ludzie się tym interesowali a teraz stoi to ogrodzone i zamknięte na kłudke. Szkoda pieniądzu na coś takiego. Każdy chętny zobaczyć takie miniaturki może przyjechać do Chełmna. 

Odpowiedzi: 2

Co z tego, że Chełmno ma, zlokalizowano te zameczki na j. Starogrodzkim, poza miastem, kto specjalnie piojedzie kilka kilometrów by oglądać. Poza tym Chełmn ma wiele dużych zabytków, które przyciągają turystów do miasta. Proponowałbym nie porównywać się z Chełmnem, bo w tej dziedzinie nie mamy szans

Odpowiedzi: 0

Ale naszego zamku tam nie mają

Odpowiedzi: 0

Nie dogodzi wiecznie źle albo za mało albo za drogo jacy chorzy ludzie mentalność sięga dna ki tam się podoba a dla prostakow może jakaś wycieczka poza świecie 

Odpowiedzi: 0

Ja bym poprosil pana Firyna o repliki naszych straznikow miejskich jako krasnali ogrodowych To by ci byla atrakcja dopiero. Zakopane ma śpiących rycerzy pod Giewontem a my śpiących straznikow pod urzędem. Psy jak sraly tak sraja a samochody parkuja gdzie popadnie

Odpowiedzi: 0

Zawsze można to na domki dla kotów przerobić! :)

Odpowiedzi: 0

Dodaj zgłoszenie nadużycia władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu organizatorów turystyki pieszej i rowerowej wzdłuż wybrzeża kości Słoniowej

Odpowiedzi: 1

A o co ci kaman? Wez pigułkę

Odpowiedzi: 0

Co mogą takie dobrze zagospodarowane i przede wszystkim zlokalizowane parki, można obejrzeć tu: https://www.skyscanner.pl/wiadomosci/inspiracje/12-top-najpiekniejszych-... -miasto by mogło na tym jeszcze zarabiać, tu trza pomysłów i inwestora a nie głupich komentarzy

Odpowiedzi: 1

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz